Kamienne drogowskazy

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Kamienne drogowskazy

Post autor: Mistrz »

W okolicach Piły odnaleźć można przedwojenne, pisane gotykiem kamienie milowe, na których wypisany jest kierunek i odległość dojazdu do pobliskich osad. Słyszałem, że jest ich w pobliżu co najmniej kilka. Ja znam lokalizację dwóch takich kamieni.

Jeden znajduje się na północny - wschód od jeziora Płotki:
Obrazek Obrazek Obrazek

Drugi w okolicy leśniczówki Zawada:
Obrazek Obrazek Obrazek

Inną sprawą są kamienie graniczne, stawiane wzdłuż granicy Polsko-Niemieckiej. Jeden z nich znajduje się na dawnym posterunku granicznym w Jeziorkach, gdzie zginęła pierwsza ofiara II Wojny w Wielkopolsce - kapral Konieczka.

Może ktoś wie, gdzie jeszcze takie kamienie się znajdują (jeśli jeszcze gdzieś się znajdują :wink: ).
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Co do drugiego kamienia w okolicach Zawady to jest on znany bardziej pod nazwą bratniej mogiły.
Jest znacznie wyższy od kamienia z okolic Płotek.
Widać słabo czytelne napisy pobliskich miejscowości, a cyfry w okręgach być może oznaczają granice rewirów leśnych.
Można na nim również zobaczyć ślady po kulach karabinowych - pamiątka minionej wojny.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Aragorn pisze:Można na nim również zobaczyć ślady po kulach karabinowych - pamiątka minionej wojny.
A to ciekwe. Muszę się mu na następny raz lepiej przyjrzeć.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

A gdzie dokładniej znajduje się ten "postrzelony" kamień?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Znajduje się on przy "żółtym szlaku rowerowym dookoła Piły". Najłatwiej jechać tym szlakiem od strony Gładyszewa. Za Gładyszewem szlak skręca w prawo leśną scieżką w las. Po przekroczeniu torów jedziesz kilkaset metrów, aż dojeżdżasz do dużego skrzyżowania dróg leśnych. Po prawej stronie widzisz świeżo zasadzony las. Ty skręcasz w lewo i po 20 metrach widzisz kamień.
Przebieg szlaku jest TUTAJ.
mih
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2005, 23:11
Lokalizacja: kiedyś z Westend-u ;)

Post autor: mih »

A do kamienia w okolicach Płotek jak najszybciej trafić? Niestety dla mnie najprościej to samochodem, bo mój rower jest jakieś 100 km od Płotek... :?
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Niestety, pozostaje tylko i wyłącznie rower, aby dotrzeć do kamienia koło Płotek.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Fotki kilku kamieni milowych z okolic Piły są tutaj:
http://www.pila.internetdsl.pl/stare%20znaki/index.html
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Kamienie milowe i graniczne

Post autor: obserwator »

Znalazłem następny kamień na rozdrożu - droga na Szydłowo - krzyżówka Dolaszewo. Niestety nie jest zbyt ładnie obrobiony i nie ma napisów. Fotka jest na http://www.pila.internetdsl.pl/stare%20znaki/index.html (ostatnie dwa zdjęcia). HEJ!
Mistrz pisze:Ja znam lokalizację dwóch takich kamieni.

Jeden znajduje się na północny - wschód od jeziora Płotki:
Obrazek Obrazek Obrazek
Czy możesz mi wyjaśnić gdzie ten kamień jest? Może na jakiejś mapce? Nie mogę go znaleźć. Może go śnieg przykrył... Pozdrowionka!
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Kamienie milowe i graniczne

Post autor: Aragorn »

Od bunkrów na krańcu jeziora Płotki, trzeba jechać około 2 km. leśną drogą w stronę Skórki. Kamień znajduje się po prawej stronie przy skrzyżowaniu dróg leśnych. Bliżej wiosny wybieram się w ten rejon celem zlokalizowania stacyjki Albertsruh.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Do wypowiedzi powyżej załączam mapkę, aby nie błądzić niepotrzebnie po lesie.

Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: obserwator »

Dziekuję. Teraz już chyba go znajdę. Byłem już całkiem blisko. Skręciłem jednak jedną krzyżówkę za wcześnie :roll:
pavvlo pisze:Do wypowiedzi powyżej załączam mapkę, aby nie błądzić niepotrzebnie po lesie.
Zrobiłem sobie "polowanie" na ten kamień milowy. Gdyby nie pavvlo pewnie bym go nie znalazł. Wszystkie ścieżki podobne do siebie. Trochę się "przeczołgałem" po tym mokrym śniegu, ale było warto. Kamyczek wygląda niepozornie. Śnieg na nim leży i wyraźnie łuszczy się od tyłu. Liczę na Waszą pomoc w odczytaniu napisów - nie radzę sobie... Potrafię odczytać tylko "Schneidemühl". Już raz Tom mi pomógł :wink: Kamyczki będą oczywiście również na http://www.pila.internetdsl.pl/stare%20znaki/index.html

Obrazek Obrazek

Czas leci a kamienie stoją... Jesienna fotka tego samego kamienia (28.10.2007):
Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

obserwator pisze:Liczę na Waszą pomoc w odczytaniu napisów - nie radzę sobie... Potrafię odczytać tylko "Schneidemuhl".
Na jednej ścianie można przeczytać:
Schneidemühl
Glubtschin (Głubczyn)
Selgenau (Zelgniewo)

Na drugiej:
Borkendorf (Dobrzyca)
Gönne (Płociczno, jak to nam Bogdan wyjaśnił parę dni temu)
Schmilau (Śmiłowo)
Stüsselsdorf (Jeziorki) - na Twoim zdjęciu chyba się schowało pod śniegiem :)

Nazwa Głubczyna została zmieniona na Steinau ok. 1920 r., więc kamień powstał przed tą datą.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

obserwator pisze:
pavvlo pisze:Do wypowiedzi powyżej załączam mapkę, aby nie błądzić niepotrzebnie po lesie.
Zrobiłem sobie "polowanie" na ten kamień milowy. Gdyby nie pavvlo pewnie bym go nie znalazł. Wszystkie ścieżki podobne do siebie. Trochę się "przeczołgałem" po tym mokrym śniegu ale było warto. Kamyczek wygląda niepozornie. Śnieg na nim leży i wyraźnie łuszczy się od tyłu. Liczę na Waszą pomoc w odczytaniu napisów - nie radzę sobie... Potrafię odczytać tylko "Schneidemuhl". Już raz Tom mi pomógł :wink: Kamyczki będą oczywiście również na http://www.pila.internetdsl.pl/stare%20znaki/index.html

Obrazek Obrazek
Czyli jest to po prostu drogowskaz. Nie bardzo rozumiem dlaczego nadal używa się nazwy "kamień milowy" w odniesieniu do tego rodzaju obiektów. Przecież odległości podawane na nich są w km.

Pamiętam, jak byłem dzieciakiem, to w szkole podstawowej nauczyciel pokazywał nam jak można robić odbitki monet. Należy położyć na nie cienki papier i malować miękkim ołówkiem lub kredką. Niewykluczone, że w przypadku kamienia ta metoda może się sprawdzić.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

BOGDAN pisze:Nie bardzo rozumiem dlaczego nadal używa się nazwy "kamień milowy" w odniesieniu do tego rodzaju obiektów. Przecież odległości podawane na nich są w km.
Również się nad tym zastanawiałem i także nie do końca jestem przekonany co do poprawności tej nazwy. Niestety odkąd pierwszy raz o nim usłyszałem zawsze był określany mianem "kamienia milowego". Można to po części usprawiedliwić tym, cytuję:
Kamień milowy (łac. milliarium) to znak kamienny, który służył do oznaczania drogi w czasach imperium rzymskiego. Kamienie milowe rozmieszczali Rzymianie na poboczu dróg co rzymską milę, czyli 1478,5 metra, a co 5 mil umieszczano tzw. kamień kurierski (lapides tabulari) dla orientacji w trakcie szybkiego pokonywania odległości. Kamienie milowe miały kształt walca, często z prostokątną bazą...
Co do poprawności że jest to drogowy znak kamienny to nie powinno być zastrzeżeń ale skąd ta "mila", tego nie wiem?
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

kamienie milowe

Post autor: obserwator »

Znalazłem jeszcze jeden stary kamień (drogowskaz). Stoi sobie spokojnie na rozdrożu dróg: leśnej i asfaltowej Piła - Gładyszewo - Zawada. Mimo, że stoi blisko drogi nie zwraca się na niego uwagi - wtopił się w tło swoim kolorem. Napisy niestety zatarł czas; jest ledwo widoczny zarys.

Foto:
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: kamienie milowe

Post autor: BOGDAN »

Podawałem kiedyś "przepis" na odczytywanie takich niezbyt czytelnych napisów. Kartka papieru i mięki ołówek pomagają często.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

kamienie

Post autor: obserwator »

Pamiętałem o Twoim "przepisie" :wink: Niestety cała powierzchnia jest bardzo chropowata, pokryta czymś w rodzaju glonów. Miejsce starego napisu mimo, że widoczne jako jaśniejsze pole, jest nieczytelne. Ten "sposób" sprawdza się jeżeli jest kontrast między gładkim i bruzdami. Może gdyby np. opalić, zlikwidować te "glony"... Ale to by była brutalna ingerencja. Niech sobie kamyszek stoi :wink: Napisy mogły kierować na Zawadę i Piłę. Pozdrowionka!
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: kamienie

Post autor: BOGDAN »

I tak z pewnością było.
Zazdroszczę Tobie zdrowia i kondycji!!!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Wracając do wątku drogowskazowego - nie wiem, czy znacie ten w okolicach Równopola-Brzostowa. Nazwy niemieckie zastąpiono polskimi, ale widoczne są jedne i drugie. Stoi na rozstaju dróg w kierunku Rzadkowa, Śmiłowa i Grabówna, przy żółtym szlaku. "Znalazłem" go parę dni temu, ale zostawiłem w lesie - na razie nie mam miejsca w pokoju ;-)

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

kamienie milowe

Post autor: obserwator »

Gratuluję fotograficznej zdobyczy! Dziekuję za mapkę. Będzie pretekst do następnej rowerowej wyprawy :wink:
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

kamienie milowe

Post autor: obserwator »

Znalazłem stary znak ustawiony na rozdrożu w Puszczy Noteckiej (za Czarnkowem, blisko Białej). Kawał dużego kamienia. Niestety bez napisów. W Puszczy nie ma żartów. Odległości miedzy siedzibami ludzkimi są tak duże, że można się wykończyć szukając drogi... Prawie to zrobiłem 8) . Prawdziwe harcerstwo - zaczyna się zwracać uwagę na kierunek patrząc na słońce i mech na drzewach. Kłopot zaczyna się gdy skończy się woda; w lecie potrafi być bardzo gorąco... W środku lasów, przy polno-leśnych, bardzo piaszczystych drogach są czasem ustawione współczesne znaki z niebieskimi obwódkami. Wygląda to dość dziwnie - leśne drogi pełne piachu, wszystkie podobne do siebie, środek puszczy a tu znaki drogowe... Od Piły to dość daleko (70 km) ale chyba admin się nie pogniewa za ten post 8)

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

kamienie milowe

Post autor: obserwator »

Ten kamień jest tuż pod Piłą. Można go znaleźć jadąc ze Starej Łubianki, tuż przed zjazdem w dół do zalewu Koszyce. Stoi przy asfaltowej drodze znacząc stary trakt leśny wiodący w kierunku dawnej wioski Kuźnica a dokładnie ruin starego browaru. Przekrój kamienia jest trójkątny. Brak napisów. Widać współczesne oznaczenia szlaku - żółto czerwone pasy.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: kamienie milowe

Post autor: BOGDAN »

Jeżeli nie ma na nim żadnych napisów, a jak widać jest spory, to pełnił on rolę "wytyczającą" stary gościniec. Tego typu kamienie (słupki) są jeszcze do zobaczenia na bocznych drogach na terenie całego kraju.
Część z nich została nawet pomalowana na biało z czerwonym pasem.

Życzę dalszych "odkrywek" na rowerowym szlaku!!!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

kamien

Post autor: obserwator »

Takie kamienie, nawet bez napisów, zawsze stoją na jakimś rozdrożu lub skrzyżowaniu. Co masz na myśli pisząc "stary gościniec"? Czy chodzi o obrzeże wioski (w tym wypadku chyba Kuźnicy)?
Niektóre z kamieni są w przekroju trójkątne. Ciekaw jestem czy to ma znaczenie, czy wyznacza to jakieś kierunki?
Serdeczne pozdrowionka!!!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się