Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: dudi »

W każdym pokoleniu Pilan znalazły się takie osoby, którzy swoim wyglądem lub zachowaniem zostali zapamiętani i wpisani w historię Piły. Bo kto nie pamięta Jadzi z rynku, jojo w gumofilcach na rowerze, Franka z Towarowej lub kobiety z kanami na rowerze. Ponoć to ona miała i hodowała ostatnią krowę w Pile. Dziadek opowiadał mi, że w Pile jeździł Antek szmaciarz który ostrzył noże i nożyczki i skupywał szmaty, andrus z Motylewa lub kowbojka z Wawelskiej. Pewnie na każdym osiedlu był lub jest człowiek którego zna większość Pilan.
FilipFifulec
Posty: 24
Rejestracja: 16 mar 2013, 10:54

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: FilipFifulec »

Zbigu... od tak przyszedł mi na myśl. Pewne grono będzie go znało. Inne słyszało z piosnki. Jojo... na pytanie ile jedzie do Warszawy - odpowiadał 4 godziny. Jojo a na Górne??? a to z 5 bo daleko i pod Górę. Od taki sympatyczny człowiek jest.
pilanin
PRZYJACIEL
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2006, 03:39
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: pilanin »

Przypominam sobie jeszcze Kaczmarka z wiecznie wypchaną czymś torbą (aktówką).
marasiu
PRZYJACIEL
Posty: 15
Rejestracja: 14 kwie 2011, 19:38

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: marasiu »

Przy ul. Matwiejewa mieszkał Gucio, który walił ostro dyktę. Jest jeszcze Wróbel, pionier w zbieraniu pustych butelek po śmietnikach. Pamiętam jeszcze Marzenkę, która na zawołanie robiła "kino".
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: Tom »

O tych Pilanach już dość sporo napisano na Forum, Kaczmarek - Jaś go nazywali, pamiętam go.
Niski, rzadkie jasne blond włosy prawie siwe, 2 albo 4 zęby z przodu, zawsze wesoły, a w teczce nosił - Biblię.

Także "Baba Jaga" tak nazywali tę kobietę, do której chodziło dużo mieszkańców.
Mieszkała drugi dom vis a vis starej plebani kościoła św. Janów, znana całej ówczesnej powojennej Pile, o niej tez sporo już tu napisano.
W kamienicy w mieszkaniu trzymała 2 kozy i kury, ha... po co chodzili do niej mieszkańcy? Tak,
to jest ciekawe, każdemu przewidywała przeszłość, i... przyszłość, dlatego wielu się jej bało,
i nazwano ją Baba Jagą, znana z tego że nie lubiła księży, i na nich wyzywała.
Skoro miała to "coś" w sobie że widziała kim byli ludzie w przeszłości, wielu jej się bało.
Skąd wiem? no ja niestety jej nie pamiętam, ale dobrze znalem jej wnuczkę.
Baba Jaga - nazwiska nie pamiętam ale gdzieś tu jest na Forum jej imię i nazwisko, została pochowana poza Piłą. Dowiem się i napiszę.
THomas
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: Rav74 »

Marasiu, Marzenkę pamiętam i te "kino", wołali na nią "Suzi". Podchodziła do facetów i łapała ich tam gdzie... faceci lubią, ale nie z takich rączek. Wielokrotnie wracając z praktyk (budowaliśmy zespół budynków dzisiejszego ZUS, Asta, PZU) myślałem sobie "jeszcze ucieczka przed SUZI i w domu" :-)
Pozdr.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: dudi »

Latem na Okólnej pod pijalnią gra na akordeonie jakiś chłop. Potem chodzi po ulicach i gra. Tym sposobem zarobi sobie jakiś grosz. Na Ludowej pod balkonami też gra a ja czuję się jak ten dentysta w serialu stawka większa niż życie i rzucam mu zawinięte w kartkę małe bilony. Inni też rzucają. Fajna sprawa tym bardziej że czasem gra "zakazane piosenki" wojenne. Czuć tą atmosferę tamtych lat. Co to za facet, jaką ma ksywę?
Rav74
Posty: 95
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:12
Lokalizacja: Piła

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: Rav74 »

A może Ryszard Tulik. Sławna postać z 1 z 10, Jaka to melodia :)
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: abi »

Była jeszcze w latach '80 starsza, nieduża kobieta, która dźwigała ze sobą (chyba?) cały majątek, wszystko w reklamówkach i szmaciankach! Kiedyś naliczyłam ich 10 - po 5 na każdej ręce. Jeździła autobusami (najczęściej 1) i jak chciała się zebrać ze swoimi bagażami, to kucała i wówczas tak sprytnie nakładała te siatki i maszerowała. Ano i nigdy nie dała sobie pomóc...
Pamiętam ze znajomymi nazywaliśmy ją "babcia węzełek".
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: dudi »

UWAGA NA RUMUNÓW W AUTOBUSACH. RODZICE GRAJĄ NA AKORDEONIE, A DZIECI CHODZĄ PO AUTOBUSIE I ŻEBRAJĄ.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: marasxt »

"Trąba" - najbardziej chyba znany i zasłużony pilski kanar.
"Puma" - legenda pilskich piłkarzy, a później sędzia piłkarski.
"Dziadek z Latarką" - bileter z kina "Sokół" uwielbiałem jak mi zaświecił latarką po oczach podczas seansu.
"Pozorant", "Psiarczyk" - hodowca psów mieszkający na P.O.D. za parkiem, poruszający się "Warszawą" lub "Junakiem".
"Koziarek" - okres świetności pokrywał się z "Kaczmarkiem", obojgiem straszyła mnie babcia gdy coś zbroiłem, że mnie do Nich zaprowadzi, ale nie miałem sposobności ich lepiej poznać.
"Trzynasty Apostoł" - postać teraźniejsza, wpaja nauki teologiczne przygodnym ludziom na przystankach autobusowych.
"Leszek" - spacerował w okolicach "mechanika", na pytanie czy żaby biorą, odpowiadał: biorą, biorą.

To tyle, może mi się jeszcze ktoś przypomni.
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 314
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: czeslaw »

Maras a Gabrychę pamiętasz?
Awatar użytkownika
Sulpicius
Posty: 10
Rejestracja: 25 kwie 2014, 21:48

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: Sulpicius »

Najbardziej legendarnym 'kanarem' pod koniec 60tych był "Siedmiomiesięczny" - wątły chudzina ale bardzo skuteczny.
Innymi bardzo charakterystycznymi postaciami była para 'zarządców' rynku, do którego się wjeżdżało od strony ul. Towarowej przez 'gruzy'. Oni mieszkali w tym starym budynku między wieżowcami.
Przestępstwem było przebywanie na rynku wieczorami. Mężczyzna miał przezwisko "Puć", bo jak którego złapał to wypowiadał sakramentalną sentencję: Pódź chłopouszku na biułro. Biuro mieściło się w takim szeregowym, murowanym budynku, w którym mieściły się poszczególne stragany. Malowane to było na zielono, cały obiekt był chyba w kształcie litery L.
Mieścił się w okolicach jednego z wieżowców, tego bliżej ul. Okrzei. Nie wiem czy dalej się ta ulica tak nazywa.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: ziolek »

marasxt pisze: "Pozorant", "Psiarczyk" - hodowca psów mieszkający na P.O.D. za parkiem, poruszający się "Warszawą" lub "Junakiem".
Czy chodzi o Pana z P.O.D. Polam, którego dwie Warszawy stały długie lata na ul. Szymanowskiego?
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: marasxt »

Tak to On ziolek, robiło się z nim interesy 20 lat temu, jak "Junkaka" brachol miał.
Czesław, Gabrychę pamiętam, to taka starsza Suzi z okolic ul. Drzymały.
Sidmiomiesięcznego też pamiętam, w okolicach ul. Wiosennej ostatnio mieszkał. My na Koszycach mówiliśmy na Niego Żabie Oko.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: adam »

marasxt pisze:"Dziadek z Latarką" - bileter z kina "Sokół" uwielbiałem jak mi zaświecił latarką po oczach podczas seansu.
Tego dobrze pamiętam, ciągle polował na tych, którzy głośno zachowywali się na sali, kiedyś zagraliśmy na pianinie, które stało z boku sceny podczas seansu, dziadek się sprawdził, wylecieliśmy z hukiem z kina.
Awatar użytkownika
MaksLen
PRZYJACIEL
Posty: 190
Rejestracja: 06 sty 2007, 22:08
Lokalizacja: stąd

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: MaksLen »

A Gienka z Roosevelta kto pamięta? On tam jeszcze mieszka i "działa" w okolicy SP2.
abi
Posty: 46
Rejestracja: 31 mar 2013, 17:32

Re: Rozpoznawalni i zapamiętani Pilanie

Post autor: abi »

Maksymilian Lenartowicz pisze:A Gienka z Roosevelta kto pamięta? On tam jeszcze mieszka i "działa" w okolicy SP2.
Widuję go i myślę, że ma się dobrze :)
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się