Poznańska 131

Myśl techniczna w dawnej Pile (budowle, mosty, samoloty i inne ciekawostki ówczesnej techniki).
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Poznańska 131

Post autor: Matey#24 »

Szukałem jakichkolwiek wiadomości o tym domu, lecz nigdzie nie można się niczego doczytać. Chodzi mi o dom wielorodzinny stojący na rogu Poznańskiej i Cichej. Mieszkałem w nim trochę lat. Z tego co dowiedziałem się, niby w nim mieściła się kiedyś siedziba jakiejś firmy (?) (chociaż z tego co pamiętam niby Niemcy to mieli) zajmującej się wyrabianiem cegieł. Glinę rzekomo doprowadzano z glinianek po drugiej stronie ulicy. Sam dom jest postawiony w sposób przypominający budowle powojenne, ale to moje zdanie. Ze szczegółów jakie pamiętam to: niska piwnica z dużymi pomieszczeniami, korytarz samej piwnicy był bardzo szeroki, bo graliśmy w niej nawet w piłkę, delikatnie łukowaty, ściany w mieszkaniach zrobione ze słomy (?), trzciny i jeszcze jakichś dodatków, poręcze, schody drewniane, wysokie sufity w mieszkaniach, stolarka okienna raczej zwykła i trochę taka prowizoryczna, bo każdej zimy był problem z mrozem wchodzącym do mieszkania, strych widziałem raz w życiu i był zagracony, miałem może z 8,9 lat jak tam byłem. W otoczeniu domu musiało stać coś jeszcze, bo na podwórku, przy części z trawą w ziemi leżało mnóstwo cegieł i kamieni. Zdarzało się, że podczas zabawy walały się stare talerze w piasku.
Macie jakiekolwiek informacje i tym budynku? Na planach zamieszczonych na stronie niestety nie mogę dopatrzeć czy jest on już przed wojną, czy też nie.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Poznańska 131

Post autor: Matey#24 »

Odnawiam temat po ponad roku. Ktoś mógłby pomóc?
makrok
Posty: 30
Rejestracja: 27 maja 2007, 20:43
Lokalizacja: Podlasie

Re: Poznańska 131

Post autor: makrok »

W Wykazie Gminnej Ewidencji Zabytków pod pozycją 346, początek XX w.
Matey#24
Posty: 267
Rejestracja: 17 sty 2013, 00:53

Re: Poznańska 131

Post autor: Matey#24 »

Dobre i to :) Chodzi mi też o potwierdzenie, uzupełnienie, rozszerzenie informacji jakoby w tym miejscu miała miejsce jakaś centrala/siedziba firmy, czy czegoś podobnego zajmującej się wytwarzaniem cegieł...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się