Dyskusje wokół historii Żydów

Dyskusje niezwiązane z profilem tematycznym forum.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Dyskusje wokół historii Żydów

Post autor: Tom »

/ EDIT MODERATOR: Niniejszy wątek stanowi zbiór postów wyciętych z wątku Pilscy Żydzi, gdyż nie dotyczyły historii Żydów w Pile, lecz były dyskusjami na marginesie tematu. /
wojtaq w wątku [url=http://forum.dawna.pila.pl/viewtopic.php?p=26300#p26300]Pilscy Żydzi[/url] pisze:Heh, tu jest problem, bo wiedzą wszyscy zainteresowani!

Przede wszystkim odpowiedzialność za prace na terenie byłego kirkutu spoczywa na inwestorze, którym jest Szkoła Policji albo jej zwierzchnicy - na jedno wychodzi. Osobiście informowałem pilskiego konserwatora p. Chwaliszewskiego o niepokojącym zasięgu robót i braku dozoru archeologicznego. Nie sądzę, żeby urząd z własnej inicjatywy wystąpił o stałą kontrolę, gdyż koszty takiej czynności (podobno) przenoszonę są na jej organizatora.

Budowę wizytował naczelny rabin Polski Michael Schudrich i pomimo moich opinii odnośnie jakości i rzetelności zabezpieczenia obszaru robót w kontekście religijnym oraz historycznym gmina żydowska nie dostrzegła, jak się wydaje, poważniejszych uchybień. Tak przynajmniej wynika z prowadzonej korespondencji, choć mam powody do przypuszczeń o naruszaniu sacrum za policyjnym płotem i wprowadzaniu strony żydowskiej w błąd.

Informacje o judaikach znalezionych na terenie Szkoły Policji publikowane wcześniej na Forum są prawdziwe i najgorsze jest, że oficjalnie nikt nic nie wie! Mam wrażenie, że ciągłość robót jest jedynym imperatywem ich prowadzenia, a wszelkie ślady z przeszłości wydobywane na światło dzienne są skrzętnie maskowane lub usuwane. To jest taka nasza, mała Kristallnacht tyle, że kilkadziesiąt lat po tej pierwszej...

Ani w pilskim Muzeum Okręgowym, ani w żadnym z pobliskich nie zobaczymy znaczącej reprezentacji artefaktów społeczności, która pospołu z innymi tworzyła świetność tamtych czasów. Moim zdaniem nie zasłuzyli na takie traktowanie i, choć piętnujemy Niemców za ochydę Holocaustu, to sami staramy się rugować pamięć o bogatej historii europejskich Żydów. To głęboko niesprawiedliwe i źle świadczy o naszej kulturze włączając w to np. nieustanne dewastacje żydowskiej kwatery na cmentarzu jenieckim w Leszkowie.

Masz rację Aragorn, że za płotem od niedawna zakrywającym plac budowy przy szkole Policyjnej mogą się dziać rzeczy złe. Co oko nie widzi, to i serce nie boli...
Z wyrazami szacunku dla tych, którzy dostrzegli wstydliwy problem polaków.

שָׁלוֹם יִשְׂרָאֵל
Thomas
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: adam »

wojtaq pisze:Budowę wizytował naczelny rabin Polski Michael Schudrich i pomimo moich opinii odnośnie jakości i rzetelności zabezpieczenia obszaru robót w kontekście religijnym oraz historycznym gmina żydowska nie dostrzegła, jak się wydaje, poważniejszych uchybień. Tak przynajmniej wynika z prowadzonej korespondencji,
Przeczytaj sobie to zdanie dokładnie Tom zanim zaczniesz przypisywać komuś jakieś wstydliwe problemy.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Tom »

Ani w pilskim Muzeum Okręgowym, ani w żadnym z pobliskich nie zobaczymy znaczącej reprezentacji artefaktów społeczności, która pospołu z innymi tworzyła świetność tamtych czasów. Moim zdaniem nie zasłuzyli na takie traktowanie i, choć piętnujemy Niemców za ochydę Holocaustu, to sami staramy się rugować pamięć o bogatej historii europejskich Żydów.
To głęboko niesprawiedliwe i źle świadczy o naszej kulturze włączając w to np. nieustanne dewastacje żydowskiej kwatery na cmentarzu jenieckim w Leszkowie.

Masz rację Aragorn, że za płotem od niedawna zakrywającym plac budowy przy szkole Policyjnej mogą się dziać rzeczy złe.
Co oko nie widzi, to i serce nie boli...
Już dawno po polsku nie czytałem, ale chyba dobrze zrozumiałem, adam?
Poza tym jeszcze nie słyszałem aby księża w PL napiętnowali z ambon antysemityzm i dewastacje cmentarzy Żydowskich.
Dla mnie, ich milczenie jest jawną aprobatą.

שָׁלוֹם
Shalom.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: adam »

wojtaq pisze: Moim zdaniem nie zasłuzyli na takie traktowanie i, choć piętnujemy Niemców za ochydę Holocaustu, to sami staramy się rugować pamięć o bogatej historii europejskich Żydów.
No i pewnie dlatego mamy więcej festiwalów kultury i muzyki żydowskiej w Polsce niż oni sami w Izraelu.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: adam »

Oczywiście na myśli miałem " więcej festiwali, a nie festiwalów".
Tom pisze:Poza tym jeszcze nie słyszałem aby księża w PL napiętnowali z ambon antysemityzm i dewastacje cmentarzy Żydowskich.
Dla mnie, ich milczenie jest jawną aprobatą.
Ja natomiast nie słyszałem aby księża w Polsce napiętnowali z ambon antypolonizm i dewastacje cmentarzy polskich i ich milczenie nie uważam za aprobatę.
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: dudi »

I dlatego kocham to nasze forum, a taki portal jak Fakty Pilskie i część ludzi wypowiadających się na nim to po prostu szumowina i nie ma co sobie tym głowy zawracać, ale to już gdzieś pisałem. U nas jest regulamin i rejestracja i takie chwasty na bieżąco są wyrywane.
odin
Posty: 34
Rejestracja: 24 gru 2009, 19:59

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: odin »

Może napiszemy też ze dwa słowa o mordowanych Palestyńczykach i holocauście którego doznają na swojej ziemi. Może kilka słów o łamaniu praw człowieka, o czystkach, eksterminacji i wypędzaniu całych wiosek w latach 40. Ale Izrael i żydzi to święte krowy, i pisanie o nich prawdy to antysemityzm. Przecież holocaust to teraz religia (dla kasy rzecz jasna), a te chwasty które mają czelność myśleć samodzielnie wyrwie kolega dudi. Teraz już wiecie dlaczego Dawną Piłę odwiedza coraz mniej ludzi. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Tom »

odin, nie masz zielonego pojęcia ani wiedzy, trzymasz się zakłamania i sączącej się nienawiści z ambon katolickich, radia Maryja i innych biskupów. Rzygać się chce na takie wypowiedzi antysemickie. Nigdy w Izraelu nie byleś, gdybyś był to byś szybko zmienił zdanie.
A terrorystów i Al-kaidy nie che cały świat! Izrael krótko się z nimi rozprawia, tam nie ma niekończących się rozpraw sądowych jak w PL. Jak mordercę wsadzą za kraty to w PL pokazują jaka to krzywda dzieje się Palestyńczykowi, ale nie powiedzą do końca że wymordował całą rodzinę i dzieci. Nie widziałeś i nie pokazują w Polskich mediach wysadzanych w powietrze autobusów szkolnych z dziećmi żydowskimi przez terrorystów. Izrael powstał w 1948 roku. A do tego czasu kontrolę nad podzielonym terytorium sprawowały wojska obcych państw.
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: pneuma1977 »

Bardzo serdecznie pozdrawiam mojego starszego brata w wierze i żywię nadzieję, że pamięta Pan w swoich modlitwach o sporej ilości polskich duchownych katolickich, którzy z narażeniem własnego życia w czasie II wojny światowej ukrywali Polaków wyznania mojżeszowego. Wielu z nich zapłaciło za to ofiarą z własnego życia. Pozdrawiam Ks. Robert Kulczyński SDB

Ps. Czy mógłby Pan podać mi przypadek, w którym osoba wyznania mojżeszowego ukrywała z narażeniem własnego życia duchownego wyznana katolickiego?
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: dudi »

odin pisze:Może napiszemy też ze dwa słowa o mordowanych Palestyńczykach i holocauście którego doznają na swojej ziemi. Może kilka słów o łamaniu praw człowieka, o czystkach, eksterminacji i wypędzaniu całych wiosek w latach 40. Ale Izrael i żydzi to święte krowy, i pisanie o nich prawdy to antysemityzm. Przecież holocaust to teraz religia (dla kasy rzecz jasna), a te chwasty które mają czelność myśleć samodzielnie wyrwie kolega dudi. Teraz już wiecie dlaczego Dawną Piłę odwiedza coraz mniej ludzi. Pozdrawiam.
Oj nie obrażaj ty robotnika, który z inteligencją i ludem pracującym stanowią zdrową siłę narodu, dalszą część tego skeczu dopowiedz sobie sam, a dowiesz się co o tobie myślą.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Bocian »

pneuma1977 pisze:Bardzo serdecznie pozdrawiam mojego starszego brata w wierze i żywię nadzieję, że pamięta Pan w swoich modlitwach o sporej ilości polskich duchownych katolickich, którzy z narażeniem własnego życia w czasie II wojny światowej ukrywali Polaków wyznania mojżeszowego. Wielu z nich zapłaciło za to ofiarą z własnego życia. Pozdrawiam Ks. Robert Kulczyński SDB
O... toś pan zdemaskował Żyda... gratulacje...
pneuma1977 pisze:Ps. Czy mógłby Pan podać mi przypadek, w którym osoba wyznania mojżeszowego ukrywała z narażeniem własnego życia duchownego wyznana katolickiego?
No tak... w końcu to duchownych katolickich zamykano w gettach i mordowano na skalę przemysłową... a Żydzi cieszyli się względnym spokojem... :rolleyes: Ludzie, ogarnijcie się...
odin
Posty: 34
Rejestracja: 24 gru 2009, 19:59

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: odin »

Kolego TOM, kościół katolicki jest zbrodniczą instytucją, i to nie podlega dyskusji dla każdego kto historię zna choć minimalnie. A to że żydzi mordują Palestyńczyków (w tym kobiety i dzieci) jest po prostu faktem. I należy o tym mówić otwarcie. Żydzi nie są kimś wyjątkowym, i o ich zbrodniach powinno się mówić tak samo jak o zbrodniach innych. Poczytaj najpierw a potem porozmawiamy. Polecam książkę APARTHEID IZRAELSKI. Wpisz w wyszukiwarce hasło MASAKRA W DAJR JASIN, i napisz co tam wyczytałeś ciekawego.
odin
Posty: 34
Rejestracja: 24 gru 2009, 19:59

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: odin »

Terroryzm jest USA i Izraelowi potrzebny jak powietrze. Popatrz na Iran. Żydostwo krzyczy że budują bombę a sami nie chcą wpuścić obserwatorów i kłamią że nie posiadają broni jądrowej choć cały świat wie że jest inaczej. Żołnierze wyklęci też byli bandytami dla komunistów (zresztą wielu żydowskiego pochodzenia - Wolińska, Brystygierowa, Różański, Romkowski, Michnik Stefan, itd.) Palestyńczycy mają prawo się bronić. Przypominam, że to ich zaczęto wypędzać z własnych domów w 1948 roku i trwa to do dzisiaj. Poczytaj o Hezbollahu, co robi oprócz walki zbrojnej a potem wygłaszaj mowy o Bin Ladenie. Powtarzasz slogany które lansują media. Jeżeli jesteś tak naiwny i myślisz, że współczesne media są obiektywne i uczciwe, to nie pozostaje mi nic innego jak współczuć. Policz sobie wojny wywołane przez USA i zrozumiesz co mam na myśli pisząc, że terroryzm jest amerykanom potrzebny jak powietrze. USA to najbardziej policyjny kraj, który inwigiluje swoich obywateli i nie tylko swoich. Mówi Ci coś nazwisko Snowden? Ujawnił kilka spraw o demokratycznym raju. KTO TRZĘSIE DRZEWEM PRAWDY, NA TEGO SPADAJĄ OBELGI I NIENAWIŚĆ. Na tym zakończę. Pozdrawiam.
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: pneuma1977 »

Profesor Czesław Madajczyk określił w czasie swoich badań, że w „Kraju Warty” do 1944 roku na skutek zarządzeń Urzędu Namiestnika i Gestapo: "(...) zamknięto 1200-1300 kościołów i kaplic, a około 500 zamieniono na magazyny, dwa wysadzono w powietrze, część oddano ewangelikom. Katedry w Poznaniu i Włocławku ograbiono z najcenniejszych dzieł sztuki, częściowo dzieła te zniszczono. Zdewastowano bazylikę gnieźnieńską, zlikwidowano poznański ośrodek życia religijnego (Akcja Katolicka, wydawnictwa), usunięto większość pomników, świątków i przydrożnych krzyży". Za zgodą Greisera gestapo deportowało 1092 polskich księży do obozów koncentracyjnych i więzień, w których straciło życie 662 księży. Ponadto warto zauważyć, że z samej tylko diecezji poznańskiej zginęło z rąk nazistów ponad 30% kapłanów. Były to celowe działania zaplanowane z myślą o eksterminacji poznańskiego duchowieństwa. Polskie duchowieństwo katolickie podlegało także masowej eksterminacji i warto o tym również pamiętać. Ponadto akurat w Pile w okresie II wojny światowej funkcjonowało kilka obozów pracy przymusowej m.in. na terenie dzisiejszego lotniska (i nie chodzi tu o obóz dla więźniów cywilnych Albatros). Osoby, które tam zginęły również nie doczekały się, odpowiedniego upamiętnienia. Nie ma nawet żadnej tablicy informującej o historii tych miejsc. Wydaje się, że równie sprawiedliwie byłoby upamiętnić pilskich żydów jak i wszystkich tych, którzy w naszym mieście żyli i umierali w obozach pracy przymusowej.

Ps. Mam nadzieję, że jako członek instytucji zbrodniczej (Kościoła Katolickiego) nie trafię do więzienia za poświęcenie kilku lat swojego życia na pracę związaną z powstaniem książki opisującej historię lotnictwa w Pile pt. „Lotnicza historia ziemi pilskiej 1910-1945” oraz pracy związanej z powstawaniem albumu zawierającego zdjęcia lotnicze Piły z lat 1916-45 wraz z opisami ukazanych tam obiektów. Mam nadzieję, że zanim zostanę aresztowany uda mi się jednak wspólnie z przyjaciółmi dokończyć tego dzieła. Pozdrawiam ks. Robert Kulczyński SDB
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Tom »

pneuma1977 pisze:część oddano ewangelikom
Po II wojnie kościoły ewangelickie przejął kościół katolicki na terenie całego Pomorzy Zachodniego i Prus Wschodnich. Ewangelicy którzy domagali się zwrotu nie mieli szans np. w Koszalinie, Słupsku. „Zgrabone to nasze, nie wasze”.
pneuma1977 pisze:usunięto większość pomników, świątków
Chyba nie muszę udowadniać że to największe bałwochwalstwo w kościołach?
Przez usunięcie z 2 przykazania z 10 przykazań przez kościół katolicki, że tego nie wolno robić.

W sprawie Żydów, dla tych którzy sączą antysemityzm:
"Gdyż tak mówi Pan Zastępów, którego chwała mnie posłała, o narodach, które was złupiły, że kto was dotyka, dotyka źrenicy mojego oka". /Ksiega Zachariasza. 2:12/
"Bo naród i królestwo, które tobie nie będą służyć, zginą, i takie narody będą doszczętnie wytępione". /Izaj. 60:12/ bez komentarza.
Tylko: jeśli ktoś (katolik) nienawidzi Żyda, jak może kochać Jezusa i Marię którzy byli żydami ?

Co do zbrodniczej działalności KK, mordowanie-inkwizycja, palenie na stosach, pranie brudnych pieniędzy, w noc św. Bartłomieja wymordowano w Paryżu ponad 20.000 ewangelików na rozkaz „nieomylności papieża”. Papież się chlubił wymordowaniem kobiet i dzieci i nakazał wybić monetę.
„I widziałem tę kobietę pijaną krwią świętych i krwią męczenników Jezusowych. A ujrzawszy ją, zdumiałem się bardzo". /Apok-Obj. 17:6/
„Tu trzeba umysłu obdarzonego mądrością. Siedem głów, to siedem pagórków, na których rozsiadła się kobieta, i siedmiu jest królów". /Apok.-Obj. 17:9/ tylko jedno miasto na ziemi ma 7 pagórków i jest rodzaju żeńskiego Roma - Rzym.

pneuma 1977 - dziś nikt cię aresztować nie będzie, po prostu zrób to co jest zgodne z tym co napisano:
"I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające". /Apokal-Obj. 18:4/ 3 rozdziały o Rzymie-Vatykanie.

Pozdrawiam Thomas
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: dudi »

Szacun dla Toma, za walkę o swoją tożsamość. Moja babcia, która podczas okupacji miała 12 lat, często opowiada mi o krwawej niedzieli w Bydgoszczy. Była naocznym świadkiem tamtych wydarzeń. Takie akcje jak ziolek popieram i podpisuje się przy nich dwoma rękoma. Walczyłem "o honor ziolka" a dostałem rykoszetem. Mam w rodzinie osobę która pomogła pewnej rodzinie żydowskiej w tamtych czasach, więc jestem z tego faktu bardzo dumny.
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: pneuma1977 »

Odp. Dla Pana Thomasa
W swoim życiu miałem szczęście modlić się m.in. z kilkoma wyznawcami religii mojżeszowej. Były to modlitwy zanoszone za ofiary nazizmu: Żydów, Romów, duchowieństwo katolickie, protestanckie oraz inne konkretne narody i grupy osób. Po nabożeństwie miałem możliwość porozmawiać z jednym z przedstawicieli religii mojżeszowej. Wśród wielu zdań, które wypowiedzieliśmy jedno dotyczyło Pisma Świętego. Muszę powiedzieć, że było dla mnie niezwykle cenne. Otóż opowiedział mi On, w jaki sposób podchodzi do czytania tych świętych tekstów. Zanim rozpocznie czytanie Słowa Bożego myje ręce, aby Go nie zabrudzić (nie tylko w sensie fizycznym, bardziej ma to wymiar duchowego oczyszczenia), po skończonym czytaniu również myje ręce, aby tej świętości, której dotykały jego ręce i w jakiś sposób na nich pozostały nie zabrudzić dalszymi zwykłymi czynnościami. Ten ogromny szacunek jak ten człowiek żywił do Pisma Świętego wywarł na mnie imponujące wrażenie. Jest to jeden z powodów, dla których na tego typu forach nie używam cytatów z Biblii. Słowo Boże było i niestety jest wciąż używane, aby uzasadnić różne ludzkie poglądy. Powiem tylko, ze przez 6 lat zagłębiałem się w te święte teksty na studiach i przynajmniej od 17 lat towarzyszą mi One w mojej codziennej modlitwie. Z wielką łatwością mógłbym, więc przywołać fragmenty mówiące o relacji Boga do narodu izraelskiego zdecydowane różne od tych, które Pan przytoczył. Nie uczynię tego ze względu na wskazany wyżej powód. Ufam, że je Pan zna. Natomiast przypomnę tylko, że Księga Apokalipsy Św. Jana Apostoła powstał około 100 roku po Chrystusie. Oznacza to, że ów tekst - , Apokal-Obj. 18:4 /3 rozdziały o Rzymie-Vatykanie/., który odniósł Pan do Watykanu nie jest poprawnie użyty. W tym czasie po prostu nie było jeszcze Watykanu (rozumianego, jako siedziba Papieży). Co się zaś tyczy „nieomylności papieskiej” to wystarczy poszukać klika podstawowych informacji na ten temat w Internecie. Pozwolę sobie tylko przypomnieć, że z tego dogmatu skorzystano w historii tylko raz. W 1950 roku Papież Pius XII stwierdził w swojej wypowiedzi, którą uważamy (katolicy) za nieomylną, że Najświętsza Maryja Panna został wzięta do nieba z duszą i ciałem. Trudno, więc ową zasadę odnosić do jakiś innych wypowiedzi Papieża. Jest mi niezwykle przykro, że pomimo tego, że przedstawiłem się z imienia i nazwiska zwrócił się Pan w swojej odpowiedzi do mnie używając wyrażenia „pneuma1977”, (co prawda może to być w jakiś sposób zrozumiałe, ale w kontekście mojego przedstawienia się raczej nie odpowiednie). Historia zna już taki przypadek, w którym ludzie zamiast imion i nazwisk nadawali innym numery. Mimo wszystko wciąż noszę w swoim sercu nadzieję, że będę mógł się z Panem wspólnie pomodlić do Jednego Boga za ofiary holokaustu i eksterminacji duchowieństwa katolickiego. Z wyrazami szacunku i pamięcią w modlitwie – Ks. Robert Kulczyński SDB
Awatar użytkownika
Sturmgewehr
Posty: 82
Rejestracja: 28 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Festung Schneidemühl
Kontakt:

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Sturmgewehr »

Często wspomina się o holocauście i nazizmie a zapomina o tej drugiej stronie. Jeśli mamy być obiektywni, nie zapominajmy o roli jaką odegrali Żydzi w procesie tworzenia komunizmu, pamiętając o liczbie ofiar którą pochłonął i pochłania do dziś (dla porównania, szacuje się około 60 milionów ofiar całej II Wojny Światowej (biorąc pod uwagę wszystkie kraje), samego komunizmu zaś pomiędzy 85-100 milionów). Sama Encyclopedia Judaica podkreśla jak ta doktryna była ważna dla Żydów.
Swoją drogą Staszic też miał co nieco do powiedzenia w tym temacie...

http://wolna-polska.pl/wp-content/uploa ... _zydow.pdf

Pozdrawiam
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Bocian »

Ten post będzie można usunąć, podobnie jak kilka postów wyżej.
Dlaczego? Bo są nie na temat.

1. Tematem są pilscy Żydzi. A w zasadzie Żydzi ze Shneidemuhl. Wśród współczesnych pilan Żydów (raczej) nie ma.
2. Dawni mieszkańcy Piły wyznania mojżeszowego nie mieli wpływu na obecna politykę Izraela ws. Palestyny, dlatego przywoływanie jej w dyskusji jest niemądre.
3. Niemądre jest wymaganie od Żydów ratowania księży katolickich, bo niby jak społeczność na którą się poluje i którą odarto z resztek człowieczeństwa miałaby to robić? Może to moja wyobraźnia jest zbyt ograniczona, ale wydaje mi się to pomysłem nie do zrealizowania.
4. Jeśli pomordowani przez nazistów księża nie mają swojej tablicy, to przecież nie przez Żydów tylko z czyjegoś zaniedbania.
5. To, co za uszami ma Kościół Katolicki to też nie jest temat tego wątku.

A teraz do użytkownika pneuma 1977:
W Internecie przyjęło się, że ludzie mówią do siebie per Ty. Przynajmniej na forach internetowych takich jak Dawna Piła. Tutaj nie ma znaczenia, że ktoś jest doktorem na uniwersytecie, architektem, pracodawcą, księdzem, gospodynią domową czy gimnazjalistą. Liczy się tylko to, co napiszesz.

Oczywiście jeśli bardzo chcesz być tytułowany księdzem - proszę bardzo. Postaram się pamiętać.
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: pneuma1977 »

Odp. Do Bociana
Jeśli można zacznę od prośby. Czy mogłyby Pan wskazać, w którym miejscu stwierdziłem, że chcę być nazywany księdzem?
Podałem natomiast swoje imię i nazwisko uważając, że lepiej odpowiadać konkretnym osobą a nie pseudonimom. Ponadto miałem tę przyjemność kończyć naukę podstawową w dawnej Szkole Podstawowej nr 8 im. Tadeusza Kościuszki w Pile. Otrzymałem tam podstawy wychowania, które jak widzę może są już przestarzałe, ale dla mnie wciąż pozostają aktualne. Otóż, jeśli jakaś osoba pełniła funkcję publiczna uczono nas tego, że należy się do niej zwracać w odpowiedni sposób np. do dyrektora mówiono Panie Dyrektorze, do nauczyciela Panie Profesorze, do rabina Panie Rabinie, do pastora Pastorze, do lekarza Panie Doktorze czy do kapłana (nie mówiąc już per Pan) a Księże. Tak mnie wychowano i w taki sposób staram się zwracać do znanym mi osób. Nie wymagam, aby wszyscy wyznawali taki pogląd jak ja. Mi osobiście natomiast bardziej miło byłoby posługiwać się pańskim imieniem niż słowem Bocian. Co ciekawe napisał Pan, ze będzie pamiętał o tym, aby odpowiadać mi przez ksiądz a użył dalej pneuma1977. Rozumiem, że ta pamięć obowiązywać będzie od następnej odpowiedzi. Proszę się jednak nie kłopotać wystarczy jak będzie Robert. Pozdrawiam Ks. Robert Kulczyński SDB
odin
Posty: 34
Rejestracja: 24 gru 2009, 19:59

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: odin »

Usuwanie postów. Jakie to demokratyczne. I skąd my to znamy. :D
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: Aragorn »

odin pisze:Usuwanie postów. Jakie to demokratyczne. I skąd my to znamy. :D
Łamanie regulaminu forum, więc się nie dziw że usunięto, poza tym nie dotyczyły głównego wątku.
pneuma1977
PRZYJACIEL
Posty: 97
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:17

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: pneuma1977 »

Do „odin”.
Zanim post został usunięty miałem możliwość się z nim zapoznać. Rzeczywiście nie był na temat. Był natomiast skierowany do mnie. Z chęcią podejmę proponowany prze Pana temat rozmowy. Nie bardzo jest to jednak możliwe na forum, więc proponuję się spotkać w Pile. Powinienem być w mieście w któryś dzień pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem. Czekam najpierw na odpowiedź – czy taka forma rozmowy Panu odpowiada. Oczywiście jeżeli jest to możliwe to uprzejmie proszę naszego drogiego Administratora o nie kasowanie tej wiadomości przynajmniej do jutra. Pozdrawiam ks. Robert Kulczyński SDB
dudi
Posty: 215
Rejestracja: 27 lis 2010, 17:54

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: dudi »

To co się teraz dzieje, przechodzi ludzkie pojęcie. Skąd w was tyle nienawiści do żydów, księży. Gdzie ci ludzie mają się bronić. Obczernić łatwo a napisać sprostowanie to trudno. Tylko kraczą jak większość. Znam paru żydów w Pile, którzy musieli zmienić swoje nazwisko na polsko brzmiące. Poczytajcie sobie mądre książki o masoneri (najwięcej jest ich w Brukseli). Ks. Robert wie o co mi chodzi. Jeśli chodzi o Pismo Święte, to co jeden to wielki znawca tematu. Wybierają sobie cytaty z pisma i rozumieją na swój sposób. Dlatego tyle jest teraz odłamów i sekt. Żeby poznać Pismo Święte cza minimum 20 lat przebywać w Izraelu, to raz, a dwa, to właśnie tam jest grupka ludzi różnych wyznań znających dawny język i studiujących wers po wersie Biblię. I to jest dla mnie autorytet tych ludzi. Z ks. Robertem zgadzam się w 100%, co do kultury osobistej. Chodziliśmy zresztą do tej samej szkoły. Większość ludzi na tym forum woli pozostać anonimowa lub tylko czyta posty, ale gdzieś to już pisałem.

Informacja dla ks. Roberta. Mam na imię Arek. Proszę pozdrowić ks. Dubiniec, od Marii z Dołek (ta co korowała drzewa na płot przy budowie kościoła). Z modlitwy chyba będą nici. Za dużo na forum mamy Palikotów. Przepraszam, że zeszłem z tematu pilskich żydów, ale musiałem zareagować.
makrok
Posty: 30
Rejestracja: 27 maja 2007, 20:43
Lokalizacja: Podlasie

Re: Pilscy Żydzi

Post autor: makrok »

Przez chwilę zrobiło się nieprzyjemnie jak w komentarzach na Onecie. Wchodzę od paru lat na strony "DAWNEJ PIŁY" aby lepiej poznać historię miasta, a nie być świadkiem pełnych nienawiści wypowiedzi. Pozdrawiam serdecznie wszystkich i życzę ciekawych dyskusji bez wrogości.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się