Historia Piły na Facebooku

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3151
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Historia Piły na Facebooku

Post autor: Krzysztof Ju »

Hej,
jakie polecacie strony na Facebooku związane z historią Piły i okolic oraz z historią w ogóle?

Ostatnio urodziło się fanpage Kolej w Pile » https://www.facebook.com/kolejwpileinietylko
Fotografia kolejowa z Piły i okolic, a także ciekawe ujęcia z innych części kraju. Ponadto najświeższe informacje dotyczące rozkładu jazdy i inne.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3151
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Historia Piły na Facebooku

Post autor: Krzysztof Ju »

Te galerie są świetne. Coś podobnego robi też pewna osoba tutaj » https://www.facebook.com/profile.php?id=100007470156814
Awatar użytkownika
jester001
PRZYJACIEL
Posty: 67
Rejestracja: 24 lis 2010, 20:06

Re: Historia Piły na Facebooku

Post autor: jester001 »

Krzysztof Ju pisze:Te galerie są świetne. Coś podobnego robi też pewna osoba tutaj » https://www.facebook.com/profile.php?id=100007470156814
Na tym profilu wrzucam galerie układając je ulicami. Oczywiście będzie on stale rozwijany a ulice będą przybywać gdy tylko znajdę chwilę czasu, czyli co kilka dni. Od razu przepraszam niektórych autorów i właścicieli fotografii że mogą je znaleźć wśród moich galerii. Jest ich zbyt wiele i w tysiącach posiadanych przeze mnie obrazów sam już się pogubiłem kto je robił i skąd je mam. Robię to tylko dla dobra pamięci o naszym mieście, a dodatkowo wszystkim przypominam, że każdy zainteresowany historią Piły lub Schneidemuhl powinien zaopatrzyć się w literaturę dostępną np. w księgarniach (itp.) bazując na wiedzy w niej zawartej a nie tylko na internetowych serwisach np. takich jak mój profil.

Ponadto wkrótce wznowię multimedialne przedstawianie ulic Schneidemuhl. Dotychczas przeszkodą były prawa autorskie na muzykę w nich zawartą, serwisy takie jak fb i youtube odrzucały mi je na potęgę, co nie zachęcało mnie do pracy. Teraz podkład muzyczny zrobię sam i nie będzie problemu, bynajmniej z dźwiękiem.

Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3151
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Historia Piły na Facebooku

Post autor: Krzysztof Ju »

Ostatnio na fanpage Dawnej Piły, między 27 a 30 kwietnia, Paweł Gęsikowski ze swojej kolekcji wrzucił kilkadziesiąt zdjęć i innych historycznych materiałów związanych z Piłą przedwojenną.

Aktualnie nie jestem w stanie sprawdzić, które zdjęcia pojawiły się już na forum (wiele jest już znajomych) a które jeszcze nie, więc po prostu zapraszam do przejrzenia tych zdjęć. Wkleję tutaj tylko wybrane i raczej dotychczas nieznane rzeczy z wspomnianej kolekcji. Opisy nie moje, tylko oryginalne od Pawła.

W wielu miejscach można mieć wątpliwości co do dat, które Paweł im przypisał i on sam tego nie ukrywa, że mogą być niedokładne lub nawet błędne. Jeżeli ktoś zna właściwą datę wykonania zdjęcia/pocztówki/innego materiału historycznego to proszę komentować tutaj albo na Facebooku.

Plan Dworca Centralnego, 1912 r.
Obrazek

Węzeł kolejowy i plan warsztatów kolejowych, 1920 r.
Obrazek

Warsztaty kolejowe.
Obrazek

Mapa Piły, 1916 r.
Obrazek

Piła do roku 1940.
Obrazek

Chyba każdy bez problemu rozpozna jakie miejsca przedstawiają zdjęcia/pocztówki. Problem mam tylko z tą pocztówką - nie jestem w stanie rozpoznać jaką okolicę przedstawia. Czy ktoś wie może?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Historia Piły na Facebooku

Post autor: Bocian »

Krzysztof Ju pisze:Obrazek

Problem mam tylko z tą pocztówką - nie jestem w stanie rozpoznać jaką okolicę przedstawia. Czy ktoś wie może?
Jest to widok z ulicy Ceglanej na ulicę Buczka i Wincentego Pola (przed wybudowaniem budynku obecnego liceum). Pierwsze zabudowania są dopiero przy ulicy Okrzei.
maritim
PRZYJACIEL
Posty: 170
Rejestracja: 23 lis 2009, 23:19

Re: Historia Piły na Facebooku

Post autor: maritim »

Poza tym na tym zdjęciu nie ma też kościoła św. Rodziny, czyli powstało przed I wojną św.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się