Najstarsze domy mieszkalne

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
KiNgLoRd
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2007, 23:21
Lokalizacja: Piła "moje miasto!"

Najstarsze domy mieszkalne

Post autor: KiNgLoRd »

Jak wszystkim miłośnikom naszego miasta wiadomo, niewiele pozostało z zabudowy Piły po II WŚ...
Tu i ówdzie są jakieś stare budynki mieszkaniowe, niektóre przebudowane inne odbudowane, ale ile ich tak właściwie jest? I w jakich miejscach się znajdują? Nurtuje mnie ta sprawa, bo mówi się, że wszystkie stare budynki po II wojnie zostały zniszczone, rozebrane bądź przebudowane, może przesadzam, że wszystkie, ale sami powiedzcie, że marnie to wygląda...
Chciałbym odnaleźć te "perełki" pozostałości bo dawnym budownictwie, wkurza mnie stereotyp, że pilska zabudowa, to zabudowa powojenna, że nie ma już starych domostw, że Piła to jedynie te szare blokowiska, bez wyrazu i duszy...
Mam nadzieję, że uda się tez wkleić tu kilka zdjęć dla lepszej orientacji. Fajnie by było, gdyby nasi pilscy fotografowie uchwycili szczegóły wykończeń domostw, gzymsy, zdobienia, wykusze. Trzeba ukazać piękno przedwojennej architektury!!!
Z góry dzięki :wink:
Kinglord
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

Cześć, wątpię w to że zostały rozebrane, wiem że jeden istnieje, nawet data budowy jest na balkonie, dom ten ma jeszcze taki słynny sufit tzn. deski, słoma, tynk. Gdzie jest... na przeciwko szkoły podstawowej nr. 5 koło tak zwanego sklepiku uczniak, teraz jest to lumpeks z odzieżą dziecięcą na ulicy Popiełuszki :D
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Na ulicy Witosa tam gdzie jest ta uliczka stoi dom na którym masz datę w który go wybudowano, o ile sie nie mylę 1906 lub 1926.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

1909 - nie trafiłeś mathias :D
KiNgLoRd
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2007, 23:21
Lokalizacja: Piła "moje miasto!"

Post autor: KiNgLoRd »

A jakieś zdjęcia i trochę więcej konkretów???
Na ulicy Ludowej, jadąc od strony kościoła św. Antoniego w stronę Polo Marketu jest dom dwu piętrowy, tuż przed Polo marketem, po tej samej stronie, ma ciekawe wykończenie i datę chyba też... Ciekawi mnie jednak bardziej jego elewacja, te głowy chyba lwie, jak znajdę jakieś zdjęcie to tu wrzucę.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ten dom na Ludowej ma nawet swój temat:
viewtopic.php?t=319
A parę zdjęć detali wstawiłem kiedyś tutaj:
viewtopic.php?t=243
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Klaudia13 pisze:Cześć, wątpię w to że zostały rozebrane, wiem że jeden istnieje, nawet data budowy jest na balkonie, dom ten ma jeszcze taki słynny sufit tzn. deski, słoma, tynk. Gdzie jest... na przeciwko szkoły podstawowej nr. 5 koło tak zwanego sklepiku uczniak, teraz jest to lumpeks z odzieżą dziecięcą na ulicy Popiełuszki :D
Drewna się nie tynkuje.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Chyba jednak się tynkuje. Ja u siebie mam sufity dokładnie takie jak opisała Klaudia13.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Bocian pisze:
Klaudia13 pisze:Cześć, wątpię w to że zostały rozebrane, wiem że jeden istnieje, nawet data budowy jest na balkonie, dom ten ma jeszcze taki słynny sufit tzn. deski, słoma, tynk. Gdzie jest... na przeciwko szkoły podstawowej nr. 5 koło tak zwanego sklepiku uczniak, teraz jest to lumpeks z odzieżą dziecięcą na ulicy Popiełuszki :D
Drewna się nie tynkuje.
Data na balkonie (krata odnowiona 2 lata temu) 1894. A takie tynkowanie to nic odkrywczego - deska a do tego przybita mata trzcinowa (nie SŁOMA!), bardzo często stosowane w dawniejszych budynkach. Bywał również tynk narzucany na listewki przybijane ukośnie (czasem w kratkę) do deskowego podłoża. Bocian - ucz się dobrze na tej swojej architekturze! A może to dopiero na trzecim roku?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Nie... to było na pierwszym semestrze... ;) Nie zrozumiałem dokładnie. Trzcinę i słomę tynkuje się... czasem nawet robi się całe ściany z tynkowanej słomy. Myślałem, że koleżanka chciała gołe dechy tynkować.

Pozdrawiam i kończę już śmiecić o tynkach :)
KiNgLoRd
Posty: 10
Rejestracja: 10 mar 2007, 23:21
Lokalizacja: Piła "moje miasto!"

Post autor: KiNgLoRd »

I co?!
Tylko tyle tego w Pile?!
Raptem 3-4 budynki?
Hmmm... Może faktycznie tylko tyle zostało z tej naszej przedwojennej architektury mieszkaniowej :(
MxBx
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2007, 10:07

Post autor: MxBx »

Witam!

Mój pierwszy post na tym forum..
Może jestem jakiś dziwny ale dla mnie jest oczywiste że wszelkie kamienice zostały wybudowane przed wojną a nie po niej..

Radzę się też zapoznać z pierwszą pozycją w dziale POBIERZ

Pozdrawiam!
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

Jestem właścicielem takiego domu, ulica plac Jagiełły tak zwana wioska. Wszystkie sufity są drewniane i pokryte matami słomianymi, a na to tynk. Sam osobiście tynkowałem, trzyma jak smok. pozdrawiam Jędrek
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

Zobacz na mój temat: kamienica 66. Ta kamienica jest tz dość stara
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Klaudia - mogę Ci w pewnych rejonach miasta Piły, mimo, że w niej obecnie nie mieszkam, pokazywać stare-przedwojenne budynki. Ale musisz mi podać gdzie, na jakiej ulicy mieszkasz. Mieszkałem w Pile przy ul. Roosevelta (róg Ludowej) w roku 1946. Czyli w czasach, czy w latach gdy stały jeszcze nie tylko całe - czytaj nie zniszczone budynki ale i wiele, bardzo wiele ruin, śćian, gruzów i leżały zwaliska gruzow.
Mimo,że jako chłopak do 5 i 6 klasy chodziłem "przez całe miasto" do szkoły do "trójki",która w tamtych latach była przy Piramowicza (dzisiejszej Buczka) i wiele budynków pamiętam z tamtego okresu. Wiele z nich np. te po zlikwidowanej ulicy Więżniów Politycznych, dziś możesz co najwyżej oglądać na zdjęciach. A my ówcześni mieszkańcy Piły "użytkowaliśmy" bo np. w jednym z nich była księgarnia a w drugim punkt napraw szewskich.A w tamtych latach buty się reperowało, nie nie samemu byli od tego fachowcy.!! tak, że jeśli chcesz mogę Ci wskazać "przedwojenne budynki "np. na Zamościu. Czekam na informacje.
MxBx
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2007, 10:07

Post autor: MxBx »

Naprawdę nie widzę powodu aby wywarzać otwarte drzwi.. Jak już wspominałem wisi już od bardzo dawna na tej stronie pozycja "Spis obiektów zabytkowych". Jest w niej ponad 600 obiektów, w większości domów mieszkalnych (oczywiście wszystkie przedwojenne) z podziałem na ulice, wskazaniem numerów domów i w jakim okresie powstały. Opatrzone są także stosownym opisem czy uległy przebudowie. Gdyby ktoś zapoznał się z tym spisem, zobaczyłby że, zostało trochę obiektów z XIX w. a więc takich, o których zgodnie z tytułem wątku powinna być tu mowa.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Z mojej strony - OK. Dzb.

A tak - PS. Czy mógłbyś podać jakiś bliższy adres, tytuł wątku - gdzie tego spisu szukać???
MxBx
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2007, 10:07

Post autor: MxBx »

Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

To chyba już starość, że człowiek "musi" być przekorny.

Ale znowu coś się nie zgadza w tym spisie podano adres L:udowa 17 - to jeśli się nie mylę (nie mieszkam ostatecznie w Pile od ponad 20 lat a bywam sporadycznie) stary adres Ludowa 56. Chodzi o ten narożny budynek Ludowa - Roosevelta. A w spisie budynków ulicy Roosevelta podano ostatni adres 54??? to jest brama przed??? A gdzie Roosevelta 56, przecież on ocalał i nadawał się do zamieszki\wania od zaraz. Była tam od wiosny 1945 jedna z bodajże trzech czy czterech w Pile - piekarni?
A podwórko było wspólne dla Ludowej 56 i Roosevelta 56! można sprawdzić!
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D - po przeprowadzeniu sie z Koszyc do Piły w 1965 roku , zamieszkalem w kamienicy przy ul.Walki Młodych 7 (obecnie Witosa) , jest to stara kamienica która mogla należeć do osoby trudniącej sie handlem lub transportem.Pamiętam że podwórko od strony nieistniejącej już ul.Plac Powst.Warszawy (tak się nazywała w tamtych czasach ta ulica obecnie w tym miejscu jest chodnik położony)ogrodzone było murem , wysokim na 1.5 metra.Wjazdowa brama i furtka była wykonana z metalu w stylowych kształtach , były też na niej inicjały ale juz nie pamietam jakie.Jak zasypywano ulice i robiono chodnik - przy okazji także wycięto rosnące krzaki,rozebrano płot , bramę i bramkę wejsciowa na podwórko wywieziono.Sądzę że na złomowisko.Ciekawe jest też że przy istniejących jeszcze komórkach były w scianie zamontowane kółka na wysokości 1 metra - niestety już ich nie ma,pozostały natomiast tylko te na wysokości powyzej 2 metrów.Służa one obecnie do suszenia bielizny mieszkańcom tego budynku.W samym budynku niektóre drzwi zostały zamurowane tworząc lokale mieszkalne dla kilku rodzin.Zachowała sie z tamtych czasów posadzka na korytarzu po wejściu do kamienicy.Tyle lat mineło a ona jest w idealnym stanie,oraz w piwnicy podłoga wyłozona cegła. Może ktoś wie do kogo należała ta kamienica,jaka jest jej historia-może ktoś ma zdjęcia jej i ulicy Witosa z tamtych czasów to chetnie bym zobaczył i sie co nieco dowiedział.

Serdecznie pozdrawiam Hrabia :D
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Poszukaj czy tak jak w kancelarii premiera nie ma jakichś ciekawych rzeczy...
MxBx
Posty: 5
Rejestracja: 04 lis 2007, 10:07

Post autor: MxBx »

Jerzyk pisze:To chyba już starość,że człowiek "musi" być przekorny.

Ale znowu coś sie nie zgadza w tym spisie podano adres L:udowa 17 - to jeśłi się nie mylę (nie mieszkam ostatecznie w Pile od ponad 20 lat a bywam sporadycznie) stary adres Ludowa 56. Chodzi o ten narożny budynek Ludowa -Roosevelta. A w spisie budynków ulicy Roosevelta podano ostatni adres 54??? to jest brama przed????A gdzie Roosevelta 56, przecież on ocalał i nadawał sie do zamieszki\wania od zaraz.Była tam od wiosny 1945 jedna z bodajże trzech czy czterech w Pile -piekarni?
A podwórko było wspólne dla Ludowej 56 i Roosevelta 56! można sprawdzić!
Rzeczywiście ostatni numer Roosevelta w tym ciągu to 56, jednak nie brakuje żadnego budynku. Oba adresy, czyli Roosevelta 56 i Ludowa 17 występują w ramach tego samego, narożnego budynku.
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

A domy przy ulicy Kolbego, gdy wracam ze szkoły patrzę na te kamienice, niektóre są z 1910-1908. Na domach są daty ukończenia budowy. :D
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

Wille przy mieszka I.
Klaudia13
Posty: 22
Rejestracja: 18 lip 2007, 11:11
Lokalizacja: PIła

Post autor: Klaudia13 »

Mam jedno pytanie. Wiecie może coś o domu przy ulicy Żeleńskiego, numer 42 jest to dom z taka jakby wieżą czy basztą. podrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się