Imprezy kulturalne związane z miastem

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Imprezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Aragorn »

Myślę, aby w tym dziale przedstawiać imprezy, wystawy związane z naszym miastem.

Jaką pierwszą ciekawą imprezę, chciałbym zaprezentować wystawę pod nazwą ''Piła kiedyś i dzisiaj''. Wystawa związana będzie z montażami fotograficznymi oraz wizualizacją kościoła św. Janów. Wystawa da nam odpowiedź na to jak mogłaby wyglądać Piła, gdyby nie zniszczenia wojenne. Jest to wystawa Jana Szwedzińskiego.
Zapraszamy w czwartek, godzina 17.30. w holu PDK.
Artis
Posty: 14
Rejestracja: 22 kwie 2005, 17:58

Re: Imrezy kulturalne związane z miastem

Post autor: Artis »

Małe sprostowanie.
Wystawa: TAM I TERAZ - współczesna dokumentacja historii Piły - próba
Autorstwa Jana Szwedzińskiego
Ekspozycja od 24.05.05 - do 8.06.05 (hol PDK)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Kolejne małe sprostowanie :wink: : wystawa czynna od 27.05 do 16.06 (przynajmiej tak jest napisane w PDK). Byłem już na tej wystawie, wstęp oczywiście darmowy. Fotomontaże w większości bardzo ciekawe. Pojawiły się fotki, których nigdy wcześniej nie widziałem, np. plac Wilhelma ze stacją benzynową Esso. Wizualizacja kościoła jest raczej mniej udana. Może przydałoby się więcej zdjęć...
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

14 lutego- 61 rocznica wyzwolenia Piły.
14 lutego uroczystości rozpoczną sie o godz. 12. 00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem na pl. Zwycięstwa w asyście Kompanii Honorowej Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
Następnie o godz. 13. 30 na terenie PWSZ odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy, na której widnieje napis: "W tym miejscu od 1948 roku mieściła się Oficerska Szkoła Samochodowa, sformowana w 1945 roku i przekształcona kolejno: WOSS (1967), w CSSCS (1990), w CSCS (1994), rozformowane w 2002 roku. W 60 rocznicę powstania OSS Pamięci Żołnierskich Pokoleń kadra, podchorążowie, kadeci i pracownicy OSS, WOSS i CSCS."
O godzinie 16. 30 w Pilskim Domu Kultury odbędzie się otwarcie wystawy " Wyzwolenie Piły", a o godzinie 17. 00 rozpocznie się koncert galowy w wykonaniu Orkiestry Sił Powietrznych.
Organizatorzy zapraszają serdecznie mieszkańców Piły do wzięcia udziału w tych uroczystościach.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

"Jeżeli interesujecie się historią swojego miasta, to zapraszamy Was na spotkanie z człowiekiem, który o Pile wie naprawdę bardzo wiele. We wtorek wieczorem w Biurze Wystaw Artystycznych spotkanie z historykiem Piły, profesorem Zygmuntem Borasem.
Jest on wieloletnim redaktorem „Rocznika Pilskiego” i „Rocznika Nadnoteckiego”, współautorem monografii „Piła, zarys dziejów” oraz Honorowym Obywatelem Piły.
Spotkanie z profesorem Zygmuntem Borasem we wtorek (07.03.2006) o 18:00 w BWA przy ulicy Ludowej. Wcześniej profesor będzie gościem „Przystanku Piła i okolice”.
To spotkanie we wtorek o 10:00 w Urzędzie Miasta. Organizatorem obu wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Miasta Piły."
źródło: Radio Eska
Zapraszamy na to ciekawe spotkanie.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Zespół "SCHNEIDEMÜHL" był na spotkaniu z profesorem Zygmuntem Borasem, w składzie Pavvlo, Aragorn. Spotkanie było bardzo ciekawe, szkoda że tak niewielu młodych ludzi na nim było. Można było spotkać m. in. Romana Chwaliszewskiego, Marię Bochan oraz Jana Szwedzińskiego. Nie sposób wymienić wielu innych znanych osób. Wkrótce zamieścimy fotografie. Dodam że można było zakupić znaną książkę Zygmunta Borasa i Zbigniewa Drzewieckiego pt. "Piła, zarys dziejów", oraz uzyskać autograf samego profesora Zygmunta Borasa. Samo spotkanie odbyło się w miłej i przyjemnej atmosferze przy czajniczkach z herbatą.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Także byłem i mam podobne odczucie, że zbyt mało młodych pilan interesuje się historią swojej "Małej Ojczyzny". W świecie jest odwrotnie. Tam poczytują sobie za obowiązek wiedzieć maksymalnie dużo na temat swojej miejscowości. A wiadomości o kraju i innych państwach to szuka sie w literaturze lub w internecie.
Pan prof. BORAS mimo swojego wieku nadal w dobrej formie. Oby jak najdłużej, bo o historii naszego miasta wie chyba najwięcej i może coś nowego napisze.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Może trochę późno informuję, ale zawsze ;)
Dzisiaj w sali kameralnej PDK o godzinie 17 odbędzie się otwarcie wystawy "Piła prawie wczoraj" oraz pokaz multimedialny autorstwa Jana Szwedzińskiego. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna w holu PDK do 31 maja.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

SA108 pisze:Może trochę późno informuję, ale zawsze ;)
Dzisiaj w sali kameralnej PDK o godzinie 17 odbędzie się otwarcie wystawy "Piła prawie wczoraj" oraz pokaz multimedialny autorstwa Jana Szwedzińskiego. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna w holu PDK do 31 maja.
Żałuję, ale zbyt późno zajrzałem tutaj. Chętnie bym poszedł. Szkoda...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

A ja byłem :)
Wystawa jest bardzo ciekawa, zachęcam do jej obejrzenia. Zgromadzono na niej zdjęcia od 1945 r. do lat 70. Dużo więcej zdjęć można było obejrzeć na pokazie (napiszę tylko, że trwał aż godzinę i 40 minut). Mam jeszcze pytanie, na pokazie było zdjęcie przedstawiające konstrukcję opisaną jako "wieża w parku miejskim". Co to było?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: BOGDAN »

Pójdę w tygodniu i zobaczę - trudno tak w ciemno.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

W ramach Dni Piły:
25.05.2007 piątek 10:00
Wspomnienia z Piły z lat 1914-1915, Pete Kuhr-Jo Mihaly (1902-1989) /PDK, Pl. Staszica, sala kameralna, wstęp wolny/
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

I coś więcej o tym:
SPOTKANIA po latach ze sławną pilanką – Piete Kuhr/ Jo Mihaly (1902-1989)
„Elfriede Kuhr alias Jo Mihaly była godną najwyższej uwagi, uzdolnioną, kreatywną i odważną osobą, która całe swoje życie walczyła o sprawiedliwość, prawa słabych prześladowanych. Poza tym była uznaną tancerką i pisarką. Zdobyłam jej pamiętnik...przeczytałam w kilka dni i byłam zauroczona, trudno mi było odłożyć tę lekturę choć na chwilę. Myślę, że jej pamiętnik będzie szczególnie interesujący dla mieszkańców Piły, bo dowiedzą się wiele o swoim mieście, i o ludziach, którzy w nim mieszkali.”
Helena Maier
menadżer ds. kultury Instytutu Stosunków Zagranicznych

22 maja, godz. 16.00
Sesja poświęcona Jo Mihaly – ODN, ul. Bydgoska 21

23 maja, godz. 11.00
Czytanie wojennego dziennika Piete Kuhr (w j. niemieckim) – I Liceum Ogólnokształcące w Pile, ul. W. Pola 11

24 maja, godz. 17.00
Otwarcie wystawy: „Życie i twórczość Jo Mihaly” – Muzeum Okręgowe im. St. Staszica w Pile, ul. Browarna 7

25maja, godz. 10.00
”Wojenny dziennik Piete Kuhr – rok 1914” – Pl. Staszica 1, Teatr Wirtualny PDK, prezentacja parateatralna

Gość spotkań: Pan Thomas Schumann – popularyzator spuścizny Jo Mihaly
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Szkoda, nie mogę, chętnie bym wziął udział w takim spotkaniu.
Polecam i zachęcam innych, będzie można usłyszeć kolejną nieznana historię miasta Piły spisaną przez Jo Michaly.
P. Thomas B. Schumann jest także wydawcą powieści Jo Michaly "EditionMemoria" Hürth k/ Köln, to właśnie stamtąd otrzymałem książkę "Auch wenn es nacht ist" - "Także kiedy jest noc" Powieść, wydarzenia Pile.
Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Wystawa motocykli

Motory, którymi listonosze dostarczali listy i paczki do adresatów w latach 30-tych, 40-tych, 50-tych i 60-tych można oglądać w Urzędzie Pocztowym nr 1 przy al. Wojska Polskiego w Pile. Wystawę stanowią oryginalne, odrestaurowane maszyny z minionego wieku. Ekspozycja, która powstała przy współudziale Muzeum Kultury Dawnej w Dobrajewie, dodatkowo wzbogacona jest fotografiami pracowników Poczty Polskiej z tamtych lat oraz opisami historii motocykli, na których poruszali się listonosze. Wystawa potrwa do 5 stycznia 2008r.
z www.pila.pl
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

"Pamiątki i widoki dawnej Piły"- 14 luty 2008 r. godz.17, rozpoczęcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Pile.
Pocztówki ze zbiorów Jarka63, warto zobaczyć tą olbrzymią kolekcję pocztówek.
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Od 31 stycznia trwa również wystawa "Zapomniana pocztówka z Piły" ze zbiorów Pana Jerzego Czaińskiego. Zbiory prezentowane są w galerii "Na poddaszu", w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Podchorążych w Pile.
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

Jarek63 pisze:Od 31 stycznia trwa również wystawa "Zapomniana pocztówka z Piły" ze zbiorów Pana Jerzego Czaińskiego. Zbiory prezentowane są w galerii "Na poddaszu", w bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Podchorążych w Pile.
Byłem, widziałem. Warto odwiedzić tę wystawę. Około 130 pocztówek. Szczególnie interesujący jest moim zdaniem fragment kolekcji dotyczący Nowego Rynku. Wg moich informacji wystawa ma być czynna do końca lutego.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Orientujecie się, czy wystawa jest czynna w weekendy (w jakich godzinach)?
drstein
PRZYJACIEL
Posty: 272
Rejestracja: 30 kwie 2006, 20:45
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: drstein »

RR pisze:Orientujecie się, czy wystawa jest czynna w weekendy (w jakich godzinach)?
Zdaje się, że wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki. Informacje na stronie www.biblioteka.pwsz.pila.pl
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Aragorn pisze:"Pamiątki i widoki dawnej Piły"- 14 luty 2008 r. godz.17, rozpoczęcie wystawy w Muzeum Okręgowym w Pile.
Pocztówki ze zbiorów Jarka63, warto zobaczyć tą olbrzymią kolekcję pocztówek.
Info z www.pila.pl :
Od 15 lutego br. w Muzeum Okręgowym w Pile czynna będzie wystawa pt. „Pamiątki i widoki dawnej Piły ze zbiorów Piotra Zamorskiego i Jarosława Cwenarskiego" . Na wystawie zostaną udostępnione zwiedzającym m.in. widokówki i pamiątki związane z przeszłością Piły z okresu XIX w. - 1945 r. udostępnione przez pilskich kolekcjonerów.
Byłem i polecam. Wystawa czynna do 13 kwietnia.
A w folderze wystawy wspomniano o naszej stronie... ;)
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

Ja będę szedł z moją klasą na historii na tę wystawę :wink:
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Post autor: sisman »

Kilka fotek dla zachęty

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Jarek63
PRZYJACIEL
Posty: 277
Rejestracja: 27 lip 2005, 19:26
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jarek63 »

Jak zauważył RR brakuje małych ulic. Również żałuję, że wszystko się nie zmieściło szczególnie te małe np. Długosza, Wiosny Ludów, Żeromskiego, Pola, Grunwaldzka, Matwiejewa i wiele innych itd. Z braku miejsca wystawiono te największe. Całość zbioru to ok. 1300 pozycji - wystawiono ok. 800. Jakie są wasze wrażenia z wystawy? Udzielone odpowiedzi pozwolą mi w przyszłości lepiej przygotować wystawę.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Będąc na otwarciu w tym gęstym tłumie nie mogłem wszystkiego spokojnie obejrzeć - czeka mnie jeszcze wycieczka na dłuższy pobyt. Ale i tak, to co zdążyłem zobaczyć w ścisku, tłoku i gwarze zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Wystawa jest wspaniała - grzechem jest jej nie obejrzeć!
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się