Polskie lotnisko wojskowe w Pile

Wszystko co jest związane z militarną przeszłością naszego miasta.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Polskie lotnisko wojskowe w Pile

Post autor: BOGDAN »

Przebazowanie samolotów 6 plsz z polowego lotniska w Bednarach do Piły rozpoczęto w początku października 1952 roku. Pierwszy samolot pilotował por. Hirle. Był to Ił - 10.

Przedtem stacjonowała tutaj rosyjska dywizja lotnicza mająca samoloty Jak i Po-2.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Polecam zainteresowanym historią 6plmb > http://www.plmb.fora.pl/index.php
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

ADAM miłosnik 6plmb pisze:Polecam zainteresowanym historią 6plmb > http://www.plmb.fora.pl/index.php
Bardzo ciekawa strona. Wbrew pozorom można się tutaj dowiedzieć także czegoś o naszym mieście.
Gorąco polecam!!!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marsza
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:54
Lokalizacja: Piła Podlasie Szamocin

Post autor: marsza »

Ja znalazłem coś takiego: http://tomilipin.fotosik.pl/albumy/529.html
Proszę o opinie.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Byłem w poniedziałek (24 lipca) z grupą Niemców na terenie b. lotniska wojskowego. Nic się tutaj nie dzieje. Kilku "samobójców" na motocyklach - to się nie liczy.
Po pasie może każdy się przejechać. Żadnej kontroli.

Pozdrawiam
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

BOGDAN pisze:Żadnej kontroli
Jest kontrola :!: Jak razu jednego fociłem zachód słońca to widziałem ochroniarza, który patrolował teren rowerem :lol: Po pasie akurat też śmigały jakieś samochody i motocykle, ale pan na rowerze wybrał sobie do sprawdzenia jakieś inne miejsce.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Nigdy nie spotkałem się z kontrolą na lotnisku. Chodząc po pasach startowych i obiektach nie widziałem na oczy żadnego przedstawiciela ochrony. Jedyna wg mnie zorganizowana ochrona jest wtedy kiedy odbywają się loty samolotów z naszego aeroklubu.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

Zeszłej wiosny gdy przemierzałem lotnisko napotkałem samochód ochrony "Joker" (Skoda Octavia) jednak nie zatrzymali mnie tylko przejechali cały teren lotniska i najzwyczajniej odjechali.

Pozdrawiam
Roto
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

drstein pisze:Jest kontrola :!: Jak razu jednego fociłem zachód słońca to widziałem ochroniarza, który patrolował teren rowerem :lol:
A faktycznie, można go czasem spotkać. Często jeszcze jeździ z pieskiem ;). Ale jak na tak ogromny teren to jest parodia nie ochrona.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Jako że moim miejscem pracy jest jedna z firm na pilskim lotnisku dodam coś od siebie. Często ale to przeważnie w godzinach wieczornych teren patroluje też oprócz Ochrony, Policja, Straż Miejska. Ogólnie ochrona przegania ludzi z tzw. małpiego gaju. Co do motocyklistów i samochodziarzy mają oni możliwość jazdy po pasach o ile nie odbywają się loty szybowcowe lub skoki spadochronowe. Jako że na terenie lotniska istnieje sporo firm nie sposób każdego wjeżdżającego kontrolować.
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Ikarus »

Widziane wczoraj: dwie Suki na pilskim niebie. Przypominają się stare dobre czasy...

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Co prawda bardzo rzadko zdarza się, iż nad naszym miastem pojawia się "Suka". Dźwięk jej silnika przypomina mi lata 70-80-te.
Wiadomo, tamto już nie powróci. Jednakże chciałoby się zapytać - komu to przeszkadzało?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Na Staszycach może to nie przeszkadzało, ale ja musiałem oglądać filmy z pilotem w ręku (jak już mieliśmy takowy OTV), a o spaniu podczas nocnych ćwiczeń nie wspomnę.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

W tym czasie mieszkałem na Osiedlu Górnym i nie raz miałem spanie z "głowy". Jedakże z perspektywy czasu żal mi...

Pozdrawiam
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Nad Dolaszewem Su-22 latają co kilka dni i to całkiem nisko.
Wczoraj o 18.30 przeleciały 2 szt. z kierunku NW na SE.
Jesienią ubiegłego roku widziałem włoskie "Tornado" lecące do Nadarzyc.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Czyli najpewniej można zobaczyć samolot w telewizji lub w internecie. Na lotnisko wojskowe czy to w Świdwinie czy też w Poznaniu (najbliżej) raczej cywila nie wpuszczą.
Nie wiem ile w tym prawdy, ale słyszałem, iż amerykanie zamierzają "osiedlić" się na terenie b. lotniska w Debrznie.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jeśli dobrze pamiętam to pojawiał się także problem wycieku paliwa lotniczego, ale faktem jest, że mi wychowanemu na os. Górnym teraz oglądając filmy poświęcone lotnictwu wojskowemu powraca tęsknota za tym hałasem.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jest sporo "przeciw" np. ekologia i sporo "za". Każdy z mieszkańców naszego miasta ma swoje, często bardzo subiektywne zdanie na ten temat. Ale nostalgia pozostaje...

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Słyszałem także historię o wojskowych zwyczajach jakie panowały. :? Może i dźwiek wojskowego samolotu myśliwskiego wzbudza u mnie sympatię, w głębi duszy cieszę się że wojsko w naszym mieście to miejmy nadzieje przeszłość.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Przeżyłem już kilka lat, w tym część "sługując" w wojsku. Różnie bywało, ale pacyfistą nie zostałem mimo, iż to od pewnego czasu jest modne. Wbrew pozorom wojsko nadal cieszy się wysokim uznaniem społeczeństwa i moim także. I tak trzymać!!!

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Pogląd szanuje, acz nie podzielam. :wink:
Raz, że każdemu skoszarowanemu odbija. Dwa, że jak mawiają wojna to przedłużenie polityki, a jaka jest polityka nie muszę chyba nikomu wyjaśniać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Obrazek

To nie Ukraina to aeroklub który jeszcze nadaje ton lotniczy w dawnej siedzibie 6PLMB!!! I Komu to przeszkadzało??? Z perspektywy czasu wiadomo już, że Piła straciła bardzo na rozwiazaniu pułku oj BARDZO!!! I jak to u nas bywa czesto ręka znalazła się nocniku...
Samolot na niebie to już rarytas u nas. Proszę zobaczyć co dzieje się w tle tej fotki:

Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jakoś aspekt pieniężny staję się dla mnie mało ważny, gdy pomyśle o chłopakach, którym za pobyt w pilskiej jednostce przyszło zapłacić życie. A brak wojska to większe możliwości i bezpieczeństwo.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
ADAM miłosnik 6plmb
Posty: 52
Rejestracja: 10 kwie 2006, 10:13

Post autor: ADAM miłosnik 6plmb »

Nie bardzo zrozumiałem... możesz rozwinąć.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Nie znam okoliczności śmierci dezertera przed kilkunastoma laty, ale przyznać trzeba, że to tragedia. (Czy krzyż ku jego pamięci stoi jeszcze na Matwiejewa?). Słyszałem także historię pewnego żołnierza służby zasadniczej, który nie mogąc znieść panujących warunków popełnił samobójstwo. Pytanie ile przez lata istnienia tej jednostki źle zrozumiana dyscypilna i wojskowa fala zebrała ofiar. :?:
Mieszkanie w sąsiedztwie tak dużego obiektu lotnictwa wojskowego mogło rodzić obawy. Technika wojskowa choć przez jednych podziwiana wciąż nie jest doskonała. Kwestia precyzji i podejmowanie decyzji przez dowództwa prowadzi niekiedy do ofiar wśród ludności cywilnej. Okazuje się, że operacja iracka wolność choć była prowadzona przy użyciu nowoczesnej broni za sprawą ludzkiej próżności (postawienie sobie za cel zabicia Saddama) pochłoneła więcej ofiar wśród irackich cywili niż wśród wojskowych.
Przez lata pilskie lotnisko wojskowe było także dużym zagrożeniem ekologicznym. Pojawiał się problem wycieków paliwa, a także szkodliwego dla zdrowia hałasu.
Okazało się, że wraz z przejęciem obiektów wojskowych przez miasto pojawił się duże możliwości dla inwestorów i rozwiązań urbanistycznych.

Wiem. Piszę to w nieco smutnym kontekście. Dzisiejsza tragedia na lotnisku pozornie przeczy temu co piszę. Pamiętajmy jednak, że wypadki lotnicze zdarzają się w lotnictwie wojskowym.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się