Język rosyjski w szkołach

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Język rosyjski w szkołach

Post autor: dudi »

Pewnie starsi użytkownicy tego forum pamiętają jeszcze wiersze i piosenki rosyjskie wpajane w dawnej szkole. Do dziś w uszach mi czasem brzmi po rosyjsku "Zawsze niech będzie słońce". Pamiętam czasy jak nauczyciele j. rosyjskiego musieli się przekwalifikować np na j. polski. Dziś chyba w pilskich szkołach już tego języka nie uczą, choć dla niektórych sentyment do tego języka pozostał. W czasie okupacji niemieckiej na terenie Polski kazano uczyć się j. niemieckiego, a ludzie wysyłani byli do pracy przymusowej do Niemiec. Historia widać zatoczyła duże koło, bo przeważnie teraz w szkole oprócz angielskiego drugim językiem jest niemiecki, a i ludzie teraz za chlebem jadą bez przymusu do Niemiec. Czy to samo kiedyś będzie z j. rosyjskim, czas pokaże.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: ziolek »

Nie wiem jak teraz, ale szczęśliwie dla mnie w latach 90-tych język rosyjski był w szkołach dość powszechny. A dzięki jego znajomości można porozumieć się nie tylko z Rosjanami, ale wciąż - choć w coraz mniejszym stopniu - z mieszkańcami dawnych republik ZSSR. Ułatwia też niestety poznanie braku sympatii Rosjan wobec Polaków, z czego wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy mówiąc "że to politycy rosyjscy są źli, a naród sympatyczny". To nieprawda. Tamtejsi politycy to cześć kultury i mentalności rosyjskiego narodu i niech się ktoś nie zdziwi, gdy zostanie zmieszany z błotem za fakt bycia Polakiem.

Znajomość rosyjskiego ułatwia też naukę białoruskiego i ukraińskiego. Także jeśli ktoś ma chęci to niech próbuje sił z rosyjskim. Namawiam do tego. :) Niemniej przy okazji czuję się w obowiązku uprzedzić, że rozmowa przez Internet z tzw. native speakerami może być nieprzyjemną, a w dodatku połączona może być z inwigilacją przez ich tajne służby. Takie ryzyko kontaktów z tym narodem. :)
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: Matey#24 »

Uczyłem się rosyjskiego w klasie 4-6 i potem w średniej. Przynajmniej można czymś innym "błysnąć" niż wszędzie oklepanym niemieckim.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: ziolek »

Niemiecki też język wroga, więc warto go znać. ;)

Np. czytając po białorusku można się przekonać jak niektórzy z naszych zachodnich sąsiadów są nam wciąż nieprzychylni:
http://belsat.eu/be/articles/nashchadak ... ga-prodka/

To tak dla zachęty do nauki języków. Postaram się już nieofftopować. :)
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: Tom »

Niemiecki, językiem wroga?
Typowa propagandowa mentalność i polski stereotyp powielany bez mózgowo.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: Krzysztof Ju »

Ziolek napisał to pół serio, pół żartem (patrz: buźka z przymrużeniem oka). Wracając do tematu: ja też miałem przyjemność uczyć się rosyjskiego w podstawówce i jeszcze w liceum krótko. Wtedy nie znosiłem tego języka i nie doceniałem jego urody. Zastanawiam się tylko, czemu dudi przewiduje - jeśli dobrze go zrozumiałem -, że rosyjski wróci do polskich szkół jak za czasów zaborów i PRLu?
Witosa
PRZYJACIEL
Posty: 110
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:05

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: Witosa »

Nie będę, jak to robi Krzysztof, prowadził egzegezy napisanych tekstów i nie będę próbował odnosić się do tego, co, kto powiedział i co to znaczy.
Ja chciałbym znać wszystkie języki świata, bo dopiero wtedy świat stał by przede mną otworem.
Wreszcie zrozumiałbym różnorodność, jej genezę, punkty styczne i różnice.
Szkoda, że nie znam wszystkich języków świata.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: ziolek »

Ponoć nauka kolejnego języka to poznawanie kolejnego świata. Tak o tej nauce mawiają, więc chyba warto.

A o tym, że język niemiecki to język wroga - jak Krzysiek celnie zauważył - napisałem pół żartem pół serio. W historii Niemcy wielokrotnie i świadomie pracowali na miano wrogów. A dziś w moim odczuciu w kontaktach prywatnych z nimi miewam wrażenie dającego znać o sobie braku chęci na budowanie relacji równego z równym. A na podstawie publicystyki współczesne Niemcy za sprawą nierozsądnych decyzji politycznych i gospodarczych jawią mi się jako kraj chcący ponownie Europę (i przy tym siebie) ponownie zdewastować. Może dziś o Niemcach generalnie przyjęło się mawiać tylko dobrze, ale w powiedzeniu że język niemiecki to język wroga obecnie jest na szczęście dużo żartu, ale też niestety prawdy. Uczmy się zatem także niemieckiego. :)
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: dudi »

Krzysztofie, obawy są. Putin na wschodzie wariuje. Ostatnie jego wypowiedzi na temat rozbioru Polski itp. rzeczy powodują lekki niepokój. Teraz jesteśmy w Uni, ale czy na zawsze? Czas pokaże. Kiedyś był Układ Warszawski i zmuszano nas między innymi właśnie do nauki j. rosyjskiego. W telewizji same filmy i bajki po rosyjsku. Teraz reklamy na sklepach itp. po angielsku. I jak w tej piosence "a mnie było wstyd jak dziecko, że nie umiem po angielsku". Wielu ludzi w Polsce tęskni za komuną i za tym językiem. Pamiętam jak wielu Rosjan handlowało w Pile na rynku i Polacy znający ten język rozmawiało sobie z nimi i kupowało wiele produktów taniej niż inni. A i moi dziadkowie dostali tyle krzywd od Niemców podczas okupacji a jak przyjeżdżali Niemcy do Piły na swoje dawne tereny, to rozmawiali z nimi po niemiecku. A i my jeździliśmy do Berlina lub Hamburga na handel i braliśmy ze sobą dziadka jako tłumacza. Martwi mnie to, że Polacy mieszkający na kresach nie mogą uczyć się ojczystego języka. Nie wiem jak to jest z angielskim czy niemieckim? Teraz te "patriotyczne" piosenki rosyjskie siedzą mi w głowie i nie chcą wyjść. Natomiast jeśli chodzi o filmy czy bajki po rosyjsku, to owszem trochę żal, że ich w telewizji już nie ma. Patrząc teraz na te bajki i twarze jak Pokemony, zamiast edukować to straszą. Nie ma to jak wilk i zając itp. I na koniec. Języków cza się uczyć, bo nie wiadomo co nas w życiu jeszcze czeka.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: Tom »

Uczylem sie rosyjskiego jak kazdy w PRL-u. Nie lubialem, po 20 latach powrocilem do niego spowrotem. Szlifowalem przez 2 lata, obecnie bardzo poszukiwani sa pracownicy w Wiedniu ze znajomoscia rosyjskiego! A jesli ktos z Was poleci do Tel-Aviv nie bedzie mial zadnego problemu jesli zna j. rosyjski. Ja tam rozmawiam wiecej po rosyjsku jak hebrajsku, szyldy, reklamy, restauracje po rosyjsku.

pozdrawiam
patryk85
Posty: 2
Rejestracja: 13 gru 2014, 14:01
Lokalizacja: Wisła-Piła
Kontakt:

Re: Język rosyjski w szkołach

Post autor: patryk85 »

Chyba do rocznika 90/91 każdy miał od 4 klasy rosyjski.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się