Literatura na temat Piły

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Cieszy, iż nareszcie mamy "normalne" czasy, w których można dostać różne materiały dotyczące przeszłości naszego miasta. Jeszcze kilkanascie lat temu było to niemożliwe, a z powodu braku ksero nie można było zrobić odbitek z zasobów bibliotecznych.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

A przed nami wciaż wizja większego wykorzystania internetu i nie mam tu tylko na myśli piractwa. :)
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Cześć
Chciałem się podzielić wiadomością, ze otrzymałem już książkę Peter-a Simonstein Cullman o Żydach w Schneidemühl. Odpowiedzi na pozwolenie tłumaczenia jeszcze nie. Faktycznie, kopalnia wiedzy o Żydach w Pile o których prawie nic nie wiemy. Miłym zaskoczeniem jest początkowy rozdział : Polscy Żydzi. Dalej kiedy Piła była pod Zaborem, pozostali nadal Piskimi patriotami. Zwróciłem uwagę na kocowy rozdział wyczytałem, że autor tej książki był osobiście w Pile w 1998 roku. Był rozczarowany, że nie znalazł żadnego śladu, choćby wygrawerowanej małej tabliczki pamiątkowej w miejscu cmentarza czy miejsc szczególnie związanych z Żydami.
Tak, informacji jest dużo, ale ja byłem też rozczarowany kiedy obejrzałem zdjęcia w tej książce. Podpisane, że są to fotografie kolekcji autora, ale technika kopii drukarni w Ameryce jest tu po prostu tragiczna. Niczym kopie fotografii z gazety lat 50-tych i dodatkowo wyblakłe. W Polsce uczeń w szkole podstawowej zrobił by lepiej kopię zdjęcia na ksero lub w PC, niż drukarnia w Ameryce. Wszystkie kopie zdjęć zrobione są stylem drukarki punktowej, tragicznej rozdzielczości.
No cóż, ale najważniejsza tu jest zgromadzona wiedza, która do prawie 2000 roku była przechowywana i w 2006 ujrzała światło dzienne dla pospolitego czytelnika.

Pozdrawiam
Tom
dexter77
Posty: 19
Rejestracja: 09 maja 2005, 09:57

Post autor: dexter77 »

Witam, czy książkę "Piła, zarys dziejów" Z. Boras można gdzieś jeszcze kupić? czy tylko w bibliotekach?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Zobacz w pilskich księgarniach. Ewentualnie w Muzeum Okręgowym przy ul. Browarnej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Na pewno jest do kupienia w Muzeum Staszica (nie okręgowym!), bodajże za 6 zł. Warto zainwestować tą kwotę ;-)
dexter77
Posty: 19
Rejestracja: 09 maja 2005, 09:57

Post autor: dexter77 »

To fajnie :) a ile ta książeczka ma stron? chyba nie za wiele skoro 6zl :)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Około 200 stron.

Pozdrawiam
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Ja kupiłam w lutym w zwykłej, małej księgarni w domu handlowym w Pile.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Od pewnego czasu, dostępny jest nowy album o Pile, wydany przez Urząd Miasta. Ciekawe jest wykorzystanie m.in. prac naszego kolegi Jana Szwedzińskiego (autora dwóch znanych projekcji "Piła prawie wczoraj" oraz "Moje Miasto, Nasza Piła"). Kilka prac możemy zobaczyć też na naszej stronie: http://www.dawna.pila.pl/galeria/szwedzinski.php

Obrazek Obrazek Obrazek

Album dostępny jest w trzech tłumaczeniach: polsko-niemieckim, polsko-angielskim i polsko-francuskim.

Pozdrawiam
GAZELA
Posty: 37
Rejestracja: 31 sty 2007, 17:08
Lokalizacja: Piła

album o Pile

Post autor: GAZELA »

Czy mógłbyś napisać gdzie ten album można nabyć.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Album kupiłem w Domu Książki przy 14-go Lutego. Koszt 35zł. Być może, kupić można w innej księgarni lub w Urzędzie Miasta.
Pozdrawiam.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Album ten widziałem też chyba w tym sklepie z mapami, obok księgarni na 14-lutego. Mają też tam do kupienia starą mapę Piły (z 194X), tę która była kiedyś do wygrania na forum.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Warto kupić. Z tego co widać porządna publikacja.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Jestem w trakcie tłumaczenia książki pt. "Geflohen - Geblieben - Vertrieben. Pommern 1945".
Jako, iż posiadam tylko ksero tego opracowania, które zostało wykonane kilka dobrych lat temu, zamieszczone fotografie są bardzo kiepskiej jakości.
W związku z tym poszukuję osoby, która posiada oryginał.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Cześć.
Po długim czasie otrzymałem odpowiedz z USA w sprawie książki "Peter-a Simonstein Cullman o Żydach w Schneidemühl". Otóż aby otrzymać pozwolenie na przetłumaczenie nawet "MAŁEJ CZĘŚCI" tej książki, (na papierze czy w internecie) potrzebne jest "royalty". Są to wymagania wydawnictwa USA. Pismo złożone nie przez prywatną osobę, ale przez "Firmę Wydawniczą". Określenie ilości egzemplarzy, (lub tekstu - częściowego) po czym będzie podana cena jaka ma wydawnictwo Polskie zapłacić "z góry" + extra suma za używanie tytułu. To dla wydawnictwa + cześć jakiś procent od każdego egzemplarza dla autora.
Takie są formalności.
Jeśli ktoś z forumowiczów ma bogatego sponsora, który zapłaci z góry przed wydaniem, życzę powodzenia.
Pozdrawiam
Tom
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Nie wiem czy nie było już gdzieś tego linku (szuakłem ale nie znalazłem): http://www.wbc.poznan.pl/dlibra. Strona wielkopolskiej biblioteki cyfrowej. Pod hasłem Piła można np. znaleźć " Schneidemuehl; Die Hauptstadt der Provinz Grenzmark Posen-Westpreussen - Reichardt Max (bearbeiter)" i przeglądać.
Niektóre pozycje mogą długo się ładować , wtedy lepiej wybrać z lewej strony strony "pobierz" (zamiast "pokaż treść"), ściągnąć na dysk i oglądać offline.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Tak mam to. Książka wydana przez burmistrza Schneidemuhl Max Reichardt.
Jest w niej nawet dużo ciekawych informacji.
Tom
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Następna książka - Pamiętnik rodziny Piper i Kremer, bardzo obszernie ilustrowana rodzinnymi Fotorgafiami (120 foto).
O życiu do I wojny w Wilhelmseichen (mała wioska pomiędzy Piła a Nakło).
Po I wojnie do 1945 w Schneidemühl.

Obrazek

Tom
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Na mapie 1917r. Wilhellmseichen znajduje się pomiędzy Freymark, a Netzthal, (kierunek - Białośliwie)
Raczej to chyba jakaś kolonia.
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Wilhelmseichen - KOMOROWO - jest to wieś pomiędzy Krostkowem a Osiekiem nad Notecią.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

HAVEMANN

Post autor: RR »

Czy ktoś dysponuje kserokopią (bądź oryginałem, rzecz jasna) opracowania:
Die Kreisstadt Schneidemühl. Ein Reiseführer durch Schneidemühl und Umgebung - Richard HAVEMANN – Schneidemühl?

A może wiecie, w której z krajowych bibliotek można znaleźć oryginał?
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Szukałem w internecie w rożnych niemieckich antykwariatach, niestety, tego autora nie ma.
Musiał być bardzo mały nakład.

Tom

... i Biblioteki też przeszukałem wynik (-)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ja mam tylko tłumaczenie autorstwa Bogdana, nie wiem skąd Bogdan miał dostęp do tej książki. W każdym razie też bym chętnie zobaczył oryginał.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Otóż to, tłumaczenie Bogdana miałem od wielu lat i na 90% jestem pewien, że znalazł to w którejś z krajowych bibliotek, zwłaszcza że widziałem też kopie fotografii z tej książki. Wiadomo kto przejął pilskie zbiory Bogdana?

Ostatnio książeczka była do kupienia, ale więcej nie byłem w stanie za nią zaoferować...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się