Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Myśl techniczna w dawnej Pile (budowle, mosty, samoloty i inne ciekawostki ówczesnej techniki).
Awatar użytkownika
muszka
Posty: 21
Rejestracja: 12 cze 2005, 09:30
Lokalizacja: Piła

Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Post autor: muszka »

Witam!
Czy ktoś coś wie na ten temat? Przecież te budynki są poniemieckie tak jak ulica Śmiłowska, może wiadomo co tam się produkowało przed wojną?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Zasadniczo to samo, co teraz :). Historię zakładów (głównie powojenną) można przeczytać na ich stronie: http://www.zetpezet-pila.com.pl/zaklad.html Właścicielem fabryki był niejaki Koehlmann. Od jego nazwiska pochodziła nazwa Koehlmannstr. - po wojnie nazwano ją ul. Węglową. Pewnie przy tłumaczeniu pomylono Koehlmann z Kohle (węgiel). Willa owego Koehlmanna do dziś stoi na terenie zakładów. Przed wojną była w Pile jeszcze druga krochmalnia przy Fabrikstr. (ul. Fabryczna). Był to osobny zakład o nazwie "Genossenschaftsfabrik A.G.". Po wojnie stał się oddziałem obecnych zakładów, oczywiście jest od dawna nieczynny... Porobiłem trochę fotek obydwu fabryk, jakby ktoś był zainteresowany to mogę je tutaj wrzucić. Przy okazji zapytam - czy ktoś kiedykolwiek widział ich przedwojenne zdjęcia?
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

Ja bym prosił o wrzucenie tych fotek :wink:
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

No i ja również poproszę o wrzucienie tych fotek, a propo czy masz też fotki tej willi tego właściciela?
Czy fotki z wewnątrz zakładu też posiadasz? Jeśli tak to bardzo bym prosił.

pzdr.

marcin
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Willa to ten budynek:

Obrazek Obrazek

Ze środka niestety nie mam żadnych zdjęć (zresztą nigdy tam nie byłem ;) ). Więcej fotek wkrótce.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

O ile wiem, w części parterowej willi mieści się laboratorium ZPZ-tu. Byłem tam kiedyś, niestety nie posiadam fotek.
mar
Posty: 33
Rejestracja: 24 mar 2006, 15:16
Lokalizacja: Piła

Post autor: mar »

SA108 pisze:Ze środka niestety nie mam żadnych zdjęć (zresztą nigdy tam nie byłem ;) ). Więcej fotek wkrótce.
Dzięki za fotki, są bardzo ładne, a swoją drogą szkoda że nie ma fotek ze środka zakładu. Byłem tam kiedyś przez krótką chwilę i jest tam sporo starego budownictwa z czerwonej cegły, które warto byłoby mieć w swoich foto - zbiorach (ja akurat wówczas nie posiadałem aparatu, a szkoda).

Pozdrawiam

Marcin
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

To trzeba sie śpieszyć bo już jeden budynek jest burzony z tego co widać :cry:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Możesz dokładnie napisać który? Wybrałbym się tam jutro z aparatem ;)
Awatar użytkownika
muszka
Posty: 21
Rejestracja: 12 cze 2005, 09:30
Lokalizacja: Piła

Post autor: muszka »

Aragorn pisze:O ile wiem, w części parterowej willi mieści się laboratorium ZPZ-tu. Byłem tam kiedyś, niestety nie posiadam fotek.
Zgadza się w jednej części budynku jest laboratorium ZPZ a w drugiej są mieszkania.
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

SA108 pisze:Możesz dokładnie napisać który? Wybrałbym się tam jutro z aparatem ;)
Trudno go opisać... ale jak wejdziesz na Śmiłowską i popatrzysz na budynki w ziemniaczance to zobaczysz jeden burzony i taki jeden biały remontowany :wink:
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Rzeczywiście rozbierany jest parterowy ceglany budynek, coś się też dzieje przy tej hali za nim, mam nadzieję, że to nie rozbiórka?

Obrazek

Przy okazji mam pytanie - co się buduje na rogu Walki Młodych i Śmiłowskiej?
Marcin241
Posty: 44
Rejestracja: 13 lip 2005, 16:39

Post autor: Marcin241 »

SA108 pisze:Przy okazji mam pytanie - co się buduje na rogu Walki Młodych i Śmiłowskiej?
Stacja lpg, a ten budynek dalej to nie rozbiórka tylko MEC to chyba przejął i będą robić ogrzewanie centralne.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Post autor: SA108 »

Awatar użytkownika
kolega
Posty: 242
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:10
Lokalizacja: Piła

Re: Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Post autor: kolega »

Ciekawe fotki...
Dawny Pilanin
Posty: 22
Rejestracja: 07 paź 2008, 22:19

Re: Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Post autor: Dawny Pilanin »

Informacji merytorycznych na temat samych zakładów nie mam, ale sentymentami z nimi związanymi, trochę się podzielę. W latach powojennych pracownicy otrzymywali "deputat" w postaci litrowych słoików syropu skrobiowego. Przy ówczesnej biedzie ten syrop był obiektem dziecięcego pożądania i ukradkowego podjadania, gdyż smakował jak miód.
Również jako dziecięcy mieszkaniec Wawelskiej paczką wyprawialiśmy się na poldery wylewowe Krochmalni. Wyzwaniami były skoki przez rowy ściekowo-dopływowe, jakże często jednak kończące się lądowaniem pupą w śmierdzącej brei. Tak przy okazji; ochrona wód naszej rzeki od początku była nakazem istnienia i pracy Krochmalni. Osady wykorzystywano do nawożenia polderowych pól, które po fermentacji biologicznie się rozkładały i użyźniały. Zapach tej fermentacji w mojej pamięci pozostał zapachowym wyznacznikiem Piły. To tyle, pozdrawiam.
Maksiu
Posty: 126
Rejestracja: 05 mar 2012, 15:31

Re: Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Post autor: Maksiu »

Stamtąd tak okropnie "jedzie", że ludzie uważają że, to Stokłosa. Tam mają taką dziwną śmierdzącą substancje, jak zbliżycie się to tej rury nad torami kolejowymi. Dziwne to... :smile3:
Jaca
Posty: 50
Rejestracja: 21 sty 2010, 22:18

Re: Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Post autor: Jaca »

Czy ma ktoś może stare foto obiektów na terenie ZPZ, kiedyś SA108 podał link: http://www.zetpezet-pila.com.pl/content ... ng,polish/, ale niestety jest już nieaktywny.
jasonx
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2015, 18:13
Kontakt:

Re: Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Post autor: jasonx »

Nigdy nie byłem w Pile, ale chyba kiedyś się skuszę, bo widzę, że kawał historii tam macie.
herman
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2019, 15:01

Re: Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego

Post autor: herman »

Cześć,
Czy którys z forumowiczów posiada zdjęcia Ziemniaczanki i kamienic na Węglowej z okresu przedwojennego? Z góry bardzo dziekuję
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się