Restauracja "Kosmos"

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
CrS
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2015, 18:25

Restauracja "Kosmos"

Post autor: CrS »

Witam serdecznie! Jestem młodym człowiekiem, nowym na forum.
Słyszałem bardzo często jak rodzice opowiadali o zabawach w "Kosmosie". Ostatnimi czasy wyczytałem, że planują ten lokal uruchomić na nowo. Czy ktoś posiada jakieś informacje o tym jak wyglądał Kosmos, może trochę zdjęć lub coś podobnego?? Jeśli ten lokal powstanie chciałbym zrobić rodzicom niespodziankę i zabrać ich tam przy okazji starając się żeby wszystko wyglądało na dawny lokal. Czy ktoś posiada takie zbiory i wiedzę i zechciałby się ze mną podzielić?? Byłbym bardzo wdzięczny:) Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Restauracja "Kosmos"

Post autor: MaksLen »

Mieszkałem w okolicy Kosmosu (mieścił się na ul. Bydgoskiej tam gdzie dziś jest sklep monopolowy - to było wejście i sklep AGD) ale nigdy nie byłem w środku. Byłem tylko w przedsionku, w małym sklepiku (szatni?) kupić ojcu papierosy. Dzieci tam nie wpuszczano bo podobno w restauracji był striptiz (!!!). Pamiętam, że Kosmos był jakiś ponury w środku (ciemne ściany?), ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24

Re: Restauracja "Kosmos"

Post autor: dizel »

Pamiętam, że byłem w "Kosmosie" w 1985 r. po ukończeniu jednej z klas podstawówki. Rodzice postanowili mnie tam zabrać na wykwintny obiad z tej właśnie okazji. Pamiętam kwadratowe niewielkie stoły nakryte białymi obrusami. Szkoda, że rodzice nie robili wtedy zdjęć, ale z tego co wiem wystrój był prosty ale schludny i przyjemny. Wtedy panowała moda na białe ściany i sufity no i oczywiście elementy boazeryjne :) Ceny jak sama nazwa sugerowała też były z kosmosu ;) ale trzeba przyznać, że schabowy tam był smakowity a wtedy to było już coś. O deserach lodowych nie wspomnę :) Tłumów nie pamiętam w tym miejscu no ale takie były czasy.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Restauracja "Kosmos"

Post autor: Matey#24 »

Powiem wam tak. Miałem szczęście pracować w Mic Electronics niedługo przed jego zamknięciem. Pewnego dnia poszliśmy z kolegą do piwnic jakie ma ten lokal. Przyznam się, że w życiu nie widziałem takich zakamarków pod takim miejscem. Pełno płytek oryginalnych, jakieś prysznice bodajże, wielkie chłodnie dwie, chyba jakaś mała kotłownia też tam była, no i pełno mniejszych pomieszczeń, takich rodem ze starych kamienic. Oczywiście połowa z nich była zagracona rzeczami z dawnego sklepu Mars RTV AGD i późniejszym Mix Electronics.
Awatar użytkownika
lilith
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2011, 19:16

Re: Restauracja "Kosmos"

Post autor: lilith »

Witajcie.
Babcia mojego męża przeprowadziła się do Piły w 1956 r. Pracowała w Kosmosie jako kucharka od jego otwarcia, aż do swojej emerytury. Postaram się o kilka wspomnień i spytam o zdjęcia.
CrS
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2015, 18:25

Re: Restauracja "Kosmos"

Post autor: CrS »

Dziekuje za wszystkie informacje i bede szalenie wdzieczny za kolejne:) pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Restauracja "Kosmos"

Post autor: Krzysztof Ju »

Tygodnik Pilski pisze:Obrazek

Kosmos Dancing Bar przy ul. Bydgoskiej w Pile: dzisiaj otwarcie

To wielkie, wręcz sentymentalne wydarzenie dla wielu mieszkańców Piły. Po wielu latach na mapę miasta wraca restauracja Kosmos, tyle że w nowej odsłonie, jako Kosmos Dancing Bar.

Starsze pokolenie na pewno doskonale pamięta to miejsce. Restauracja Kosmos słynęła z doskonałych dancingów, konkurując jedynie ze Stylową na Śródmiejskiej i resortowymi klubami: policyjnym na pl. Staszica i oficerskim przy Kusocińskiego. Cywile w sobotnie wieczory i nie tylko bawili się właśnie w Kosmosie. Tu chodzili narzeczeni, małżeństwa, tu poznawały się pary. Panowie obowiązkowo w garniturach, panie w zwiewnych sukienkach i szpilkach.

Ale wraz z upadkiem PRL upadł i Kosmos, a w czasach kapitalistycznej prosperity jego wnętrza zajął handel. Przez lata mieścił się tu sklep MARS, ale i ten interes nie wytrzymał próby czasu.

- Przechodziłem i zobaczyłem puste pomieszczenie. Wtedy wpadłem na pomysł, by otworzyć tu restaurację, a skoro kiedyś był tu Kosmos, to dlaczego nie wrócić do tradycji? - tłumaczy Michał Witkowski, który wraz Anna Wasińską uruchomił Kosmos Dancing Bar.

Obrazek
Kosmos Dancing Bar jeszcze w trakcie remontu, fot. Ewa Auer

Witkowski ma doświadczenie w przywracaniu dawnych klimatów. Bar Miś, przy 14 Lutego to jego dzieło. Zresztą trafione.

- Już od dawna w dużych miastach jest taki trend, by stylizować kluby na czasy PRL, ale z nowoczesnym sznytem - tłumaczy.

Podstawą Kosmosu będą oczywiście dancingi, trzy razy w tygodniu: środy, piątki i soboty. Królować będzie muzyka lat 60. 70. i 80. do roku 99. Repertuar szeroki od Modern Talking do Ireny Santor. Nie będzie jednak muzyki na żywo, jak było w dawnym Kosmosie.

- Ale będzie profesjonalny konferansjer, który poprowadzi zabawę - dodaje Witkowski.

Wnętrze jest wyremontowane, ale będzie jak za dawnych lat: stoliki 4-osobowe i i dwa 8-osobowe. Całkowita powierzchnia restauracji to 500 metrów kwadratowych, miejsca starczy i do siedzenia i do tańca. Nowy Kosmos będzie czynny codziennie oprócz niedziel, od godziny 12. do 1 w nocy, w czasie dancingów dłużej. Wejście będzie gratis jak do restauracji, kto zechce zostać na dancingu zapłaci za bilet. Strój?

- W dresach nie wpuszczamy. Jakaś elegancja musi być - podsumowuje Witkowski.


Źródło: www.pila.naszemiasto.pl
Data wydania: 24 lipca 2015
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się