Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Jarek63 »

Proszę o informację, kiedy powsał, kiedy uległ likwidacji, ilość więźniów, narodowości itp.
Na pocztówce jeńcy rozyjscy.

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: BOGDAN »

Dokładnej daty powstania cmentarza jenieckiego nie znam.
Pierwsze transporty jeńców rosyjskich przybyły do Schneidemühl 25 sierpnia 1914 roku około godziny szóstej wieczorem. Ich przemarsz przez miasto - szli od dworca kolejowego - wywołał sporą sensację. Prawie całe miasto "asystowało" przy tym, aby zobaczyć pokonanych wrogów. Żołnierze byli obdarci i brudni, b. czesto bez obuwia. Zbierali niedopałki papierosów i cygar i grzebali w koszach na śmieci. Odróżniali się od nich oficerowie. Eleganckie mundury, wysokie, często lakierowane buty.
W listopadzie było w obozie już około 45 000 jeńców.
Znaleźli się tutaj żołnierze z armii walczących przeciw Niemcom, o ile mnie pamięć nie myli, 13 narodowości. Głównie Rosjanie.

Dokładnej daty likwidacji tez nie znam. Należałoby domniemywać, iż stało się na przełomie 1918/1919 roku.

Na cmentarzach w Schneidemühl było 3 176 pojedyńczych grobów i 3 mogiły zborowe. W przeciwieństwie do Francuzów i Anglików, którzy większość swoich zmarłych ekshumowali i zabrali oraz zatroszczyli się o pozostałe groby, Rosja Sowiecka dopiero po "monitach' i nagłośnieniu sprawy przez prasę zachodnią, ledwie się tym tematem zainteresowała. Miasto przeznaczyło na uporządkowanie cmentarzy jenieckich - głównie w Leszkowie, 4 000 marek. (dane z 01.12.1918r.)

W okresie 20-lecia międzywojennego miasto dbało o ten cmentarz. Opowiadali mi b. mieszkańcy Schneidemühl (Niemcy) o tym, iż bedąc uczniami, jeździli tam porządkować groby.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Bydgoska

Post autor: Roto »

Jak już jesteśmy na Bydgoskiej to ciekawi mnie jedna rzecz, mieszkam w wieżowcu na przeciwko stadionu nie opodal Lidla i Netto, konkretnie Bydgoska 59 może ktoś wie co kiedyś było w miejscu tych wieżowców? W końcu blisko stadionu jest masa kamienic to chyba tam gdzie znajdują się wieżowece nie mogło być pusto?
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Bydgoska

Post autor: BOGDAN »

Na odcinku od Koenigstr. (Roosevelta) do Ploettker Str. (Wawelska) znajdowały się budynki o numerach 35, 37, 39, 41, 43, 45/45b, 47, 51, 53, 55. Niezabudowane były parcele o nr 49 i 57. Numer 59 znajdował się już na nastepnym narożniku.
Domy były maksymalnie 3-piętrowe.

Dane z 1938 roku

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Re: Bydgoska

Post autor: Roto »

BOGDAN pisze:Na odcinku od Koenigstr. (Roosevelta) do Ploettker Str. (Wawelska) znajdowały się budynki o numerach 35, 37, 39, 41, 43, 45/45b, 47, 51, 53, 55. Niezabudowane były parcele o nr 49 i 57.
Czyli poprostu były tu (Bydgoska) kamieniczki, ale znikneły z powierzchni ziemi na rzecz wieżowców i bloków.
Numer 59 znajdował się już na następnym narożniku.
Może jakiś konkret? Ale i tak dziękuje i Pozdrawiam.
Roto~~
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Bydgoska

Post autor: BOGDAN »

Trudno tutaj o jakieś konkrety. Niewiele się uchowało w ogóle przy Bromberger Strasse/Bromberger Chaussee. Część z nich już rozebrano w ostatnich latach, a to spotka z pewnością większość z pozostałych domów. Także niewiele jest fotek z tego rejonu miasta.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Obóz

Post autor: hose »

Mam pytanie! Czy mógłby mnie ktoś naprowadzić konkretnie na teren tego obozu?? Najlepiej na mapce. Byłbym wdzięczny i służę pomocą na przyszłość.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jak dotychczs nigdzie nie natknąłem się na mapę miasta z naniesionym terenem obozu jenieckiego. Przeważnie określa się, iż leżał naprzeciwko strzelnicy wojskowej (istnieje do dziś) za folwarkiem i cegielnią Bergenhorst (rejon osiedla przy ul. Lutyckiej). Śladów po nim nie ma. Po pierwsze, że były to baraki drewniane, które po I wojnie światowej rozebrano, a po drugie, począwszy od lat 50-tych był tam plac ćwiczeń b. WOSS-u.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Może w czymś pomoże to zdjęcie - widoczny jest na nim płot obozu i zajazd "Weidmannsruh" - ten budynek rozebrano parę lat temu:

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

To by się zgadzało. Należy pamiętać, iż przebywało w nim kilkadziesiąt tysięcy jeńców i zajmował spory teren. Tym samym ten płot to początek obozu. Rozciągał się on w kierunku wschodnim i do dzisiejszej ul. Wawelskiej.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Obrazek

"UNIVERSITE FRANCAISE du CAMP de SCHNEIDEMUHL" - Napis na tablicy.
Fotografia z e-baya datowana na 06.05.1917. przedstawia francuskich jeńców wojennych w obozie Schneidemuhl.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Śladów po nim nie ma. Po pierwsze, że były to baraki drewniane, które po I wojnie światowej rozebrano, a po drugie, począwszy od lat 50-tych był tam plac ćwiczeń b. WOSS-u.
Według opisu z 1924 r. w tym miejscu były widoczne już tylko mocno zarośnięte pozostałości baraków oraz dróg obozowych. Tak więc nic dziwnego, że z obozu nic nie przetrwało do dziś.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: ziolek »

Obrazek

Fotografia znaleziona na jednym z rosyjskich for dyskusyjnych. Jak twierdzi autor wątku przedstawia rosyjskich oficerów w obozie w Schneidemuhl.

Na fotografii widnieje ponoć podpis:
1. Lekarz Bukienin.
2. Duchowny O. Fiedorow Wannow.
3. Polski ksiądz
Obóz Schneidemuhl. Niemcy. Lata 1914, 1915, 1916.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: skinspila »

Kilka fotek znalezionych na Australijskiej stronie internetowej, najciekawsze, Obóz Schneidemuhl 1915-1917:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: marasxt »

Ja licytowałem na australijskim e-bayu taką:
Obrazek
Ale poszła za drogo.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: skinspila »

Mam pytanie czytając książkę autora Leszka Adamczewskiego "Geheim" (Tajne) napotkałem na mały skrawek "zanim las zatrze ślady" poświęcony pewnemu obozowi na pomorzu zachodnim a chodzi tu o wieś Sosnowice, moje pytanie nie jest związane akurat z tym obozem ale z pewnym skrawkiem z tej książki:

- Większość Polaków, którzy podczas wojny przebywali w obozie sosnowickim, pochodzili z Wileńszczyzny. Zanim przewieziono ich w okolice Gulzow, przeżyli piekło obozu przejściowego w Schneidemuhl, czyli w obecnej Pile. itd.

Teraz pytanie, o jakim obozie mowa? o Albatrosie czy tym u wylotu na Śmiłowo i czy aż tak źle było w tym obozie przejściowym skoro nie ma masowych mogił albo mi o nich nic nie wiadomo prócz tych kilku kobiet z dziećmi na Leszkowie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: adam »

Z pewnoscia chodzi o oböz przejsciowy na terenie dzisiejszego Kauflandu. Juz wczesniej o nim wspominalem i warunki w nim panujace byly tragiczne, znam je ze wspomnien mojej babci, kröra jako dwunastoletnie dziecko przebywala przez trzy miesiace w tym obozie. Panowala straszna wszawica, kobiety byly ponizane, na sile zrawano z kobiet wszystkie ubrania wraz z bielizna, w lazniach ludzie byli polewani z prysznicöw raz goraca woda, raz zimna. Byla Ona swiadkiem jak pewien mezczyzna byl myty zimna woda z hydrantu i przy pomocy ceglöwki.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: adam »

Jesli chodzi o zwloki osöb, ktöre nie przezyly pobytu w obozach w Schneidemühl byly one prawdopodobnie palone w krematorium przy Berlinerstr. Po wojnie zajela sie tym miejscem jakas komisja z Warszawy ale nie wiem z jakim efektem.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: skinspila »

raczej w małych obozach by się z tym tak nie babrano przykład własnie te kobiety z dziećmi pochowane na Leszkowie po lewej stronie co do twojej informacji (opowiadania babci) to mam mieszane uczucia bo z tego co wiem to na terenie Kauflandu było lotnisko ewakuacyjne a ciągnęło się ono aż prawie do jednostki zaopatrzenia ale mogę się mylić :smile4:
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: Tom »

Nie mam nic do dodania na temat obozów albowiem nie żadnych informacji,
tylko zwróciłem uwagę na wypowiedź /skinpila/, który potraktował wypowiedź naocznego świadka z obozu dość ironicznie.
Poddawanie pod wątpliwość informacji naocznych dawnych mieszkańców, a tym bardziej najbliższej rodziny co widzieli i przeżyli, nie są nic warte ?
Czy niezbyt dokładna wiedza budowana na tych co przybyli do Piły po II wojnie / "z tego co wiesz" /jest bardziej wiarygodna ? Widzę, że bardziej przemawia czytana z zapałem książka L.Adamczewskiego, który tu nie był, a opisując obozy, nie miał pojęcia gdzie je umiejscowić.

Tom
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: ziolek »

Gdzie indziej obóz na terenie obecnego Kauflandu nazywany jest obozem pracy.
viewtopic.php?f=1&t=38&hilit=ob%C3%B3z+pracy
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: skinspila »

Tom umieszczaj se to gdzie chcesz nawet tam gdzie jest bardzo ciemno, nie twierdze że to jest nieprawdą :smile4: sam się dużo nasłuchałem od moich dziadków którzy zamieszkali zaraz po wojnie w Pile a w czasie wojny dziadek pracował u bałera w Dziębowie po prostu lubię drążyć temat bo 1 raz słyszę o tym obozie co do książek czytam wszystko i wszędzie a co ty czytasz a na pewno jest to w 100% wiarygodne to ja mam w poszanowaniu bez urazy heh :wink:
i pozdrawiam cię serdecznie
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: adam »

SA108 pisze:- Durchsganglager Schneidemühl (obóz przejściowy) - znajdował się przy al. Powstańców Wlkp., istniał od 1942 do I 1945 r.

Z opowiadań babci wynika, że w tym obozie służbę wartownicza pełniło dużo Ślazaköw, oraz że szefem łaźni był Francuz. Więźniowie bali się wchodzenia pod prysznice bo myśleli, że zostaną zamordowani, bali się także wywiezienia do Auschwitz. Ludzie przygarniali dzieci, ktöre były bez rodzicöw i podawali za swoje, gdyż dzieci osierocone czekała śmierć.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: pavvlo »

Zdjęcie to pojawiło się już w tym temacie ale w niskiej rozdzielczości, zamieszczam trochę lepsze:

Obrazek Obrazek
gulden11
Posty: 7
Rejestracja: 19 sie 2010, 23:26

Re: Obóz jeniecki ul. Bydgoska

Post autor: gulden11 »

Bardzo ładne zdjęcia, jeśli chodzi o położenie tych obozów to ciekaw jestem w której części poligonu one stały? Czyż nie tam gdzie jest dużo dziur? Pewnego razu podczas wakacji u cioci na Lelewela poszliśmy na ten poligon, wtedy był jeszcze strzeżony przez Armię. Nazbieraliśmy dużo łusek, ale nigdy bym nie przepuszczał, że tam były obozy. Od tamtej pory trochę lat już minęło, i dzięki forum Dawna Pila dowiedziałem się o już nieistniejącym obozie jeńców. Wspaniałe wspomnienia, byłem tu dwa lata temu i o mało nie wpadłem do zarośniętych trawą dziur, czyżby tam te obozy były? Czy takie zgadywanie, no i poszukiwaczy skarbów musiało się tam przewinąć. Sam trochę pochodziłem i pokopałem bez wykrywki. Nazbierałem na pamiątkę buteleczki, które ktoś nie potrzebował, i nic innego poza tym nie znalazłem. Słyszałem, że niektórzy tam i guziki wykopywali i inne rzeczy. Świetny kawałek historii, aż czuć jak się tli w powietrzu. Mam nadzieję, że może któryś z forumowiczów ma fajne fotki fantów z obozu i mógłby udostępnić lub podzielić się wrażeniami z tej eskapady. Mam cichą nadzieję, że ktoś podzieli się wiedzą i postara się naprowadzić na dobry szlak, a w przyszłości myślę aby tam powrócić i poszperać, ktoś jest chętny?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się