Kalina

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Kalina

Post autor: mih »

Jak zwykle zestaw pytań ;)
- gdzie szukać jakichś opracowań dotyczących przedwojennych czasów?
- co ciekawego można jeszcze zobaczyć w Kalinie (tzn. oprócz pozostałości restauracji, przyczółku mostowego, dziury po stcyjce i budynku celników)?
- może ktoś zlokalizował pozostałości budynku straży granicznej?
- czy Konigsblick miało status uzdrowiska?
:)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Kalina

Post autor: SA108 »

- gdzie szukać jakichś opracowań dotyczacych przedwojennych czasów?
O żadnych opracowaniach na ten temat mi nie wiadomo :(
- co ciekawego można jeszcze zobaczyć w Kalinie (tzn. oprócz pozostałości restauracji, przyczółku mostowego, dziury po stcyjce i budynku celników)?
Smok, budynki RDLP, wiadukt kolejowy, sporo starych dębów oraz parę ładnych starych budynków, np. ten:
Obrazek
- może ktoś zlokalizował pozostałości budynku straży granicznej?
A był taki? :)
- czy Konigsblick miało status uzdrowiska?
O ile mi wiadomo, nie.
Przy okazji: może ktoś wie, czy wcześniejsza nazwa Kaliny brzmiała Motylewobrück (widziałem taką nazwę na pocztówkach z początku XX w.)?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Kalina była bardziej miejscowością wypoczynkową.
Pozostał również do naszych czasów ślad po kontrowersyjnym pomniku dotyczącym podziału granic po I wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

To ja może przytoczę napis z pomnika: "Nigdy Niemcze nie zapomnij, co ślepa nienawiść ci zabrała. Oczekuj godziny, która zmaże hańbę krwawiącej granicy: Gdańsk, Grudziądz, Chełmno, Starogard, Poznań, Bydgoszcz, Gniezno, Chodzież, Rawicz, Inowrocław, Leszno."

Gdzie dokładnie znajdował się ten pomnik?
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Odnośnie fotografii: w tym większym budynku obok wiaduktu mieścił się podobno urząd celny, a dalej (w stronę granicy) był budynek straży granicznej po którym został podobno dojazd i trochę gruzu - został wysadzony przez ruskich. Kiedyś wybiorę się do Kaliny i odwiedzę te wszystkie "podobno" i "prawdopodobnie" ;) wiadukt to chyba już polska konstrukcja -> jest na nim powojenna data. Ale i tak hiciorem Kaliny są zgliszcza dawnej restauracji - do dzisiaj można tam znaleźć resztki porcelany, szkła; no i oczywiście jest brukowana droga oraz schody z kilku stron wzgórza. A gdzie dokładnie szukać tego śladu po tym germańskim pomniku?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Co do wiaduktu jest na nim wybity rok 1971 - moim zdaniem to czas kiedy go poddano kompletnemu remontowi.
Pomnik stał na rozwidleniu dróg w kierunku Byszek, Motylewa i Dziembowa. Niezadługo będą fotki - stara z pomnikiem i ogólny widok na dzień dzisiejszy.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Aragorn pisze:Co do wiaduktu jest na nim wybity rok 1971 - moim zdaniem to czas kiedy go poddano kompletnemu remontowi.
Dolna część wiaduktu jest na pewno przedwojenna, w 1971 r. górna część mogła zostać zbudowana od nowa.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Warto wspomnieć, że przez krótki czas Kalina należała do Polski.
Granicę w rejonie Piły wytyczono 19 marca 1920 roku.
Dzięki staraniom działaczy polskich (zwłaszcza z pilskiej Rady Ludowej), przyznana została wówczas Polsce podmiejska miejscowość wypoczynkowa Kalina.
W tym samym zresztą roku władze polskie sprzedały Kalinę Niemcom.
W dniu 31 marca 1920 roku rano wojska polskie obsadziły te wszystkie wioski w okolicy Piły, które zostały przyznane Polsce.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W tym samym zresztą roku władze polskie sprzedały Kalinę Niemcom.
Znalazłem informację, że władze polskie zamieniły z Niemcami Kalinę na terytorium w okolicach Kościerzyny.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Faktycznie różne wersje funkcjonują: w "Zarysie dziejow" stoi, iż władze polskie sprzedały Kalinę niemcom - co trochę mnie dziwi bo to raczej ryzykowna transakcja - chwile po odzyskaniu niepodleglości. Hmmm... tylko gdzie wyczytałem o wymianie?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

O wymianie pisze w kilku książkach W. Łęckiego. Według innej wersji Kalina została sprzedana Niemcom za 50 000 marek. Już nic z tego nie rozumiem :?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Zrozumieć z tego idzie tylko to, że ówczesne władze polskie miały, że tak powiem gdzieś starania polskich mieszkańców Piły dotyczące pozostawienia Kaliny w granicach Polski.
Taka to była polityka w tamtych czasach.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

Aragorn pisze:Pomnik stał na rozwidleniu dróg w kierunku Byszek, Motylewa i Dziembowa. Niezadługo będą fotki - stara z pomnikiem i ogólny widok na dzień dzisiejszy.
Jesli to aktualne to proszę o te fotki ;)
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Kalina

Post autor: obserwator »

Na rozdrożu w Kalinie jest ślad po starym pomniku. Została tylko podstawa i w niej podłużna szczelina. Chyba w tym miejscu był osadzony jakiś kamień. 11.02.2006 wyglądało to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Może w tym miejscu był cytowany wyżej napis: "Nigdy Niemcze nie zapomnij, co ślepa nienawiść ci zabrała. Oczekuj godziny, która zmaże hańbę krwawiącej granicy: Gdańsk, Grudziądz, Chełmno, Starogard, Poznań, Bydgoszcz, Gniezno, Chodzież, Rawicz, Inowrocław, Leszno."?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Zapraszam TUTAJ
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Kalina

Post autor: obserwator »

W Pile mieszkam tylko od 20 lat. Nie wiedziałem, że kiedyś na wzgórzu w Kalinie była restauracja. Obecnie są tam tylko schody (z różnych stron) i brukowana droga. Betonowe resztki na szczycie wygladają jednak na takie z okresu socjalizmu. Jaka jest historia tego miejsca? Czy w Waszych przepastnych archiwach są jakieś widokówki restauracji? Dlaczego nic nie zostało po jej murach? Obecnie wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Kalina

Post autor: SA108 »

obserwator pisze:Czy w Waszych przepastnych archiwach są jakieś widokówki restauracji?
Coś się znajdzie... 8)

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Kalina

Post autor: BOGDAN »

obserwator pisze:W Pile mieszkam tylko od 20 lat. Nie wiedziałem, że kiedyś na wzgórzu w Kalinie była restauracja. Obecnie są tam tylko schody (z różnych stron) i brukowana droga. Betonowe resztki na szczycie wygladają jednak na takie z okresu socjalizmu. Jaka jest historia tego miejsca? Czy w Waszych przepastnych archiwach są jakieś widokówki restauracji? Dlaczego nic nie zostało po jej murach?
Restauracja w Kalinie była własnością miasta Schneidemuhl. Dopóki istniało w Kalinie główne przejście graniczne do Polski (przed otwarciem przejścia w Ujściu) miała ona spory ruch. Później było to miejsce gdzie zatrzymywały się wycieczki oraz wypoczywający tutaj mieszkańcy miasta. Korzystali także z niej miejscowi mieszkańcy oraz sąsiedzi z Kueddowtal (Motylewo). Dzierżawili ją:
- w 1905 - ZIEGLER Wilhelm - restaurator (Kalina wówczas nosiła nazwę Kueddowbrueck - Motylewski Most)
- w 1928 - LIMBERG Robert - kupiec
- w 1938 roku - TOMM Erich - kupiec
Obiekt spaliły wojska niemieckie w styczniu 1945 roku.
To co zdołało przetrwać tutaj i na peryferiach Piły - rozszabrowali mieszkańcy okolicznych wsi. Całe watahy kradły co tylko się dało. Rosjanie patrzyli na to przez palce, prześcigając się z nimi kto więcej ukradnie. Jeszcze w niektórych domach pozostały "pamiątki" z tych czasów. Część sprzedano Niemcom, którzy od lat 70-tych odwiedzali Piłę i okolice. Wielokrotnie byłem świadkiem opowiadań o tym.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Kalina

Post autor: obserwator »

Dziękuję za odrobinę historii. Domyślałem się, że restauracji już dawno nie ma ale nie wiedziałem, że nie dotrwała do powojennych czasów. Wspaniały budynek. Musiało to dobrze prosperować przy przejściu granicznym i moście, którego już też dawno nie ma. W 1945 podobno kradło się wszystko jeżeli na miejscu nikt tego nie pilnował. Słyszałem relacje ojca mojego znajomego, który opowiadał jak to do Piły po wojnie zjeżdżały całe zastępy szabrowników. On też do nich należał. W świadomości większości te "nowe" tereny były tylko przejściowo nasze. Nie wierzono, że zostaną na dłużej. Początkowo nikt nie myślał poważnie o zamieszkaniu na tych ziemiach a wszelkie "dobra" traktowano jako łup do wywiezienia w swoje strony...
"Kres jazdy lokomotywy" jest jak zwykle dobrym ilustratorem ;)
SA108 pisze:Obrazek
Teraz ten budynek wygląda jak poniżej. Jego architektura sugeruje, że został wybudowany jako dom mieszkalny. Całkiem dobrze się trzyma. Ciekaw jestem co jest na samym szczycie w swego rodzaju wieży obserwacyjnej. Jeżeli ktoś tam ma pokoik to gratuluję - fajne widoczki 8)
Obrazek
Awatar użytkownika
piotr k
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:56
Lokalizacja: Chodzież

Post autor: piotr k »

Zawsze podziwiałem ten budynek jadąc pociągiem z Chodzieży do Piły, z pociągu jest niezła perspektywa na "pokoik na górze". Przed wojną kiedy drzewa były mniejsze musiał być stamtąd ładny widok, może na Gwdę?

Wrzucę parę fotek z Kaliny:

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Latem 1914 roku otwarto w Kalinie teatr plenerowy. Wystawiono wtedy sztukę pilskiego pisarza Adolfa Mottek'a.
Nie mam pojęcia gdzie to mogło być. Pasuje wiele miejsc.
Pozdrawiam
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Re: Kalina

Post autor: mih »

obserwator pisze:Teraz ten budynek wygląda jak poniżej. Jego architektura sugeruje, że został wybudowany jako dom mieszkalny. Całkiem dobrze się trzyma. Ciekaw jestem co jest na samym szczycie w swego rodzaju wieży obserwacyjnej. Jeżeli ktoś tam ma pokoik to gratuluję - fajne widoczki 8)
Od jednego z mieszkanców Kaliny słyszałem wersje, że w czasie wojny byl tam jakiś urząd (celny?). A obecnie podobno jedno z mieszkań jest na sprzedaż - każdy może więc być posiadaczem takiego widoku ;)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Kalina

Post autor: BOGDAN »

Owszem urząd celny był, ale nie w czasie wojny, tylko przed jej wybuchem. Potem nie było już takiej potrzeby, bo niby po co????? Co niby by mieli Niemcy podawać ocleniu?????
To co ukradli?????
Pozdrawiam
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

No troszkę się rozpędziłem z tą wojną z celnikami ;) tak to jest jak pisze się na skróty: celny przed wojna, a w czasie - też jakiś urząd. Tak mniej więcej brzmiala ta wypowiedź.
No to przy okazji: a gdzie znajdował się budynek straży granicznej kompletnie "wyzwolony" przez czerwonoarmistów? Na wzgórzu przy drodze do Kaczor?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

mih pisze:No troszkę się rozpędziłem z tą wojną z celnikami ;) tak to jest jak pisze się na skróty: celny przed wojna, a w czasie - też jakiś urząd. Tak mniej więcej brzmiala ta wypowiedź.
No to przy okazji: a gdzie znajdował się budynek straży granicznej kompletnie "wyzwolony" przez czerwonoarmistów? Na wzgórzu przy drodze do Kaczor?
Na mapie z 1928 roku jest zaznaczonych kilka budynków, ale brak oznakowania któregoś jako budynek straży granicznej (niemieckiej).

Dla ciekawości - polska straż graniczna mieściła się w budynku należącym dzisiaj do Administracji Lasów Państwowych przy drodze na Dziębowo, mniej więcej około 1,5 - 2 km licząc od wiaduktu kolejowego. Kiedyś była tam leśniczówka.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się