Osiedle Górne

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
zuberek
Posty: 23
Rejestracja: 04 lip 2006, 10:39
Lokalizacja: Piła Górne obecnie Andersa

Osiedle Górne

Post autor: zuberek »

Witam, czy macie w swojej kolekcji jakieś fotki przedstawiające oś. Górne z starych czasów interesują mnie przede wszystkim fotki domów na obecnej ul. Kondratowicza i Krasińskiego. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Akurat tych ulic nie mam. Jest coś z dzisiejszych ulic - Wyszyńskiego, Chopina, Matwiejewa, Ceglanej, Warsztatowej, Reymonta, al. Wojska Polskiego, pl. 9 Maja.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zuberek
Posty: 23
Rejestracja: 04 lip 2006, 10:39
Lokalizacja: Piła Górne obecnie Andersa

Post autor: zuberek »

Fotki doszły wielkie dzięki są ok, jednak może ktoś inny posiada inne zdjęcia ulic na Górnym.
Czekam i pozdrawiam, jeszcze raz dziękuje.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Niema za co. Za chwile część 2.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pauli
Posty: 11
Rejestracja: 11 maja 2006, 15:41
Lokalizacja: Górne

Post autor: Pauli »

A można prosić na forum, bo ja i myślę, że inni też jesteśmy zainteresowani. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Jeżeli ktoś ma takowe życzenie to mogę wysłać mu na e-maila. Poprzez Forum jest zbyt dużo zabawy.

Pozdrawiam
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Bogdan, czy mi również możesz przesłać te fotki o których wyżej?
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Jeżeli byłbyś tak miły to ja również jestem zainteresowany tymi fotkami. Z góry wielkie dzięki!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Pozwolę sobie już nie nadużywać uprzejmości Bogdana. ;)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Zawsze służę swoimi materiałami jeżeli ktoś jest w potrzebie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Parę fotek, które znalazłem u siebie:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


/ EDIT MODERATOR: Powyżej zdjęcia skopiowane na serwer Dawnej Piły. Poniższe, pierwotnie załadowane i udostępniane z zewnętrznego serwera Imageshack.us, zostaną usunięte ze wpisu po konsultacji z jego autorem. /

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: adamo »

Bogdan, bardzo Cię proszę o przesłanie zdjęć również i mnie. Pierwsze 12 lat mojego dzieciństwa mieszkałem na ul. Janka Krasickiego. To "moje" tereny.
A propos Kondratowicza i Krasińskiego - te ulice akurat dość dobrze zachowały swoją zabudowę, choć oczywiście bardzo miło byłoby obejrzeć ich przedwojenne fotografie. Ciekawe, że do tej pory nigdzie nie trafiłem na choćby fragment tego terenu na starych zdjęciach.
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Popytaj. Poszukaj. Pamietam, że ktoś starą fotografię ul. Krasińskiego w internecie już zamieścił więc takowa istnieje.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Z ul. Krasińskiego znam tylko to zdjęcie z lat 70.:

Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Kojarzę, że w internecie pojawiło się zdjęcie czarno-białe, ale kto i gdzie je zamieścił nie pamiętam.
Awatar użytkownika
zuberek
Posty: 23
Rejestracja: 04 lip 2006, 10:39
Lokalizacja: Piła Górne obecnie Andersa

Post autor: zuberek »

SA108 dziękuje za wspaniałe zdjęcie, obecnie mieszka w tym domu mój dobry znajomy.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Parę fotek, które znalazłem u siebie: ... Ostatnia fotka z kolekcji SA108 nie przedstawia os. Górnego. Ten obiekt to obecny Zespół Szkół na ul. Teatralnej.
Awatar użytkownika
zuberek
Posty: 23
Rejestracja: 04 lip 2006, 10:39
Lokalizacja: Piła Górne obecnie Andersa

Post autor: zuberek »

Jarek63 to gdzie masz te fotki ? :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Jarek63 pisze:Ostatnia fotka z kolekcji SA108 nie przedstawia os. Górnego. Ten obiekt to obecny Zespół Szkół na ul. Teatralnej
Nie zgodzę się. Wg mnie zgodnie z podpisem jest to Hindenburgschule na rogu Schmiedestrasse i Klopstockstrasse (ul. Żeromskiego i Orzeszkowej):
http://www.schneidemuehl.net/Geschichte ... schule.htm
Obie szkoły były rzeczywiście bardzo podobne do siebie, może projektował je ten sam architekt.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Jednakże to SA108 ma rację. Ten budynek to Hindenburgschule. Szkoła przy Theaterstr. ma inne okna na parterze. Niby szczegół ale w tym wypadku istotny.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

SA108 pisze:Parę fotek, które znalazłem u siebie:

Obrazek Obrazek
Ten budyneczek na zdjęciu z restauracją jeszcze instnieje, tylko nie ma przybudówki, dobrze mówię?

Nie uważacie że SP7 została zgwałcona przez pomalowanie na czerwono tej pięknej klinkierowej cegły, mniej więcej tak jak szkoła na Buczka i Szkoła Policji?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Filip pisze:Ten budyneczek na zdjęciu z restauracją jeszcze instnieje, tylko nie ma przybudówki, dobrze mówię?
Nie jestem pewien gdzie dokładnie stała ta restauracja (na pewno gdzieś przy al. Wojska Polskiego ;)). Do dziś stoją trzy podobne domki przy alei między Hutniczą a Batorego, ale nie mam pewności czy to jeden z nich. W najbliższym czasie postaram się sprawdzić.
Nie uważacie że SP7 została zgwałcona przez pomalowanie na czerwono tej pięknej klinkierowej cegły, mniej więcej tak jak szkoła na Buczka i Szkoła Policji?
Owszem... Ten temat był już chyba poruszany na forum. Głównie chodziło o to, żeby nadać budynkom bardziej "polski" i "nowoczesny" charakter. Dlatego budynków z elewacjami z czerwonej cegły jest w Pile tak niewiele.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Można by go dokładnie określić biorąc pod uwagę:
1. Znajduje się przy al. Wojska Polskiego pomiędzy ul. St. Batorego a ul. Walecznych;
2. Dom stojący przy rogu al. WP / ul. St. Batorego ma dzisiaj nr 57. Przedtem była to Berliner Str. 135;
3. Jako, że parcele były numerowane co drugi numer, winna to być trzecia.

Jakby ktoś się tam wybierał, to dobrze by było zrobić foto.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Ten domek z restauracją koło sklepu PROMYCZEK lub PROMYK? Mieszkam niedaleko, postaram sie opublikować zdjęcie w najbliższym czasie.
A propos SP7 - można by ją było odczyścić no nie, albo były dom towarowy na rogu deptaku i 1 Maja, w ogóle powinni otworzyć tam np. ładną dużą księgarnię (w całym budynku) lub kilka dobrych sklepów. Na przykładzie domu handlowego 'BRACI JABŁKOWSKICH' w Warszawie (ostatnio odwiedzałem) można by coś takiego zrobić w Pile w tym budynku (Zdjęcia z Braci Jabłkowskich mogę przesłać na maila, pięknie odrestaurowane wnętrza, czuć przedwojenną atmosferę).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Czyli raczej już go nie ma, bo o ile dobrze pamiętam za ul. Stefana Batorego nie ma już żadnych starych budynków. Te które istnieją do dziś mają nr 53-57. Poza nimi po tej stronie ulicy jest tylko jeden przedwojenny dom mieszkalny, tuż obok SP7 (nr bodajże 47a).
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się