Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Wojsko niemieckie w Schneidemuhl

Post autor: BOGDAN »

Jest to bardzo obszerny temat. O ile wiele wiadomo o czasach powojennych, to okres "niemiecki" i wcześniejszy kryje w sobie sporo "niewiadomych" dla szerokiego ogółu. Pokuśmy się coś o tym napisać. Zapraszam do współpracy.
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Ja mam pytanie. Gdzie Niemcy mieli swój garnizon (musieli mieć gdzieś swoje centrum dowodzenia w Pile), oraz jakie jednostki stacjonowały w Pile w okresie między wojennym? Dawno chciałem zadać to pytanie teraz mam okazje.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Jaki okres by Ciebie interesował? Wszystkiego nie da się na raz napisać.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... /IR4-R.htm
http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Gli ... IR96-R.htm
http://s115255626.alturo-host.de/t-onli ... e/bild.htm

Informacje o pilskich regimentach i Ottomarze von Köhne - Dembinskim z 2. Eskadron im 1. Pommerschen Ulanen Regiment No. 4, stacjonującym w Schneidemühl. Myślę że warto było by w tym temacie wspomnieć o pilanach - w jakich formacjach służyli. Dodam że część pilan służyła na okrętach podwodnych. Gerhard Remus - ur. 10. 05. 1916, w Schneidemühl, zm. 06. 09. 1987. Kapitänleutnant od 1 Kwietnia 1943, służył na U - 34, U - 566, U - 2364. Werner Remus - urodził się 26 Września 1919 w Schneidemühl, Oberleutnant zur See 1 Października 1943. Zmarł 14 Jul, 1979. Dowódca okrętów U-339, U-554. Heinz Fischer - urodził się 18 Kwietnia 1904 w Schneidemühl, Fregattenkapitän 1 Kwietnia 1944. Zmarł 30 Grudnia 1970. Dowódca okrętu/ów U-29, U-26.

http://www.u-boot.org/oficerowie/f/
http://www.u-boot.org/oficerowie/r/
http://www.u-boot.org/uboot/
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Z ponad 100 linköw o Schneidemühl przejrzalem i przeczatalem ponad 30, do tych jeszcze nie dotarlem sa naprawde ciekawe informacje.
Tom
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Coś w temacie, co to za budynek i czy jeszcze istnieje?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ClausVonStauffenberg
Posty: 41
Rejestracja: 22 lut 2006, 00:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: ClausVonStauffenberg »

Interesuje mnie okres od 1933 do 1945. Zdjęcia mają bardzo dobrą jakość ;)
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Czesc Piotr k !
1. Co jest na odwrocie zdjec podpisane ?
2. Foto drugie - Ten mur, przed tym duzym budynkiem gdzies widzialem, ale byla to niezbyt duza pozostalosc. musialo byc to bardzo dawno lub gdzies byc moze okolice ul.Bydgoska-Kossaka ? Wschodniä czesc miasta za rzekä, raczej nie znam zbyt dobrze.
Tom
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

piotr k pisze:Coś w temacie, co to za budynek i czy jeszcze istnieje?

Obrazek Obrazek
Też mam te fotki. Jednakże to nie jest Piła. Takowego budynku koszarowego nie ma. Prawdopodobnie jest to Stargard Szczeciński???????????????
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

ClausVonStauffenberg pisze:Interesuje mnie okres od 1933 do 1945. Zdjęcia mają bardzo dobrą jakość ;)
W okresie 1933 - 1945 w Pile stacjonowały:
1933 - 11 i 12 kompania 4 Pułku Piechoty,
1934 - 11 i 12 kompania 4 Pułku Piechoty, następnie III batalion 25 Pułku Piechoty,
1935 - III batalion 25 Pułku Piechoty, następnie 96 Pułk Piechoty,
1936 - 1939 - 96 Pułk Piechoty,
1940 - 1944 - jednostki zapasowe
1945 - jednostki obrony twierdzy Schneidemuehl (ale na ten temat już wielokrotnie pisano). Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.

Wojsko

Post autor: Roto »

Ile razy A.Hitler był w Pile (ja słyszałem, że raz) lub inne szychy III Rzeszy? Czy uważali nasze miasto za szczególne?
A tak btw. ma ktoś może jakieś fotografie floty Kriegsmarie (pocztowki etc.) ? (Gneisenau, Bismarck, Tirpitz etc.)
Czy w pile było używane coś szczególne, pionierskie w armi niemieckiej?
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Dostałem setki skanów starych zdjęć dotyczących Piły i być może nie wszystkie dotyczą Piły lub mają błędne opisy. Znawców tematu proszę o sprostowania.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Ze swej strony mogę dodać że fotografie wykonał Herzig, niemiecki fotograf z czasów przedwojennych miasta. Takich zdjęć dokumentujących działania wojsk niemieckich jest w kolekcji Herziga bardzo dużo. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie pochodzą z Piły, czy też robione były w innych miejscach. Więcej na ten temat można przeczytać w Tygodniku Pilskim z lat 2003, niestety nie znam numeru, w artykule pod tytułem "Wojenne Schneidemühl", opracowanym przez Gabrielę Ciżmowską. Dodam że są tam zamieszczone te fotografie oraz kilka innych które świadczą że wykonano je w naszym mieście. Co do postu Roto polecam poszukać na tej stronie w temacie pocztówki motywy - naprawdę ciekawy link.
http://www.ak-ansichtskarten.de/
robert
Posty: 80
Rejestracja: 16 sie 2005, 18:06

Post autor: robert »

piotr k
BOGDAN

Budynki koszarowe pochodzą ze Szczecinka - 1934rok. Być może jeszcze istnieją do dziś.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

http://www.szczecinek.org/galeria/displ ... m=17&pos=0
Co do jednej fotografii to faktycznie pochodzi ona ze Szczecinka. Możliwe że Herzig fotografował żołnierzy 4 regimentu, część oddziałów była związana właśnie ze Szczecinkiem.
http://www.szczecinek.org/galeria/index.php?cat=2
Zapraszam do obejrzenia galerii miasta Szczecinek.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

piotr k pisze:Dostałem setki skanów starych zdjęć dotyczących Piły i być może nie wszystkie dotyczą Piły lub mają błędne opisy. Znawców tematu proszę o sprostowania.
Gdyby zaszła takowa potrzeba to jestem do dyspozycji. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Interesowałby mnie 149 pułk piechoty oraz informacje o oddziale ułanów.
Pozdrawiam.
zbyniu c.
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2006, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: zbyniu c. »

Witam.
149 pułk piechoty powstał 31 marca 1897 r. - uwaga dzisiaj rocznica.
Część tej jednostki była rozlokowana również w Wałczu.
Razem z 14 pułkiem piechoty z Bydgoszczy oraz 148 pułkiem piechoty rozlokowanym w Bydgoszczy, Elblągu i Braniewie tworzył 4 dywizję piechoty, której dowództwo mieściło się w Bydgoszczy.
Pułk walczył we Francji, w tym pod Verdun. W dniach 17 i 18 lipca 1916 roku 14 i 149 pułk piechoty zdobywały fortyfikację oznaczaną Abri FT 3 (schron dla kompanii piechoty francuskiej) położony pomiędzy fortami Froideterre i Thiaumont stąd FT, a cyfra 3 oznacza kolejność fortyfikacji . Toczono ciężkie walki wręcz z użyciem bagnetów, a nawet noży rzeźnickich. Jest to teren należący do najgłębszego obok Fleury włamania w linie obronne. "Nasze" pułki (pilski i bydgoski) walczyły obok jednostek bawarskich, które działając w bardziej dogodnym terenie na południe od "naszych", osiągnęły nieco lepsze rezultaty.
Fortyfikacja jest dość mocno zniszczona. W ziemi znajdującej się na dachu schronu znajdują się dwa groby żołnierzy francuskich. Do tego miejsca łatwo trafić. Jest to około 500 m na południowy zachód od Cmentarza Narodowego i monumentalnej budowli Ossuarie z wieżą widokową łączącą kaplicę, muzeum, kino - oczywiście dla filmów dokumentalnych o I WŚ oraz zabudowany cmentarz. Na tablicach nagrobnych brak polskich nazwisk. Leżą tam głównie żołnierze francuscy oraz alianci. Jest jedno nazwisko polskie wymienione wśród fundatorów, które brzmi Edward Rydz-Śmigły :D
Na cmentarzach żołnierzy niemieckich w rejonie Verdun ilość słowiańsko brzmiących nazwisk wynosi około 10-15%. W zadumę wprawiło mnie poprawnie napisane nazwisko Trzemżalski - wprawdzie bez kropki nad z. Niestety na krzyżach nagrobnych generalnie nie podaję się jednostki, tylko daty urodzin i zgonu, często tylko zgonu oraz stopień wojskowy.

Historia 149 pułku piechoty z Piły została opisana w pracy autorstwa Hansa von Selle wydanej w Berlinie w 1929 roku zatytułowanej "Infanterie Regiment Nr. 149". Niestety nie posiadam tego interesującego opracowania.
Historia tego pułku jest dla mnie bardzo interesująca, gdyż jego żołnierzem był członek mojej rodziny, który zaginął w dniu 17 października 1917 roku. Próby poszukiwania grobu we Francji i Belgii nie powiodły się.

Na temat pułku skromną informację zawiera na stronie 100 opracowanie "Piła zarys dziejów".

Pozdrawiam.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Jestem w posiadaniu tego opracowania, ale jedynie na CD tekst czytelny, zdjęcia mniej.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Co do 149 pułku piechoty - M. Fijałkowski pisze, że powołano go 22 maja 1898 r. 1 października tego samego roku cesarz Wilhelm II wręczył pułkowi sztandar. Od 1902 r. oficjalna nazwa jednostki brzmiała 6. Zachodniopomorski Pułk Piechoty nr 149. Służyli w nim Niemcy, Żydzi i Polacy, m.in. z powiatów nadnoteckich. 4 sierpnia 1914 r. pułk wyruszył koleją na front zachodni do Francji; w 1915 r. przeniesiono go na front do Serbii.
zbyniu c.
Posty: 17
Rejestracja: 12 lut 2006, 16:19
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: zbyniu c. »

Witam.

Faktycznie, z utworzeniem 149 pułku piechoty mogło być tak jak pisze SA108.
Zapewne trochę czasu zajęły czynnosci organizacyjne.
Moja informacja dotyczyła rozkazu o utworzeniu 149, który faktycznie miał uzupełniajacą nazwę 6 Zachodniopruski (a nie Zachodniopomorski). W dniu 31 marca i 1 kwietnia 1897 roku dokonano w Niemczech reformy organizacji wojska. W tych dniach powstało kilkanaści nowych pułków piechoty. Powstawały one z połówek czwartych batalionów piechoty. W przypadku 149 jego pierwszy batalion tworzyły połówki czwartych batalionów 2 i 42 pułku piechoty, zaś drugi batalion tworzyły połówki czwartych batalionów 49 i 140 pułku piechoty. Początkowo pułk posiadał tylko dwa bataliony stacjonujące w Pile. Następnie, daty rozkazu nie znam, został zorganizowany trzeci batalion stacjonujący w Wałczu.
Dodatkowo ustaliłem, iż 149 na początku października 1918 roku walczył nad Sommą w rejonie miasta Liry odpierając ataki między innymi wojsk amerykańskich.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Dziękuję wszystkim za dość sporą garść informacji o 149 pułku piechoty. Często odwiedzam tę stronę> http://www.ak-ansichtskarten.de/ gdzie w dziale pocztówki motywy w temacie wojsko znaleść można ciekawe pocztówki z wizerunkami żołnierzy czy też symboliką jakiejś jednostki wojskowej. Niestety narazie nie natrafiłem na pocztówkę związaną ze 149 pułkiem piechoty.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Aragorn pisze:Interesowałby mnie 149 pułk piechoty oraz informacje o oddziale ułanów.
Pozdrawiam.
Jeżeli chodzi o ułanów:

- w latach 1853 - 1870 stacjonował w Schneidemühl sztab wraz z 1 i 2 szwadronem 4 Pułku Ułanów, który 04 lipca 1860 roku otrzymał od króla nową nazwę "1. Pomorski Pułk Ułanów nr 4". 07 marca 1865 pułk świętował swoje 50-lecie. Udział wziął m.in. następca tronu. W okresie od 23 maja do 08 sierpnia 1866 wziął udział w kampanii przeciwko Austrii. W 1870 roku wyjechał na wojnę z Francją i już do Schneidemühl nigdy nie powrócił.
- w latach 1853 - 1866 - 1 i 2 szwadron 4 Pułku Ułanów Obrony Krajowej (Landwehry).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

4 sierpnia 1914 roku przy dźwiękach orkiestry 149 pułk piechoty maszerował z koszar na ulicy Bydgoskiej na dworzec kolejowy. Żołnierze maszerowali w polowych mundurach. Na ich skórzanych hełmach ( pickelhaubach ) znajdowały się szare ochraniacze, pokrowce z czerwonymi numerami pułku. Piechurzy byli przygnieceni ciężarem przeładowanych tornistrów. Na ulicach stali mieszkańcy Piły, którzy żegnali swych żołnierzy. Wiwatowano na ich cześć i śpiewano pieśni, m. in. "Marsz 149 Pułku". Na koniec marszu pokryli dworzec jak szara fala. Opis marszu zawdzięczamy niemieckiej siostrze Czerwonego Krzyża Piete Kuhr. Jednocześnie była Piła miejscem uzupełnień dla pułku. W 1915 r. jednostka została przeniesiona na front do Serbii. Żołnierze kompanii wartowniczej, a następnie "erzatz" batalionu, objęli służbę w utworzonym latem 1914 r. obozie jenieckim. Należy podkreślić, iż w 149 pułku służyło wielu Polaków, którzy pełnili służbę wartowniczą w obozie. Służył w nim m. in. sierżant A. Kuczyński z Piły. Spotykając się z wartownikami Polakami, rozmawiano po polsku. Robiono sobie wspólne zdjęcia, gdzie wśród jeńców Polaków siedzą Polacy w pruskich mundurach.
Fragment artykułu M. Fijałkowskiego na temat "Obozu jenieckiego w Pile w okresie I wojny światowej".
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Ów artykuł został oparty na pamiętniku Elfriede Kuhr, zwanej Piete, która mieszkała w Schneidemuehl u swej babci Berty Golz (z domu Haber) przy Alte Bahnhofstr. 17. Autorka miała wówczas lat 12. Wydała drukiem te wspomnienia 50 lat później pod pseudonimem Jo Michaly. Obejmują one okres od 2 sierpnia 1914 do 29 listopada 1918.

Ciekawe czy ktoś ma tą książkę?????

Byłbym zainteresowany!!!!!

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się