Tunele pod Piłą

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Tunele pod Piłą

Post autor: pavvlo »

Prawie każdy z nas słyszał o istnieniu podziemnych tuneli pod Piłą. Jle jest w tym prawdy a ile fikcji?

Sam również słyszałem takie opowieści od ludzi którzy rzekomo do nich wchodzili, przeważnie są to starsze i poważne osoby, którym nie sposób nie wierzyć. Niestety po oględzinach potencjalnych wejsć do tuneli, okazuje się, że wejścia na dzień dzisiejszy nie istnieją, czyżby zostały zniszczone? A może wszystko to tylko czysta fikcja? Mam nadzieję że nie!

Temat bardzo ciekawy i myśle że warto go poruszyć. Zapraszam do dyskusji osoby mające jakiekolwiek informacje na ten temat.
Bwerk45
PRZYJACIEL
Posty: 176
Rejestracja: 23 maja 2005, 17:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: Bwerk45 »

Witam, słyszałem że był lub jeszcze w części istnieje tunel, który łączył kościół na ul. Browarnej z kościołem, w miejscu gdzie teraz stoi hotel Rodło.
Artis
Posty: 14
Rejestracja: 22 kwie 2005, 17:58

Post autor: Artis »

Podobno kiedyś atrykuł i zdjęcia z tych tuneli ukazały się w jakimś tygodniku. Jeśli tak było, to warto poszperać w zasobach biblioteki miejskiej i odnaleźć ten artykuł. Może wyjaśnił by wątpliwości związane z istnieniem tuneli.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Hmmm, wiem (a raczej słyszałem z wiarygodnych żródeł) o tunelu łączącym kościół ze szkołą policji.
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

O tunelach łączących coś z czymś słyszał prawie każdy kto się tym choć troszkę interesuje. Jednak pytanie czy pod Piłą znajduje się cały kompleks podziemny?
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

Mam wrażenie, iż wiem gdzie może znajdować się wejście do Pilskich tuneli. Jutro to obadam, będzie z nami aparat więc jeśli coś ciekawego znajdziemy z kolegą to dam znać i może fotka też będzie. Pozdro
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

Przepraszam, ale zaniedbałem trochę sprawę. Ostatecznie nie poszliśmy, ale na dniach na pewno tam zajrzymy wiec dam znać...

Ps1: Swoją drogą słowa skierowane dla Admina i innych Użytkowników: Miło tak sobie pogadać na Forum w gronie ludzi których naprawdę Stara Piła interesuję, a nie jakiś przelotnych userów jak to ma miejsce na np. I-Pile.
Agrest
Posty: 2
Rejestracja: 19 sty 2006, 21:25
Lokalizacja: Piła

Post autor: Agrest »

Bardzo ciekawe... jak zawsze jeśli chodzi o historię naszego miasta. Znowu opowieści się powielają więc pewnie coś w tym jest. Nie będą to konkrety ponieważ nie sprawdziłem tego osobiście, ale słyszałem o wejściu do tuneli na terenie szk. p. nr 4. warte sprawdzenia, tylko troche dzisiaj zimno -16. pozdrawiam :wink:
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

Masz na myśli Szkołę Podstawową nr.4 im. Mikołaja Kopernika? Na Zamościu nieopodal ul.Tucholskiej oraz Wawelskiej? Jeśli tak to zaciekawiłeś mnie tym, mieszkam w tych rejonach, ale nic szczególnego w pobliżu nie widziałem, z kolei słyszałem że w tym budynku na przeciwko kościoła Św. Antoniego w jednej z piwnic jest zamurowane wejście czy też zakryte drzwiami, tego nie wiem.
mkowalski
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2006, 10:43
Lokalizacja: kiedyś Piła, teraz Skórka

Post autor: mkowalski »

Witam

Mieszkałem przy ul. Świetojańskiej i są tam kamienice chyba najmniej zniszczone podczas wojny. Moja miała nawet drweniane schody na klatce. W piwnicach każdej z tych kamienic jest schron OPL a w nim zejście do tunelu. W mojej kamienicy piwnice w OPL miał nielubiany przez nas sąsiad, a w drugiej kamienicy kolega. Kiedy skończył się jego rodzicom opał ukazały się metalowe drzwi ze sfastyką zamknięte na kłódkę. Chcieliśmy z chłopakami sprawdzić co tam jest. Po przecięciu kłódki ukazały się schody. Ale buchnął z tamtąd taki smród, ze uciekliśmy. Zostawiliśmy te wrota otwarte na tydzień, ale to też nic nie dalo. I tyle było z tej penetracji.

Zejścia te, wg mojej babci, która sie tam osiedlila zaraz po wojnie prowadzily do tuneli pod kosciół Św. Rodziny, a z tamtąd dalej.
Tunele muszą być spore, ponieważ poczta miała w planie budowę, w miejcu postoju taksówek, dużej poczty dworcowej. Widziałem nawet makietę. Problem był tylko w połączeniu tego budynku z peronami. Jednak Poczta miała wykorzystać istniejące tunele podziemne, w których podobno spokojnie zmieściłaby się cieżarówka.

Tyle z tego co wiem a się tu jeszcze nie pojawiło.
Marcin
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Bardzo ciekawy post! Wreszcie jakieś konkrety, potwierdzające choćby trochę, teorię istnienia jakichkolwiek tuneli pod Piłą. Ciekaw jestem jak dawno próbowaliście się tam dostać? Z twojego postu wynika, że tam już nie mieszkasz, ale czy wiesz może czy to zejście jeszcze tam istnieje? Ciekawi mnie też fakt istnienia swastyki niemieckiej na tych drzwiach? Napisz coś jeszcze jak możesz i pamiętasz :)
mkowalski
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2006, 10:43
Lokalizacja: kiedyś Piła, teraz Skórka

Post autor: mkowalski »

Hmm

Teraz mam 29 lat a probowalismy sie dam dostac jak mialem 12. Te wejscia sa tam nadal. Mieszkaja tam moi rodzice. Jest to jakby kompleks kilku kamienic i w kazdej z nich byl schron OPL a zejscie napewno w budynku Swietojanska 1-3 i 5-7. My odkrylismy ten w 5-7. W moim 1-3 zajal OPL nielubiany sasiad. W innych kamienicach w kwadracie o bokach Okrzei Buczka Ceglana i Kryniczna tez sa OPL ale bardzo "spiwniczone".

Kiedys po szkole (chodzilem do SP1) poszlismy z kolegami "zajrzec" do szybu wentylacyjnego miedzy Buczka a Św Rodzina. Dalo sie zejsc tylko na dol po drabince. Na dnie byla ubita ziemia i nic wiecej nawet nie bylo odejsc tego szybu, wiec chyba swiadczy to o jego zasypaniu.

Jak macie wiecej pytan to zadajcie konkretne. Moj ojciec tez byl niezly wygibus i moge go podpytac o jakies "wyprawy".

Marcin
siara
Posty: 21
Rejestracja: 26 kwie 2005, 21:29
Kontakt:

Post autor: siara »

No proszę, tych wejść jest na pewno więcej. Wiedzą o nich zapewne ludzie których to nie interesuje i to bardzo często mnie najbardziej drażni. mkowalski była by kiedyś możliwość ponownego otwarcia tego wejścia? jak mówisz nadal mieszkają tam Twoi rodzice. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Skoro unosi się tam taki odór to do penetracji przydałby się sprzęt (maski).
mkowalski
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2006, 10:43
Lokalizacja: kiedyś Piła, teraz Skórka

Post autor: mkowalski »

Ale w tej kamienicy, w ktorej mieszkaja moi rodzice OPL przejal nielubiany przez nikogo sasiad. A OPL, do ktorego zagladalismy w budynku 5-7 nalezal do rodzicow kolegi, ktorzy sie z tamtad wyprowadzili. Ponadto wiekszosc mieszkancow nadal opala mieszkania weglem itp. wiec moze nawet obecni wlasciciele nie wiedza o tym zejsciu.

Jak chcecie zorganizowac jakas penetracje tego OPL to wlascicielem piwnicy w budynku 5-7 jest osoba mieszkajaca w klatce 5, na parterze po prawej stronie. Tam mieszkal moj kolega. To mieszkanie teraz ma innego wlasciciela, ktory je wynajmuje komus innemu.

Marcin
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

tajemnice podziemi

Post autor: wilczehamry »

Mieszkałem w starym bloku na rogu ulic Buczka i Świętojańskiej, obecnie mieszkają tam jeszcze moi rodzice. Bardzo mnie zainteresował temat opisany przez <mkowalski>, myślę że moglibyśmy się spotkać i powspominać "świętojańską". A tak na marginesie, mimo upływu czasu [mam 44 lata], doskonale pamiętam, jak w ruinach starego kościoła [obecnie hotelu], od strony zakrysti było wejście do tunelu. Miałem wówczas kilkanaście lat i słyszałem, że tunel prowadzi, aż do starej nie istnejącej już kapliczki na starym cmentarzu, za ulicą Mickiewicza. Wybrałem się kiedyś do tych ruin, linę przywiązałem do małych krat okiennch w zakrysti i z latarką w dłoni powoli schodami schodziłem w głąb tunelu, na ziemi leżały rozłupane czaszki, a po bokach w ścianach widniały spróchniałe deski, przypominało to trumny. Były zasypane wejścia po lewej i prawej stronie, dalsze zwiedzanie było zbyt ryzykowne, a po drugie miałem takiego pietra, że pozostawiając linę uciekłem z ruin kościoła, Ciekaw jestem, czy ktoś poszedł dalej. Rodzice mi opowiadali, że po wojnie wojsko wysłalo do tego tunelu saperów ponoć kilu z nich nie wróciło. Pozdrawiam Janusz
getuppa
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2006, 23:56
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: tajemnice podziemi

Post autor: getuppa »

wilczehamry pisze:A tak na marginesie, mimo upływu czasu [mam 44 lata], doskonale pamiętam, jak w ruinach starego kościoła [obecnie hotelu], od strony zakrysti było wejście do tunelu. Miałem wówczas kilkanaście lat i słyszałem, że tunel prowadzi, aż do starej nie istnejącej już kapliczki na starym cmentarzu, za ulicą Mickiewicza.
Witaj!
A gdzie dokladnie jest (byla) ta kapliczka?? Jakos nie moge sobie przypomniec o istnieniu tej kapliczki..
Tunel prowadzil od kosciola (obecnie hotel Rodlo) az na cmentarz... przeciez to bedzie ze 3 kilometry (w lini prostej).
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Re: tajemnice podziemi

Post autor: wilczehamry »

Takie pogłoski za moich czasów krążyły, w tych latach [75-76r.] wspolnie z kolegą na tym cmentarzu [chodzi o cmentarz z 1 wojny światowej, obecnie jest tam las, ale gdzieniegdzie widać jeszcze groby] znależliśmy pagórek i uznaliśmy to za pozostałość po kapliczce, zaczeliśmy nawet kopać, lecz zbyt dużo było tam gruzu i przerwaliśmy. Doszły nas też słuchy, że w tym miejscu było krematorium, potwierdził to obecnie mój kolega. Ten pagórek jest widoczny do tej pory, za ostatnim rondem na al. Woj. Pol. kierując się dwu pasmówką w stronę Szydłowa, po lewej stronie na wysokości piwialni po prawej stronie. Co do tunelu, też wydaje mi się to nie realne, chociaż z drugiej strony, tyle opowieści o tunelach zostało udowodnionych, ze wykluczyć się jej nie da.
A czy wie ktoś o tunelach prowadzących w stronę lotniska, od strony działek? Jedno wejście było tam, gdzi obecnie stoją garaże, a drugie gdzeiś dalej. Wiem o tym, bo do jednych z nich wchodził mój ojciec. Wejście do tunelu prowadziły betonowe drzwi, w środku musiałbyć niezły labirynt, bo ojciec wycofał się obawiając że się zgubi. Zdażenie miało miejsce w latach 50-tych.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Tunele podziemne w Pile!!!!
Jest to bzdura. Wystarczy znać choć troche budowę geologiczną naszego miasta. Nie wiem jakim cudem by kopano w bagnie i pod potokami i tak naprawdę po co???
Przeczytałem sporo na temat naszego grodu i nikt się nawet nie zająknął o tym.

Nie twórzmy nowych legend!!!!!!
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Post autor: wilczehamry »

Masz rację, Piła to bagno, tunele pod nią, to chyba fikcja. Ale jak wytłumaczyć tunel, gdzie wejście było w ruinach kościoła św. Janów [hotel Rodło]. Osobiście tam byłem, tunel wychodził poza mury kościoła.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Kościoły przeważnie miały swoje krypty podziemne, być może takowa krypta miała jakieś dłuższe połączenie.
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Post autor: wilczehamry »

Możliwe, jednak od swoich rodziców słyszałem wersje o żołnierzach [saperach], którzy mieli penetrować tunel i dwóch [lub trzech] nie wróciło. Warto tę informację sprawdzić.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Tunele pod Piłą

Post autor: BOGDAN »

W czasie przygotowań do obrony miasta jesienią 1944 wykorzystano wszystkie piwnice solidniejszych domów łącząc je jak to się zazwyczaj robi w jeden połączony system. Nawet gdy jest możliwość wykorzystuje się kanalizację miejską jak to miało miejsce w Powstaniu Warszawskim.
Ma to na celu ukrycie obrońców i umożliwienie im skrytego przemieszczania się. Kościół św. Janów posiadał z pewnością podziemia, w których w przeszłości byli chowani znaczniejsi obywatele. Nie wykluczone iż mógł istnieć jakiś tunel, ale wątpię iż znaczniejszy. 20 czy 30 metrów to żadna rewelacja, a jak przedtem wspominałem nie ma tam możliwości na coś większego. Znana jest sprawa tzw. kurzawki podczas budowy hotelu, co tym samym upoważnia mnie do powyższego stwierdzenia.
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Post autor: wilczehamry »

To co piszesz wiele wyjaśnia, ja tylko żałuję, że trzydzieści lat temu zabrakło mi odwagi, aby pójść tym tunelem dalej. Na samą myśl ogarnia mnie dreszczyk emocji.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Tunele

Post autor: Roto »

Btw. tuneli ostatnio mój ojciec mi opowiadał, że jak służył jeszcze na lotnisku w latach 80' (Potem jak był już zawodowym to nie miał możliwości zejścia) to jeden Chorąży wraz z grupą kaprali postanowił zejść do podziemi, po 30 min marszu ciemnymi korytarzami doszlo do dość dużego podziemnego pomieszczenia w którym znajdował się zbjornik z wodą, następnie dotralni do podobnego pomieszczenia wielkości hali w którym stały niezidentyfikowane urządzenia o których nie mieli pojęcia przestraszyli się i uciekli, następnego dnia chorąży nakazał zamurować wejście do podziemi.
Słyszalem też, że pod lotniskiem była fabryka samolotów, i jeszcze mój ojciec mówił, że sam raz poszedł jakimś tunelem (co bylo popuralne wśród żołnierzy) i tak idąć widział plakaty, cześci po pojazdach itd.
Pozdrawiam
Roto~~

P.S. Na pewno tunele pod lotniskiem nie prowadziły do miasta i nie miały połączenia z tunelami "pod Mc'Donaldem" bo pod "Makiem" jest zwykły schron OPL.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się