Okoliczne miejscowości

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Okoliczne miejscowości

Post autor: BOGDAN »

Byłem dzisiaj w Złotowie. Nie chcę się rozpisywać o dbałości władz miejskich o to miasto - czystość, porządek itp. bo nie o to chodzi tylko mianowicie o jego urok. Jeszcze stoją budynki z XIX, a być może z końca XVIII wieku. Śpieszmy się to zobaczyć bo kto wie jak długo będą jeszcze. Co jakiś czas któryś z nich znika.
Polecam szczególnie rejon Starego Rynku.
A te wrażenia...
Co prawda mamy teraz okres wakacyjno - urlopowy. Pogoda też specjalnie nie sprzyja do wędrówek.
Jednakże może ktoś będzie przebywał w okolicach Piły i robił foto. Dobrze by było aby je pokazał na Forum. Jednym dla poznania uroków naszej ziemi, innym dla przypomnienia.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Chyba zdjęcia nie w pełni odpowiadają wątkowi, ale zaryzkuje. Jako, że w tym roku nie udało się jeszcze poczynić nowych zdjęć zamieściłem zdjęcia z 2005 roku ukazujące most kolejowy na Piławie (linia Piła-Białogard) oraz widok jaki mu z góry towarzyszy.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Wakacje mają się już ku końcowi. Jednakże tylko jeden post prócz moich. Czyżby nikt z forumowiczów nie ruszał się z domu???

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Przyznaję, że po tegorocznych wakacjach - jak zawsze ;) - obiecywałem sobie więcej. "Skończyły" się w lipcu pewnym wypadkiem rowerowym.
Przy okazji zapytam czy zna ktoś jakieś sposoby zabezpieczenia aparatu fotograficznego na rowerze? Na szczęście wówczas go nie posiadałem. :)

P.S. Polecam górkę w Morzewie, na której upamiętniono ofiary hitlerowskiej zbrodnii. Byłem tam przed 2 tygodniami. Na lewo od pomnika dokonano wycinki lasu dzięki czemu można ujrzeć malowniczy widok na dolinę Noteci.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

No i nadeszła ta piękna chwila. :) Szkoda, że o fotach nie można powiedzieć tego samego, no ale ...

Obrazek
Widok na wieś Cyk z pagórka znajdującego się nieopodal Kotunia.

Obrazek Obrazek Obrazek
Kilka fot kolejowych z Dolaszewa.

Obrazek Obrazek
Sakralnych z Pokrzywnicy.

Obrazek
I powrót do tematyki kolejowej.

Obrazek
By ostatecznie sfocić sanktuarium w Skrzatuszu.

Z cyklu zaśmiecania forum słabymi fotami. ;)

Obrazek
Były PGR w Kotuniu.

Obrazek Obrazek
Tama na Noteci w okolicach Walkowic i Radolina.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Heh. Niestety nie dziś.

Obrazek
Radolin

Obrazek
i kościół w Białej.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Jeżeli chodzi o miejscowość BIAŁA koło Trzcianki to istnieje bardzo piękna legenda. Ciekawe ilu z Forumowiczów o tym słyszało????

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Z chęcią posłucham - może lepiej poczytam :wink:
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Kilka lat temu usłyszałem tą opowieść od mojego kolegi, który był w Białej u rodziny.

Nie przytoczę tego dosłownie, ale mniej więcej.

"Dawno temu, w okresie początków chrześcijaństwa w Polsce, w okolicach dzisiejszej wsi Biała był gród jednego z rodów Pomorzan. Niedaleko na Noteci znajdował się bród, z którego często korzystały karawany kupieckie zmierzające tędy ku wybrzeżu Bałtyku po sól i bursztyn. Pomorzanie wszystkich wyłapywali i mordowali. Pewnego razu, jednej z grup kupców ukazala się Matka Boska. Powiedziała, iż ich przeprowadzi
bezpiecznie jeżeli nawrócą się i spowodują także nawrócenie miejscowych Pomorców. Na potwierdzenie tego zdarzenia, pozostał odcisk jej stopy na kamieniu, który znajduje się w miejscowym kościele".

Gdyby ktoś był w Białej, niech wstapi do kościoła.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Ciekawe. Ciekawe też na ile to prawda...
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Zbaczając z wątku historycznego.
Zainteresowanym ładnymi krajobrazami polecam szosę z Białej do Radolina. Widok porównywalny z tym w Ujściu.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

RADOLIN został założony jako miasto. Do dzisiaj zachował się układ rynku. Skutkiem upadku sukiennictwa (tkalnie mechaniczne) stał się wsią.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

okolice

Post autor: obserwator »

Kiedyś Koszyce były osobną wioską. Dziś wszystkim kojarzą się z zalewem i bliską już okolicą. Nie trzeba wcale daleko zaglądać aby, przynajmniej na fotkach, być w karainie wielkich jezior. Wkrótce pewnie ta kraina bardzo się zmieni - powstaje nowe osiedle domków jednorodzinnych. Te polne drogi zamienią się w asfaltowo-brukowane... Więc póki co trzeba upamiętnić tę byłą podpilską wioskę.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

okolice

Post autor: obserwator »

Stare drewniane chaty w Krępsku. Muszą mieć jakąś ciekawą historię. W tej chwili są dość podniszczone i po części naprawiane cegłą, pokryte starymi płytami azbesto-podobnymi. Próbowałem zagadnąć o dzieje tych domów z bali, ale nawet starsza pani, mieszkanka jednego z domów tego typu, nie potrafiła mi nic więcej powiedzieć. Kiedyś czytałem, że domy te budowała jakaś grupa osiedleńców, ale pamięć zawodzi. Może coś wiecie na ten temat?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

okolice Piły

Post autor: obserwator »

Jadąc z Kotunia w stronę Kłody, Pokrzywna asfaltową drogą, na skrzyżowaniu w kierunku Kłody można skręcić w dół w lewo na brukowaną drogę. W lesie jest ukryty ciekawy dom nazywany "Leśnym Dworkiem". Leży nad strumieniem i resztkami stawów. Jego architektura jest odmienna. Dom ma wszystkie narożniki zakończone czymś w rodzaju wieży. Z pewnością kiedyś miał czasy świetności. Zadziwia jednak położenie tak dużego domu na uboczu wśród lasów. Wiecie coś o tym miejscu?

Obrazek Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Widzę obserwator, że zdarza Ci się jeździć również "moimi" ścieżkami. :)
Nie wiem czy zauważyłeś, ale na skrzyżowaniu leśnych dróg niedaleko tego budynku znajdują się resztki murów. Sprawiało to wrażenie pierwotnie czegoś niedużego i przyszło mi na myśl, iż mogła to być kapliczka. No, ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Przed wojną osada Leśny Dworek nosiła nazwę Kleinmühl czyli "mały młyn". Znajdował się tu dwór oraz młyn wodny na rzeczce Crampiza (obecnie Krępica). Budynek na zdjęciach to zapewne dawny dwór.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

okolice

Post autor: obserwator »

Na tyłach tego Dworku rzeczywiście widać pozostałości po spiętrzeniu rzeczki. Mógł tam być kiedyś młyn. Stopień spiętrzenia jest dość duży. Niestety wszystko jest w marnym stanie. W czasie mojego pobytu woda była spuszczona.
Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

ziolek pisze:Widzę obserwator, że zdarza Ci się jeździć również "moimi" ścieżkami. :)
Nie wiem czy zauważyłeś ale na skrzyżowaniu leśnych dróg niedaleko tego budynku znajdują się resztki murów. Sprawiało to wrażenie pierwotnie czegoś niedużego i przyszło mi na myśl, iż mogła to być kapliczka. No ale mogę się mylić.
Ścieżki się powielają bo lokalny zasięg "siodełkowy" pewnie mamy już dobrze przerobiony :)
Resztek murów nie widziałem. Zdziwiła mnie nowa drewniana zabudowa tuż obok - coś w rodzaju domku myśliwskiego dla tutejszych łowczych.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: okolice

Post autor: ziolek »

obserwator pisze:Stare drewniane chaty w Krępsku. Muszą mieć jakąś ciekawą historię. W tej chwili są dość podniszczone i po części naprawiane cegłą, pokryte starymi płytami azbesto-podobnymi. Próbowałem zagadnąć o dzieje tych domów z bali ale nawet starsza pani, mieszkanka jednego z domów tego typu, nie potrafiła mi nic więcej powiedzieć. Kiedyś czytałem, że domy te budowała jakaś grupa osiedleńców ale pamięć zawodzi. Może coś wiecie na ten temat?
Przy okazji zapytam też o dworek jaki znajdował sie w okolicy Piławy.

Co do okolic dworka Kleinmühl to "przeczesywałem" swego czasu okolice torów kolejowych prowadzących do Krzyża i znalazłem tu fragmenty nieistniejącej linii telefonicznej (fragmenty izolatorów).
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Co do tych chat w Krępsku - "Słownik Krajoznawczy Wielkopolski" wspomina jedynie o drewnianych domach z XIX w.
Przy okazji zapytam też o dworek jaki znajdował sie w okolicy Piławy.
Na dostępnych mi mapach w tym rejonie nad Piławą są jedynie pojedyńcze wybudowania należące do Krępska, Dobrzycy i Zabrodzia.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

drewniane domy

Post autor: obserwator »

SA108 pisze:Co do tych chat w Krępsku - "Słownik Krajoznawczy Wielkopolski" wspomina jedynie o drewnianych domach z XIX w.
Właśnie! Nie mogę na ten temat odnowić starych wiadomości. Coś mi się kołacze, że to były domy osadników z Holandii, ale nie jestem pewien... Polecam te domy jako ciekawostkę architektoniczną. Grube bale dały dobrą podstawę. Pewnie kiedyś była na tych domach słomiana strzecha.
Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

XIX wiek - nie bardzo mi to pasuje, aby wtedy istniało osadnictwo Holendrów. Nie ten styl budowy.
Owe budynki powstały najwcześniej w końcu wspomnianego wieku i są charakterystyczne dla typowej zabudowy niemieckiej. Co do strzechy to całkiem możliwe. Chociaż nie można też wykluczyć pokrycia gontem.

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Ta starsza pani, o której wspomniał obserwator to być może babcia mojego kolegi. :)

Kolega twierdzi, że utarło się mawiać o tych domach, iż są poniemieckie. Ale to czy wynika to z faktu, iż poprzednimi właścicielami byli Niemcy czy też z tego, że Niemcy je wybudowali. Kolega twierdzi, że ma dostęp do fotografii, na których tuż po wojnie uwieczniono te budynki (wybaczcie ale za sprawą licznych obowiązków nie jestem ich w stanie w najbliższym czasie na forum zamieścić).

Pojawił się też i akcent pilski. Na strychu jednego z tych budynków znalazł małe krzesełko na odwrocie, którego wyryty był napis Schneidemuhl.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Kościół w Ługach Ujskich:

Obrazek Obrazek
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Czy to gwiazda żydowska nad wejściem do kościoła??!! Czemu się tam znalazła?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się