Piła na zdjęciach lotniczych

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Piła na zdjęciach lotniczych

Post autor: mar »

SA108 pisze:Obrazek
Fantastyczne zdjęcie, masz może więcej takich? (np też z lat 50-70).

Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Większość zdjęć lotniczych które mam pochodzi ze słynnej książki "Grenz- und Regierungsstadt Schneidemühl einst und heute" albo z Bildindexu. Poza tym mam to:

Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsze zdjęcie pochodzi z ok. 1914-1921, drugie z lat 30., trzecie z 1916 r. Poza tym znam jeszcze trochę zdjęć z lat 70. Czy ktoś ma coś jeszcze?
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

A to z moich zbiorów trzy pocztówki z lat 30-tych XX w.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Znalazłem jeszcze bardzo ciekawe zdjęcie z okresu I wojny światowej:

Obrazek

Na pierwszym planie szosa Zelgniewska (ul. Kossaka) i linia kolejowa Piła-Chojnice, dalej zakłady drzewne FEA Werke (obecny teren Philipsa), a jeszcze dalej teren bazy sterowców. Okrągły obszar to budowa obrotowej hali dla sterowców.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Dla ścisłości - ów okrągły obszar to pole wzlotu i lądowania sterowców. Widoczny w środku słup to maszt cumowniczy.
Ale to już temat na inny dział.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Zasugerowałem się podpisem do zdjęcia, widocznie był błędny. Przy okazji wydzieliłem osobny temat o zdjęciach lotniczych.
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Jarek63 pisze:A to z moich zbiorów trzy pocztówki z lat 30-tych XX w.

Obrazek
Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu zdjęcia zamieszczonego przez Jarka.
Czy parterowy po bokach i piętrowy w środku budynek, znajdujący się z tyłu gmachu szpitala, to powojenne lokum szpitala dziecięcego? Co mieściło się tam przed 45-tym? Co obecnie? Kiedy zbudowany?
Interesuje mnie jeszcze budynek o podobnym stylu budowy jak szkoła nr 7, ale położony prostopadle do szkoły, czyli po drugiej stronie ulicy ewentualnego szpitala dziecięcego.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

1. Oddział dziecięcy - ten budynek stoi przy zbiegu dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej i ul. Lotniczej.
Na foto go nie ma. Byłby to lewy górny róg. Ten budunek za Oddziałem Zakaźnym (1926/1927) mieści teraz m.in. siedzibę Narodowego Funduszu Zdrowia.
2. Wzmiankowany budynek to szpital miejski zbudowany w latach 1898/1899. Zniszczony w lutym 1945 roku. Później rozebrany. Aktualny tzw. stary szpital to dobudowane skrzydło z roku 1926/1927.
3. Szkoła to lata 1902/1904.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Szpital dziecięcy - właściwie chyba dziecięcy oddział zakaźny, nie znam oficjalnej nazwy - znajdował się na rogu ul. Grunwaldzkiej i Lotniczej. Nie wiem, kiedy dokładnie został zamknięty, w każdym razie był jeszcze czynny jakieś 8-9 lat temu. Budynek jest powojenny, sądząc po architekturze z lat 50. Przed wojną w jego miejscu był dwupiętrowy dom widoczny w lewym górnym rogu fotografii. Obecnie dawny szpital jest wyremontowany i nie ma nic wspólnego ze służbą zdrowia. Mieszczą się w nim m.in. Pilska Izba Gospodarcza, Agencja Rozwoju Północnej Wielkopolski oraz kilka firm.
W przypadku drugiego budynku sądzę, że Kresce nie chodzi o szpital, ale o dawny dom nauczycieli seminarium nauczycielskiego (zlokalizowanego w SP7). Po wojnie była to przychodnia lotnicza, obecnie po remoncie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Budynek jest znaczne zmieniony przez powojenne przebudowy.
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Dziękuje Wam obu za szczegółowe informacje. No tak, napisałam z tyłu gmachu szpitala, myląc oddział zakaźny z glównym budynkiem. Oczywiście, już poznaje.
W latach 50/60 oddział zakaźny miał salę dla dzieci. Szpital dziecięcy zaś, miał profil ogólny.
Budynek I, o który pytałam-sprawa wyjaśniona. Budynek II- SA108 wpadł na dobry trop.
Czy wiecie, że w parku szpitalnym znajdował się basen strażacki (jeśli to tak się zwie...)? Ciekawe kiedy go zasypano. Pozdrawiam :)
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Kreska pisze:Czy wiecie, że w parku szpitalnym znajdował się basen strażacki (jeśli to tak się zwie...)? Ciekawe kiedy go zasypano
A zasypano? Dałbym sobie rękę uciąć, że wciąż tam jest :)
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Ja rękę chce mieć na miejscu, ale fakt, nawet niedawno tamtędy przechodziłem i jak stał tak stoi.
Kreska
PRZYJACIEL
Posty: 105
Rejestracja: 09 lis 2006, 22:57
Lokalizacja: zagranica

Post autor: Kreska »

Ach! Wniosek z tego taki, że wiosną koniecznie muszę zajrzeć w te strony :lol: Przejeżdżajac samochodem wydawalo mi się, że nie bylo po basenie śladu.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Piła na zdjęciach lotniczych

Post autor: tomcio1 »

mar pisze:
SA108 pisze:Obrazek
Fantastyczne zdjęcie, masz może więcej takich? (np też z lat 50-70).
Również uważam, że to zdjęcie jest fantastyczne, a do osoby która zamieściła to zdjęcie mam pytanie czy nie ma więcej zdjęć tego rejonu miasta z lat przedwojennych? Mieszkam w rejonie szkoły 4 i jak dotąd nie udało mi się dorwać żadnego zdjęcia które by równie z bliska pokazywało rejon moich zainteresowań. Wiem, że w latach przedwojennych nie było tam nic ciekawego tylko jakieś ogródki działkowe, ale może ma ktoś jeszcze dokładniejsze zdjęcia tego fyrtla?
Awatar użytkownika
marcinpla
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2007, 22:44
Lokalizacja: Piła (Jadwiżyn)

Re: Piła na zdjęciach lotniczych

Post autor: marcinpla »

Aktualne... ale w końcu to nadal PIŁA ;)

Obrazek Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Piła na zdjęciach lotniczych

Post autor: ziolek »

Nie. To już jej historia. :) Nie widzę obwodnicy na lotnisku i hali przy szkole na Wojska Polskiego. :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Piła na zdjęciach lotniczych

Post autor: SA108 »

tomcio1 pisze:Również uważam, że to zdjęcie jest fantastyczne, a do osoby która zamieściła to zdjęcie mam pytanie czy nie ma więcej zdjęć tego rejonu miasta z lat przedwojennych? Mieszkam w rejonie szkoły 4 i jak dotąd nie udało mi się dorwać żadnego zdjęcia które by równie z bliska pokazywało rejon moich zainteresowań. Wiem, że w latach przedwojennych nie było tam nic ciekawego tylko jakieś ogródki działkowe, ale może ma ktoś jeszcze dokładniejsze zdjęcia tego fyrtla?
Obrazek

Róg Grabowej i Chałubińskiego, teraz tam chyba stoi żłobek.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Piła na zdjęciach lotniczych

Post autor: tomcio1 »

Dzęki SA108, jak masz coś jeszcze to poproszę bardzo. Akurat to zdjęcie już kiedyś widziałem, ale miło je sobie jeszcze raz zobaczyć. Pozdro :D
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się