Komunikacja miejska w Pile

Współczesne sprawy naszego miasta.
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Komunikacja miejska w Pile

Post autor: Pablunio »

Albo nie zauważyłem albo nikt nie zaproponował jeszcze na forum dyskusji na temat komunikacji miejskiej w Pile - jej stanie obecnym i przeszłości. Mam wrażenie, że jest to temat przebogaty. Czy ktoś z forumowiczów pamięta np. dokąd jeździły autobusy linii 51 czy linii 13? Albo kto z was pamięta nocną komunikację miejską w naszym mieście - chyba dwie linie mieliśmy A i B, ale kiedy to było dokładnie? No właśnie. Itd, itd. Zapraszam do dyskusji :)
Awatar użytkownika
marsza
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2006, 10:54
Lokalizacja: Piła Podlasie Szamocin

Post autor: marsza »

Jest taki temat » viewtopic.php?t=24
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

Ok, ale mi bardziej zależy na dyskusji o historii komunikacji w Pile, nie w Schneidemuhl, czyli o latach powojennych.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Witam.
Pamiętam linie 51 i 13 i pamiętam linie nocne czyli A i B. Niestety nie pamiętam za bardzo dat i trasy. 13-tka jedną z pętli miała na Wojska Polskiego a co do drugiej niestety nie jestem w stanie sobie przypomnieć. Co do linii nocnych (A i B) to jeśli dobrze pamiętam miały krótką karierę, ponieważ korzystały z nich głównie osoby w stanie nietrzeźwym i oczywiście nie kasowały biletów. MZK zorientowało się że taki stan rzeczy nie przynosi dochodów i zrezygnowało z obsługiwania linii nocnych. Pamiętam tylko że pierwszą linię nocną wprowadzono w Pile dnia 1.12.1988r. i z powodów rentowności zlikwidowano dokładnie pół roku później czyli 31.05.1989r. Tyle wiem ze swoich wspomnień. Resztę szczegółów, jeżeli interesowałyby Pablunio, musiałbym ustalić ze swoim kuzynem który od początku swojej kariery zawodowej pracuje w MZK i niedługo dostanie zasłużoną emeryturę.
Pozdrawiam
Waldek
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

Co do linii 51 - była to oczywiście linia podmiejska. A nieczynny przystanek tej linii stał przez lata tuż za skrzyżowaniem z pilską obwodnicą. Ciekaw, jestem kto pamięta, dokąd jeździł autobus tej linii?

Co do 13-tki to z tego co ja pamiętam autobusy jeździły ze szpitala do pl. Konstytucji zahaczały o dworzec i spowrotem do szpitala. Tak przynajmniej mi się wydaje...

No to może jeszcze dwie nowe zagadki?

1. Która z linii autobusowych (chyba jako jedyna w Pile) miała status linii przyspieszonej?

2. Skąd i dokąd jeździła pod koniec lat 90-tych linia 17? Nie mylić z istniejącą dziś linią o tym numerze?

Pozdrawiam
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Chyba kiedyś też była linia do Dobrzycy, bo przystanek jeszcze tam stoi?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

W latach 80-tych z i do Dobrzycy jeździł traktor z zakrytą przyczepą dowożący dzieci do SP nr 5. W latach 90-tych MZK zastąpiło go mniejszym autobusem.
To czy istniała normalna linia miejska między Piłą a Dobrzycą tego nie wiem.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Linia nocna A kursowała po następującej trasie: dworzec PKP - 14 Lutego - 11 Listopada - Browarna - Walki Młodych (do skrzyżowania z Fabryczną, potem powrót) - Okólna - Bydgoska - Lelewela - Kossaka - al. Powst. Wlkp. - Łączna - Śniadeckich - most - Wodna - al. Niepodległości (do skrzyżowania z Wałecką, potem powrót) - al. WP - Mickiewicza - Wyspiańskiego - Konarskiego - Ceglana - Buczka - 1 Maja - pl. Konstytucji - wiadukt - Siemiradzkiego - Wiosny Ludów - Poznańska - wiadukt - Kwiatowa - dworzec PKP
Linia B jechała tą samą trasą, ale w drugą stronę :P. Trasa miała długość 27 km, 2 autobusy (po 1 na każdą linię) jeździły co 70 minut od godziny 23 do 5.
Linia nr 13 z tego co wiem jeździła z pl. Zwycięstwa do Wiosny Ludów (możliwe, że dalej do szpitala). Kursowała przez kilka miesięcy pod koniec lat 80., w trakcie budowy kolektora przy ul. Wiosny Ludów (z powodu budowy nie mogła tam dojeżdżać linia nr 2).
Czy linia nr 51 to nie była właśnie linia podmiejska do Dobrzycy?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Dość dziwne rozwiązanie. Nielepiej było stworzyć dwie przecinające się w centrum linie. Jedna kursującą z zachodu na wschód, druga z południa na północ.
Pablunio-> jeśli się nie mylę to w okolicach byłego Polmozbytu zachował się charakterystyczny przystanek z okresu o który pytasz.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Linia 51 kursowała z Pl. Zwycięstwa do Dobrzycy. Została uruchomiona w 1989 roku. Do dzisiaj zachowała się wiata i petla autobusowa w Dobrzycy.
Linia 13 dwa razy pojawiała się na ulicach Piły. po raz pierwszy w 1987. W kwietniu tego roku zmieniono 9 bis na 13. Trasa: Al Wojska Polskiego - Al Piastów - Al Poznańska - Wiosny Ludów. Zlikwidowana została jesienią 1988 roku. Po raz drugi pojawiła się w 1993 roku na wspomnianiej wcześniej trasie szpital - al piastów. Na tej trasie kursowała do grudnia 1993 roku.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Korzystając z okazji pozwolę sobie zapytać. Może będzie w stanie mi ktoś odpowiedzieć.
Jakim to modelem autobusu jechałem na lini 9-tki w drugiej połowie lat 80-tych. Wówczas to była jeszcze pętla na Wiosny Ludów. Pytam nie bez powodu, bowiem była pierwsza moja podróż autobusem miejskim jaką pamiętam. ;)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Parę archiwalnych fotek:
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/autobu ... ticket=468
To były czasy... :mrgreen:
A jeśli już mówimy o nieistniejących przystankach - na ul. Budowlanych dobrze widać ślad po dawnym przystanku zerówki.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

A co byście powiedzieli na to by z okazji 50-lecia pilskiego MZK dogadać sie z dyrektorem tegoż i zrobić wycieczkę (1,2,3,...) autobusem po Pile - myślę o przejazdem trasą jakiejś linii, za biletem ale nie jako liniowy i z możliwością postoju gdzie byśmy chcieli - czyli tzw. "fotostop"?
Uważam, że firma na to pójdzie ze względu na jubileusz - a dla zainteresowanych będzie to wielka radość!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Jeśli byłoby wystarczająco zainteresowanych to czemu nie. :)

Ponoć gentelmani nie rozmawiają o pieniądzach. Więdząc, że do nich nie należę pozwolę sobie wspomnieć o cenach biletów. ;)
Ponoć na początku funkcjonowania MZK cena biletu ulgowego wynosiła 20 gr., normalnego 80.

Oto ceny biletów jednorazowych przed domniacją:

Obrazek

i tuż po niej:

Obrazek

Miesięczne w obu tych okresach:

Obrazek Obrazek

oraz późniejsze: http://www.farmacja.cm-uj.krakow.pl/~my ... mp&id=pila

Wiem, że jedna z naszych młodych pilanek przed kilkoma laty zamieściła skany swojej kolekcji biletów. Jednak czy nadal i pod jakim adresem one widnieją nie jestem w stanie powiedzieć.
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

SA108 pisze:Parę archiwalnych fotek:
http://transport.asi.pwr.wroc.pl/autobu ... ticket=468
To były czasy... :mrgreen:
A jeśli już mówimy o nieistniejących przystankach - na ul. Budowlanych dobrze widać ślad po dawnym przystanku zerówki.
Za to nie ma już śladu po przystankach na pl. Zwycięstwa, na Wojska Polskiego - tuż obok szkoły (swego czasu podstawowej nr 9 - teraz nie wiem co to za zespół szkół) czy na Konarskiego... Pamiętacie jeszcze jakieś nieistniejące dziś przystanki?
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Oczywiście:
cała Wiosny Ludów - łącznie z tym na rogu Wiosny Ludów Siemiradzkiego ( istniał do ok 1975 roku )
Buczka przy Pola przeniesione w ostatnich latach
Buczka przy dawnej Baltonie
Buczka przy budce z rurkami
14 Lutego na rogu pod obecnym sklepem z komputerami
Zygmunta Starego przystanek zerówki
Kwiatowa
na Roosevelta na wysokości Delicji ( po drugiej stronie ulicy ) też przystanek zerówki
wszystkie przystanki przy kościele św Antoniego
W ubiegłym roku zniknął przystanek na Wałeckiej przy Brukowej oraz przystanek na Brzozowej
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Przystanek na Wałeckiej jest nadal. Ten w miejscu skrzyżowania z Brukową jest tam gdzie był, a ten po drugiej stronie (skrzyżowanie z Okrężną) został przesunięty za to skrzyżowanie, aby poprawić widoczność kierowcom wyjeżdżającym z Okrężnej w Wałecką.
Dodam jeszcze, że jak ktoś chciałby się do mnie wybrać "2" to niech poczyta rozkład jazdy, bo nie wszystkie autobusy kursują przez Wałecką.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Przystanek na Woj. Pol. przy przychodni specjalistycznej kiedyś był bliżej ronda. Do dzisiaj jest ślad po starej lokalizacji. Na ul. Wodnej jeszcze niedawno przystanek był bliżej "Piła Wita". Przystanek przy Starym Szpitalu był niedawno bliżej ul. Matwiejewa.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Na Wałeckiej od 26 sierpnia 2006 jest tylko przystanek w kierunku Pogodnej. Autobus wjeżdzając na Wałecką zatrzymuje się tylko raz, po wykonaniu nawrotu na końcu Wałeckiej nie ma już przystanku na tej ulicy. Tak jest już od 10 miesięcy.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Byłem sprawdzić i nawet cyfrówkę zabrałem. Faktycznie nie ma go, masz rację Marcin. Nie wiem tylko jak mogłem tego wcześniej nie zauważyć.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Jutro (piątek 29 czerwiec) w swój ostatni kurs wyruszy autobus linii K. Autobus wyjeżdża o godz 14.40 z Placu Zwycięstwa. Za cenę dwóch biletów można odbyć historyczną podróż po jakże urokliwej trasie. Jest to również szansa na zrobienie historycznych zdjęć np. na przystanku przy Okólnej na wysokości Grabowej (14.45) lub w Kalinie (14.57 i 15.07). Ja wezmę udział w tym kursie.
Jutro również przyjedzie do Piły nowy autobus Neoplan N 4016. Jest to autobus używany. Pochodzi z bawarskiego miasta Bayreuth.
Autobus jest niskopodłogowy, dwudrzwiowy. Będzie obsługiwał linię 50.
Pablunio
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2007, 13:23
Lokalizacja: P-ń

Post autor: Pablunio »

Myślałem, że linia K zostaje zawieszona tylko na czas wakacji :(. Przy okazji, zniknęło kilka wypowiedzi na tym forum. Ciekawe...
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Może powróci po wakacjach, ale bardzo prawdopodobne, że pod inną nazwą i trasą.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Pablunio pisze:Przy okazji, zniknęło kilka wypowiedzi na tym forum. Ciekawe...
viewtopic.php?p=8239#8239
Proszę, czytajcie uważnie forum.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Został poruszony temat przystanków i linii (ogólnie wszystkiego co przeszło do historii). Macie może zdjęcia na których zostały uwiecznione stare przystanki, autobusy?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się