Pomniki przyrody

Współczesne sprawy naszego miasta.
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Pomniki przyrody

Post autor: Ikarus »

Jak już wspominałem na forum wspólnie z SA108 sporządziliśmy fotograficzną dokumentację pilskich pomników przyrody. Będziemy ją wstawiać na forum w częściach odpowiadających położeniu drzew.
Będą to: Centrum, Park Miejski, Kalina, Kuźnik i okolice Zalewu Koszyckiego oraz park i cmentarz przy Al. Wojska Polskiego.
Prezentowane zdjęcia przedstawiają drzewa (a także jedyny w Pile pomnik przyrody nieożywionej - głaz) znajdujące się w centralnym rejestrze form ochrony przyrody, który można znaleźć na stronie: http://rop.mos.gov.pl/
Muszę powiedzieć, że znalezienie wszystkich okazów nastręczyło pewne trudności, zwłaszcza tych znajdujących się w kompleksach leśnych. Oznaczenie drzew jest kiepskie, większość nie posiada tabliczki "pomnik przyrody". Niektóre rosną w mocno zaniedbanym otoczeniu, inne jak choćby pomnikowe topole w parku po prostu wycięto.
Nasze miasto nie ma cennych zabytków kultury materialnej, natomiast cennych pomników przyrody jest sporo, zarówno w centrum jak i na obrzeżach miasta, a prawdziwą perełką przyrodniczą jest Kalina, dzisiaj niestety rzadko odwiedzana przez Pilan i turystów, za to popularna przed wojną.
Jako, że ten temat był do tej pory poruszany na forum w stopniu niewielkim, postanowiliśmy zagospodarować tą "białą plamę".

Ikarus i SA108

Bibliografia:
1. "Piła - mikroregion: informator turystyczny", Piła 1996
2. "Piła", Poznań 1999
3. W. Łęcki "Piła i okolice: przewodnik", Warszawa 1987


Część I - Centrum

Pomniki przyrody w centrum miasta jako jedyne rosną pośród zwartej zabudowy, nierzadko na podwórkach. Pewnie pamiętają czasy, gdy na tych terenach znajdowały się pola i bagna. Często przechodzimy obok nich nie zwracając na nie większej uwagi. Jednego z drzew znajdujących się w spisie prawdopodobnie już nie ma - lipy rosnącej na tyłach przychodni na Okrzei, może wycięli ją przy okazji budowy budynku PZU Życie?

Buk zwyczajny o obwodzie 390 cm, rosnący obok Gimnazjum nr 4 przy al. Wojska Polskiego.
Obrazek

Dąb szypułkowy koło domu przy ul. Okrzei 12 (obwód - 356 cm, wysokość - 16 m, szerokość korony - 15 m).
Obrazek

Buk zwyczajny odmiany purpurowej na terenie parafii ewangelicko-augsburskiej przy ul. Buczka 48 (obwód - 280 cm, wysokość - 18 m, szerokość korony - 17 m).
Obrazek

Wiąz polny obok dawnej przychodni PKP przy ul. Okrzei (obwód - 360 cm, wysokość - 19 m).
Obrazek

Dąb szypułkowy na tyłach bloku przy ul. Buczka 1-5 (obwód - 325 cm, wysokość - 18 m, szerokość korony - 18 m).


Część II - Park i cmentarz przy Al. Wojska Polskiego

Na tym terenie znajdują się 4 pomnikowe dęby, 1 wiąz i 4 modrzewie. Pomnikowe modrzewie można zobaczyć jedynie w tym parku - są to jedyne w Pile drzewa iglaste będące pomnikami przyrody. Dęby nie są tak wysokie, jak choćby te z Kaliny. Drzewa w większości są oznaczone tabliczkami. Teren parku był kiedyś cmentarzem ewangelickim.

Wiąz szypułkowy o obwodzie 273 cm: Rośnie na terenie obecnego cmentarza katolickiego tuż za płotem od strony Al. Woj. Polskiego, na prawo od przejścia przez cmentarz.
Obrazek

4 dęby szypułkowe o obwodach od 250 do 330 cm.
Pierwsze z drzew rośnie na przeciwko SP7, na lewo od przystanku autobusowego, kolejne dwa w dalszej części parku, przy chodniku prowadzącym od przejścia dla pieszych przy dawnej przychodni specjalistycznej w stronę bloków na Mickiewicza, kolejny, największy, choć bez tabliczki na lewo od tego chodnika. przy płocie cmentarza.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

4 modrzewie czarne o obwodach od 175 do 326 cm. Rosną nieco na lewo od przystanku autobusowego naprzeciwko SP 7, dwa blisko płotu cmentarza, jeden bliżej ulicy. Widoczny na ostatnim zdjęciu, najwyższy rośnie przy samym przystanku pośród ustawionych tam głazów
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Część III - Kuźnik i okolice Zalewu Koszyckiego

Pomniki przyrody położone w tych okolicach odnaleźć było najtrudniej dysponując wskazówkami w rodzaju "gdzieś nad zalewem". Szukanie drzewa w lesie :) jest niewątpliwie trudniejsze niż w mieście. Drzewa są nieoznaczone, ciężko wywnioskować np. która z wielu lip rosnących nad zalewem jest pomnikiem przyrody.
Nie udało nam się odnaleźć grabu o obwodzie 182 cm.
Charakterystyczne dla tego obszaru są aleje drzew będące pozostałościami dawnych folwarków i wsi Kuźnica Pilska.

3 kasztanowce o obwodach od 230 do 263 cm. Znajdują się na terenie który niegdyś zajmowało Muzeum Wyzwolenia Miasta Piły. Są w kiepskim stanie, atakowane przez szrotówka.
Obrazek Obrazek

10 lip o obwodach od 210 do 370 cm. Jak wspomniałem ciężko dojść które lipy są pomnikowe. Jest nimi wysadzona ulica Miła oraz droga prowadząca z dawnego muzeum nad zalew. Niedługo ma się rozpocząć budowa osiedla domków przy ulicy Miłej, obecna droga nie nadaje się do ruchu kołowego. Miejmy nadzieję, że lip nie wytną.
Obrazek Obrazek

3 topole białe o obwodach 320, 340 i 410 cm. Rosną w rezerwacie Kuźnik. Wchodzimy do rezerwatu ścieżką przy barze "Nad Zalewem", po 100 metrach mamy po lewej aleję kasztanową, po prawej topolową (charakterystyczne jasne pnie).
Obrazek Obrazek

Głaz narzutowy (obwód 8,5 m, długość 3,5 m, szerokość 2,5 m, wysokość 2,05 m). Wynurza się z wody na północnym skraju zalewu, nieopodal baru. Zdjęcie zrobione przy wysokim stanie wody, czasem widać go więcej. Jedyny pilski pomnik przyrody nieożywionej.
Obrazek


Część IV - Kalina

Po dłuższej przerwie dodaję kolejne zdjęcia dokumentujące pilskie pomniki przyrody. Tym razem z rejonu Kaliny - plon wrześniowego wypadu w towarzystwie SA108.
Kalina to dęby - tych pomnikowych jest 16 o obwodach 260-440 cm i wysokości do 25 m. Bez wątpienia są to najpiękniejsze i największe pilskie pomniki przyrody. Dość łatwo dostępne rosną głównie wzdłuż drogi, przeważnie są oznaczone tabliczkami.

Wydaje mi się, że Kalina jest stanowczo za mało promowana jako atrakcja turystyczna i miejsce wypoczynku. Może to nie Rogalin, ale na pewno miejsce warte odwiedzenia.

Dwa pierwsze dęby rosną za wiaduktem kolejowym przy zakręcie drogi do Kaczor.
Obrazek Obrazek

Kolejne dwa nazwane Dębiak i Kaliniak przed wejściem do RDLP.
Obrazek Obrazek Obrazek

Podążając dalej wzdłuż drogi w stronę skrzyżowania z drogami do Piły i Byszek odnajdziemy cztery kolejne dęby.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ten rośnie na skrzyżowaniu w miejscu gdzie kiedyś znajdował się pomnik niemczyzny.
Obrazek

Po przeciwnej stronie drogi rosną dwa następne dęby. Temu z pierwszego zdjęcia komisja w składzie SA108 i ja po wnikliwych oględzinach przyznała tytuł drzewa o największym obwodzie w Pile.
Obrazek Obrazek

Ten dąb rośnie przy drodze do Piły niedaleko wiaty-smoka.
Obrazek

Trzy następne znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie smoka.
Obrazek Obrazek

I ostatni - ciężko go sfotografować i odnaleźć - rośnie w gęstym lesie przy schodach (tych od wschodniej strony) prowadzących dawniej do restauracji na skarpie.
Obrazek


Część V - Park Miejski

Gdzie leży park wie każdy. Jest tam wiele ciekawych drzew, nie wszystkie są pomnikami przyrody jak choćby miłorząb japoński.
Według dostępnych mi danych z lat 90-tych w Parku Miejskim powinny się znajdować następujące pomniki przyrody:

9 klonów srebrzystych o obwodach 280-520 cm
4 topole czarne o obwodach 366-461 cm

Jednak bliższy rekonesans wykazał, że wiele z tych drzew najzwyczajniej wycięto. Głośna była kilka lat temu sprawa wycięcia pomnikowych topoli rosnących wzdłuż ul. Paderewskiego - podobno by wyeksponować "ciekawsze nasadzenia", co spotkało się z protestami Pilan.

Dobrze znana jest grupa 5 klonów srebrzystych rosnących po obu stronach głównej alei parkowej biegnącej od ul. Dzieci Polskich w stronę pomnika Staszica. Są ładnie wyeksponowane, rosną przy zadbanych klombach, trawka wokół ładnie przystrzyżona. W ich cieniu można się schronić przed w upalny dzień. Tylko ciągły smród z ustawionego tam toi-toja psuje wrażenie. Niestety w innych częściach parku jest znacznie gorzej.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z wspomnianych już topól przy ul. Paderewskiego ostała się tylko jedna i żałosny kikut drugiej.
Obrazek Obrazek

Druga grupa klonów srebrzystych rośnie w pobliżu pensjonatu Park. Teren jest zaniedbany, z racji ścisku drzewa nie mają tak rozłożystych koron. Z 4 klonów zostały 3, z czwartego tylko pieniek.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Czy myśleliście może o zrobieniu z tego czegoś większego? Chociażby "książki" na CD.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Na razie o tym nie myśleliśmy. Przyznam, że w tej dziedzinie jesteśmy amatorami i chcieliśmy tylko przybliżyć forumowiczom informacje o pilskich pomnikach przyrody.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Wydaje mi się, że Kalina jest stanowczo za mało promowana jako atrakcja turystyczna i miejsce wypoczynku. Może to nie Rogalin, ale na pewno miejsce warte odwiedzenia.
Masz rację. Na ten temat wielokrotnie mówiłem. A skutki mamy jakie mamy. Jak zwykle niewielu ludziom tak naprawdę zależy na promocji pilskiej przyrody (i nie tylko).

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

I dzięki temu wiele ludzi nawet nie wie, jakie mamy skarby na terenie naszego miasta. Sęk w tym, że po Pile nie ma żadnego dobrego przewodnika. Te, które pozostały z czasów PRL, są często nieaktualne, opisują "zdobycia ery nowożytnej", mało pokazują zabytków, czy kościołów w Pile. Wyjątkiem jest przewodnik Włodzimierza Łęckiego, autor kilku fajnie napisanych i dobrych moim zdaniem pozycji po Pile i byłym województwie.
Ale czasy się zmieniają i to co kiedyś było aktualne i ciekawe, teraz jest także ciekawe, z tymże nikt już takiego przewodnika nie dostanie w księgarni czy w kiosku. A informatory wydawane przez miasto zawierają więcej wykresów i reklam, niż promocji regionu czy miasta.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Warto może skontaktować się z jednym z nauczycieli bilogii z pilskiego lo przy ul. Wicentego Pola. Słyszałem, że to pasjonat pilskiej przyrody. Dokonał ponoć dokumentacji siedlisk słowika w naszym mieście. Może i on posiadałby cenne informację.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Owszem, mam z nim kontakt, przy najbliższej okazji spróbuję się dowiedzieć czegoś w tym temacie.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

A można nazwisko tego Pana? Bo często jest tak, że nauczyciele uczą w dwóch różnych szkoałch, możliwe, że go również znam :wink: Rozumiem jeżeli nie chcesz "rozprzestrzeniać" danych osobowych.
piotr
Posty: 5
Rejestracja: 30 lip 2006, 22:15

Przyroda

Post autor: piotr »

Witam Kolegów, ponieważ mnie "poszukujecie" więc się ujawniam. Uczę biologii w I LO w Pile i niejako zawodowo zajmuję się wybranymi aspektami przyrody Piły. Częściowo są to zajęcia edukacyjne z uczniami, częściowo z kilkoma pilskimi przyrodnikami.
Kalina - niezła dąbrowa (dla niektórych - świetlista dąbrowa). Kuźnik - zimowisko nietoperzy, torfowisko i całość krajobrazu. Osobiście mam swoje ulubione miejsce w pobliżu Piły - "Dziembowskie Torfianki". Prowadzę kilka długoterminowych projektów: "Ptaki zimujące na Gwdzie w Pile" oraz "Rozmieszczenie słowika szarego i słowika rdzawego w Pile". Zapraszam osoby zainteresowane do współpracy. Gratuluję Wam wiedzy historycznej i przyrodniczej. http://www.ntnp.hk.pl

pozdrawiam
Artur Stanilewicz
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Miło nam i Pana tutaj widzieć. Dziękujemy za informację o Pana działalności i mamy nadzieję, że będą osoby, które bliżej się nią zainteresują.

Pozdrawiam
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Cóż mogę powiedzieć? Jak chcecie się czegoś dowiedzieć na temat pilskiej przyrody, trafiliście na odpowiedniego człowieka. Zapraszam też na forum www.lo.pila.pl/ntnp/forum

PS. Witam prezesa ;)
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Witam,

zachęcam do zajęcia się pokrewnym tematem - nawet bardziej pilnym od inwentaryzowania pomników juz chronionych. W okolicach Piły jest sporo drzew o wymiarach kwalifikujących je do objęcia ochroną, ale przez nikogo nie zgłoszonych. Warto zająć się ich wyszukiwaniem, dokumentowaniem (pomiary - obwód na wysokości 130 cm, lokalizacja + zdjęcie) i zgłaszaniem do objęcia ochroną. W ten sposób można przyczynić się do ocalenia drzew, które niejednokrotnie z błahych powodów bywają wycinane. Minimalne wymiary drzew pomnikowych znajdziecie tutaj: http://www.kp.org.pl/pdf/poradniki/drzewa_pomnikowe.htm
Sam się tym niestety nie mogę zająć, gdyż niewiele czasu spędzam w Pile. Pozdrawiam i zachęcam do dalszych eksploracji. Procedury administracyjne uznawania drzew za pomniki przyrody są na tyle nieskomplikowane, ze sprawa jest w większości przypadków skazana na powodzenie.

Pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Popieram pomysł przedmówcy. Nie raz każdy z nas spotykał takowe obiekty. Nawet na terenie miasta.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Wracając jeszcze do fotek z Parku - oglądam zdjęcia i zastanawiam się. Dolna seria, z okolic pensjonatu Park nie wygląda mi na klony srebrzyste. Nie ta sylwetka, nie ten pień, nie ta kora. Wygladają mi bardziej na wiązy, tym bardziej ze kojarzę z tamtego rejonu grupę ładnych, starych wiązów. Mogę się oczywiście mylić, ale czy jesteście pewni, ze to były klony?

Przy okazji rozważań na temat parku, warto pamiętać, że składa się on właściwie z kilku części, stąd te różnice w charakterze. Akurat w części zachodniej ma on charakter nawiązujący nieco do parku angielskiego, w przeciwieństwie do części wschodniej, w której dominują nasadzenia obcych gatunków drzew, klomby z kwiatami itp.

Miłorząb naprawdę nie jest pomnikiem przyrody? Wielokrotnie ogladałem na nim tabliczkę "pomnik przyrody".

Pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Ikarus »

Botanikiem nie jestem, nie dam sobie teraz głowy uciąć że to są klony. A o tej porze roku oględziny nic nie dadzą. W każdym razie mogę powiedzieć, że latem zakwalifikowaliśmy je jako klony :P Różnice w wyglądzie korony mogą wynikać z faktu, że rosną one tam w ścisku. Według mojego spisu właśnie w tym miejscu powinna się znajdować grupa klonów.
A miłorząb nie jest oznakowany żadną tabliczką, nie ma go też w dostępym mi spisie pomników przyrody.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Widocznie tabliczka została zdjęta. Albo przez Zieleń Miejską lub przez złodzieja. Wisiała dobre kilkanaście lat.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Odwiedziłem park i znalazłem miłorząb z tabliczką. Pozostaje sprawdzić w oficjalnym wykazie, czy drzewo to jest objęte formalną ochroną, bo różne cuda się zdarzają.

Obejrzałem też domniemane klony srebrzyste i podtrzymuję przypuszczenie o ich wiązowej naturze. Jeden stary (ale bez tabliczki) klon rośnie nieco bliżej stawku, w okolicach nieistniejącej toalety.

Postaram się zająć nieco bliżej tematem w najbliższych tygodniach.

Pozdrawiam,
R
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Pomniki przyrody

Post autor: tomcio1 »

Bardzo dobry pomysł z ta inwentaryzacją pomników przyrody :D Ciekawe ile lat ma dąb rosnący przy netto na bydgoskiej? Moim zdaniem jest to jedno z piękniejszych drzew w naszym mieście :D
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pomniki przyrody

Post autor: ziolek »

Czy ktoś się orientuje co się stało w Rezerwacie Kuźnik? Niedawno wycięto w nim kilkadziesiąt (jeśli nie więcej) młodych świerków i pozostawiono ścięte drzewka w lesie. Niektóre ścięto bardzo niedbale np. na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Czy to działania leśników czy też przedświąteczna atmosfera skłaniająca niektórych do aktów barbarzyństwa?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomniki przyrody

Post autor: RR »

To efekt realizacji postanowień ostatniego planu ochrony rezerwatu, w którym znalazł się zapis o eliminacji gatunków drzew i krzewów obcych naszej florze. Chodzi przede wszystkim o:
- świerk, który w okolicach Piły rośnie poza naturalnym zasięgiem, jako efekt sztucznych nasadzeń,
- dąb czerwony (amerykański gatunek), który do niedawna chętnie sadzono w lasach, w Kuźniku sporo go jest na Cygańskiej Górze,
- czeremchę amerykańską.
W terenie wygląda to dość drastycznie, ale przyrodzie wyjdzie na zdrowie. Młodsze drzewa są wycinane w całości, stare zostały opierścieniowane, wskutek czego uschną. Odtworzony zostanie pierwotny wygląd boru bagiennego. Ciekawostką jest, że rosnące w nim sosny są najstarszymi w rezerwacie. Liczą blisko 150 lat. Mam nadzieję, że drzewa w miarę szybko zostaną usunięte z rezerwatu.

Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Pomniki przyrody

Post autor: ziolek »

Dziękuje za wyjaśnienie. :) Przyznaje i taki wariant rozważałem (uznanie świerków za obce temu środowisku i ich wycinka).

Zaskakujące niekiedy mogą być poglądy ekologów. Np. spotakałem się z poglądem, że wbrew powszechnej modzie ratowania kasztanowców należy wręcz cieszyć się z ich wyginięcia. Kasztanowce są obce naszemu środowisku i zakłócają naturalną bioróżnorodność.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pomniki przyrody

Post autor: RR »

ziolek pisze:wbrew powszechnej modzie ratowania kasztanowców należy wręcz cieszyć się z ich wyginięcia
Z tym trudno się zgodzić, choć rzeczywiście kwestia "ratowania" kasztanowców nie jest tak oczywista, jak by się mogło wydawać. Najskuteczniejsze jest jednak grabienie i usuwanie liści jesienią, bo to z nich wyleci na wiosnę nowe pokolenie motyli. Natomiast metody chemiczne i powszechnie stosowane lepy powinny być używane z rozwagą. Zwłaszcza lepy, które nieselektywnie wyłapują wszystko, co wędruje po pniu. W zdecydowanej większości są to pająki, chrząszcze, zaś sam szrotówek stanowi niewielki ułamek zabijanej na lepach fauny. Tym samym metoda bardziej szkodzi eliminując drapieżniki, niż pomaga chronić kasztanowce. Zwykle nowy przybysz osiąga na początku inwazji maksimum liczebności, która po jakimś czasie spada - po prostu miejscowe zwierzęta "orientują się" w sytuacji i zaczynają zjadać przybysza. Niedawno kolega obserwował w Pile ucztujące na kasztanowcach sikorki, które w gąsienicach szrotówka znalazły doskonałe źródło pokarmu. Z czasem takich sytuacji będzie więcej, a liczebność szrotówka ustabilizuje się i zagrożenie minie.
jasonx
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2015, 18:13
Kontakt:

Re: Pomniki przyrody

Post autor: jasonx »

Ogólnie wydaje mi się, że nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć skutków naszej "ochrony".
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Pomniki przyrody

Post autor: Kanclerz »

Przydałoby się tutaj na nowo wkleić zdjęcia. Temat naprawdę ciekawy i świetnie przedstawiony.
rokabaj
Posty: 1
Rejestracja: 10 paź 2017, 09:28

Re:

Post autor: rokabaj »

Filip pisze:I dzięki temu wiele ludzi nawet nie wie, jakie mamy skarby na terenie naszego miasta. Sęk w tym, że po Pile nie ma żadnego dobrego przewodnika. Te, które pozostały z czasów PRL, są często nieaktualne, opisują "zdobycia ery nowożytnej", mało pokazują zabytków, czy kościołów w Pile. Wyjątkiem jest przewodnik Włodzimierza Łęckiego, autor kilku fajnie napisanych i dobrych moim zdaniem pozycji po Pile i byłym województwie.
Ale czasy się zmieniają i to co kiedyś było aktualne i ciekawe, teraz jest także ciekawe, z tymże nikt już takiego przewodnika nie dostanie w księgarni czy w kiosku. A informatory wydawane przez miasto zawierają więcej wykresów i reklam, niż promocji regionu czy miasta.
W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie w zrobieniu takiego przewodnika - jak będzie fajny to można jeszcze na tym zarobić :) Ale oczywiście trzeba mieć wiedzę i dużo pracy przy tym.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się