Mosty

Myśl techniczna w dawnej Pile (budowle, mosty, samoloty i inne ciekawostki ówczesnej techniki).
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Mosty

Post autor: BOGDAN »

Pierwszy most żelbetonowy, który oddano do użytku w naszym mieście w 1924 roku to most im. Karla Krause (Karl Krausebrücke). Nazwany na cześć ówczesnego nadburmistrza. Zniszczony (wysadzony w powietrze) 13 lutego 1945 roku w przededzień zajęcia Piły przez Rosjan.

Dowiedziałem się od szefa Heimatkreis z Cuxhaven, że ponoć mają oni foto z okresu budowy mostu. Obiecali przesłać ksero. Być może uda się mi dotrzeć do tego.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

Oto ten most:

1.
Obrazek

2.
Obrazek

3.
Obrazek
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Trzecie zdjęcie nie przedstawia mostu Karla Krause, ale stojący wcześniej na jego miejscu drewniany most dla pieszych zwany Smoczym Mostem (Lindwurmbrücke). Warto także wspomnieć o betonowym moście w Kalinie zbudowanym w latach 1922-23.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Roto »

A kim to wogóle był Karl Krause?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Dr Karl KRAUSE piastował stanowisko burmistrza od maja 1895 roku. Poczynił wiele dobrego dla miasta. Dzięki niemu Schneidemühl uzyskała 1 kwietnia 1914 status powiatu grodzkiego. Przedtem wchodziła w skład powiatu chodzieskiego. Stanowisko burmistrza zmieniło się na nadburmistrza. Krause pozostał nim do 1929 roku.

Czy ktoś jest w posiadaniu foto kładki dla pieszych, którą zbudowano dla usprawnienia przejścia przez rzekę na dworzec kolejowy? Oczywiście chodzi o tą przedwojenną.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Obrazek

Widok na most kolejowy. Pozostały po nim kamienne kręgi.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

To raczej nie jest żaden z pilskich mostów. Zdjęcie jest podpisane "Piła - most graniczny", a jak wiadomo takiego u nas nie było. Może to jednak być któryś z mostów z okolic Piły. Może ktoś wie dokładnie, który?
Zdjęcia kładki koło dworca niestety nie mam. Na razie udało mi się znaleźć widoki następujących mostów na Gwdzie:
- drewniany most koło Eichberg,
- kładka koło kąpieliska miejskiego,
- Most Miejski,
- Smoczy Most,
- Most Karla Krause,
- mosty w Kalinie: drewniany i betonowy. Czy ktoś ma zdjęcia innych mostów?
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Post autor: Rafal_Pila »

Bardzo chętnie bym się z tymi zdjęciami zapoznał. Czy jesteś w stanie je tu wstawić?
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

SA108 pisze:To raczej nie jest żaden z pilskich mostów. Zdjęcie jest podpisame "Piła - most graniczny", a jak wiadomo takiego u nas nie było. Może to jednak być któryś z mostów z okolic Piły. Może ktoś wie dokładnie, który?
Może Ujście? Widać, nad mostem znaczne pagórki.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Rafal_Pila pisze:Bardzo chętnie bym się z tymi zdjęciami zapoznał. Czy jesteś w stanie je tu wstawić?
Część z tych zdjęć jest aktualnie w kolejce do skanowania, jak je zeskanuję to wstawię je na forum.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

ziolek pisze:
SA108 pisze:To raczej nie jest żaden z pilskich mostów. Zdjęcie jest podpisame "Piła - most graniczny", a jak wiadomo takiego u nas nie było. Może to jednak być któryś z mostów z okolic Piły. Może ktoś wie dokładnie, który?
Może Ujście? Widać, nad mostem znaczne pagórki.
Oczywiście jest to most w Ujściu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

http://www.dawna.pila.pl/czytelnia/mosty.php - i jak Wam się podoba? ;) Gdyby ktoś chciał powiększenia któregoś ze zdjęć to proszę pisać.
Awatar użytkownika
obserwator
Posty: 320
Rejestracja: 16 sty 2006, 07:51
Lokalizacja: Wielkopolska
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

mosty

Post autor: obserwator »

Jasne, że się podoba! Okazuje się, że tych kolejno budowanych i niszczonych mostów było bardzo dużo... Trudno się w tym połapać zwłaszcza na tle ciągle zmieniających się nazw nie tylko mostów ale i ulic, dzielnic.
Należąc do ludzi starszego pokolenia czasem specjalnie używam socjalistycznego nazewnictwa ulic, wkurzając tym młodszych. Oni już teraz są zdezorientowani gdy nagle powie się np. że coś mieści się przy ul. Bieruta :-) Nic zatem dziwnego, że ja też z trudem lokalizuję jeszcze starsze nazwy ulic, placów, mostów naszego miasta. Pomocny jest oczywiście spis na http://www.dawna.pila.pl/nazwy_ulic.php Pozdrowionka!
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Co prawda mnie osobiście "temat" - Technika w dawnej Pile akurat nie pasuje do zamieszczonego poniżej zdjęcia ale trudno co dla jednych jest dawną (w znaczeniu prehistoryczną dla drugich jest miastem młodości).
No ale do rzeczy albo a'rem. Przekonany jestem, że na forum już nie "istnieją" osoby, które chodziły po tym "moście" - oczywiście nie wliczając w to mojej skromnej osoby.
Zatem co to było - gdzie? (zaręczam, że w Pile) w jakich latach - to jest łatwe i kto wie co jest w tle?

Obrazek
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Wydaje mi się, (nie sprawdzając starych Foto), że to na wyspie, dawne kąpielisko?

Tom
RL
Posty: 49
Rejestracja: 19 kwie 2006, 12:22

Post autor: RL »

Kładka koło szkoły muzycznej.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Tom - przestrzeliłeś to nie jest kładka na wyspie. Przykro mi!
RL - ciepło to jest "kładka" można powiedzieć "przy" szkole muzycznej. Obecnie w tym miejscu jest tzw. mały mostek przejście dla pieszych między pl. Staszica a ul. Walki Młodych. Jak się dobrze przypatrzeć to widać, że całe ustrojstwo pływa na beczkach.
Pierwszy raz szedłem "po tym" z matką w ciemną noc na początku lutego 1946 rok.

Ale pytanie było trzyczęściowe!!!
W którym to było roku??? Nie chcę "nabijać postów" więc odpowiem. Jest to na pewno rok 1946! Ale nie wykluczam również, że może to być również jeszcze w 1947 roku choć??? Najprawdopodobniej wszyscy z tego zdjęcia już nie żyją! A jeśli to tych dwóch mężczyzn - dalej od obiektywu. Na pierwszym planie (ta piękna blondynka) to moja mama.
Niestety zginęła na przejściu dla pieszych w Pile 54 lata później (w roku 2000!).

A co jest w tle czyli na drugim brzegu rzeki? Czyli po lewej stronie Gwdy?
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Posiadam ksero książki wydanej w Cuxhaven z 1979 i tam są zdjęcia dwóch mostów kolejowego "Eisenbahnbrucke" i zwodzonego "Strabenzugbrucke" nie wiem czy dotyczą Piły.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Chodzi o te zdjecia?

Obrazek

Jeśli tak, to są to mosty w Ujściu - kolejowy i drogowy.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Tak, dzięki.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: MiReK »

Czy wiadomo coś o moście drewnianym który znajdował się w okolicy dzisiejszego mostu obwodnicy przy Walki Młodych.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

W latach 1954-56 byłem członkiem sekcji wioślarskiej KKS"Polonia" mieliśmy przystań przed mostem kolejowym "tczewskim" i pływaliśmy po Gwdzie w górę do zburzonego mostu przy Hotelu przy ul. Bieruta (dalej trzeba było przenosić, bo to była czwórka ze sternikiem czyli taka troszkę "dłuższa" łódka) i na dól w kierunku Kaliny i przypominam, że w tych latach były- tam "gdzieś" jakieś resztki pali czy podpór mostowych ale miejsca niestety nie określę! Być może, że to było to.

W latach póżniejszych- gdy mówiło się w Pile o "Stilonie" czy "Chemitexie" postawiono tam jakiś drewniany most ale o nim to już nie ze mną. Może ktoś ze starszych mieszkańców ul.Walki Młodych, czy innych ale tam za drugim przejazdem!??? A może ktoś w "Drogach i ulicach"????
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

O tym moście była już mowa na forum:
viewtopic.php?p=1392#1392
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

A ja się "wrócę" do mojego pytania przy kładce przez rzekę - tej kładce na beczkach (z 1946 albo i 47 - jeszcze).
Pytałem co widać w tle??? No oczywiście widać wyjście po schodach na "górkę" a po prawej stronie - zabudowania drugiej przystani na Gwdzie.
Nie pamiętam na którym wątku pytał ktoś ile było za czasów niemieckich miejsc kąpielowych i przystani?
Jedna uchowała się w bardzo dobrym stanie to ta w pobliżu mostu kolejowego "tczewskiego" przed Zakł. Ziemniaczanki po prawej stronie. Była "eksploatowana" przez sekcję wioślarska a przedtem i kajakarską Polonii. Do roku 1956-57 kiedy to cały sprzęt sprzedano chyba do Szczecinka a pieniądze poszły na sekcję żużlową!
Moje "starsze rodzeństwo" czyli trochę starsi ode mnie członkowie tej sekcji odnosili różnego rodzaju sukcesy byli nawet na podium Mistrzostw Polski ale ja dziś nie pamiętam szczegółów. Plącze mi się w pamięci nazwisko Mazajczyk (siostry-kobiety). To byli rówieśnicy i nieco młodsi od pierwszego wioślarza Polski - Teodora Kocerki. Oprócz łodzi wieloosobowych były tam i skify? (co to jest?).
Drugą przystanią była właśnie TA - tym razem po lewej stronie Gwdy. Istniała bodajże do 1950 roku!?
A mostki w tym miejscu bardzo długo miały "pecha' nawet te wysokowodne chyba z trzy czy cztery razy pod rząd zabierały ją kry płynące po Gwdzie albo wysoka woda. I do czasu gdy nie uruchomiono mostu (drewnianego) w ulicę Domańskiego i Bulwarową jedynym mostem był most na Bydgoskiej (obecnie przy hotelu Rodło).
Awatar użytkownika
Rafal_Pila
Posty: 41
Rejestracja: 21 sie 2006, 01:13
Lokalizacja: Podlasie!

Post autor: Rafal_Pila »

Fotka mostu w Kalinie z eBay:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się