Galeria Waszych znalezisk

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Galeria Waszych znalezisk

Post autor: SŁOWIANIN »

Witajcie!!! Postanowiłem stworzyć nowy dział, w którym to będziecie mogli zamieścić fotografie swoich znalezisk. Tutaj również będzie można wyjaśnić w miarę możliwości co jest co i z czym się je.
Pozdrawiam wszystkich poszukiwaczy.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Zagadkowa studzienka.

Post autor: SŁOWIANIN »

Będąc kiedyś na poszukiwaniach z wykrywaczem metalu natknąłem się na coś takiego, w rejonach cmentarza cholerycznego, na ok 45-50 cm znajduje się studnia kanalizacyjna, studzienka była uzbrojona w żeliwną kratkę, jej boki wyłożone były ciosanym kamieniem oraz cegłą bez zaprawy, całość była takiej formy aby zbierać wodę, w pobliżu tego miejsca ok. 20m natknąłem się na jeszcze coś, mianowicie las rośnie na betonowej posadzce, ok. 40 cm pod ziemią, w czasie odsłaniania tej strefy wykopałem parę sztuk zużytych narzędzi, może to nic wielkiego. Ważne jest jeszcze coś, na drogach leśnych prowadzących w to miejsce można trafić na resztki mundurów, pozostałe szczątki są bardzo zniszczone ale dokładnie można z nich odczytać że był to mundur lub ubranie robocze.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

A oto kilka fantów z naszych lasów:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Fot. Paweł Cyżykowski

...jeżeli są osoby ciekawe co to dokładnie za przedmioty to bardzo chętnie udzielę wszelakich informacji. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Proponuję przy zamieszczaniu fotek zamieszczać także ich opis :)
Interesuje mnie piąta fotka, co to takiego?
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Witaj, no to po kolei od lewej:
1. Lotka stabilizująca od pocisku moździerzowego WURFGRANAT kalibru 80mm. Pocisk został wyprodukowany w 1939r przez fabrykę DYNAMIT NOBEL AG KOHLN. Pocisków tych wyprodukowano około 73 972 000.
2. Lotka stabilizująca od pocisku moździerzowego WURFGRANAT kalibru 50 mm. Pocisk został wyprodukowany w 1940r przez fabrykę MUNITIONSWERKE SCHOENEBECK AM ELBE (SOLLIER&BELLOT).
3. Lotka j.w. 1.
4. Lotka stabilizująca sowieckiego ciężkiego pocisku moździerzowego kalibru 120mm (tyle wiem).
5. Skorupa sowieckiego (najprawdopodobniej) pocisku burząco odłamkowego kalibru 75mm.
6. Skorupa niemieckego fugasowego pocisku przeciwpancernego kalibru 75 mm. Pociskiem tym strzelało działo PAK 40 75mm.

PRZYPOMINAM, ŻE ŻADEN Z POKAZANYCH PRZEZEMNIE PRZEDMIOTÓW NIE POSIADA WŁAŚCIWOŚCI BOJOWYCH.
POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...kolejne ciekawe rzeczy z naszych pilskich lasów. Przestrzelony magazynek od sowieckiego Dektariewa wraz ze sprężyną napinającą oraz słupek forteczny wersja mała 1 metr, słupki takie były wykorzystywane do wykonywania zapór przeciwpiechotnych z drutu kolczastego. Z ziemi wystawało około 15 cm, takiego słupka i na tej części montowano sieć z drutu kolczastego. Słupki te były kryte cynkiem i trafiają się całkiem niezłe okazy, pomimo swoich 60 lat.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

SŁOWIANIN pisze:6. Skorupa niemieckego fugasowego pocisku przeciwpancernego kalibru 75 mm. Pociskiem tym strzelało działo PAK 40 75mm.
Parę lat temu to takich skorup było pełno na Dolaszewie, pamiętam bo za dzieciaka jeździłem tam po czubki karabinowe.
Ogólnie mówiąc eksponaty ładnie zachowane, czym je zakonserwowałeś?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek

Przedstawiam guzik kolejarza niemieckiego znaleziony w rejonie Kaliny.
Stan jak widać bardzo dobry, guzik wykonany z tworzywa sztucznego.
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Witam
Stal czyszczę w sodzie kustycznej albo prościej w krecie do rur (granulat). Rozpuszczam kreta w gorącej wodzie do tego stopnia, aż robi sie nieduża zawiesina, nastepnie wkładam do tego roztworu przedmiot. W zależności od korozji 1 lub 2 dni czekam. Następnie czyszczenie mechaniczne. Do tego używam zwykłej wiertarki z nakładką drucianą. To w zupełności wystarczy aby pozbyć się bardzo ładnie korozji. Nie czyszczę żeczy aluminiowych w krecie, ponieważ aluminium się rozpuszcza. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Przedstawiam dość ciekawą popielniczkę znalezioną po walkach na Danzinger Platz przez moją babcię.
Stanowi ona dla mnie pamiątkę dość szczególną.

Obrazek

Trommler- dobosz
Alarm- alarm
neue Front- nowy front
Sturm- atak.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Kanclerz »

Aragorn pisze:Przedstawiam dość ciekawą popielniczkę znalezioną po walkach na Danzinger Platz przez moją babcię.
Stanowi ona dla mnie pamiątkę dość szczególną.
Słuchaj kolego Aragorn. :D Powiesz w końcu jak to było z tą popielniczką czy nie? :evil: Wspominaleś tu na forum i w mailu, że babcia miała przez nią kłopoty. Chociaż wiem, że z pewnymi tajemnicami trudno się dzielić. :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

To nie jest żadna znowu tajemnica.
Chciałem się jeszcze trochę dowiedzieć więcej informacji.
Niestety w czasie świąt rozminąłem się z wujasem, który mógłby coś więcej dodać do historii tej popielniczki- jako dzieciak nie drążyłem zbytnio tematu, teraz tego oczywiście żałuję.
Więc w czasie prac porządkowych babcia wzięła sobie tę popielniczkę i schowała za pazuchę.
Zobaczył to jeden z sowietów i myśląc że chowa tam jakieś skarby kazał oczyścić kieszenie.
Okazało się że wzięła sobie jakąś hitlerowską popielniczkę.
Widząc tę popielniczkę pomyślał, że to Niemka podająca się za Polkę.
Chciał ją z miejsca rozstrzelać.
Drugi natomiast żołnierz odprowadził ją do komendantury miasta gdzie po długotrwałym sprawdzaniu danych osobowych została puszczona wolno.
To tak w skrócie przedstawiona historia tejże popielniczki.
Co do popielniczki dodam, że oprócz widocznych na niej napisów, brak jest np. danych producenta czy też innych symboli pod jej spodem.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek

Troszkę skorup z mojej kolekcji.
Większość znaleziona na terenach leśnych Kaliny, skorupa granatu w lesie pomiędzy Skórką a Dobrzycą. Co do łuski to pochodzi z terenu poligonu - znaleziona podczas budowy obwodnicy.
Dodam jeszcze, że w moim zbiorze posiadam skorupę o wadze około 10 kilogramów- podobna do tej na pierwszym planie, tyle że większa.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 781
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Poniżej zamieszczam zdjęcia podesłane mi na maila przez użytkownika "skinsPila".
Wskazany byłby jeszcze jakiś kometarz odnośnie Twoich znalezisk, tak więc czekamy :D
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Od siebie napiszę tylko tyle, że masz naprawdę niezłą i pokaźną kolekcję fantów! Tylko pozazdrościć!
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Ciekawy zbiór, podobają mi się te odznaczenia niemieckie i ta tablica.
Szkoda że tak przeżarta ale czas zrobił swoje :(

Czekamy na opisy :)
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Witam!!!
Na wstępie chciałem podziękować Pawłowi za wstawienie zdjęć (dziEki).
I tak wszystkie te fanty zostały odnalezione na terenie Piły lub w jej obrębie:
Porcelana: mały talerzyk to Luftwaffe FL.U.V 1940 Bohemia znaleziony na terenie Kaliny razem ze zdjęciem pilota po lewej stronie u kumpla na strychu, następna to filiżanka, zwykła sygnowana jako GIESCHE. Dostałem ją od kolesia z ul. Sportowej razem z inną. Następna to filiżanka z nasypu kolejowego, odkopana koło oczyszczalni ścieków (BAHNWIRTSCHAFT SCHNEIDEMUHL), sygnowana BERLIN SW19 1/38 NR:438. Kolejna filiżanka którą odkupiłem, to filiżanka SS/SA, sygnowana C.T TIELSCH ALTWASSER 1941 z ul.Sportowej, następny duży to talerz LUFTWAFFE, odnaleziony w starej chacie na strychu sygnowany FL.U.V 1942 KOLMAR. Kolejne zdjęcie przedstawia wieszak, dostałem go od kolegi (KAUFHAUS C.BUZA, SCHNEIDEMUHL). Butelki, mam ich więcej zostały odnalezione na nasypie razem z filiżanką, duża posiada napis (LUDWIG DŁUŻEWSKI BERLIN UNWERKAUUFLICH), ładna i cała reszta bez napisów. Dokument robotnika przymusowego, znaleziony, w sumie to mi koleś go dał (DEUTSCHES REICH ARBEITSBUCH----SABINA HORST NR:82GR/17872). Pociski i łuski odnalezione na terenie jak i w samej Pile, ten duży ma ładne nazistowskie sygnatury, orzełek aluminiowy z czapki Wehrmacht odnaleziony w lesie na pozycji MG-42 (CAŁE WIADRO ŁUSEK). po lewej stronie jak się idzie na jezioro Piaszczyste, za przetokiem po lewej stronie. Krzyż I wojenny srebrny, odkupiłem go od takiego dziadka, ponoć znalazł go w szkatułce na strychu na terenie Piły, broszka krzyża I wojennego znaleziona na ulicy Poznańskiej przy torach, 3 odznaki zlotowe N.S.D.A.P. jak dla mnie dość ładne, jedna znaleziona na górkach przy ul:Orzeszkowej razem z karabinem Mauser :D. Następnie to krzyż matczyny nadawany matkom za syna w wojsku (złoty, srebrny, brązowy)
znaleziony na górkach przy ul:Orzeszkowej. Ta mała okrągła, to wpinka DEUTSCHES ROTES KREUZ, dawana za oddawanie krwi, odnaleziona (sztuk 11) na terenie starego szpitala, pierścień odnaleziony na terenie Obozu Koncentracyjnego I-wojennego przy wylocie na Śmiłowo prawa strona, napis na nim brzmi - ME ZOSSENE SOUWENIR, zrobiony ze śruby ładny. Hełm (parę hełmów) odkopany na pozycjach ul. Poznańska pomiędzy trasą na Poznań a cmentarzem, znajdują się tam groby niemieckich żołnierzy, niestety przypadkowo odkryte. Tablica graniczna z Kaliny, pewno że szkoda, ale jak na ten stan to i tak rarytasik.

Myślę, że udzieliłem wyczerpujących informacji na temat moich fancików, posiadam ich bardzo dużo ale to może innym razem.
Pozdrawiam serdecznie SkinsPila :D
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Dzięki za opisanie swoich zbiorów :)

Obrazek

Wygląd tablicy- niestety nie mój zbiór, a fant z e-Baya.
Fotka poglądowa.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Jest to tylko mała część moich zbiorów, jak byście chcieli więcej zdjęć to mogę podesłać Pavvlo, bo niestety nie potrafię jeszcze sam wstawiać zdjęć.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1763
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

C.T TIELSCH ALTWASSER 1941
FL.U.V 1942 KOLMAR
Może będę mógł pomóc co do miejsca produkcji tych znalezisk :D Altwasser to obecnie Stary Zdrój (dzielnica Wałbrzycha, zakład nazywa się obecnie Fabryka Porcelany "Wałbrzych"), a Kolmar to oczywiście Chodzież.
inf.rgt149
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2006, 09:19
Lokalizacja: Piła

Post autor: inf.rgt149 »

Ta tabliczka oznacza, że budynek na którym była umieszczona, posiadał ubezpieczenie pożarowe, nie jest to tabliczka graniczna, na tym terenie występowały głównie dwie odmiany, mianowicie: biała - jak wyżej i niebieska różniąca się oprócz koloru napisami, np. FEUERSOZIETAT PROWINTZ POMMERN .
Pozdrawiam
Ojciec_chrzestny
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2006, 17:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: Ojciec_chrzestny »

Książka z 1886 roku w dobrym stanie.

Obrazek Obrazek Obrazek

P.S. Skinspila jakiego wykrywacza używasz? :o
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Zwykły saper, ale jak się nieźle wsłuchasz to jest nawet skuteczny :D
Awatar użytkownika
marek1105
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2006, 19:43
Lokalizacja: Piła

Post autor: marek1105 »

Należy zawsze sprzątać stare strychy, bo może wpaść w ręce niezły skarb. 10 zlotych monet z Mikołajem 2 od 1896 do 1902 roku. Złoty krzyżyk całkiem spory z jakimś kamieniem i złoty zegarek firmy longines. Pozdrawiam. Sorry za słabe fotki.

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatni_Don
Posty: 26
Rejestracja: 17 cze 2006, 20:05

Post autor: Ostatni_Don »

Widziałem to już na forum.
PS. Możesz zdradzić czego był to strych? Bo chyba nie twojego domq?
Ostatni_Don
Posty: 26
Rejestracja: 17 cze 2006, 20:05

Post autor: Ostatni_Don »

Guzik pruski 1 wojenny - okolice Kaliny
2 guziki powojenne polskie - Piachy
i trochę różnych łusek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

P.S. Czym się różniły naboje od mausera z zieloną i czerwoną farbą na spłonce?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się