Jeziorki, teraz i dawniej

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: Aragorn »

Na próżno szukać informacji na temat Jeziorek w przewodnikach i innych publikacjach, a przecież jest to dość nam znana miejscowość w pobliżu Piły. W przewodniku Włodzimierza Łęckiego "Województwo Pilskie" wydanie z roku 1988 jest przedstawiona miejscowość Jeziorki ale niestety ta która leży 6 km na północny zachód od Tuczna. O naszych pilskich Jeziorkach że tak napiszę jest tylko krótka wzmianka na stronie 45. Przytoczę ten krótki tekst.

"Działania wojenne na terenie obecnego województwa pilskiego rozpoczęły się 1 września 1939 r. o godzinie 1.20, kiedy to oddział dywersantów niemieckich zaatakował przygraniczną wieś Jeziorki (przy szosie Piła-Wyrzysk) m. in. budynki Straży Granicznej i Urząd Celny. W obronie Urzędu Celnego poległ wówczas kapral Piotr Konieczka - pierwsza ofiara drugiej wojny światowej w Wielkopolsce".

Trochę informacji o Jeziorkach tamtego czasu można znaleźć w opracowaniu Romana Chwaliszewskiego i Edmunda Wolskiego - "Pamięć i ból".
A przecież jest to ciekawa turystycznie miejscowość, pomiędzy Jeziorkami a Kaczorami znajduje się Góra Garncarska 116.6 m n.p.m.

Obrazek

Wieża przeciwpożarowa na Górze Garncarskiej.

W samych Jeziorkach można zobaczyć między innymi pomnik poświęcony bohaterskiemu kapralowi, oraz zabytkową dzwonnicę z roku 1912.

Obrazek Obrazek Obrazek

Ale ciekawa atrakcja dla turystów i badaczy dawnych śladów kryje się w lesie, tam znajduje się stary zapomniany cmentarz, warto go zobaczyć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Może ktoś z forumowiczów posiada więcej informacji na temat Jeziorek? Miło by było poczytać na ten temat :)
Fotki wykonane podczas jednej z rowerowych wypraw z Pavvlo :)
Niedługo nadejdzie wiosna i znowu odkurzymy nasze rowery, warto więc gdy nadejdzie wiosny czas, odwiedzić Jeziorki, polecam:)
Pozdrawiam
gobo666
Posty: 1
Rejestracja: 05 gru 2011, 23:30

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: gobo666 »

Czy możesz proszę podać jak dojechać do tego cmentarza w lesie?
pashteth
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2012, 18:06

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: pashteth »

Dokładna lokalizacja to:

53.152125 N
16.864437 E
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: adam »

"Park został urządzony na nowo, ogrodzony kamiennym 2 metrowym murem, do tego ogrodnictwo, winiarnia, duża piwnica na lód i owoce, ule, ale przede wszystkim piękna kaplica z rodzinnym grobowcem. Malowidła zostały wykonane przez znanego profesora, dwa duże witraże w oknach wykonano w królewskiej pracowni w Berlinie, do sufitu przymocowany jest duży żyrandol z brązu, części ołtarza ze srebra. W 1945 r. pozostawia rodzina takie trumny w grobowcu: założyciela rodziny Edwarda Buettnera i jego żonę Agnieszkę ur. Kujath, w wieku 7 lat zmarłego syna Hansa, dziewczynkę o nieznanym imieniu i matkę żony ostatniego właściciela Almę Hertzer ur. Freiin von Berg".

Źródło: "Der Kreis Wirsitz" von Herbert Papstein

A teraz zobaczmy jak taka kaplica, grobowiec wygląda dzisiaj:
http://fotopolska.eu/foto/212/212567.jpg
http://fotopolska.eu/foto/212/212569.jpg
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: wojtaq »

Adam, drogi przyjacielu, napisałeś o kaplicy Büttnerów w Jeziorkach Kosztowskich! Tymczasem główna część wątku dotyczy Jeziorek k/Piły, co jednak sprawia pewną różnicę :mryellow:

Skoro jednak wywołałeś temat, trudno jest mi przejść nad nim do porządku dziennego. W roku 2010 właśnie przez Jeziorki Kosztowskie wiodła trasa rajdu turystycznego. To jedna z cyklu imprez ukazujących m.in. całkiem nieznane miejsca w regionie pilskim i wizyta w parku, gdzie stoją ruiny kaplicy była ważnym punktem programu imprezy. Celowym aspektem wizyty był również rezonans społeczny wywołany obecnością dużej liczby turystów zainteresowanych reliktami przeszłości. Staram się o spontaniczne reakcje, by wydobywać z zapomnienia to, co zostało oswojone przez lokalną społeczność i skazane na niebyt. Czasem się udaje...

Fotografie, jakie zamieściłeś nie oddają w pełni cech ruiny, która stoi sobie wśród starodrzewia. Obiekt składa się z dwóch części tj. właściwej kaplicy oraz krypty grzebalnej zlokalizowanej w podziemiu. Kaplica dawno została pozbawiona cech świetności i straszy widokiem barbarzyńskiego wandalizmu oraz skutkami upływu czasu. Lecz to, co jest w krypcie woła o pomstę do nieba! Można tam znaleźć wszystko począwszy od odchodów i wszelkich odpadów, przez gruz, butelki po alkoholu i puszki od piwa do resztek drewnianych i cynkowych trumien przemieszanych ze szczątkami ludzkimi, tia... Nic dodać i nic ująć!

Rozmawiałem w tej sprawie z ówczesnym proboszczem z Kosztowa, który miał wobec ruiny pewne plany związane z adaptacją na lokalną kaplicę przedpogrzebową, lecz postawa mieszkańców odwiodła go od tego pomysłu. Po prostu nic nikomu się nie chce, prócz męskich spotkań przy butelce czegoś mocniejszego. Takie czasy, tacy ludzie i właściwie od wojny niewiele się na korzyść zmieniło w stosunku do obiektów 'poniemieckich' tzn. niczyich. Również konserwator zabytków w pilskim oddziale nie jest zainteresowany rewitalizacją, czy choćby ochroną kaplicy, choć pochodzi z tych okolic! Kiedy po raz pierwszy tam zajrzałem, długo po wyjściu nie mogłem dojść do siebie choć widziałem już niejedno. Być może nikt z miejscowych nigdy nie słyszał o pamięci i czci, które nakazują aby "nie deptać przeszłości ołtarzy, choć mamy sami doskonalsze wznieść..." Może nawet niewiele zrozumieli z kazań w pobliskim kościele, do którego przecież regularnie uczęszczają. Po pałacu nie pozostał już żaden ślad, a park jest tajemniczy, przepiękny i niezwykle romantyczny ze starymi drzewami owiniętymi bluszczem...

Przepraszam, że trochę się rozpisałem i zwekslowałem, za twoją Adamie przyczyną z głównego wątku. Jednak serce nie sługa i emocje mącą niekiedy rozsądek. W bieżacym roku planuję dla zainteresowanych turystów wycieczkę, którą roboczo nazwałem 'trasą wstydu' po podobnych obiektach w pobliżu Piły. Ma zadanie pobudzić ludzkie sumienia, co czasem - jak wspomniałem - daje pewne pozytywne efekty, tia...
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: adam »

Przepraszam, myślałem, że Jeziorki koło Piły i Jeziorki Kosztowskie to ta sama miejscowość, nie sprawdziłem tego dokładnie.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: adam »

Czy Jeziorki/Piły nazywały się swego czasu Stüsselsdorf?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: wojtaq »

W rzeczy samej - Jeziorki k. Piły to Stüsselsdorf, ale Jeziorki Kosztowskie nazywały się kiedyś Schönsee...
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: adam »

wojtaq pisze: W bieżacym roku planuję dla zainteresowanych turystów wycieczkę, którą roboczo nazwałem 'trasą wstydu' po podobnych obiektach w pobliżu Piły.
Czy poznamy szczegóły tej wycieczki, też z chęcią bym się na taką wybrał.
Wracając natomiast do Jeziorek, to w aktach starostwa ujskiego z 1660 r. obok m.in. Kaczor podana jest miejscowość Jesiorki.
marekmarek
Posty: 2
Rejestracja: 09 lip 2013, 17:12

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: marekmarek »

Jestem mieszkańcem wsi Jeziorki od 2003 roku, ale związany z wsią od początku lat 80 XX wieku. Od paru miesięcy zastanawiałem sie, czy przypadkiem nie zająć się udokumentowaniem histori wsi Jeziorki, oczywiście z uwzględnieniem cmentarza ewangielickiego. No i po rozważeniu wszystkich za i przeciw stnęło na tym, ze jednak tak. Oczywiście jest to mozolna praca, obliczona na kilka lat. Mam nadzieję na skorzystaniu z pomocy kolegów, których pasjonuje historia Piły i jej okolic, a którzy są członkami tej stronki. Potrzrebuję każdej informacji na temat wsi od jej początków. Fajnie by było gdybym mógł zobaczyć stare mapy przedwojenne i starsze okolic Jeziorek. Poszukuję informacji na temat wspomnianego cmentarza, o którym nie ma pojęcia nawet parafia ewangielicka w Pile. Przed wojną ewangielicy z naszej wsi mieli swoją parafię w Brodnej i zapewne tam mogły pozostać dokumenty dotyczące cmentarza. Parafię i kościół w Brodnej zlikwidowano po wojnie i . No właśnie. Szukam również miejsca składowania dokumentów z tej parafii. Posiadam dostęp do księgi meldunkowej sprzed wojny dzięki czemu można będzie odtwarzyć listę mieszkańców. Może przy pomocy ich krewnych uda się odtworzyć jakieś fakty z życia wsi. Obiecująca będzie na pewno wizyta u pana Romana Chwaliszewskiego, w Muzeum Piły, czy Archiwum Państwowym. Ważnym wątkiem będzie też placówka graniczna i historia kpr. konieczki. Ale to już przetarty troche temat, wiec będzie łatwiej. Liczę na Waszą pomoc koledzy.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: wojtaq »

adam pisze:
wojtaq pisze: W bieżacym roku planuję dla zainteresowanych turystów wycieczkę, którą roboczo nazwałem 'trasą wstydu' po podobnych obiektach w pobliżu Piły.
Czy poznamy szczegóły tej wycieczki, też z chęcią bym się na taką wybrał. (...)
Adam, wycieczka już się odbyła w dn. 18 maja br. W niniejszym linku przeczytasz relację z wycieczki, a w Galerii na tej samej stronie, co Forum znajdziesz więcej zdjęć z wyjazdu. Obecnie realizuję serię trzech wyjazdów pn. 'Projekt Blücher' śladami tego pruskiego feldmarszałka. Pierwszy z nich miał miejsce 22 czerwca, a kolejne przed nami. O założeniach projektu przeczytasz tutaj, a w tym miejscu znajdziesz relację z wycieczki uzupełnioną zdjęciami w Galerii.

Przepraszam za pozorny off topic, ale temat biografii Jeziorek i tamtejszego cmentarza ewangelickiego kolegi marekmarek wpisuje się po części w założenia wycieczki 'Ścieżkami pamięci i wstydu'.

Na marginesie dodam, że wszedłem w skład grupy cyklistów, którzy nawiedzili w maju br. m.in. cmentarz w Jeziorkach w ramach wycieczki po zapomnianych cmentarzach w pobliżu Piły. I tu ważna informacja dla autora poprzedniego wpisu n/t map, które dostępne są w postaci skanów Messtischblatt 1:25000 m.in. na tej stronie lub innej, gdzie na mapę Google nałożyć można Messtischblatt!
marekmarek
Posty: 2
Rejestracja: 09 lip 2013, 17:12

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: marekmarek »

Dzieki za linki do map. Niezłe. Znalazłem też mapę z przełomu XIX i XX w. Jednak skala duża i oznaczenia cmentarza nie widać.
kiruq
Posty: 1
Rejestracja: 13 mar 2016, 21:05
Kontakt:

Re: Jeziorki, teraz i dawniej

Post autor: kiruq »

Piękne zdjęcia i pamiątki zarazem :) pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się