Potrzebna pomoc w transporcie odnalezionych zabytków

Dział poświęcony wszelkim ciekawym znaleziskom, znalezionym w Pile i jej okolicach.
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Potrzebna pomoc w transporcie odnalezionych zabytków

Post autor: wojtaq »

Zwracam się o pomoc przy transporcie odnalezionych zabytków na teren składowania. Potrzebne są min. dwie osoby, które dysponują czasem we wtorek 16 grudnia br. od godz. 8:00 do ok. godz. 12:00. Będziemy przewozić w obrębie Piły kilkadziesiąt odnalezionych elementów zabytkowych pochodzących ze szczególnego miejsca w naszym mieście. Wskazane ubranie robocze oraz rękawice ochronne. Kontakt tel. 502616990, możliwie jak najprędzej!
Szymon59
PRZYJACIEL
Posty: 25
Rejestracja: 28 wrz 2010, 17:45

Re: Potrzebna pomoc w transporcie odnalezionych zabytków

Post autor: Szymon59 »

Tak jak deklarowałem telefonicznie, wezmę urlop i jestem do dyspozycji.
J23
PRZYJACIEL
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Re: Potrzebna pomoc w transporcie odnalezionych zabytków

Post autor: J23 »

Dziękuję kolegom za dobrowolne stawienie się i pomoc w przetransportowaniu wspomnianych zabytków w bezpieczne miejsce.
Mam nadzieję i będę o to zabiegał, aby po wielu latach z powrotem powróciły na pierwotne miejsce skąd zostały zabrane wiele lat temu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Krzysztof Ju
MODERATOR
Posty: 3134
Rejestracja: 23 sie 2012, 18:40

Re: Potrzebna pomoc w transporcie odnalezionych zabytków

Post autor: Krzysztof Ju »

Jeśli to nie tajemnica lub sprawa pełna niewiadomych, to o jakie zabytki chodzi i gdzie miałyby one wrócić?
wojtaq
MODERATOR
Posty: 318
Rejestracja: 13 gru 2008, 22:30
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Potrzebna pomoc w transporcie odnalezionych zabytków

Post autor: wojtaq »

Pewnie, że to tajemnica i nie możemy nic pisnąć! :mryellow: Ale wam zdradzę...

J23 otrzymał niegdyś wiadomość o starych, betonowych krzyżach walających się w krzaczorach przy ul. Węglowej. Na miejscu okazały się nimi artefakty zabrane prawdopodobnie przez Zieleń Miejską z cmentarza jenieckiego w Leszkowie po jednej z większych dewastacji tej nekropolii. Zostały zwiezione i zrzucone na pryzmę, którą potem pokryło zielsko i zapomnienie. Maciej zorganizował transport do magazynu przy stadionie na os. Górnym, gdzie leżały oczekując na swój los. Naszym zadaniem z minionego wtorku było przewiezienie betonowego złomu do kolejnej przechowalni, gdzie pieczołowicie złożone będą czekały kolejnego etapu.

Na szczęście znalazły się pieniądze na renowację połamanych krzyży, stelli muzułmańskich i bodaj jednej niekompletnej macewy, co wniesie nowe życie dużej części znaleziska. Jest to niezwykły materiał historyczny pochodzący sprzed niemal 100 lat, dokumentujący losy jeńców wielu narodowości spoczywających w Leszkowie. Większa część nazwisk na betonowych elementach odnosi się do Rosjan, choć wcale nie rzadsze są polskie, a znalazło się nawet jedno z kręgu frankofońskiego - może Belga lub Francuza. Jest tego niemało i firma dokonująca renowacji nie będzie miała łatwego zadania w złożeniu wszystkiego do kupy. Choć przetrwały obie wojny to kolejne czasy i ludzka głupota zmieszana z bezrozumną nienawiścią wywarły swoje piętno, stąd ich stan nie jest najlepszy...

Bardzo ciekawa jest konstrukcja tych obiektów, bo np. w przypadku krzyży można wyróżnić betonowy rdzeń zbrojony drutem stalowym, często kolczastym lub kształtownikami stalowymi zawierający także kruszywo w postaci grubego żwiru lub kawałków cegieł. Na rdzeniu znajdowała się warstwa zewnętrzna, betonowa czysta szlichta dobrej jakości z wgłębionym napisem zawierającym najczęściej numer/y zmarłych jeńców, bo niektóre postawiono zapewne na grobach podwójnych lub potrójnych. Na ramionach można bez trudu odczytać nazwiska lub symbole NN oraz datę śmierci. Podobnie było ze stellami z tą różnicą, że zawierały symbol półksiężyca z gwiazdą i prócz arabskich 'robaczków' także nazwisko żołnierza pisane np. cyrylicą. Wypisz, wymaluj tak, jak opisał Maciej na swojej prelekcji o cmentarzu w Leszkowie, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Muzeum St. Staszica przy ul. Browarnej.

Wszyscy pracujący przy transporcie byliśmy zaintrygowani kontaktem ze znaleziskiem i mieliśmy świadomość uczestnictwa w wyjątkowym zdarzeniu, które jest ogniwem łańcucha upamiętnienia zmarłych i powrotu symboli ich tragicznego losu na jedyne, godne miejsce do towarzyszy broni. Również dziękuję pozostałym - Maciejowi Usurskiemu, Marcinowi Olejnikowi i Zbyszkowi Rokosie nie pomijając dwóch pracowników Spółdzielni Socjalnej 'Zielona Dolina', która zapewniła transport. Fajnie było czuć wsparcie kolegów, którzy odpowiedzieli na apel o pomoc biorąc urlopy lub odstępując od codziennych obowiązków. Na tym między innymi polega odpowiedzialne uczestnictwo w wirtualnym Forum, a dowodów na solidarność naszego grona codzienność przynosi wiele.
J23
PRZYJACIEL
Posty: 80
Rejestracja: 02 paź 2008, 23:33

Re: Potrzebna pomoc w transporcie odnalezionych zabytków

Post autor: J23 »

Muszę tutaj doprecyzować, że transport nagrobków do magazynu zorganizował Wydział Gospodearki Komunalnej i Mieszkaniowej UM. Ja wyciągałem nagrobki spod hałdy ziemi i korzeni na "wysypisku śmieci", oczyszczałem je, robiłem dokumentację fotograficzną i uczestniczyłem w załadunku.
Ponieważ uważam za ważne ocalenie tych wyjątkowych zabytków od zapomnienia i zniszczenia starałem się mieć je "na oku" i kiedy dowiedziałem się, że w magazynie nie ma już dla nich miejsca uznałem w porozumieniu z Wojciechem za najlepsze wyjście zajęcie się przewiezieniem ich w nowe miejsce. Cieszę się, że trafiłem na ludzi myślących podobnie do mnie, dla których ślady przeszłości naszego miasta są warte uwagi i poświęcenia własnego wolnego czasu.
Jak pisałem wcześniej mam nadzieję, że nagrobki wrócą na swoje pierwotne miejsce - cmentarz jeniecki w Leszkowie. Jest na to duża szansa ponieważ od 2015 r. ruszają prace związane z rewitalizacją cmentarza połączone z odnowieniem i konserwacją pozostałych nagrobków i pomników.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się