Friedrich Lehmann

Okres gdy miasto było pod zaborem pruskim czyli 1772-1807 i 1815-1871, oraz w granicach Rzeszy Niemieckiej czyli 1871-1945.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Friedrich Lehmann

Post autor: Filip »

Chcialem zapytac o architekta budynku rejencji opolskiej, Fridricha Lehmanna. Z tego co się dowiedziałem pochodził z Piły i dlatego mnie to zainteresowało. Ma ktoś jakieś informacje ?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Oto on :mrgreen:

Obrazek

Wiem o nim niewiele. Przeniósł się do Piły w 1925 roku i otrzymał tu posadę rządowego radcy budowlanego. Zlecono mu przygotowanie wstępnego projektu budynku pilskiej rejencji (Szkoła Policji) na podstawie szkiców Bonatza i Scholera. Jego projekt został przeznaczony do realizacji, a Lehmann wykonał ostateczny projekt i objął kierownictwo nad pracami budowlanymi. Projekt powstał we współpracy z radcami Cossäthem i Kirsteinem (Kirstein uczestniczył także w projektowaniu rejencji w Opolu). W 1930 roku Lehmann przeprowadził się do Opola, aby nadzorować budowę tamtejszej rejencji. Nie wiem czy wrócił potem do Piły ani czy zaprojektował w Pile coś poza rejencją. Nie jestem nawet pewien jego imienia (w jednym źródle jest napisane, że miał na imię Konrad a nie Friedrich).
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Dzięki za informacje SA108. Nie miałem zielonego pojęcia, że rejencji nie dokończył czy w ogole nie budował Scholer (jako że Bonatz był urbanistą, sądzę że przy samym budynku i jego wyglądzie "palców nie maczał"), umarłbym w nieświadomości :D
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Bonatz i Scholer zaprojektowali tylko Reichsdankhaus (PDK i były Eden). Błędne założenie, że projektowali także inne budynki na pl. Staszica bierze się z tego, że byli oni autorami koncepcji zagospodarowania tego rejonu z 1925 roku (to te rysunki z wieżowcem na pl. Domańskiego ;)).
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dobrze wiedzieć. Sądziłem, że cała wizja placu jest ich, a nie projektowali najwyżej pierzeji "urzędowej", gdzie w jednej części miał stanąć wieżowec. Rozumiem, że np. taki rysunek - projekt fasady Regierungsgebaude (z artykułu na mw.pila.pl) jak i z resztą cały budynek to dzieło właśnie Lehmanna?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W zasadzie tak, ale warto pamiętać, że rejencja była dziełem całego zespołu architektów, nawet jeśli to Lehmann miał decydujący wpływ na kształt budynku:

Kierownictwo - radca ministerialny Eggert z wydziału budownictwa lądowego Pruskiego Ministerstwa Finansów
Wykonanie projektu wstępnego, właściwego projektu i kierownictwo robót - rządowy radca budowlany Lehmann
Współpraca - budowniczy rządowy Cossäth
Nadzór - starszy rządowy radca budowlany Gehm
opolski
Posty: 1
Rejestracja: 18 gru 2009, 12:21
Lokalizacja: Opole

Lehmann Friedrich

Post autor: opolski »

Witam. Wszedłem na tę stronę i jestem bardzo mile zaskoczony jej profesjonalnością oraz rzeczowością wszystkich wypowiedzi. Dlatego liczę, że uda mi się uzyskać Waszą pomoc. Poszukuję jakichkolwiek informacji dotyczących mieszkańca Piły (Schneidemuhle) w okresie przedwojennym - Friedricha Lehmanna. Był on wówczas podobno miejskim architektem. Był również autorem projektu budynku Rejencji Opolskiej wybudowanej w latach 1930-1932, obecnej siedziby Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Jest to jeden z ciekawszych obiektów modernistycznych, zachowanych w bardzo dobrym i prawie niezmienionym stanie. Informacje dotyczące F. Lehmanna zostaną wykorzystane w monografii dotyczącej historii powstania budynku Rejencji Opoleskiej. Szukałem jakichkolwiek śladów min. w aktach Archiwum Państwowego w Pile, niestety nie znalazłem żadnej informacji. Mam nadzieję, że może ktoś z grona użytkowników tego forum będzie mi w stanie pomóc. Serdecznie z góry dziękuję.
Jerzy Kasperek - Opole
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Friedrich Lehmann

Post autor: Filip »

Chciałem odkopać wątek.
SA108, dysponujesz jakimś źródłem dokumentującym cały przebieg budowy i autorstwa poszczególnych części?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Friedrich Lehmann

Post autor: SA108 »

ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się