Nowy Rynek

Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Nowy Rynek

Post autor: SA108 »

Zapraszam do dyskusji na temat Nowego Rynku (pl. Zwycięstwa) i budynków niegdyś przy nim stojących.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: Nowy Rynek

Post autor: BOGDAN »

Początki - to sprawa ogólnie znana. Rok 1626, królowa Luiza itd.
Za czasów polskich, błotnisty plac. Częściowo bagno. Dopiero za czasów pruskich nastąpiła jego gruntowna "przebudowa" - np. brukowanie i posadzenie drzew.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Po wojnie krótki czas również nazwany Nowym Rynkiem, potem plac Powstańców Wielkopolskich (tak mi się wydaje, proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie) no i w końcu pl. Zwycięstwa.

Każdy bok tego rynku miał około 80 metrów, więc gdyby nie zmieciono miasta z powierzchni ziemi mielibyśmy spory rynek.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Według danych posiadanych przeze mnie Nowy Rynek wytyczono w kształcie prawie kwadratu. Strony wschodnia i zachodnia miała ok. 110,2 m, strony pólnocna i południowa około 109,5 m. Z Rynku wychodziło 5 ulic o szerokości ok. 9,5 m.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Filip pisze:Po wojnie krótki czas również nazwany Nowym Rynkiem, potem plac Powstańców Wielkopolskich (tak mi się wydaje, proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie) no i w końcu pl. Zwycięstwa.
Po wojnie plac nosił nazwę Stary Rynek. Była to nieprawidłowa nazwa, ponieważ Stary Rynek to ówczesny pl. Armii Czerwonej. Potem - do 1976 r. - był to rzeczywiście pl. Powstańców Wielkopolskich.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Nowy Rynek

Post autor: adam »

Obrazek

Czyż nie był ten budynek piękny?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Budynek rzeczywiście był ładny. Co ciekawe, w latach 30-tych znacznie go przebudowano i zeszpecono:

Obrazek
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Najwyraźniej właściciel chciał rozbudowac II piętro tej sesesyjnej kamieniczki. A że akurat wyszedł mu taki a nie inny modernizm... Trochę szkoda tamtej elewacji.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Bocian pisze:Najwyraźniej właściciel chciał rozbudować II piętro tej secesyjnej kamieniczki. A że akurat wyszedł mu taki a nie inny modernizm... Trochę szkoda tamtej elewacji.
Nie wiem nad czym się rozpływać jak i tak wszystko bezpowrotnie - a szkoda - zniknęło z rąk Rosjan - żeby nie być niepoprawnym politycznie i nie nazwać ich inaczej.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Nowy Rynek

Post autor: adam »

Obrazek

Zachodnia strona Nowego Rynku.

Obrazek
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: mathias »

Witam wszystkich, nie było mnie troszkę i chciałbym od razu życzyć wszystkim szczęśliwego nowego roku a wracając do wątku mam pytanie czy ktoś wie po czym został taki jak by murek za krzakami przy brukowanej uliczce kolo Placu Zwycięstwa?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Nowy Rynek

Post autor: Bocian »

Jeśli został jakiś murek (nie widziałem), to pewnie pozostałość kamienic, które tam kiedyś stały.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: mathias »

Jego część jest za krzakami przy wyjeździe z uliczki brukowanej na aleje J.P.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Nowy Rynek

Post autor: Bocian »

No to na pewno pozostałość po kamienicy.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Nowy Rynek

Post autor: SA108 »

Zachodnia pierzeja Nowego Rynku:

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 729
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: pavvlo »

Nowy Rynek od strony zachodniej.

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 729
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: pavvlo »

Jeszcze inne ujęcie Nowego Rynku.

Obrazek
Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Nowy Rynek

Post autor: kolega »

Znalazłem podobne ujęcie do poprzedniego...

Obrazek
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 729
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: pavvlo »

Moim zdaniem, super fenomenalne zdjęcie lotnicze Nowego Rynku. Widoczna cała masa ciekawych detali, warto poświęcić przy tym zdjęciu dłuższą chwilę...

Obrazek
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: mania »

No proszę, przecież to widok na moją ulicę Budowlanych!!! W głębi, na przedłużeniu wieży kościoła dawny budynek MPGK, a przed nim, ten kanciaty z czarnym dachem, dom mojego kolegi, Mariusza G. Dom zburzono dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych. Nie ma przed nim jeszcze (!) drewnianej wieży do suszenia węży strażackich ani budynku straży pożarnej na początku dzisiejszej Kujawskiej. Za to na końcu Piekarskiej okrągły pomnik poległych w I wojnie, a więc zdjęcie międzywojenne. Piękne miasto, ile trzeba było wysiłku, żeby to wszystko rozpieprzyć.....
gripa
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2011, 20:07

Re: Nowy Rynek

Post autor: gripa »

Mania! Pięknie to ustaliłeś. Tak właśnie: to nasza ulica. Pozdrowienia dla wszystkich z Budowlanych! Dawniej to była Rynkowa - jeszcze w 1968 r. A z czasów tego zdjęcia to była Hasselstrasse.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24

Re: Nowy Rynek

Post autor: dizel »

Co za fotka :shock: pavvlo dzięki !
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: mania »

Patrzę na to skupisko domów między dzisiejszym pomnikiem a hotelem i tak sobie myślę... Tam dzisiaj piękne alejki i trawka, a pod spodem, jak Tytanik pod powierzchnią Atlantyku, dziesiątki piwnic, zasypanych razem z zapasami drzewa i węgla na zimę, ze słoikami wecka, butelkami tego i owego, rowerami, niepotrzebnymi gratami, gazetami ze Schneidemuhl, butami, a może i szczątkami tych, którzy schowali się tam w te lutowe dni i noce w obawie przed tym, co działo się na zewnątrz a na co i tak nie mieli najmniejszego wpływu...
I teraz, kiedy wjadą tam koparki ryć pod nową galerię, wydobędą to wszystko na światło dzienne, ku zaskoczeniu władz, dziennikarzy, przechodniów...
Tak było kiedy w latach siedemdziesiątych kopali bardzo głębokie rowy wokół naszego bloku na Budowlanych. Biegaliśmy tam natykając się co chwila nie tylko na szkło ze starych butelek, porozbijane zastawy z niemieckimi napisami itp, ale także dziwne, bardzo długie, żółto-brunatne kości... Nikogo wtedy to nie wzruszało, bo to wszystko przecież poniemieckie...
Co za noc!
mania
Posty: 109
Rejestracja: 25 gru 2009, 13:58
Lokalizacja: Edynburg
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: mania »

mathias pisze:... mam pytanie czy ktoś wie po czym został taki jak by murek za krzakami przy brukowanej uliczce kolo Placu Zwycięstwa?
Jego część jest za krzakami przy wyjeździe z uliczki brukowanej na aleje J.P.
Na Boga, gdzie to jest dokładnie?!
Awatar użytkownika
Mateusz 24
Posty: 369
Rejestracja: 25 gru 2009, 20:47
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Nowy Rynek

Post autor: Mateusz 24 »

Wiesz zapewne, gdzie jest przystanek PKS na Placu Zwycięstwa. Tuż obok niego są krzaki, pozostałości tych budynków są zaraz za tymi krzakami. Mniej więcej od wysokości przystanku PKS w stronę Alei Jana Pawła II.

Jest to dokładnie w tych miejscach:
Obrazek

Po dokładnym obejrzeniu zdjęcia, które wstawił Pavvlo można stwierdzić, że to pozostałości po tych kamienicach:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się