Pytanie o ruiny i budynek w okolicach Krępska

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Kipcior
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2013, 14:20

Pytanie o ruiny i budynek w okolicach Krępska

Post autor: Kipcior »

Witam serdecznie,

wczoraj wybrałem się na wycieczkę rowerową z Koszyc przez Kuźnik niebieskim szlakiem do drogi Krępsko-Stara Łubianka, następnie tą drogą w kierunku Krępska i powrót leśną drogą kawałek tuż za polem biwakowym przy Piławie - ta sama droga która wiedzie do leśnego lotniska - do Dobrzycy i dalej w kierunku zalewu lasem. Interesujący mnie obiekt napotkałem właśnie na odcinku pomiędzy drogą Krępsko-St. Łubianka, a zjazdem na mostek koło Dobrzycy - podkreślam nie wracałem z Krępska drogą znakowaną rowerowa tylko tą leśną bliżej rzeki Piławy. Mniej więcej w połowie tej drogi w odległości maks 50m od Piławy napotkałem na zgrupowanie ruin zabudowań oraz jednego ciekawego budynku. W dużej mierze były to fundamenty lub zarys murów. Z lewej strony drogi (jadąc w kierunku Dobrzycy) jedna z budowli był dość charakterystyczna: składała się jakby z dwóch większych oraz dwóch mniejszych zbiorników z cegieł. Oprócz tego po tej samej stronie ślad po dwóch innych zabudowaniach i ciekawa dziura po jakimś pomieszczeniu z której wyrasta drzewo. Po drugiej stronie drogi dużo murków o wysokości 10-20 cm wskazujących na istniejące wcześniej zabudowania oraz no właśnie - ciekawy domek/stodołę, która w połowie jest wbudowana w Ziemi, a jedynie drewniana przybudówka z drzwiami wejściowymi oraz spadzisty dach pokryty papą znajduje się nad Ziemią. Ponieważ drzwi były otwarte można było zajrzeć - betonowe schody prowadzące na dół, na dole też jakby betonowa posadzka, w środku pusto. O ile dach i konstrukcja z zewnątrz wyglądają dość staro i licho to konstrukcja drewniana dachu wewnątrz wygląda dość zdrowo i solidnie. Ten obiekt/piwnica wyglądała jakby magazyn. Wielkość to gdzieś 5-8 x 20-25 m. Tak czy inaczej chciałbym zapytać czy ktoś się orientuje co to za miejsce, co znajdowało się tutaj, a po czym pozostały jedynie fundamenty i co to za dziwny budynek i czemu służy(ł).

Zamieszczam poniżej zdjęcia:

Obiekt zaznaczony na mapie brązowym znaczkiem "i":
Obrazek

Zbiorniki:
Obrazek

Widok na "piwnicę" z drogi:
Obrazek

Wejście od przodu:
Obrazek

Widok z boku:
Obrazek Obrazek

Widok w środku z poziomu wejścia:
Obrazek

I zdjęcia pozostałości po budynkach w okolicy "piwnicy":
Obrazek Obrazek Obrazek

Dziura z drzewkiem:
Obrazek

I widok na okolicę:
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pytanie o ruiny i budynek w okolicach Krępska

Post autor: RR »

W tym miejscu znajdowało się przynajmniej od II poł. XIX w. gospodarstwo należące administracyjnie do Krępska. W sąsiedztwie był most na Piławie. Piwnica wygląda na bardziej współczesny obiekt. W podobnych przechowuje się czasem sadzonki drzew i sądzę że ta spełniała identyczną rolę w czasie intensywnego zalesiania okolic przez Lasy Państwowe. A trzeba pamiętać, że przed 1945 r. okolice rz. Piławy na tym odcinku były niemal bezleśne.
Kipcior
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2013, 14:20

Re: Pytanie o ruiny i budynek w okolicach Krępska

Post autor: Kipcior »

Ta piwnica to tak jakby pół na pół. Tzn. dach jakby dorobiony, ale nie wiem czy sama piwnica nie była częścią wcześniejszych zabudowań tym bardziej, że obiekt znajduje się w obszarze murków. Zastanawiam się jeszcze nad funkcją tej budowli z dwiema większymi i dwiema mniejszymi komorami. To raczej jakiś budynek gospodarczy z określoną funkcją, ale jaką?

Tak czy inaczej ciekawy obiekt dla osób, które szukają takich pozostałości na bezdrożach.

Dzięki za info, będę jeszcze pewnie szukał jakiś wzmianek :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się