III wojna światowa

Dyskusje niezwiązane z profilem tematycznym forum.
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

III wojna światowa

Post autor: Krzysztof Ju »

Hej,
pytanie nie do końca związane z historią Piły (raczej z jej historią alternatywną), ale wierzę, że znajdują się tu osoby stokroć lepiej obeznane z historią drugiej wojny światowej niż ja.

W kolejce książek do przeczytania czeka u mnie "Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina" Jonathana Walkera i czy znacie inne wartościowe publikacje (książki lub artykuły w czasopismach) poświęcone planom trzeciej wojny światowej w latach 40. i 50. XX wieku?
Awatar użytkownika
123456
Posty: 100
Rejestracja: 02 kwie 2012, 21:38

Re: III wojna światowa

Post autor: 123456 »

Znam ciekawą pozycję (książkę, ale nie związaną z miastem Piła) opisujący świat 20 lat po III wojnie światowej "Metro2033" Dmitrija Głuchowskiego, akcja dzieje się w Moskiewskim metrze które jest największym schronem przeciw atomowym na świecie... :D
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: III wojna światowa

Post autor: Krzysztof Ju »

Ale wojna opisana w "Metro 2033" jest wytworem fantazji autora czy bazuje na jakichś faktach lub źródłach historycznych? Choć nie zaznaczyłem tego wcześniej wyraźnie to nie interesują mnie wizje III wojny światowej w prozie, sztuce, proroctwach, grach komputerowych itd. oparte na wyobraźni i masowych emocjach społeczeństwa. Ciekawią mnie interpretacje nakreślone z analizy konkretnych danych historycznych i przy okazji niebezpośrednio wskazujące inne scenariusze dla Piły niż to co już dobrze znamy.

Na razie udało mi się tylko znaleźć namiary na artykuł Andrzeja Zaćmińskiego pt. "Trzecia wojna światowa w planach emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii w latach 1945-1956: zarys problemu badawczego" w katalogu BazHum oraz książkę Zygmunta Woźniczka "Trzecia wojna światowa w oczekiwaniach emigracji i podziemia w kraju w latach 1944-1953" w katalogu Biblioteki Narodowej.

Podejrzewam, że koncepcje III wojny światowej mogą się ukrywać w tekstach o początkach Zimnej Wojny. Plany hitlerowskiej armii i partyzantki, zakładającej wznowienie walki po kapitulacji III Rzeszy, chyba też można traktować jako koncepcje nowej globalnej wojny. Od czego by zacząć? Jaka książka w temacie Werwolfu i "powojennych" strategii Wehrmachtu jest najobszerniejsza?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

"Polskie Siły Zbrojne wobec możliwości wojny. Memoriał gen. Kukiela z 1947", A. Zaćmiński.

http://ksiazki.antykwariat.biz/object/index/id/51558
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: III wojna światowa

Post autor: Krzysztof Ju »

Dziękuję za namiary na tekst :) Ja ostatnio natrafiłem na wiadomość prasową tvn24 o tym, że nazistowscy żołnierze po II wojnie tworzyli tajną armię i pewnie było to częścią Zimnej Wojny.

I jeszcze o zagrożeniu III wojną światową w 1946 roku, znalazłem w Wikipedii o Zimnej Wojnie, a dokładnie o jej genezie, bo wystąpienie Churchilla wszyscy kojarzą, ale już mniej wcześniejsze przemówienie Stalina:
Geneza
Za początek „zimnej wojny” w sensie pojęciowym, uważa się wystąpienie Winstona Churchilla w Fulton (USA) 5 marca 1946. W wystąpieniu Churchill stwierdził:
Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent. Poza tą linią pozostały stolice tego, co dawniej było Europą Środkową i Wschodnią. Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt i Sofia, wszystkie te sławne miasta i wszyscy ich mieszkańcy leżą w czymś, co trzeba nazwać strefą sowiecką, są one wszystkie poddane, w takiej czy innej formie, wpływowi sowieckiemu, ale także – w wysokiej i rosnącej mierze – kontroli ze strony Moskwy [1][2].
Jednak wcześniej, 9 lutego 1946 roku, Józef Stalin wygłosił przemówienie, w którym stwierdził, że „komunizm i kapitalizm nie mogą koegzystować” oraz ogłosił plan „przygotowania ZSRR w ciągu pięciu lat na każdą ewentualność”. Wystąpienie zostało odebrane na zachodzie jako „deklaracja III wojny światowej”. Nazwę tej deklaracji ukuł sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego William Douglas [3]. Radziecki dyktator stwierdził że komunizm i kapitalizm nie mogą razem współistnieć i pewnego dnia musi nastąpić ich bezpośrednie starcie, stąd tez zdecydował o zatrzymaniu wszelkiego handlu z Zachodem oraz o rozpoczęciu budowy nowoczesnej broni, bez względu na to, jak wiele kosztowałoby to Związek Radziecki [3].

(...)

__________
[1] Przemówienie w Fulton (język angielski).
[2] Pełny polski tekst przemówienia Siła pokoju.
[3] Karrie Pilgrim: Who’s To Blame For The Cold War? (ang.). [dostęp 2011-05-06].
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

Krzysztof Ju pisze:Jednak wcześniej, 9 lutego 1946 roku, Józef Stalin wygłosił przemówienie, w którym stwierdził, że „komunizm i kapitalizm nie mogą koegzystować”
Przecież komunizmu i kapitalizmu nie da się porównać, gdyż komunizm to ustrój społeczno ekonomiczny, a kapitalizm to system gospodarczy.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

Wprawdzie nie czytałem tej pozycji, ale może są tam podjęte wątki, które Cię interesują.

W cieniu sierpa i młota » http://glaukopis.pl/?p=766
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: III wojna światowa

Post autor: Krzysztof Ju »

Dziękuję. Sprawdzę to w nieokreślonej przyszłości jak hurtem będę badał literaturę o początkach Zimnej Wojny, bo tego będzie chyba najwięcej do przeszukania.

Ostatnio upolowałem artykuł Roberta Czuldy pt. "III wojna światowa oczami Brytyjczyków" pierwotnie opublikowany w numerze specjalnym 1/2013 czasopisma "Technika Wojskowa Historia" a przedrukowany (chyba w całości) w czterech częściach na stronie Magnum-X: 1, 2, 3 i 4.

Artykuł jest o planach wojennych Wielkiej Brytanii na wypadek III wojny światowej. W kontekście tej koncepcji Polska nie miała żadnego znaczenia i Piła dalej leżałaby w bloku wschodnim. Wybrane fragmenty publikuję poniżej i muszę zaznaczyć, że ogromnym minusem artykułu jest brak bibliografii. Nie wiadomo na podstawie jakich źródeł autor opisuje koncepcję brytyjską czy też swobodnie interpretuje wyrwane z kontekstu różne informacje?
Szczegóły brytyjskiego podejścia do III wojny światowej można odnaleźć w utworzonym przez Sztab Wspólnego Planowania (JPS – Joint Planning Staff) planie „Doublequick”, który dotyczył ewentualnego konfliktu w okresie od maja 1948 r. do lipca 1949 r., aczkolwiek główne założenia były powielane w późniejszych dokumentach. Założono, że w razie wybuchu działań zbrojnych blok aliantów utworzy Wielka Brytania, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Afryka Południowa, Imperium Brytyjskie (kolonie), Stany Zjednoczone, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg. (...) Za prawdopodobne uznano użycie broni biologicznej i chemicznej przez obie strony i atomowej przez aliantów (tej drugiej nie wcześniej niż 15 dni po rozpoczęciu wojny).

W „Doublequick” Brytyjczycy uznali, że Armia Sowiecka jednocześnie lub stopniowo rozpoczęłaby zdecydowaną ofensywę w kierunku Europy Zachodniej, Europy Południowej oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Byłaby to więc niemal globalna wojna na wielu frontach. W odczuciu Londynu Moskwa chciałaby zająć Bliski Wschód, by przejąć kontrolę nad surowcami energetycznymi. Drugim celem byłoby całkowite rozbicie sił alianckich w Europie i Azji przy jednoczesnym zajęciu tych obszarów, z których alianci – głównie Amerykanie – mogliby przeprowadzić powietrzne kontruderzenie. Jednocześnie doszłoby do zwiększenia własnych wpływów w Chinach, Mandżurii oraz Korei przy jednoczesnym rozpoczęciu dywersji na aliancki potencjał przemysłowy.

(...) W Europie Zachodniej natomiast celem byłoby zatrzymanie Armii Sowieckiej jak najdalej na wschód jak tylko byłoby to możliwe jednocześnie licząc na przybycie US Army. Zakładano wycofanie własnych sił z Niemiec Zachodnich i Austrii na linię Renu. Jeśli nie byłoby to możliwe to wówczas liczono się z nagłym i zdecydowanym wycofaniem na południe – do Genui, a następnie ewakuacją na Wyspy Brytyjskie lub Bliski Wschód drogą morską. Wówczas spotkano by się z siłami wycofanymi z Grecji. Za kluczowe uznano obronę Bliskiego Wschodu, Japonii oraz posiadłości na Pacyfiku.
Ponieważ temat III wojny światowej trzaskam z ciekawości o historię alternatywną Piły a głównie szukając odpowiedzi na pytanie czy były jakiekolwiek plany i szanse, że znalazłaby się ona w bloku zachodnim - kilka słów o konferencji w Casablance z 1943 roku.

W wątku dotyczącym pamięci żołnierzy sowieckich lub hitlerowskich, adam wspomniał o tym, że Wielka Brytania oraz polski rząd na emigracji czynili starania, by front zachodni II wojny światowej otworzyć na Bałkanach i tym samym Polska prawdopodobnie znalazłaby się w strefie brytyjskich wpływów. Jeszcze nie udało mi się znaleźć naukowej publikacji na ten temat, więc póki co cytuję tylko fragment tekstu o konferencji w Casablance. To jest krótki tekst autorstwa Kamila Walarowskiego opublikowany w serwisie o drugiej wojnie światowej. Pogrubienia w tekście moje.
Konferencja w Casablance

W dniach 14-24 stycznia 1943 r. odbyła się w marokańskiej Casablance konferencja, z udziałem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla i prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta. Politykom towarzyszyły sztaby wojskowe. Na konferencji tej podjęto wiele kluczowych decyzji, wśród których najważniejsza mówiła o otwarciu drugiego frontu w Europie. Nie wskazano jeszcze ostatecznego miejsca lądowania, bowiem w tej sprawie istniały miedzy sprzymierzonymi istotne różnice. Roosevelt był zwolennikiem lądowania we Francji, Churchill zaś wskazywał na „miękkie podbrzusze” Europy, jak nazywano Bałkany. Desant w tym miejscu pozwoliłby prawdopodobnie zająć kraje Europy Środkowej przed Armią Czerwoną, a tym samym ograniczyć strefę wpływów ZSRR. Nie można również zapominać o tym, że Anglicy mieli wciąż znaczne wpływy na Bałkanach, a więc ich zajęcie leżało jak najbardziej w interesie Wielkiej Brytanii.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

Ta pozycja może być ciekawa.
Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina.

http://wydawnictwo.ien.pl/product_info. ... d4dae97a99
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

W książce pt. "Stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1940" pod redakcją Bogumiła Grotta, jest wiele wskazówek na to, że Ukraińska Armia Powstańcza, która dokonała ludobójstwa na Polakach była przekonana w nadejście III wojny światowej, świadczą o tym zachowane dokumenty UPA i OUN.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

W poprzednim moim wpisie podałem błędny tytuł książki, otóż poprawny tytuł to "Stosunki polsko - ukraińskie w latach 1939 - 2004".
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

​Papież: Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła » http://niezalezna.pl/59371-papiez-trzec ... rozpoczela
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

Krzysztof Ju pisze:W wątku dotyczącym pamięci żołnierzy sowieckich lub hitlerowskich, adam wspomniał o tym, że Wielka Brytania oraz polski rząd na emigracji czynili starania, by front zachodni II wojny światowej otworzyć na Bałkanach i tym samym Polska prawdopodobnie znalazłaby się w strefie brytyjskich wpływów.
Jednym z powodów dokonania okrutnego ludobójstwa na Polakach przez Ukraińską Armię Powstańczą i wspierających ją Ukraińców była cyt. "wiara w propagandę aliancką, mówiącą o utworzeniu drugiego frontu na Bałkanach i uderzenia od południa w środek Europy".


Źródło: "Działalność nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej".
Pod redakcją naukową prof. dr. hab. Bogumiła Grotta.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

"Operacja nie do pomyślenia" - "Operation Unthinkable" » http://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Unthinkable
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

Ciekawy artykuł m.in. o III wojnie światowej z podtekstem wiary.

Wojna, która się nigdy nie rozpaliła » http://www.pch24.pl/wojna--ktora-sie-ni ... 031,i.html
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: III wojna światowa

Post autor: Bocian »

Artykuł faktycznie ciekawy. Podtekst dość zabawny.
Stwierdziłem, że pobawię się podobnie i wpiszę w Google losową datę - np. 18 sierpnia. Wyszło mi, że katastrofa samolotu An-24 w Baku, w której zginęło 56 osób miała miejsce dokładnie w czwartą rocznicę występu Jimiego Hendrixa na festiwalu Woodstock ;)

http://pl.wikipedia.org/wiki/18_sierpnia
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

W pracy doktorskiej historyka Grzegorza Rossolińskiego-Liebe, urodzonego w Polsce a mieszkającego w Berlinie, dotyczącej postaci Stefana Bandery i działalności Ukraińskiej Organizacji Nacjonalistycznej znajduje się rozdział zatytułowany "TRZECIA WOJNA ŚWIATOWA I GLOBALIZACJA NACJONALIZMU UKRAIŃSKIEGO". Książka ta jest właśnie tłumaczona na j. polski i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ukaże się w Polsce. Wg. historyka Grzegorza Rossolińskiego-Liebe na wybuch III wojny światowej ukraińscy nacjonaliści pokładali nadzieje w konflikcie pomiędzy państwami koreańskimi w 1954 r.
Grzegorz Rossoliński-Liebe w 2012 r. był na Ukrainie z zamiarem zaprezentowania swojej pracy, jednak po groźbach, że zostanie zamordowany jego wykłady ograniczono tylko do jednego i to na terenie Ambasady Niemiec. W pracy swojej główny nacisk kładzie na ludobójstwo dokonane na Żydach przez ukraińskich nacjonalistów, czy też Ukraińców w formacjach niemieckich, sporo uwagi poświęca też ludobójstwu dokonanego na Polakach.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

Od samego początku rewolucji narodowej na Majdanie obawiałem się, że państwa zachodnie dadzą się wciągnąć Ukraińcom w konflikt z Rosją, co byłoby katastrofą dla świata. Wprawdzie teraz jestem już spokojniejszy, ale z pewnością najróżniejsze próby ze strony Ukrainy jeszcze przed nami. Właśnie ukazała się książka autora, który jak się orientuję jest często przywoływany przez zwolenników otwartego konfliktu z Rosją w imię solidarności z Ukrainą pomajdanową.

Książka nosi tytuł: "Trzecia wojna światowa? Bitwa o Ukrainę" Felsztinski Jurij » http://www.dobre-ksiazki.com.pl
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: III wojna światowa

Post autor: ziolek »

A może to Rosja chcę wciągnąć świat w wojnę? Nie sądzisz?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: III wojna światowa

Post autor: Bocian »

Mnie zastanawia, po co Ukraińcy mieliby prowokować wojnę.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

ziolek pisze:A może to Rosja chcę wciągnąć świat w wojnę? Nie sądzisz?
Aby tak było, to Rosja musiałaby stać za obaleniem demokratycznie wybranego rządu na Ukrainie przez bojówki nazistowskie.
Bocian pisze:Mnie zastanawia, po co Ukraińcy mieliby prowokować wojnę.
Mnie zastanawia jakie szanse ma na utrzymanie się przy władzy obecny rząd ukraiński, dodatkowo chcący utrzymać granice Ukrainy, którą otrzymali w prezencie od komunistów, a których teraz tak nienawidzą, bez pomocy Zachodu.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: III wojna światowa

Post autor: ziolek »

Litości !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

Ziołek nie podawaj się :wink:
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: III wojna światowa

Post autor: ziolek »

Tłumaczenia propagandy rosyjskiej na język polski nie są mi potrzebne. Wystarczą mi w oryginale. A do polskiej proklemlowskiej partii Zmiana nie zamierzam się zapisać. Z ich tezami nie muszę się zapoznawać.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: III wojna światowa

Post autor: adam »

W pełni się z Tobą Ziołek zgadzam, rosyjskiej propagandy też nie czytam, ani po polsku, ani w oryginale, bo pewnie dzisiaj prawie nic bym już nie zrozumiał. Także nie jestem zainteresowany partią o nazwie Zmiana, ani ich tezami, mało tego nie jestem zainteresowany utopią o Międzymorzu ale napiszę Ci kogo tezami jestem gorącym zwolennikiem, już kiedyś podczas naszych dyskusji o tym wspomniałem, mam na myśli oczywiście Feliksa Konecznego.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się