Stara Łubianka (Lebehnke)

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
hubbus
Posty: 7
Rejestracja: 24 maja 2009, 18:39
Lokalizacja: Piła

Stara Łubianka (Lebehnke)

Post autor: hubbus »

Witam.

Właśnie przeglądam aukcje allegro i znalazłem pocztówkę ze Starej Łubianki:

http://allegro.pl/1939-stara-lubianka-p ... 52518.html

Obrazek

Czy na pewno chodzi o Str. Łubianke między Piłą a Wałczem, bo gdzie niby miałby się tam znajdować zamek.
Kościół jest nawet na pierwszy rzut oka podobny, ale zamek.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Stara łubianka

Post autor: Tom »

Na pewno !

Podpis :Grenzmark Posen Westpr.
czyli "Marchia Graniczna Poznan Prusy Zachodnie", a ta Marchia w Prusach Zach. byla tylko jedna.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Stara Łubianka

Post autor: SA108 »

Tak, to jest Stara Łubianka, a słowo "Schloss" w tym wypadku oznacza raczej pałac niż zamek.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara Łubianka

Post autor: adam »

Zastanawia mnie architektura tego palacu, ten ktöry jest obecnie w St. Lubiance chyba nie posiada takiej wiezyczki. Sa wiec chyba dwie mozliwosci, palac zostal przebudowany, lub byly dwa w tej miejscowosci , trzeba by to sprawdzic.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara Łubianka

Post autor: adam »

W Starej Lubiance byly dwa palace, jeden juz nie istnieje i to chyba ten uwieczniony na widoköwce. Kosciöl ewangelicki tez zostal rozebrany, choc przez lata sluzyl jako swietlica i miejsce imprez tanecznych.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Stara Łubianka

Post autor: Kanclerz »

Czy wspomniany drugi nieistniejący pałac mógł znajdować się na terenie obecnego boiska piłkarskiego?
nordra
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2010, 00:19

Re: Stara Łubianka

Post autor: nordra »

Dokladnie zdjecie z prawej strony przedstawia to co piszesz TOM(Marchia Graniczna Poznan Prusy Zachodnie) natomiat to z lewej to kosciol ewangelicki ktory w St. Lubiance zostal zakupiony przez pewnego ,,gospodarza" i w latach 90-tych przebudowany.
nordra
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2010, 00:19

Re: Stara Łubianka

Post autor: nordra »

Kanclerz pisze:Czy wspomniany drugi nieistniejący pałac mógł znajdować się na terenie obecnego boiska piłkarskiego?
Na boisku pilkarskim nie bylo zadnego palacu, kosciol ewangelicki bylo widac z boiska jeszcze w latach 80-tych
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara Łubianka

Post autor: adam »

Nieistniejacy obecnie palac stal tuz obok boiska pilkarskiego w miejscu gdzie dzisiaj stoi budynek, ktöry sluzy chyba za przebieralnie dla osöb korzystajacych z boiska.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Stara Łubianka

Post autor: Kanclerz »

Witaj Adamie. Właśnie to miejsce miałem na myśli choć tylko "strzelałem", ale tylko tam jest takie wzgórze i zabudowa, która w miarę odpowiadałaby zamieszczonemu zdjęciu na pocztówce. Czy posiadasz może inne ujęcie pałacu?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara Łubianka

Post autor: adam »

Niestety nie posiadam zadnych zdjec tego palacu, nie znalazlem nawet informacji kto go wybudowal, kim byli jego wlasciciele. Sprawe komplikuje dodatkowo obecnosc drugiego palacu w Starej Lubiance.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Stara Łubianka

Post autor: lubianka »

Kanclerz pisze:Witaj Adamie. Właśnie to miejsce miałem na myśli choć tylko "strzelałem", ale tylko tam jest takie wzgórze i zabudowa, która w miarę odpowiadałaby zamieszczonemu zdjęciu na pocztówce. Czy posiadasz może inne ujęcie pałacu?
Do niedawna nie wiedziałem nic o istnieniu drugiego pałacu w St. Łubiance. Dowiedziałem się o tym na tym forum. Poszperałem w sieci i oto efekty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara Łubianka

Post autor: adam »

Swietne zdjecia, nigdy ich wczesniej nie widzialem. Czy orientujesz sie moze gdzie stal pomnik ku czci poleglym w I WS, oraz co sie obecnie znajduje na jego miejscu?
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Stara Łubianka

Post autor: lubianka »

Pomnik stał na ul. Jana Pawła II. Po wojnie umieszczony był na nim orzeł, a od jakiegoś czasu, figura Jezusa (obok przystanku PKS).
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara Łubianka

Post autor: adam »

Dziekuje za odpowiedz, przy okazji mozna zrobic pare fotek i umiescic w temacie "Krzyze i kapliczki" podajac Twoja informacje.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Stara Łubianka

Post autor: lubianka »

Kiedy powrócę na ojczyzny łono na pewno to uczynię.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Stara Łubianka

Post autor: adam »

W Starej Łubiance znajdował się dwór należący do starosty ujsko-pilskiego. Być może stał on w miejscu jednego z późniejszych pałaców.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Stara Łubianka

Post autor: Kanclerz »

Proszę o potwierdzenie miejsc przedstawionych na dwóch ostatnich fotkach zamieszczonych przez lubianka.
Zdjęcie drugie zrobione zostało mniej więcej w miejscu przy skrzyżowaniu gdzie obecnie mieści się sklep spożywczy i dalej piekarnia, droga w kierunku boiska?
Zdjęcie trzecie przy tej samem drodze co drugie, na wysokości obecnych bloków przy szkole?
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Stara Łubianka

Post autor: lubianka »

Zdjęcie pierwsze zostało zrobione z miejsca koło baru "Ibiza", ul. chyba Parkowa. Drugie natomiast gdzieś z okolicy drugiego bloku "nauczycielskiego", ul. Kościuszkowców.
Na deser mam jeszcze to:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podobno na ostatnim zdjęciu jest dworzec w St. Łubiance. Czy to możliwe?
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stara Łubianka

Post autor: RR »

lubianka pisze:Podobno na ostatnim zdjęciu jest dworzec w St. Łubiance. Czy to możliwe?
Możliwe. Pocztówka w całości wyglądała tak (niestety tylko kiepski skan z allegro):
Obrazek

Na powiększeniu pierwszego zdjęcia z poprzedniego wpisu można wyczytać, że w przedwojennej Starej Łubiance prano w proszku Persil i pito piwo z browaru Grenzmark:
Obrazek

To jeszcze bonus:
Obrazek
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Stara Łubianka

Post autor: lubianka »

Tak się zastanawiam gdzie mógł znajdować się ten "Gasthof". Kiedyś stał taki budynek na przeciwko poczty, ale jakiś taki większy mi się wydawał. Może to ja byłem mały. Tam też była gospoda.
sylwia1
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2011, 13:51

Re: Stara Łubianka (Lebehnke)

Post autor: sylwia1 »

Witam
Mam wielką prośbę związaną z archiwalnymi zdjęciami związanymi ze Starą Łubianką. Potrzebuję jak najwięcej zdjęć istniejącego pałacu zabytkowego oraz wszystko, co związane jest z jego historią. Obecnie nowy właściciel zamierza odnowić elewację i chciałby zrobić ją jak najbardziej zbliżoną do tej, która była przed wojną (w latach 60 budynek został odnowiony i wiele detali architektonicznych jest zniszczonych). Bardzo proszę o pomoc...
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Stara Łubianka (Lebehnke)

Post autor: lubianka »

To co ja miałem już jest na forum DP. Popytam znajomych może coś mają.
sylwia1
Posty: 3
Rejestracja: 21 kwie 2011, 13:51

Re: Stara Łubianka (Lebehnke)

Post autor: sylwia1 »

Będę bardzo wdzięczna...
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Stara Łubianka (Lebehnke)

Post autor: lubianka »

Nie miałem jeszcze okazji rozmawiać z pierwszymi osadnikami w St. Łubiance poza moją mamą. Na pewno przy pierwszej nadarzającej się sposobności to uczynię. Przypatrywałem się jednak jedynej fotografii jaką mam. Porównałem ją ze współczesną elewacją i stwierdziłem, że wygląda ona bardzo podobnie. Wiem, że do końca lat 70 Pałac stał w takiej postaci, w jakiej przetrwał wojnę i mieszkali w nim pracownicy PGR-u. Dla porównania dwie fotografie.

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się