Rozwalają stare budynki!

ziomek11
Posty: 7
Rejestracja: 15 sie 2005, 09:52

Rozwalają stare budynki!

Post autor: ziomek11 »

Panowie z uwagi na fakt że od jakiegoś czasu można zaobserwować rozbiórkę starych budynków Piły np. stara księgarnia prz Bydgoskiej na przeciwko szkoły "8", niedawno ROKADA, budynki rzeźni przy szkole policji - oczywiscie tylko te stare..., przystań nad Gwdą przy Walki Młodych... PROPONUJE UWIECZNIAĆ JE NA FOTOGRAFII, UTWORZYĆ DZIAŁ NA FORUM TAM JE UMIESZCZAĆ, aczkolwiek można by było to zrobić w Piła wczoraj i dziś. C0 WY NA TO???
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Też zwrócłlem uwagę na te trendy: stacyjka Piła-Kalina, budyneczek (nawet nie wiem co tam było) obok nowego mostu przy Walki Młodych, ktoś z forumowiczów wspominał, iż w planach rozbiórkowych jest też wieża gazownii obok stacji PKP...
Awatar użytkownika
Ikarus
Posty: 45
Rejestracja: 24 sie 2005, 21:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Ikarus »

Tak, to duży minus dla władz naszego miasta. W mieście tak ubogim w starą architekturę powinno sie szczególnie dbać o jej pozostałości. Myślę , że szczególnie zagrożone są budynki kolejowe z uwagi na ogólną tendencję kolei do ograniczania działalności, a wiele z nich pamięta jeszcze czasy Ostbahnu. Zlikwidowano np ostatnio nastawnię przy ul. Wyspiańskiego. Drugą taką grupę stanowią budynki powojskowe. Na zagospodarowanie lotniska to chyba ostatni dzwonek, bo niedługo nie bedzie czego zagospodarowywać. Mam nadzieję, że plany UAM co do "manhattanu" w końcu wypalą. Poza tym są jeszcze koszary na Kossaka. Część budynków zagospodarowano (sąd, szkoła, przedszkole) ale reszta niszczeje, a magazyny przy Głuchowskiej już zburzyli. Trzecią grupą zagrozonych budynków są budynki przemysłowe (np. wspomniana wieżyczka w gazowni). Również Winkowski przy okazji przebudowy szpeci stare budynki (wstawki z pustaków w ceglane czerwone mury, zburzyli ceglany komin na Warsztatowej), ale w sumie gdyby nie oni pewnie z Warsztatowej by juz nic nie zostało. Także nasi drogowcy planując przyszłe drogi narobili dużo szkód w architekturze. Zburzono jedną z dwóch pozostałych w Pile XIX wiecznych rogatek przy AL. Powstanców Wlkp. (przy wylocie Głuchowskiej)- ma tam biec obwodnica śródmiejska. Boję się też o drugą rogatkę na Al. Niepodległości - okna zabite dechami, a w końcu wchodzi dość mocno w pas drogowy, mogą też chcieć ją zburzyć. Zniszczono też wieżę kontroli lotów na lotnisku, pod budowę obwodnicy. Nawet w centrum niszczy się stare budynki, czy naprawdę aż tak zdewastowane były kamienice na 11 listopada (przy wylocie Witaszka) i na rogu Kolbego i Piekarskiej by je zburzyć?
Uff, ale sie rozpisałem, mam nadzieję że nie zaspamuję forum, ale musiałem dać upust swojej złości :evil:

P.S. Nie zapominajmy o supermarketach wciskających się ze swoimi blaszanymi halami i zabetonowanymi przestrzeniami w miejsce starej architektury (Rokada!!!)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Moim zdaniem, oprócz wymienionych wcześniej wieży gazowni i rogatki, obecnie najbardziej zagrożone są:
- budynki ZPZ nr 2 (i tak już sporą część zburzyli)
- jeden z obiektów b. ZNTK (ten z niemieckim napisem)
- dyrekcja zakładów mięsnych przy pl. Staszica
- "okrąglak".
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W ciągu ostatniego miesiąca zniknęła z powierzchni ziemi kamienica przy ul. Towarowej 9. Niby nie była ani zbyt ładna, ani zbyt interesująca, ale pozbyliśmy się kolejnego obiektu z listy zabytków :? . Ciekawe, czemu zabudowa Towarowej jest ostatnio niszczona (przypominam o zburzonych domach za Komfortem). W ten sposób ginie jedna z ostatnich enklaw starej zabudowy w centrum... A teraz z innej beczki - czy dobrze pamiętam, czy tablica z informacją o rozbiórce wisi na wieży w gazowni już od paru lat?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Stara kotłownia, stojąca nieopodal zbiegu ul. Ludowej i Okólnej wkrótce zniknie. W miejscu zdewastowanej kotłowni powstanie parking. Pochwalam rozbiórkę kotłowni, bo zbyt długo stała opuszczona - chociaż miała swojego właściciela - i służyła jako melina między innymi.
Ma to związek z remontem byłego "Unimoru"- powstanie tam wkrótce Polo Market.

Wątek na temat marketów tutaj » http://forum.dawna.pila.pl/viewtopic.php?t=154
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Oto wykonana przeze mnie pocztówka mająca ukazać stan popadających w ruinę pilskich zakładów przemysłowych (wykorzystałem zdjęcia Aragorna).

Obrazek

Wszelkie komentarze są mile widziane ;)
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Fajna pocztówka. :) Fajnie wstawione "Gruss aus Schneidemuhl". :D
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

SA108 pisze: Wszelkie komentarze są mile widziane ;)
Moim zdaniem podpisy powinny być bardziej wyraźniejsze, ale to moje zdanie.
W sumie ciekawa pocztówka, zachęcam do dalszej pracy nad pocztówkami :) .
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Post autor: wilczehamry »

Witam! Wspominaliście o budynkach przy ul. Ludowej - pozwolę sobie opisać pewne zdarzenie związane ze starą kamienicą przy tej ulicy. Był rok 1985, pamiętam dokładnie, ponieważ w tym roku ur. się mój syn. pracowałem wówczas w firmie "AZART" [instalowanie anten zbiorczych]. dostaliśmy zgłoszenie do owej kamienicy na parterze po lewej stronie. Mieszkała tam sympatyczna staruszka, która [po wykonaniu naszych prac] ugościła nas i opowiedziała ciekawą historię związaną z kamienicą. Właścicielem był Niemiec, a staruszka wówczas chyba była służącą, nie pamiętam już. Po wojnie została w tej kamienicy, gdzie w środku były wspaniałe kominki i toaletki wykonane w różnych kolorach z marmuru, lustro które widziałem, miało oprawę z rogu na którym były płaskorzeźby przedstawiające sceny miśliwskie, przepiękna wisząca lampa z poroży. Na dole w salonie kiedyś ściany zdobione były nakładającymi się klapkami dębowymi. Podczas ich ściągania pod nimi ukazywały się stare niemieckie gazety, a w nich różne dokumenty i banknoty. Ciekawe przedmioty znależli jej synowie, w jednym z pomieszczeń w budynku gospodarczym, po wybraniu węgla znależli wejście, częściowo zasypane, ale młode chłopaki przeciskając się, wyciągali starą ozdobną porcelane, całe komplety sztudźców srebrnych i pozłacanych. Jeden przedmiot rozpoznała po jakimś czasie w jakimś programie telewizyjnym, był to przepiękny statek wykonany z porcelany i kości słoniowej. Te wszystkie przedmioty, staruszka sprzedała za grosze cyganom i handlarzom. Co do tego wejścia w buduku gospodarczym, to kazała ponownie zasypać węglem, obawiała sie niewypałów po tym jak synowie wyciągali z tamtąd naboje i broń palną. Najciekawsze było jednak to, gdy któregoś roku przyjechał prawdopodobnie syn właściciela z Niemiec i zgadnijcie o co miał największe pretensje? O ścięte drzewo, które rosło w małym ogródku przed kamienicą, tylko to go interesowało. Ciekawe co wnim tak cennego było?
To już wszystko, o kamienicy przy Ludowej, szkoda by było, gdyby tak piękna kamienica znikneła też z tej ulicy, a wraz z nią budynek gospodarczy z całą zawartością.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.

Post autor: Roto »

Jaki jest konkretny adres tej kamienicy chętnie bym się jej przyjrzał a są ferie i mam dużo wolnego czasu. Nie musi być koniecznie adres jakieś namiary typu koło "unimoru", albo "koło pizzerni na lewo 2 budynki dalej".
Pozdrawiam
Roto~~
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Post autor: wilczehamry »

Kamienica mieści się przed UNIMOREM, na przeciwko niej zaczyna się nowy długi blok. Jest to jedyna na tej ulicy kamienica cofnięta do tyłu, ponieważ przed nią jest mały ogródeczek. Do kamienicy są dwa wejścia, na środku, a drugie przy szczycie z drugą kamienicą jest bardziej okazałe [owalny łuk nad wejściem].
Powodzenia
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.

Post autor: Roto »

Już wiem o która kamienice chodzi, za nią znajduje się jeden z dłuższych bloków, jest ona strasznie zniszczona, posiada dwa balkony: jeden przed wejściem na prawo, drugi z tyłu na rogu, przepraszam czy wiesz w którym roku została ona zbudowana?
Dziękuje.
Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Zapraszam do pobrania całej listy obiektów zabytkowych z terenu miasta Piła.
http://www.dawna.pila.pl/pobierz.html
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Post autor: wilczehamry »

Dzięki, świetny spis. Wystarczy znać nr. domu i wszystko jest już jasne.
Pozdrawiam
Janusz
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.

Post autor: Roto »

Ten domek o którym wspominałeś miał numer 31, zamieszkuje go obecnie jedna rodzina, kolega mojego kuzyna.
Pozdrawiam
Roto~~
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Post autor: wilczehamry »

To może uda Ci się wejść do pomieszczenia gospodarczego, prawdopodobnie to wejście, które należało do właścicieli mieszkających w kamienicy na parterze, po lewej stronie [wejście środkowe].
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.

Kamieniczka

Post autor: Roto »

Tu chodzi o pomieszczenie przed czy za kamieniczka, bo z boku znajduje sie klika wejść, i jedno wolnostojące pomieszczenie, natomiast przed znajdują się dwa wejścia środkowe i z boku na prawo. O które ci chodzi, o to przed czy za?
Pozdrawiam
Roto~~
wilczehamry
Posty: 13
Rejestracja: 10 lut 2006, 14:09
Lokalizacja: Brzostowo/Piły
Kontakt:

Post autor: wilczehamry »

Za kamienicą, po prawej stronie stał rząd połączonych ze sobą pomieszczeń gospodarczych.
Po rozmowie ze staruszką , wychodząc raz tylko zerkneliśmy na podwórko za tą kamienicą. Przepraszam, ale tylko tyle pamiętam.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Myślę że takie szczególiki to lepiej będzie komentować na PW. W temat główny wątku nie wnoszą one nic szczególnego.
Proszę trzymać się głównego wątku.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.

Kamieniczka

Post autor: Roto »

Wilczehamry mam nadzieje, że chodziło ci o tą kamieniczkę:

Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Te akurat kamienice w związku z budową Polo Marketu będą całe.
Remontowany jest tylko były budynek dawnego Unimoru.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

A jaka jest historia budynku przy ul. Kwiatowej, tego na przeciw PKS'u. Ostatnio bylo chyba tam prywatne liceum czy jakas inna szkola. Ale wczsniej? Z tego co teraz widzialem, to jest on ogordzony plotem i nie wiem czy tez nie przeznaczony do rozbiorki.

Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Według wykazu zabytków ten dom został zbudowany w końcu XIX w. Tak jak napisałeś przez ostatnie lata znajdowało się w nim liceum społeczne; wcześniej należał do PKP, ale nie wiem, co się w nim mieściło. Obecnie budynek jest remontowany na siedzibę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

jarek pisze:A jaka jest historia budynku przy ul. Kwiatowej, tego na przeciw PKS'u. Ostatnio bylo chyba tam prywatne liceum czy jakas inna szkola. Ale wczsniej? Z tego co teraz widzialem, to jest on ogordzony plotem i nie wiem czy tez nie przeznaczony do rozbiorki.
Został zbudowany (w znaczeniu dzisiejszym) jako klub kolejarza w końcu XIX wieku. Pierwotnie obok niego był większy obszar. Mieścił się tam nawet kort tenisowy. Po wojnie miesciło się tam m.in. przedszkole kolejowe. Po nim dopiero było Społeczne Liceum Ogólnokształcące. Ale to juz najnowsza historia.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się