Cmentarze na Koszycach

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
tomborlew
Posty: 8
Rejestracja: 20 sty 2006, 18:56
Lokalizacja: z Piły

Cmentarze na Koszycach

Post autor: tomborlew »

Czy ktoś ma informacje o cmentarzu na Koszycach?
Jego ruiny znajdują się na górce za przystankiem autobusowym na ul. Wałeckiej. Ostatnio trwały w pobliżu jakieś prace ziemne. Będę wdzięczny za informację
Tomborlew
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Jest to cmentarz Ewangelicki dawnej wsi Koszyce (Koschutz). Mam kilka zdjęć tego cmentarza.
A prace ziemne to pewnie w związku z nowym ujęciem wody z Dobrzycy.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Cmentarz na Koszycach

Post autor: BOGDAN »

Wieś Koszyce została włączona do Piły w 1953. Należał jeszcze do niej przysiółek Kuźnik zwany także Hamry (Scheidemuehler Hammer) po którym pozostały nieliczne ślady (ruriny domów i browaru). Były trzy cmentarze. Wszystkie ewangelickie. 1. ul. Wiśniowa - w ruinie, 2. ul. Błotna - nie ma śladu, 3. Kuźnik - kawałek za ruinami browaru - nie ma śladu. Pozostało tylko trochę krzewów i bluszcz.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: Cmentarz na Koszycach

Post autor: Mistrz »

BOGDAN pisze:ul. Błotna - nie ma śladu.
Miejsce po nim jeszcze istnieje?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Cmentarz przy ul. Błotnej - rośnie tam tylko samotny dąb i trochę zdziczałego bzu nad brzegiem zalewu.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

W związku z przekierowaniem tematu Mathiasa dalej pisze tu.
Myślałem, że chodzi o jakiś cmentarz, o którym jeszcze nie wiemy na forum i chciałem się tam z Tobą wybrać, ale teraz już wiem, że chodzi o ten który widzę z okien swojego domu. Jeśli chodzi o wielkość nagrobków to te ''nadludzi'' nie były większe od innych.
Zapraszam Cię do przeczytania wszystkich postów w tematach, na które masz zamiar coś pisać lub Cię zaciekawią. Ja zrobiłem tak samo na początku, a teraz jeśli mam jakąś wątpliwość to wpisuję w wyszukiwarce kluczowe słowo i wiem wtedy czy na dany temat ktoś już coś pisał czy nie.
Odnośnie cmentarza przy ulicy Błotnej, to nie wiem czy lokalizacja przedstawiona przez Bogdana jest właściwa. Starsi mieszkańcy Koszyc wskazali mi inne miejsce. Będę starał się w miarę możliwości to potwierdzić i sfotografować, bo ponoć stoją tam jeszcze resztki krzyży. Jeśli ktoś posiada mapę, na której cmentarz ten jest umiejscowiony na półwyspie przy dębie to należy wnioskować, iż ten o którym ja piszę jest po prostu miejscem pochówku mieszkańców pobliskich zabudowań. Proszę o skan takiej mapy.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Obrazek
Na żadnej archiwalnej mapie nie widziałem dotychczas tego cmentarza, nie ma go nawet na Messtischblacie z 1940 r. Jest za to zaznaczony na planie zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru jako "ZCz". Wynika z tego, że cmentarz jest właśnie na półwyspie z dębami (są tam 2 dęby a nie jeden). Ten teren faktycznie wyglądem przypomina cmentarz, ale żadnych nagrobków tam nie znalazłem. Ale jest pewien problem - ulica przy której jest to miejsce to Skośna, a nie Błotna.
Starsi mieszkańcy Koszyc wskazali mi inne miejsce. Będę starał się w miarę możliwości to potwierdzić i sfotografować, bo ponoć stoją tam jeszcze resztki krzyży.
Możesz napisać, które to miejsce?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Z tego co rozmawiałem z Bogdanem to chodziło mu o miejsce na półwyspie przy jednym dębie (KDW4), a nie przy jazie (ZC2), a mi chodzi o działkę (UT5), na której brakuje mi jednego budynku, a za którym owe mogiły mają się znajdować.
Potrzebna jest mi na to zgoda właściciela działki, którego osobiście znam i wiem, że mi na to pozwoli.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Dziwne... Nie wydaje mi się, żeby w Urzędzie Miejskim nie wiedziano nawet gdzie był ten cmentarz. Teren przy zaporze jest opisany jako ZCz, co wg legendy oznacza "Teren cmentarza zamkniętego", dodatkowo objęty jest ochroną konserwatorską (czerwona linia). Chociaż z drugiej strony działkę KDW4 w przeciwieństwie do ZCz można by już nazwać położoną przy ul. Błotnej.
Co do działki UT5 - według starych map całą wschodnią stronę ul. Prostej zajmowało jedno duże gospodarstwo, chyba można je nawet nazwać folwarkiem. Jeśli rzeczywiście są tam jakieś groby to pewnie byli w nich chowani mieszkańcy tego gospodarstwa.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Wcale się nie dziwię, iż macie kłopoty z umiejscowieniem różnych nekropolii. Też to "przerabiałem". Moje dane pochodzą od Konserwatora Zabytków.

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Rozmawiać na temat historii Piły w Urzędzie Miasta - ja osobiście bym nie próbował polegać na informacjach uzyskanych z tego źródła. A wiem o czym mówię.

Co do nekropolii.
W latach 30-tych XIX wieky, bodajże w 1834, ukazał się rozkaz gabinetowy króła Prus zakazujący pochówku na terenie miejscowości (względy epidemiologiczne). Tak też założone zostały nowe cmentarze poza ich obrębem. Mamy tutaj ewidentny przykład - cmentarz przy dzisiejszej ul. Błotnej zostaje zamknięty, a powstaje nowy na obrzeżach Koszyc - dzisiejsza ul. Wiśniowa.

Aby umiejscowić cmentarz w rejonie Kuźnika - trwało to kilka lat zanim przypadkowo natrafiłem na mapę gdzie był on naniesiony. Tylko charakterysrtyczna roślinność wskazuje dzisiaj gdzie to było. Nie ma po nim żadnego innego śladu.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Ale chyba to nie o ten sam cmentarz nam chodzi :(
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Niby nie, ale jak przeczytasz ten wątek od początku to się dowiesz o co chodzi :) Co prawda dyskusja zeszła na boczny tor, ale ciągle pozostajemy w temacie koszyckich cmentarzy.
Wybrałem się dzisiaj na wycieczkę po Koszycach. Jestem pewien, że cmentarz, o którym mowa leżał w miejscu przedstawionym na zdjęciu pana Bogdana i zaznaczonym na planie zagospodarowania przestrzennego. Odwiedziłem też drugą lokalizację wymienioną w tym temacie ("duży" półwysep przy ul. Błotnej). Rzeczywiście rosną tam dęby - jeden stary i kilka młodych - ale nic poza tym, w przeciwieństwie do "małego" półwyspu przy zaporze, gdzie m.in. krzewy wskazują na to, że "coś" tam było.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z wiosną wybrać się tam na "wizję lokalną".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Lato już w pełni a "wizji lokalnej" jakoś jeszcze nie było. Mam teraz urlop więc jestem do dyspozycji. Bogdan jak się na to zapatrujesz?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Jeżeli by pasowało to można byłoby w poniedziałek 13-tego.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Mi również pasuje ;)
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

To spotykamy się 13-go, poniedziałek, godz. 10.00, przy b. karczmie "Pod zielonym wieńcem" (róg ul. Wałeckiej i al. Niepodległości).

Wszyscy chętni mile widziani!!!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Brawo Bogdan, krótko, zwięźle i na temat, do zobaczenia w poniedziałek.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

Kolegom: Bogdanowi, Waldkowi i SA108, dziękuję za przybycie i odbycie wspólnego spaceru.
Krzysiu pochwal się zdjęciami.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

OK, zdjęć cmentarzy nie będę zamieszczał (chyba że ktoś bardzo chce ;)), bo z cmentarzy przy ul. Błotnej i na Kuźniku nic nie zostało poza roślinnością, a na Wiśniowej chyba większość forumowiczów była.
Za to chciałbym zaprezentować zdjęcia budowli znajdującej się w narożniku lotniska (rejon ul. Podleśnej i Wałeckiej), którą "odkrył" marasxt. Składa się z trzech wałów tworzących coś na kształt litery U.

Obrazek
Tak wygląda jeden z wałów

Obrazek
W tym samym wale (i tylko w tym) jest wejście do podziemi :)

Obrazek
Pomieszczenie znajdujące się po drugiej stronie wejścia

Obrazek
Widoczne na poprzedniej fotografii zejście w dół prowadzi do drugiego, długiego i wąskiego pomieszczenia. Wzdłuż jednej ze ścian na całej długości tego pomieszczenia biegnie szczelina w stropie. Na podłodze są rozrzucone drewniane bale.

Obrazek
Na ścianie pod szczeliną są rzędy kwadratowych otworów.

Obrazek
A oto widok z góry na betonowe konstrukcje znajdujące się między wałami. Widoczna jest wspomniana już szczelina.

Obrazek
Widok z tego samego miejsca w stronę lotniska
Do czego mogła służyć ta konstrukcja? Przypomina trochę strzelnicę...
Trzmiel
Posty: 12
Rejestracja: 20 paź 2009, 14:56
Lokalizacja: Koszyce

Re: Cmentarze na Koszycach

Post autor: Trzmiel »

Bo to jest strzelnica.
Odgrzebałem niezłego kotleta hehe :mryellow:
Dokładnie to 2 strefa lotniska i w tym miejscu testowano działka samolotów Lim i Iskra. Czasem też SU-22. Za szczyla biegałem tam z kumplami po naboje. W kulochwycie jest cała masa złomu.
Wczoraj specjalnie tam podjechałem zobaczyć. Łatwo znaleźć. A info na temat tego miejsca mam od mojego taty, który służył na lotnisku w latach 1974-1989.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Cmentarze na Koszycach

Post autor: RR »

Cmentarz przy Wiśniowej został niedawno uprzątnięty (usunięto krzaki odsłaniając nagrobki), a ostatnio dorobił się brzydkiego betonowego ogrodzenia:

Obrazek
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Cmentarze na Koszycach

Post autor: Matey#24 »

Odświeżam temat ponieważ chciałbym doprowadzić do pewnej inicjatywy z naszej strony, czyli użytkowników tego forum. Jak wiemy zbliża się 1 listopada, pogoda za oknem jest bardzo przyjemna i motywuje do działań. Razem z Aragornem podczas rozmowy doszliśmy do wniosku, że można by wybrać się na ów cmentarz przy Wiśniowej i w miarę możliwości uprzątnąć jego pozostałości i zapalić znicze na grobach, które jeszcze istnieją. Jak wiecie taką inicjatywę zrobili też Pilscy Patrioci, ale na cmentarzu w Leszkowie. Dlaczego więc my jako forum Dawnej Piły nie możemy również zadbać o naszą historię? Oczywiście termin jest do dogadania. Ja, a także Aragorn jesteśmy jak najbardziej na tak takiemu czemuś. Jak wygląda wasza strona?
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Cmentarze na Koszycach

Post autor: Matey#24 »

To film z mojej wczorajszej eskapady na cmentarz. Trzeba przyznać otwarcie, że bez pomocy osób z zewnątrz on po prostu zniknie z krajobrazu. Nawet nie ma tabliczki o tym, że mieści się tam nekropolia...



Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=gPuxcql5T7k
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się