Rokada - pamiętacie?

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Stare kino?! (Sokół)

Post autor: mariusz1983 »

dizel pisze:Też nie rozumiem dlaczego Rokada została wyburzona. Budynek był w świetnym stanie, codziennie przechodziłem obok niego. Widocznie interes paru pajacyków jest ważniejszy.
Może mi ktoś przypomnieć gdzie stała Rokada. Nazwa mi dobrze znana ale nie potrafię umiejscowić.
Awatar użytkownika
mariusz1983
PRZYJACIEL
Posty: 218
Rejestracja: 01 sie 2009, 23:14

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: mariusz1983 »

Opowiem sobie sam, pamięć jednak nie aż tak ulotna. Obecnie stoi tam Lidl czyli róg Kusocińskiego i Bydgoskiej.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: skinspila »

Dokładnie, był to wielki wspaniały budynek w dość przyzwoitym stanie.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: ziolek »

I jeśli mnie pamięć nie myli z zaczątkiem rozbudowy.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 313
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: czeslaw »

I dodam jeszcze, że w dużej sali restauracyjnej był piękny drewniany, poniemiecki sufit.
Pamiętam, że jak się stanęło w drzwiach wejściowych na salę to patrząc pod światło było widać w centrum rozet swastyki.
Jaca
Posty: 48
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: Jaca »

Budynek Rokady znam doskonale, ta nieskończona rozbudowa nadawała się do rozbiórki, ale cały obiekt był w dobrym stanie: masywne stropy, klatki schodowe, ogromne, niezagospodarowane poddasze, konstrukcja dachu w stanie wręcz idealnym. Niestety polityka wygrała, ktoś opracował miejscowy plan pozwalający na obiekt handlowy, wystarczyło "udowodnić", że Rokada nadaje się do rozbiórki...
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: hrabia »

Z Rokadą były problemy finansowe i dlatego została rozebrana. Wiem bo tam dzierżawiliśmy pomieszczenie na działalność gospodarczą. Niewielki dochód przynosił komis choć regularny, na piętrze było biuro TeleTaxi, jakiś wytwórca pieczątek i usługi ksero, bardzo krótko był fundusz emerytalny i coś tam jeszcze. A z tego utrzymanie budynku nie było możliwe na dłuższą metę, odbywały się tam też imprezy okolicznościowe typu wesela ale też nie zawsze więc koszty utrzymania rosły. Chciano rozbudować ją stawiając dobudówki na zapleczu ale z braku funduszy zaprzestano i to co zbudowano popadło w ruinę. Wojsko z Piły zaczęło dawać drapaka to i Rokada podupadła całkowicie, Agencja Mienia Wojskowego wystawiła budynek na sprzedaż za sporą cenę, więc nikt się nim nie zainteresował a tym bardziej urząd miasta z ówczesnym prezydentem Kosmatką. Zresztą pod jego prezydenturą kilka budynków poczuło smak kilofa. Zlikwidowano Szkołę Wojskową na ul. Podchorążych i jakiegoś pięknego dnia zlikwidowano Rokadę na rzecz Marketu Lidl. Serce bolało jak patrzyłem na rozbiórkę i jak mordują historię jeszcze w bardzo dobrym stanie, pozostały tylko wspomnienia.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 313
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: czeslaw »

A tak w temacie Rokady, to znalazłem takie foto z jakiejś gazety w swoich "szpargałkach" :)

Obrazek
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: jester001 »

Dzięki za fotkę Rokady, którą codziennie mijałem, nawet miałem tam w wojsku służby, byłem na weselach itd, ale... nie mam ani jednej fotki tego budynku. Obciach straszny. W sieci także ich nie znalazłem. Jeśli mogę to proszę o więcej!
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 313
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: czeslaw »

Niestety mam tylko tą jedną.
Jaca
Posty: 48
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: Jaca »

W dawnej Rokadzie u góry nie były jakieś tam usługi ksero tylko prężna firma projektowa, zajmująca ok. 75% powierzchni piętra. A budynku i tak szkoda bo był naprawdę w dobrym stanie.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 313
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: czeslaw »

Ta firma to chyba był "Architekton" czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Rokada - pamiętacie?

Post autor: MaksLen »

Kto pamięta restaurację (budynek) Rokada na ul. Kusocińskiego 1? W tym miejscu stoi dziś Lidl chociaż jeszcze niedawno był tam okazały budynek dawnego kasyna wojskowego. Wspominam ten lokal jako podrzędną restaurację. Na pięterku były lokale użytkowe, z czasem powstały tam biura. Może ten temat jest już gdzieś na forum więc proszę mnie tam skierować. Jeśli nie, to chętnie poczytam Wasze komentarze na temat Rokady. Osobiście pracowałem w tym budynku w latach ok. 1998-2001. Wielka szkoda, że obiekt został zniszczony.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24

Re: Rokada - pamiętacie?

Post autor: dizel »

Sam budynek był super i w dobrym stanie ale widać komuś jak to zwykle bywa w Pile przeszkadzał.. pamiętam jak w latach 90-tych była tam dyskoteka ;) nie raz się siedziało nocami na tych pięknych schodach, a w dzień chroniło się przed deszczem.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się