Stare kino?! (Sokół)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Post autor: Tom »

Jerzyk napisał:
A jeśłi mieszkałeś w pobliżu tej sali i TE i TG to napewno wiesz,że na TWOIM podwórku lub tuż przy były obiekty aresztu o "przepięknej" - jak na areszt nazwie Crystal. nazwa ta znajdowała się na murze między tym mieszkalnym budynkiem a właśnie tą salą.
Wielokrotnie czytałem i usiłowałem zrozumieć, ale nic nie rozumiem. Wydaje mi się że myślisz co innego, a piszesz zupełnie co innego.

Ad.1). Wejście do sali gimnastycznej było zawsze od ul.Sikorskiego a nie Boh.Stalingradu.

Ad.2). Budynek mieszkalny jest połączony z salą gimnastyczną, a wejście znajduje się od ul-Sikorskiego. Były tam 2 mieszkania i są do dnia dzisiejszego. Z twojej wypowiedzi wyżej rozumiem, że mur odgradzał budynek mieszkalny od tej sali. Niestety nic takiego tam nie było i nie ma !!! Wszystko stoi po jednej stronie muru ! więziennego, więc w żaden sposób nie może odgradzać budynku mieszkalnego od sali gimnastycznej.
Jest tak: Dawny mur więzienny, za murem od frontu budynek mieszkalny ze szkolnym gabinetem dentystycznym, do którego od wewnętrznej strony dobudowana jest właśnie ta sala.
Więc jaka nazwa na jakim murze była który był pomiędzy tym wszystkim ? Gdzie jest ten mur ?

Ad.3) Proszę sprawdź dokładnie w Monitorach urzędowych (tych z lat 1945 i 46) o których piszesz, gdyż na mapie Polski z 1946 roku wydrukowana jest nazwa "GŁDA". Pamiętam jak dziś, kiedy pokazałem to mojej matce i powiedziałem "zobacz jakiś analfabeta nie umiał napisań GWDA", moja matka odpowiedziała, że nazwę zmieniono na początku lat 60-tych. I mieszkańcy używali tej właśnie nazwy Głda. Tablica z nazwą "Głda" stała przed mostem jeszcze w 1957 roku.

Ad.4) Naprawdę nie mam pojęcia co znaczą te skróty : GKO SPMO, wątpię czy w ogóle jest ktoś kto je jeszcze rozumie.

Pozdrawiam
Tom
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Jeśli dobrze kojarzę to skróty znaczą:
- GKO - Garnizonowy Klub Oficerski
- SPMO - Szkoła Podoficerska Milicji Obywatelskiej

Jerzyku - nazwa Głda była używana przed Gwdą, a nawet na pewnym etapie równolegle
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Co do tego muru i tej sali - to dobrze się składa, bo będę w Pile i to z aparatem fotograficznym i postaram się odświerzyć swoją pamięć i co nieco "uwiecznić". Twierdziłem i twierdzę, że nie ma nic bardziej nie trwałego jak trwała ludzka pamięć.
A co do skrótów- Tom. Mam zasadę,że jak używam jakiejś nazwy w skrócie to w nawiasie w zasadzie piszę pełną nazwę. Chyba, ze już w tekście używałem - pisałem już i nazwę i skrót to wtedy używam tylko skrótu. A w swoich poprzednich pisaniach pisałem zamiennie i nazwy i skróty. Uznałem,że będę nudził jeśłi będę pisał pełne nazwy. I jak się okazało nie wszyscy "nie kleją".
Pozdrawiam w przekonaniu, ze wyjaśnimy co i jak, a nadto musisz pamiętać, że im człowiek starszy tym pamięć gorsza! Nie, nie mówię i nie myśłę o nikim konkretnym.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

A zanim co do czego to może pooglądamy "staroci":
Obrazek Obrazek Obrazek
Nie twierdzę (i jestem od tego daleki), że tak to wyglądało po otwarciu kina "Iskra" ale to są zdjęcia z tej sali za czasów Schneidemuhl.

A tak wyglądała sala:
Obrazek

Gdyby komuś nie pasowało. A powinno nie pasować - wyjaśniam, że ekran - gdy ja chodziłem do tego kina wisiał na przeciwległej ścianie.
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

SA108 pisze:A "Ikar" to nie była nazwa kasyna lotniczego obok dawnego" Sokoła"? Tam, gdzie teraz jest sklep meblowy?
Na przełomie lat 70-tych i 80-tych kiedy dosyć często chodziłem do "Sokoła" było dokładnie tak jak napisałeś. Pamiętam jeszcze że przy chodniku ul. Lotniczej w miejscu gdzie dzisiaj jest narożnik płotu stał budynek którego trzeba było obejść gdy się szło do kina. Nie pamiętam jakie ten budynek miał wtedy przeznaczenie.
Pozdrawiam.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: Jerzyk »

Co prawda wątek dotyczy "Starego kina" (Sokół) ale było i o starym kinie "Zorza" i winien jestem Tomowi kilka zdjęć i wyjaśnień. Zatem może jednocześnie. Dla mnie i myślę, że i dla matki Toma; jest to budynek w którym w Pile zaraz po wojnie (może nie tak zaraz) ale na pewno w roku 1946 istniało kino "Zorza". I jest to widok współczesny - bodajże z 4.02.2008!

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No to mamy to co trzeba. Na zdjęciu pierwszym mamy "cały" budynek dawnej "Zorzy" Przekonany jestem, (ale nie do końca), że wejście do kasy było w tych zamurowanych drzwiach widoczne na zdj. 2 i 3 a może tym głównym wejściem na zdj. 4 i 5? A wychodziło się bezpośrednio na podwórze - patrz środek budynku. Ekran był na przeciwległej ścianie (do tych trzech okienek) widocznych na zdj. 4.
A ja przekonany byłem, że TOM pisząc o zamieszkiwaniu w bezpośrednim sąsiedztwie tegoż budynku pisał o tym budynku widocznym na zdjęciu 5 po prawej stronie. I dlatego pisałem o murze między salą kinową a tym budynkiem - bo tam faktycznie jest jeszcze pozostałość muru więziennego.

Obrazek Obrazek

Na tym pierwszym zdjęciu (a właściwie 6-tym) mniej więcej w środku zdjęcia widać szczyt dachu tej części w której (chyba - zgaduję był gabinet dentystyczny? tak Tom?). A na ostatnim w głębi gmach dla mnie Liceum Ekonomicznego! A co tam jest dziś!
No i chciałem jeszcze pokazać kino "Kolejarz" a właściwie budynek wygląd dzisiejszy - byłego kina. Ale "chochlik" albo mój analfabetyzm komputerowy znowu mi pomieszał i jedno zdjęcie uciekło do góry. Jeśli admin możesz to proszę usuń je.

Obrazek

A z tego kina wychodziło się po schodach z drugiej strony budynku - patrz wątek "Schody".
Marta
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2008, 16:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marta »

Droga Paulino, to nie była epidemia, w latach 1950 do 1954 nie leczono skutecznie Heinego-Medina co mogło powodować statystycznie więcej zgonów dzieci.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Bylem dziś chwilowo zobaczyć to kino, trzeba przyznać świetne piwnice. Szukałem też jakiś włazów do podobno istniejącego tunelu który podobno ma prowadzić aż pod szkole nr 7 (wiadomości od mieszkańców ul. Matwiejewa), ale wszystko jest tam tak zasypane i zawalone że ciężko cokolwiek sprawdzić. Na zewnątrz za budynkiem zauważyłem 2 studzienki przykryte betonowymi płytami. Studzienki w żaden sposób nie oznaczone (wodociągi czy coś). Poza tym w krzaczorach za budynkiem są 2 duże otwory z małymi drabinkami na ścianie otworu. Wie ktoś może do czego to służyło, czy gdzie prowadziło? Bo niestety zasypane tak że da sie tylko nogę wsadzić i koniec. Pozdro.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Pare fotek z wypadu, bo kto wie ile ten budynek postoi (podobno ktos kupil teren i chce go zburzyc).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Niestety teren kina jest juz ogrodzony plotem, wiec chyba na czasie nastapi rozbiorka. Kto chce zwiedzic to extra miejsce to polecam sie spieszyc.
Awatar użytkownika
Paulina
Posty: 26
Rejestracja: 16 sty 2007, 12:31
Lokalizacja: Górne

Post autor: Paulina »

Już ogrodzili? Byłam jakiś miesiąc temu i nic nie było... był tylko kawałek starego ogrodzenia...
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: mathias »

Jest styczeń 2009 a budynek dalej stoi.. ciekawe ile...
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: Aragorn »

Byłe kino Sokół już jest w rozbiórce, prace trwają.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: Tom »

W tym temacie jest pisane o wielu Kinach nie tylko "Sokół", więc chciałbym wspomnieć, że odnalazłem ciekawą notatkę w Pamiętniku pastora z Johanniskirche:
(...) po wojnie kościół Lutherkirche został zamieniony w Kino.

Ciekawe jak się nazywało i jak długo było czynne?
Pozdrawiam

Tom
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: GaWroN »

Aragorn pisze:Byłe kino Sokół już jest w rozbiórce, prace trwają.
A oto fotki z rozbiórki:
Obrazek Obrazek

(Fotki robione komórką. Zrobiłbym cyfrówką, ale nie zabrałem jej z powodu wizyty w przychodni :( . Ale lepsze to niż nic :mryellow: )
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: jacko »

Kilka zdjęć z rozbiórki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: dizel »

Oj umiera historycznie ta nasza Piła... cieszę się, że zdążyłem parę razy zwiedzić piwnice tego budynku, były świetne.
Awatar użytkownika
ad7
Posty: 20
Rejestracja: 08 lut 2009, 07:01
Lokalizacja: Schweizerhaus Schneidemuhl
Kontakt:

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: ad7 »

Wielka szkoda.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: Bocian »

Taka kolej rzeczy. Nie ma co płakać.
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: GaWroN »

W końcu i tak wcześniej czy później to kino poszło by do rozbiórki :( . Jeszcze dziś pamiętam jak rok temu byłem w środku i całe je oglądałem od wewnątrz. Trudno. Było minęło, to już przeszłość i nikt tego już nie zmieni :( . Jestem tylko ciekaw co znajdzie się na jego miejscu. Może ktoś coś wie na ten temat. Pzd :)
Awatar użytkownika
jecha
Posty: 14
Rejestracja: 27 mar 2008, 21:48
Lokalizacja: Piła

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: jecha »

Ja pamiętam jak się tam strzelałem z kumplami (ASG) :D To była niezła miejscówka :)
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: skinspila »

A ja też coś napiszę bo miło wspominam występy w tym kinie choć na filmie nigdy tam nie byłem uczęszczając do szkoły nr 7, poza tym w Pile nigdy się nie liczono się z zabytkami (budynkami) przykład Rokada budynek spoko, ładny a tu nagle sru, markecik, beznadzieja stoi. Za to powinni karać i jak ktoś napisał na tym forum ogólnym stara Piła umiera niestety :?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: dizel »

Też nie rozumiem dlaczego Rokada została wyburzona. Budynek był w świetnym stanie, codziennie przechodziłem obok niego. Widocznie interes paru pajacyków jest ważniejszy.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: Bocian »

Nie znalazłem w wątku. Kiedy wybudowano kino Sokół?
Awatar użytkownika
jecha
Posty: 14
Rejestracja: 27 mar 2008, 21:48
Lokalizacja: Piła

Re: Stare kino?! (Sokół)

Post autor: jecha »

A wiadomo co będzie w miejscu tego kina?
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się