Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: SA108 »

No właśnie, to najwyższa budowla w Pile, a dotychczas na forum niewiele wspominano o nim - więc sądzę, że przyda się nowy temat ;) Na razie wiem niewiele - zbudowano go pod koniec lat 60. (1968?), ma wysokość 108 m, a projektował go Bogdan Toboła... Obecnie nadają stamtąd Polsat, TVN i Radio 100.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

A nadajnik TV ma moc 1kW.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

A... maszt jest przy Masztowej nie Miedzianej. :wink:
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Mylisz się - jest przy Miedzianej. Sprawdź tu: http://www.dipol.com.pl/bib07.htm
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Niewiele to wnosi nowego w sprawie masztu na Miedzianej, ale jest tu kilka ciekawych rzeczy. To fragment artykułu o wieżowcu "Piła Wita" z Tygodnika Pilskiego z 27.2. 2001 r.:
Gdy spłonęła pracownia Eugeniusza Ćwirleja, na dachu pierwszego pilskiego wieżowca nie było już przekaźnika telewizyjnego. Ten bowiem zamontowano w 1967 roku i po upływie kilkunastu miesięcy zdemontowano.
Na montaż wieży przekaźnikowej z wielką niecierpliwością czekali posiadacze pierwszych telewizorów. Stacja przekaźnikowa w Trzeciewcu wysyłała bowiem tak słaby sygnał, że jakość odbioru w Pile pozostawiała wiele do życzenia. Pilanie powołali więc społeczny komitet budowy przekaźnika, wierząc, iż rozwiąże on wszystkie problemy. Tak się jednak nie stało, próby odbioru sygnału przeprowadzane przy użyciu balonu wykazały, że antena powinna zostać wyniesiona na 100 metrów w górę, podczas gdy wysokość wieżowca nie przekracza 35 metrów. Przekaźnik więc zdjęto, ale dopiero wówczas, gdy gotów był ten przy ul. Poznańskiej, zaprojektowany przez inż. Bogdana Tobołę.
Wieżowiec z przekaźnikiem wyglądał tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Przebieg ul. Miedzianej był kilkakrotnie zmieniany. Niektóre odcinki otrzymały nowe nazwy - np. ul. Ludwisarska, Srebrna, Platynowa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Wobec ciągłych kłopotów z odbiorem programu telewizji, PPN, czyli popularna "Nafta", przekazała miastu wieżę wiertniczą, na której pod koniec roku stanął przekaźnik telewizyjny. Na miejsce nadawania wybrano rejon przy ul. Poznańskiej. Województwo przyznało na budowę masztu telewizyjnego 200 tys. zł.


Źródło: http://www.dzienniknowy.pl/aktualnosci/pokaz/7773.dhtml
okiennica
PRZYJACIEL
Posty: 241
Rejestracja: 05 mar 2007, 01:00
Lokalizacja: Piła

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: okiennica »

To o ten maszt chodzi?

Obrazek

Jeśli tak - dzięki uprzejmości firmy, która wykonywała tam prace konserwatorskie w 2007 roku, mogę zamieścić serię zdjęć samej wieży, jak i Piły z niej widzianej.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: rasaxas »

Czekamy z niecierpliwością na fotki :wink:
A jeśli chodzi o tą wieże to zbytnio się nie orientuję.
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: Bjarniak »

Zdjęcia dzięki uprzejmości firmy www.grupamonolit.pl:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: rasaxas »

Podziękował za zdjęcia, a jak wrażenia z pobytu na górze? :wink: Ja raz miałem okazję wejść na... yyy jak się to dokładniej nazywa to nie wiem ale chodzi mi o wieże z której obserwuje się np. lasy czy gdzieś nie wystąpił pożar czy coś... Mówiąc szczerze jak już zszedłem z tej wieży wcale nie miałem ochoty tam ponownie wchodzić :? Na górze tak bujało, że miałem wrażenie że wieża zaraz runie na ziemię :yyk: Nawet na butelce z wodą było widać jak woda się przemieszcza.
Chodzi mi o taką wieże: http://www.lasypanstwowe.poznan.pl/wlos ... 05_001.jpg
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: Bjarniak »

To fotki zrobione przez brata - na wysokościach pracuje od dawna, więc pewnie nie pierwszyzna :)
Pamiętam jak mówił, że widok kiepski :D
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: mathias »

Co jak co ale jeśli były by zrobione wyżej to był by piękny widok Piły i okolic. Zresztą i tak jest ładny. Ogólnie to bardzo podobają mi się takie zdjęcia miasta czyli tzw. panoramy.
Bjarniak
Posty: 128
Rejestracja: 25 sty 2009, 11:23
Lokalizacja: Deutsch Krone

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: Bjarniak »

Te wyżej (czyli więcej nieba?) są zielono-niebieskie z wystającymi ponad drzewa blokowiskami ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: SA108 »

Szykuje się remont masztu: http://www.poznan.uw.gov.pl/przetargi/r ... rojektowej
Co ciekawe, załączona ekspertyza techniczna zaleca rozbiórkę masztu ze względów ekonomicznych oraz bardzo dużego zakresu prac związanych z koniecznością wzmocnienia obiektu.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Maszt RTV przy ul. Miedzianej

Post autor: mih »

Chyba w lutym podziwiałem jak ekipa remontowa śmiga po tym maszcie ;)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się