Papierzyska

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Papierzyska

Post autor: Aragorn »

Znaleziony sowiecki bon 100 rublowy, dosyć dawno na strychu w jednym z pilskich domków, czyżby pamiątka po żołnierzu walczącym o wyzwolenie miasta?

Obrazek Obrazek

Dołączam jeszcze znalezioną w ścianie pod farbą klejową reklamę niemieckich papierosów.
Dodam, że Niemcy, aby wyrównać ściany przyklejali na nie gazety.
Właśnie pod jedną z takowych gazet udało mi się zdobyć takową rzecz.
Poniemieckie gazety jednak ciężko z takich ścian uzyskać w całości, mokre rozrywają się.
Mam na myśli stare poniemieckie domy gdzie ściany kryją niejedno...

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

A to juz typowo pilskie znaleziska:

Obrazek
Papier ze sklepu Ferdinanda Grassa.

Obrazek
Pieczęć w książce od botaniki z Kathol. Gemeindeschule.

Obrazek
Oraz czysty blankiet z kościoła ewangelickiego...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Na pieczęci jest napisane "Kathol. Gemeindeschule Schneidemuhl, Bromb. Vorst.". Ta pieczątka pochodzi więc z III szkoły gminnej na Przedmieściu Bydgoskim (budynek dawnego kuratorium przy ul. Bydgoskiej).
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

Paczka papierosów, strychowe znalezisko w bardzo dobrym stanie:

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Wybrane stronice książki.
Z takiej książki uczyli się matematyki młodzi pilanie w latach 1930 - 40.

Obrazek

Czasem zastanawiam się jak potoczyły się dalsze losy tego ucznia.
Może komuś uda się odczytać imię i nazwisko?
Byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1764
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Post autor: SA108 »

Obóz Hitlerjugend? :shock: Propaganda na każdym kroku...
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Obrazek Obrazek Obrazek

Skan pierwszy przedstawia drugą stronę dokumentu z kościoła ewangelickiego - pierwszą zamieściłem wcześniej - jest na niej spis mebli znajdujących się w opuszczonym niemieckim domku jednorodzinnym. Dwie fotki to okładki z zeszytu.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Niestety coraz rzadziej o takie znaleziska. Wielu ludzi, nie znając niemieckiego, po prostu każdy "papier" w tym jezyku wyrzuca do śmietnika albo pali. A szkoda, bo z pewnością nie jedna "perełka" uległa zniszczeniu.
Jednakże coraz częściej widać, że remontuje się domy z lat przedwojennych i zmienia pokrycie dachów. Nie wykluczone, że może "coś" się jeszcze uchowało.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Zgadzam się, sporo różności można jeszcze znaleźć podczas remontów starych poniemieckich domków. Moje znaleziska tutaj zamieszczone pochodzą z czasów kiedy wykonywałem prace budowlane w takowych domach. Za zgodą właścicieli stałem się posiadaczem owych papierzysk. Mam w zanadrzu jeszcze parę mapek z atlasów geograficznych, ciekawsze z czasem zamieścimy na stronie. Dodam że w domku w którym mieszkałem, piec kaflowy krył w sobie sporo marek - z okresu hitleryzmu. Do dzisiejszych czasów używana jest przez moją rodzinę maszyna krawiecka Singera, poniemiecki młynek do mielenia kawy, w dalszym ciągu jest sprawny, chociaż stanowi już tylko ozdobę. Sporo można jeszcze wykopać w co niektórych ogrodach przydomowych, ziemia kryje swoje tajemnice, ściany, podłogi również.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Papierzyska to to może nie są, ale może ktoś coś będzie mógł napisać o tych przedmiotach. Pierwszy to chyba guzik (ale co za guzik), a drugi - nie mam pojęcia. Macie jakąś koncepcję?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Post autor: hose »

A ja mam takie coś. Może ktoś mi więcej powie o tych rzeczach??

Obrazek
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Co do niewielkich karteczek w klaserze - w większości są to wklejki z pilskich księgarni, które umieszczano w sprzedawanych książkach.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Post autor: hose »

To akurat wiem. Chodziło mi o coś bliższego np. gdzie te sklepy się znajdowały na jakich ulicach i może fotkę z jakąś z tych księgarni ktoś ma. Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Znalezisko

Post autor: Roto »

W zeszłym roku, gdy byłem w mieście Gdynia, odbyłem wycieczkę po lesie, wiedząc iż była tam "ostatnia linia obrony" co mogło owocować w znaleziska. Po krótkim marszu doszedłem do urowsika leśnego (Rosyjskie pozycje) i znalazłem dziwną rzecz, ciężko ją nazwać. Kolega mówił mi, że wygląda mu to na niemiecką zakrętkę od jakiegoś pocisku, niemiecka bo była ładnie i dbale wykończona. Więc może wy wiecie co to jest? Czy to jest zwykły kawał metalu, czy coś militarnego. Na tych samych pozycjach znalazłem łuski od Mosina.
Aha.. Było to z 1 km od brzegu Morza czyli pozycje Rosyjskie. Stwierdziłem, iż możliwe jest, że to "coś" jest niemieckie, ponieważ chyba Rosjanie nie strzelali do siebie, więc zapewne zostało to wystrzelone ze strony wycofujących się Niemiec.
Wiecej o Ostaniej Lini Obrony. W dziale zdjęcia są ciekawe fotki porzuconych Niemieckich pojazdów, od jednego z nich znalazłem jakby korbę i hak jakby od Half-Tracka. Wszystko to znalazłem na plaży, zresztą dzikiej.

Obrazek
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

hose pisze:To akurat wiem. Chodziło mi o coś bliższego np. gdzie te sklepy się znajdowały na jakich ulicach i może fotkę z jakąś z tych księgarni ktoś ma. Pozdrowienia.
W 1938 roku w mieście znajdowało się osiem księgarni:

- Wilhelm BERG - Posener Str. 26
- COMENIUS - Marktplatz 7
- Carl GESKE - Bromberger Str. 17
- GRENZWACHT - Zeughausstr. 22
- Willy MÜLLER - Bromberger Str. 24
- Johannes SEMRAU - Friedrichstr. 30
- Louis TEUFFEL - Posener Str. 18
- Franz THÄRICHEN - Friedrichstr. 3

Fotkami niestety nie dysponuję.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Znalazłem jedną fotkę

Obrazek

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

BOGDAN pisze:Jednakże coraz częściej widać, że remontuje się domy z lat przedwojennych i zmienia pokrycie dachów. Nie wykluczone, że może "coś" się jeszcze uchowało.
Właśnie w takich okolicznościach pracownicy ADM remontujący w latach 60-tych dach na ulicy Żeleńskiego wynieśli ze strychu pudełka. Zawartości ich niestety mieszkającej tam swego czasu mojej rodzinie nie zdradzili. Jeśli ktokolwiek z drogich forumowiczów mógłby pomoc rozwiązać tę "rodzinną" zagadkę będę bardzo wdzięczny. :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Domniemywam, iż będą z tym trudności. Ten co to znalazł na pewno się dzisiaj nie przyzna. Czyli małe szanse na powodzenie. Ale chciałbym się mylić. Kto szuka, ten znajdzie.

Powodzenia!!!

Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Wiesz, to już nie jest kwestia tego by to od niego przejąć. Wszyscy z rodziny są po prostu ciekawi, cóż w nich mogło się znajdować. Budynek ten wcześniej zamieszkiwał Niemiec dostarczający w czasie wojny mięso na front (nie mam tu na myśli mięsa armatniego). W latach 70-tych odwiedził ten dom. Kilkukrotnie przysłał później paczki z RFN. Może zawartość znaleziska na strychu odsłoniłaby nieco historię tego Niemca.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Witam!!!!
Oto kilka papierków albo inaczej teczka odkupiona od kolekcjonera z Trzcianki :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Może ktoś coś powie więcej na ich temat?
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Widzę, iż jeszcze w 1923 roku używano "pisanego" gotyku. Niewielu dzisiaj umie go odczytać. A szkoda, bo naprawdę sporo dokumentów, chociażby w pilskim Archiwum Państwowym, oczekuje na poznanie.

Pozdrawiam
Sadziu
Posty: 43
Rejestracja: 23 lis 2006, 14:28
Lokalizacja: Piła-Breitestrasse

Post autor: Sadziu »

Ha!
A teraz patrzcie na to! Podczas wymiany okien znalazłem kilka pilskich cajtungów z 1929 roku. Były powpychane jak kit w okna. Jak na warunki w jakich przebywały to stan jest super.
A najlepsze jest to że znalazłem to bez wykrywacza. A jak będę go miał to znajdę chyba arkę przymierza.
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

JJJ

Post autor: hose »

Na co mamy patrzeć?? Chyba coś ci nie poszło.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Te dokumenty z Trzcianki mogą być ciekawe.

Pierwsze Foto "Sonder = Akten" - Akta specjalne, jest to zbiör akt z Urzedu Finansowego jak większość.

Hallo Bogdan!
Kiedys musiałem przeczytac książke gotykiem. Nie jest taki straszny. Zwróć uwagę na 4 trudne do odczytania litery. Zasade poznałeś, dasz sobie radę.
Ps. Po pierwszej stronie A5 Gotyku, następne czyta się łatwo.

Pozdrawiam
Tom
Awatar użytkownika
hose
Posty: 136
Rejestracja: 02 sie 2005, 22:10
Lokalizacja: Piła-Bismarckstr , Gneisenaustr

Gotyk

Post autor: hose »

Z tym gotykiem to prawda. Ja potłumaczyłem sobie kilka tytułów i z samym czytaniem idzie mi dobrze. Gorzej jednak ze znajomością języka.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się