Katastrofy kolejowe

Przeszłość i teraźniejszość kolei w naszym mieście.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Katastrofy kolejowe

Post autor: BOGDAN »

W końcu lutego 1920 roku na linii kolejowej Kreuz - Schneidemühl (Krzyż-Piła) dokonano zamachu terrorystycznego. Czworo sprawców rozkręciło szyny w rejonie Stoewen (Stobno). Mieli oni zamiar zatrzymać tym sposobem towarowy pociąg pośpieszny i go obrabować. Jednakże doszło do wypadku, gdyż lokomotywa wyskoczyła z szyn i pół składu utworzyło ogromne zwalisko. Na to wjechał rozpędzony osobowy pociąg pośpieszny do Berlina (odjeżdżający ze Schneidemühl o godzinie 2:44). Troje sprawców zostało zaraz złapanych. Skazano ich na śmierć i stracono w Pile. Czwartego winowajcę w kwietniu 1924 roku wydały władze polskie, otrzymał wyrok dożywotniego ciężkiego więzienia.

Zginęły wówczas 23 osoby.

Jak widać "idiotów" nie brakowało i wówczas.

Pozdrawiam
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

Witam,
zgadzam się z Tobą w kwestii że idiotów nigdy nie brakowało. Natomiast w kwesti czy był to zamach terrorystyczny to bym polemizował, skoro Sam napisałeś ze mieli oni zamiar obrabować to był to zwykły napad rabunkowy w którym niestety zgineli ludzie. Z tym terroryzmem to bym się powstrzymał.
Pozdrawiam najserdeczniej.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Terminu "Zamach terorystyczny" użyłem zgodnie ze źródłem niemieckim, z którego korzystałem.

Pozdrawiam
tomcio
Posty: 24
Rejestracja: 21 lut 2006, 09:02
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: tomcio »

A to przepraszam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Proponuję, aby w tym temacie umieszczać informacje także o innych katastrofach kolejowych - poza tą najsłynniejszą w 1988 roku. Dlatego właśnie pozwoliłem sobie zmienić nazwę tematu z "Terroryzm" na "Katastrofy kolejowe". Oto opis największej katastrofy w okolicach Piły.
11 września 1918 r. około godziny 4:00 koło posterunku blokowego Plöttke (obecnie Leszków - linia Piła-Bydgoszcz) dziecięcy pociąg specjalny jadący z Prus Wschodnich wjechał w koniec pociągu towarowego. Pierwszy wagon dziecięcego pociągu specjalnego został zepchnięty na wagon bagażowy i zgruchotany do czterech przedziałów. Zabity został konduktor końcowy (nie jestem pewien poprawności tego terminu - dosłowne tłumaczenie z niemieckiego) pociągu towarowego, mężczyzna i 33 dzieci, lekko ranna została kobieta i 15 dzieci oraz dwoje dzieci zostało ciężko rannych.
Mam dość obszerny artykuł o tej katastrofie z "Deutsch Kroner und Schneidemühler Heimatbrief", ale nie chce mi się go tłumaczyć ;). Gdyby znalazł się ktoś chętny do tłumaczenia to mogę zeskanować ten artykuł i wysłać.
Awatar użytkownika
Luke I
Posty: 149
Rejestracja: 30 kwie 2006, 18:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: Luke I »

A czy można umieszczać katastrofy "na styku", czyli kolejowo-samochodowe, bądź przejechania/najechania człowieka przez pociąg?
Całkiem niedawno (chyba 2004r.) w pobliżu Piły Leszków (było o tym głośno). W jakiegoś merca, czy beemę uderzył pośpiech. W samochodzie siedziało 6 osób... Szczegółowych informacji co do rannych i zabitych nie mam.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Można, tylko że chyba lepiej byłoby pisać o jakiś poważniejszych wypadkach. W końcu takich wypadków jest pełno i chyba nie ma sensu pisać o każdym.
Awatar użytkownika
Luke I
Posty: 149
Rejestracja: 30 kwie 2006, 18:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: Luke I »

Oki, nie będę więcej spamował. Wspomniałem tylko o największym wypadku "kolejowo-samochodowym" jaki miał miejsce w ostatnich latach.
Pozdrawiam
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Pytanko czy ktoś słyszał aby na trasie Piła-Skórka zdarzył się wypadek kolejowy. Chodzi o wykolejenie się składu albo coś w tym rodzaju.Pozd
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Taka ciekawostka - 2 kwietnia 1992 r. lokomotywa EP05-28 (w dawnych czasach jeździły one z "Kujawiakiem") w Pile podczas manewrów zderzyła się z składem wagonów. Chyba uderzenie było silne, bo lokomotywa musiała zostać skasowana.
Ty2-1202
Posty: 4
Rejestracja: 17 sie 2006, 21:36
Lokalizacja: Ryczywół
Kontakt:

Post autor: Ty2-1202 »

Witam!
Do wypadku doszło także na linii kolejowej z Gołańczy do Chodzieży w styczniu 1986 r. W związku z tym wydarzeniem prawdopodobnie zawieszono ruch osobowy. Czy ktoś ma więcej informacji na ten temat?
Pozdrawiam!
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

SA108 pisze:Taka ciekawostka - 2 kwietnia 1992 r. lokomotywa EP05-28 (w dawnych czasach jeździły one z "Kujawiakiem") w Pile podczas manewrów zderzyła się z składem wagonów. Chyba uderzenie było silne, bo lokomotywa musiała zostać skasowana.
Tak wyglądała, gdy jeszcze była na chodzie:

Obrazek
Awatar użytkownika
student
Posty: 32
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:28
Lokalizacja: Wissek
Kontakt:

Post autor: student »

Trochę daleko od Piły, ale na naszym pięknym kawałku Ostbahn-u...
W drugiej połowie lat 70-tych na trasie pomiędzy Ślesinem a Zielonczynem zerwało się z wózków pudło ostatniego wagonu wypełnionego po brzegi pociągu osobowego relacji Piła - Bydgoszcz i ciągnęło się po ziemi kilkaset metrów, ścinając drzewa pobliskiego lasu, wyrywając podkłady. 12 zabitych, kilkudziesięciu poszkodowanych. Według opisu mojej mamy, która pracowała wtedy w Zieloczynie, ludzie zmieleni w jedną papkę z tłuczniem, podkładami... Okropny widok. Do dziś w tym miejscu las nie rośnie...

Przypomniało mi się pod wpływem wypadku w Polednie...

Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: Piterek »

"03.06.1972

Szlak ŚLESIN - ZIELONCZYN

Odcinek - NAKŁO N/NOTECIĄ - BYDGOSZCZ GŁÓWNA

Około godziny 12.20 na szlaku Ślesin - Zielonczyn doszło do wypadku pociągu osobowego nr 8140 relacji Kołobrzeg - Warszawa Główna prowadzonego parowozem Ty51 - z lokomotywowni Toruń Kluczyki. Pociąg wykoleił się na wyboczeniu toru podczas jazdy. Kilka wagonów wykoleiło się, a ostatni wagon w składzie, który uległ przewróceniu na bok był jeszcze kilkadziesiąt metrów ciągnięty przez lokomotywę. Zginęło 12 osób, 26 (spośród których 9 trafiło do szpitala nr 1 w Bydgoszczy, a 15 udzielono pomocy ambulatoryjnej) zostało rannych."

Za stroną Grzegorza Petki http://kolejarz.lhs.pl/
radek1265
Posty: 16
Rejestracja: 18 lip 2008, 11:35
Lokalizacja: Bartoszyce 52km od Kaliningradu

Post autor: radek1265 »

19 maja 1988 roku ok godziny 7:30 doszło do katastrofy pociągu wiozącego żołnierzy na poligon w Drawsku Pomorskim 10 żołnierzy zginęło a 28 zostało rannych. Przyczyną katastrofy była usterka w pociągu. Cztery wagony zostały zmiażdżone.
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Piterek »

Dziś z rana na niestrzeżonym przejeździe lesnym między Piłą
a Starą Łubianką ciężarówka wjechała pod pociag pospieszny relacji Rzeszów - Kołobrzeg.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: ziolek »

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... ranny.html

Między Piłą a Starą Łubianką uruchomiono autobusy. Opóźnienie jednego z pośpiesznych w Poznaniu osiągneło 2 godziny. A swoją drogą nigdy w Pile nie widziałem takiego nagromadzenia pociągów pośpiesznych w jednym czasie. Jeśli się nie myle to około 16:30 na peronie 3 stały dwa, na peronie 5 jeden. Nigdy też nie widziałem tak kolorowego zestawienia. Jeden z pośpiesznych był pchany na peron 3 (właśnie, dlaczego pchany?) zielonym spalinowozem sprzęgniętym z czerwono-kremowym EP07 (tzw.budyniem) i z EU07(bądź EP07) w niebieskich barwach IC. :)
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Piterek »

Nagromadzenie pociagów wynikało z potężnych opóźnień wskutek powyższej katastrofy. Pociagi jadą przez Chojnice, więc te które od strony Chojnic wjeżdżają sa przestawiane na drugą stronę dworca (i dlatego wpychane), aby móc kontynuowac podróż w stronę Poznania czy Bydgoszczy. Przykładowe opóźnienie np. Delfina z Poznania do Kołobrzegu to około 5 godzin, Gwarka około 4 godziny z czego 3 to postój w Pile w oczekiwaniu na loka.

Ziołek musiałeś być na dworcu w tym samym czasie co ja :) Tu "Twój" skład wjeżdża w na tor 13 przy peronie 6.
Obrazek
Więcej fotek tu: viewtopic.php?f=22&t=380&p=16778#p16778
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: ziolek »

Hehe. A no faktycznie. Widziałem z pociągu to co Ty zamieściłeś na fotce. Za chwilę z przeciwnego kierunku były wtaczany inny skład. A tu, na jednym ze zdjęć m.in. z miejsca katastrofy jak mi się wydaje jesteś ty: http://www.st43.pl/4galery/details.php?image_id=1335 ;)
Awatar użytkownika
JAROLPH>
Posty: 43
Rejestracja: 22 lut 2009, 21:09

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: JAROLPH> »

Ktoś pamięta wypadek kolejowy z przed około 20 lat gdzieś na wysokości Dołków wykoleiły sie wagony z żołnierzami?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: ziolek »

Awatar użytkownika
JAROLPH>
Posty: 43
Rejestracja: 22 lut 2009, 21:09

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: JAROLPH> »

No proszę czytam to forum od roku i myślałem że już niewiele przede mną kryje, a tu taka zaskoczka, widać jestem daleko w polu.
z podziękowaniem ziolek :)
regards
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Piterek »

Wprawdzie od Piły jest nieco kilometrów, ale warto wspomnieć dziś o największej w historii polskiej kolei katastrofie pod Otłoczynem. Dziś mija 30 lat od tego wydarzenia. Obarczony winą za ten wypadek został maszynista z Chojnic, który zginął w katastrofie. Z całą pewnością przejeżdżał na swojej ponad 24-ro godzinnej służbie przez Piłę. Tutaj link do filmu dokumentalnego na ten tema, pewnie już znany, ale myślę, że warto obejrzeć właśnie dziś.



Niesamowita jest ta otoczka wokół tego zdarzenia. Teorie spiskowe itp. Polecam.
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Mateusz 24 »

Moja babcia mieszka parę kilometrów od tego miejsca - cała nasza rodzina z tamtych stron pochodzi. Podobno to co się działo w tamtym czasie w tych okolicach przechodzi ludzkie pojęcie... oby to była jedyna taka wielka katastrofa, a za razem ostatnia... najpiękniejsze jest to, że maszyniści włączając RP1 w tym miejscu oddają hołd poległym w tym wypadku.
Awatar użytkownika
Piterek
PRZYJACIEL
Posty: 491
Rejestracja: 05 maja 2006, 20:35
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Katastrofy kolejowe

Post autor: Piterek »

Dodam jeszcze, że wśród ofiar był mieszkaniec Piły, Osieka i mieszkanka Wałcza... Faktycznie zauważyłem kilka razy jadąc tamtędy, że maszyniści podają Rp1 w tym miejscu, zresztą słychać to na wielu filmach z tego miejsca.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się