Ciekawe budynki

Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Ciekawe budynki

Post autor: BOGDAN »

Dom W i e c k - architekt Bruno Wieck z Hamburga, został wybudowany w roku 1912, od fundamentów, aż po szczyt dachu jest z żelazobetonu. Już podczas prac ziemnych, jak i również później, był oglądany przez uczniów szkół budowlanych. Chociaż nie wprowadzał czegoś istotnego czy też szczególnego do architektury, to jednak był typem nowoczesnego, wielkomiejskiego budynku mieszkalno-handlowego. Jednocześnie wskazywał jakie interesujące rozwiązania można osiągnąć w aktualnym budownictwie przez olicowanie czerwoną cegłą.

Zachował się do dzisiaj.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

O ile się nie mylę chodzi tu o dawny dom towarowy na rogu dzisiejszych ul. 1 Maja i Śródmiejskiej?
Ciekawym budynkiem, ale już nie ze względu na konstrukcję, tylko na nazwę, był dom zwany "Bramą Brandenburską" z powodu przejazdu znajdującego się pod nim. Znajdował się przy obecnej ul. Dąbrowskiego i został zbudowany w 1924 r. wg projektu Maxa Poppa.

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Zgadza się. Dzisiaj w tym budynku - na parterze - można kupić telefon komórkowy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W okresie międzywojennym planowano budowę nowego ratusza. Miał być to ośmiopiętrowy wieżowiec obsługiwany przez trzy ciągi wind. Zlokalizowano go na terenie dzisiejszego pl. Domańskiego. Niestety plany te nie zostały zrealizowane.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Tak miał wyglądać:

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2006, 23:14
Lokalizacja: okolica

Post autor: Krzysztof »

Było w Schneidemuehl wiele ciekawej architektury budynków, co wpływało na "charakter miasta", jego specyficzną atmosferę. Moim marzeniem - jeszcze w dzieciństwie - było obudzić się w naszym przedwojennym mieście i spędzić w nim jeden dzień.
Architekturę naszego miasta - tę godną uwagi - tworzyło kilku architektów, o których chciałbym dowiedzieć się jak najwięcej (ich dokonania w Schneidemuehl i poza tym miastem, ich historia - jak potoczyły się ich losy może ktoś posiada zdjęcia - ich samych oraz ich dzieł).
Chodzi mi o takie nazwiska jak:
- Max Popp - projektował budynki o specyficznej, "rozpoznawalnej" architekturze (mimo poczynionych prób,
nie znalazłem w internecie żadnych informacji o nim) ;
- Dr.-Ing. Kade - projektował m.in zespół budynków pod nazwą "Im Grunde" oraz budynki przy ul.Okólnej,
ul.Roosevelta ;
- W. Hildt - o nim była już mowa w forum - może coś jeszcze dowiemy się ;
Wymieniłem tylko 3 architektów. Zdaję sobie sprawę, że byli inni.

Pozdrawiam
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

BOGDAN pisze:Zgadza się. Dzisiaj w tym budynku - na parterze - można kupić telefon komórkowy.
Pomyliłeś ten budynek z tym, obok kina Iskra. Ten pokazany przez SA108 już nie istnieje.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

BOGDAN odpowiadał chyba na ten fragment mojego posta, więc wszystko gra:
O ile się nie mylę chodzi tu o dawny dom towarowy na rogu dzisiejszych ul. 1 Maja i Śródmiejskiej?
A wracając do "Bramy Brandenburskiej" - uliczka która biegła pod tym budynkiem nosiła nazwę Torgweg.
- Max Popp - projektował budynki o specyficznej, "rozpoznawalnej" architekturze (mimo poczynionych prób,
nie znalazłem w internecie żadnych informacji o nim) ;
O Poppie znalazłem krótką wzmiankę, że za projekty budynków w Pile otrzymał on złoty medal na Wystawie Światowej w Brukseli.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Bocian pisze:
BOGDAN pisze:Zgadza się. Dzisiaj w tym budynku - na parterze - można kupić telefon komórkowy.
Pomyliłeś ten budynek z tym, obok kina Iskra. Ten pokazany przez SA108 już nie istnieje.
Który budynek miałeś na myśli? Czyżby ten Kilińskiego-Buczka?

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Fajny architektonicznie wydaje mi się budynek na rogu Poiełuszki i Kolbego. Jakiś czas temu odremontowany, wygląda całkiem ładnie. Możliwe że to również sprawka Maxa Poppa.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Ten dom w ciągu ostatnich paru lat był remontowany dwa razy, bo wykonawca odwalił fuszerkę... Nie wiem, czy jego projektantem był Max Popp, ale jego dziełem jest pobliski dom przy ul. Kolbego 6 (na rogu ul. Piekarskiej).
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Tak, za drugim razem był ocieplony, za pierwszym razem tylko "obklejony" odpadającym tynkiem. Wiem i miałem okazje śledzić te prace, bo mieszkałem niedaleko. I nazywajmy rzeczy po imieniu - był to remont na odwal się :wink:
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

BOGDAN pisze:
Bocian pisze:
BOGDAN pisze:Zgadza się. Dzisiaj w tym budynku - na parterze - można kupić telefon komórkowy.
Pomyliłeś ten budynek z tym, obok kina Iskra. Ten pokazany przez SA108 już nie istnieje.
Który budynek miałeś na myśli? Czyżby ten Kilińskiego-Buczka?

Pozdrawiam
Tak.

Również pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2006, 23:14
Lokalizacja: okolica

Post autor: Krzysztof »

1) Na rogu dzisiejszych ulic: Buczka i Okrzei, w miejscu gdzie jest teraz pusto, stał piękny budynek o ciekawej architekturze (m.i. zaokrąglony róg budynku). Nie był on stary - zbudowany chyba w latach trzydziestych XX wieku. Czy są dostępne jego zdjęcia? Kto był architektem?

2) Interesuje mnie historia budynków mieszkalnych na rogu Al.Niepodległości i ul.Nowowiejskiego oraz tych z ul.Nowowiejskiego (czyli Jastrower Allee, Baggen Weg). Spędziłem tam dzieciństwo.
W żadnych publikacjach nie dokopałem się informacji czy zdjęć tej okolicy. A chciałbym dowiedzieć się wiele: kiedy dokładnie budynki te zostały zbudowane (chyba lata dwudzieste), kto je projektował (czyżby Max Popp?).
Pamiętam, że każdy z tych budynków posiadał zamontowane w drzwiach wejściowych domofony, które jeszcze działały. Potem, z biegiem lat, jak to i z innymi detalami bywało - zostały skutecznie zniszczone.
Lecz nie chodzi o te detale.
Proszę o ew. zdjęcia lub informacje.

3) Czy to prawda, że dzwony w Kościele Św.Rodziny - to dzwony ze zniszczonego ewangelickiego Kościoła
Johanniskirche przy ul.Okrzei ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Ad.1 Foto budynku posiadam jak odnajde to wkleję.

Ad.2 Tak dzwony w św.Rodzinie pochodza z "rozebranego" Ewangelickiego kościoła Johanniskirche.
Osobiście je widzialem, i czytalem odlane na dzwonach napisy "Johanniskirche".
Jest jeszcze tam wiele przedmiotów z Ewangelickiego kościoła.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Krzysztof pisze:1) Na rogu dzisiejszych ulic: Buczka i Okrzei, w miejscu gdzie jest teraz pusto, stał piękny budynek o ciekawej architekturze (m.i. zaokrąglony róg budynku). Nie był on stary - zbudowany chyba w latach trzydziestych XX wieku. Czy są dostępne jego zdjęcia? Kto był architektem?
Został zbudowany w latach 1926-27 wg projektu Maxa Poppa. Wyglądał tak:

Obrazek
2) Interesuje mnie historia budynków mieszkalnych na rogu Al.Niepodległości i ul.Nowowiejskiego oraz tych z ul.Nowowiejskiego (czyli Jastrower Allee, Baggen Weg). Spędziłem tam dzieciństwo.
W żadnych publikacjach nie dokopałem się informacji czy zdjęć tej okolicy. A chciałbym dowiedzieć się wiele: kiedy dokładnie budynki te zostały zbudowane (chyba lata dwudzieste), kto je projektował (czyżby Max Popp?).
Wiem tylko, że te domy powstały w latach 30. Zdjęć niestety nie mam.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2006, 23:14
Lokalizacja: okolica

Post autor: Krzysztof »

1) Dzięki za potwierdzenie informacji o dzwonach w Koścele Św. Rodziny.
Pytania: Co stało się zatem z oryginalnymi dzwonami tej świątyni? Dlaczego wmontowano inne?
Kościół Św. Rodziny nie był przecież zniszczony podczas działań wojennych.

2) Czytałem kiedyś o byłych nieruchomościach ewangelickich na terenie miasta. Oprócz oczywistych miejsc, takich jak kościoły, cmentarze, wymieniono m.in Konsystorium ewangelickie przy Danziger Platz (Pl. Staszica - obecny budynek Nafty) oraz jakieś budynki przy Baggen Weg.
Konsystorium - nie wiem dokładnie co to za instytucja, jaką pełniła rolę.
A nieruchomości przy Baggen Weg - czy ktoś wie co tam było ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Konsystorium ewangelickie jest to w pewnym sensie odpowiednik kurii biskupiej w kościele rzymsko-katolickim.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Po obu stronach skrzyżowania ul. Wiatracznej i Żeleńskiego stoją dwie bardzo interesujące modernistyczne wille. Czy ktoś ma jakieś informacje na ich temat?
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Ostatnio wybrałem się na spacer "historyczny" po Pile. Kurcze Piła to niebrzydkie miasto, niestey jest w niej mnóstwo placów, mijsc pozostawionych samym sobie i o które nikt nie dba. A propos tych willi bo tam też zaszedłem - przepiękne domy, gdyby tylko komuś chciało się w takim domu zamieszkać i go porządnie wyremontować, w innym przypadku jak inne budynki zniszczeje i zostanie rozebrany :( :cry: . Niestety Piła to miasto z przeważającą liczbą emerytów i rencistów, a na kupno i doprowadzenie do stanu używalności takiego domu takich ludzi nie stać, co dopiero młodszych zaraz po studiach którym trudno znależć pracę. Obawiam sie, że wiele pilskich budynków pójdzie na stracenie. A swoją drogą - porządnie kiedyś budowano -- porównajcie którąkolwiek z ładniejszych kamienic gdzie starano się bardziej aby była rzeczą reprezentacyjną i blok mieszkalny stojący na pierzeji z Piłą-Wita... Komentarz pozostawiam wam samym...
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Krzysztof pisze:Było w Schneidemuehl wiele ciekawej architektury budynków, co wpływało na "charakter miasta", jego specyficzną atmosferę. Moim marzeniem - jeszcze w dzieciństwie - było obudzić się w naszym przedwojennym mieście i spędzić w nim jeden dzień.
Mamy podobne marzenia - powinniśmy zbudować jakiś wehikuł czasu. :wink: Ja chciałby prz okazji zabrac ze sobą aparat cyfrowy z kartą o dużej pamięci :wink:

Ciekawy budynek stoi na ul. Sikorskiego. Jak wychodzimy z deptaku i idziemy w stronę św. Rodziny, to budynek zaraz po ówczesnej kawiarni WRZOS. Przepiękna willa, duzy, dostojny budynek. Jest obecnie do wynajęcia. Fajnie byłoby gdyby znalazł sie ktoś chętny na remont. Szkoda takich budynków. A tak na marginesie, to będac tam niemalże co tydzień, zauważyłem jaki jest ciekawy dopiero tydzień temu :wink:
Awatar użytkownika
adamo
Posty: 34
Rejestracja: 02 paź 2005, 21:18
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: adamo »

SA108 pisze:Po obu stronach skrzyżowania ul. Wiatracznej i Żeleńskiego stoją dwie bardzo interesujące modernistyczne wille. Czy ktoś ma jakieś informacje na ich temat?
Ja również jestem bardzo zainteresowany jakimikolwiek informacjami na temat tych budynków - w jednym z nich (Wiatraczna 2) mieszka do dziś moja Babcia (dziadkowie wprowadzili się tam pod koniec lat 50'). Budynek przetrwał "wyzwalanie" miasta, choć nosi wiele śladów po ostrzale z broni maszynowej.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Dzisiaj idąc ulicą Kossaka, /którą przechodzę codziennie/ zauważyłem, że pomiędzy płotem boiska SP2, a płotem stadionu, w głębi mieści się fajny, malutki domek, z drewnianym wejściem, cały z cegły. Obok jest bodajże szklarnia, niestety nie miałem czasu aby się tam "zapuścić" i zobaczyć dokładnie. Jakie to ciekawostki czekają prawie w centrum miasta... :wink:
Awatar użytkownika
wwojtekg
Posty: 3
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:42
Lokalizacja: Piła Zamoście

Post autor: wwojtekg »

Witam,
Czy ktoś ma jakekolwiek zdjęcia z rejonu ul. Lelewela?
Bardzo chciałbym takie zobaczyć.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

adamo pisze:Ja również jestem bardzo zainteresowany jakimikolwiek informacjami na temat tych budynków - w jednym z nich (Wiatraczna 2) mieszka do dziś moja Babcia (dziadkowie wprowadzili się tam pod koniec lat 50'). Budynek przetrwał "wyzwalanie" miasta, choć nosi wiele śladów po ostrzale z broni maszynowej.
Dzisiaj sfociłem obie wille. Pierwsza:

Obrazek

Druga:

Obrazek

Niestety ze względu na ostro świecące słońce nie udało mi się ich ująć od strony północnej. Dlatego na razie nie mam zdjęcia fasady drugiej willi. Na dodatek samochodów parkujących przed nią nie dało się usunąć nawet w Photoshopie :) Będę więc musiał powtórzyć zdjęcia.
Przyznam, że ich architektura mnie intryguje. Na tle innych willi z tej epoki wyglądają bardzo nowocześnie. Wystarczy porównać je z typowymi dla lat 30. domami przy ul. Mieszka I. Swoją drogą dzięki temu, że po wojnie praktycznie nie były remontowane, zachowały niemal niezmieniony wygląd z czasu budowy. Dodatkowo na ich temat nie ma żadnych wzmianek w opracowaniach o Pile, nawet tych niemieckich. Podobno ciekawe rzeczy można znaleźć w specjalistycznych czasopismach architektonicznych z lat 20. i 30., niestety nie mam do nich dostępu. Może przynajmniej uda się ustalić, kto w nich mieszkał przed 1945 rokiem? Na wszelki wypadek podaję współczesne adresy tych willi - odpowiednio Żeleńskiego 42 i Wiatraczna 2.
A tak przy okazji - jeśli jutro będzie taka pogoda jak dzisiaj to zamierzam robić zdjęcia starych kamienic (jeszcze nie wiem których ;)). Jeśli ktoś byłby zainteresowany wspólną wyprawą to zapraszam.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się