Polam - Piła

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
qba0010
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2012, 22:24

Polam - Piła

Post autor: qba0010 »

Witam wszystkich. Zbieram informację na temat źródeł światła i opraw oświetleniowych produkowanych w zakładach Polam - Piła w czasach PRL. Przygotowuję obszerną publikację na temat polskiego przemysłu oświetleniowego i nawiążę kontakt z osobami, które pracowały w w/w zakładach w latach 70 i 80 XX w. Proszę o kontakt na PW lub e-mail jjszczepanski@wp.pl. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3140
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Polam - Piła

Post autor: Krzysztof Ju »

Na marginesie dyskusji o losach obiektów po pierwszym pilskim lotnisku wklejam skany pierwszych stron książki "W dobrym świetle. Od "Lumenu" do Philipsa 1958-2008. Historia 50 lat przemysłu oświetleniowego w Pile" wydanej w 2008 roku pod redakcją Krzysztofa Kalki i Magdaleny Tarnowskiej. O czym jest książka i co zawiera - odsyłam do skanu wstępu redaktorów i spisu treści. Książkę można wypożyczyć w bibliotece publicznej przy ul. Buczka oraz w jej filiach nr 5 i 6.

Okładka, strona tytułowa, strona redakcyjna
Obrazek Obrazek Obrazek

Wstęp współwydawcy, wstęp redaktorów, spis treści
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsze strony rozdziału o początkach fabryki Lumenu
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Polam - Piła

Post autor: adam »

Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg
W wątku tym znajdujemy informacje o pilskim Polamie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82 ... Luksemburg
Pilator
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2016, 19:38

Re: Polam - Piła

Post autor: Pilator »

Witam, jestem spoza Piły tzn. ze Szczecina i pamiętam z lat '80 PRLu firmowy sklep Philipsa w centrum Piły. Chciałbym aby ktoś wskazał dokładną lokalizację sklepu, fotka to już marzenie... Aha, jeszcze interesuje mnie rok jego likwidacji, bo moje niedawne peregrynacje pilskie nie potwierdziły żadnych informacji w tym wątku ?! Także Panie z pobliskiego baru, z pobliża dawnej jak przypuszczam lokalizacji sklepu, chociaż przywoływały się wzajemnie z zaplecza, niczego nie dodały w temacie!
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Polam - Piła

Post autor: Rav74 »

Jeżeli mówimy o latach 80tych, to chyba nie możemy mówić o sklepie Philipsa. Sklep Philipsa był w 90tych latach, też na ul. 14go lutego w okolicach lub nawet pomieszczeniu pizzerii West End.
Pilator
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2016, 19:38

Re: Polam - Piła

Post autor: Pilator »

Właśnie na pewno były to lata '80 i prawie na pewno był to sklep przynajmniej powiązany nazwą Polam-Philips ??! Jeśli ktoś ma dostęp do pozycji powyżej to tam może być wyjaśnienie ?!
Pilator
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2016, 19:38

Re: Polam - Piła

Post autor: Pilator »

Jednak przeglądając informacje internetowe nigdzie nie znajduję potwierdzenia na zaangażowanie Philipsa w Pile już w latach '80 ?! Może pamięć sprawiła mi kolejny raz psikusa, w przekonaniu powyższym jestem nieprzerwanie już od niemal 30 lat! Dalej pozostanę jednak przy zdaniu, że coś na rzeczy musiało być i nie mogło mi się to przyśnić, chociaż faktycznie byłem też w Pile kilka godzin na początku lat '90 i może stąd to przekłamanie ?!
Pilator
Posty: 4
Rejestracja: 07 lis 2016, 19:38

Re: Polam - Piła

Post autor: Pilator »

Pozostaje jeszcze do wskazania lokalizacja tematycznego sklepu i nie była to ulica 14 lutego ale Plac Zwycięstwa. Bardzo z grubsza patrząc w tą stronę: https://www.google.pl/maps/@53.1502684, ... 312!8i6656 ale dokładnej lokalzacji jaką pamietam nie wskażę, jeśli moje wspomnienia mają i tak być konfabulacjami... Może jeszcze kiedyś będę w Pile i zapytam kogoś starszego na miejscu ??
STAN
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2016, 22:47

Re: Polam - Piła

Post autor: STAN »

Polamowski sklep z lampami i oprawami oświetleniowymi znajdował się przy ul. 14-go Lutego jako pierwszy sklep od strony budynku, w którym znajduje się księgarnia.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się