Rozwalają stare budynki!

Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D Kamienniczka przy ul.Witosa której fotkę zamieścił SA108 w blasku słońca bardzo ładnie się prezentuje. Z drugiej strony mam troszkę obawy czy te dodatki zamontowane na niej długo wytrzymają, były takie dni że tym osobom co ją odnawiali przydał by się balonik do dmuchania niż praca na rusztowaniu. Życzę tej kamienicy aby przetrwała kolejne sto lat. Będąc po lekkiej chorobie na spacerze zauważyłem że już niema okien w kamienicy przy ul. 14 Lutego (naprzeciw szkoły) co by wynikało że los jej został przesądzony.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Na kamienicy przy 14 Lutego powieszono już tablicę z informacją o rozbiórce, to chyba jej ostatnie chwile.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Filip pisze:Bez sensu te balustrady wymieniają. To byłą piękna secesyjna metaloplastyka, a teraz zostaną pewnie jakieś takie kształtki i żelazne płaskowniki. Chyba że - w co jednak bardzo wątpie - zabrali je do remontu.
Podobne stresy przeżywałem 2 lata temu, kiedy analogiczne działania (balustrada balkonowa zdjęta) podjęto w kamienicy też ptrzy Popiełuszki - chyba 11 albo 13 - ale tam odnowiono balustradę i osadzono na miejscu po remoncie - to ten balkon z datą, bodajże 1894. Wierzę, że i tym razem tak się stanie.
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D Ja jeszcze chciałbym nawiązać do poprzednich postów.

Obrazek

SA108 zamieścił kamieniczkę wyremontowana przy ul. Witosa 14 tak ona wygląda po odnowieniu.

Chociaż wszędzie gdzie można było szukałem tej kamienicy z przed remontu to nie znalazłem, więc postanowiłem dokonać korekt może niechlujnych ale tak na pewno wyglądała bez dodatków i prawie identyczny miała kolor więc można porównać.

Obrazek

Najbardziej w tym wszystkim denerwuje mnie to, że jak już pewne elementy sztukatorskie dokładają lub odnawiają całe kamienice zauważcie że pozostawiają tabliczkę z nr. domu bez zmian, pasują one do całości jak pięść do nosa. W Pile nie spotkałem się jeszcze żeby wkomponowali jakiś nr. domu który by pasował do klimatu budynku.

jarek napisał, że stare budynki maja ciekawe wnętrza, zgadzam się z nim całkowicie. W moim mieszkaniu z moich drzwi zdjąłem cztery warstwy farby olejnej i teraz one wyglądają tak i mają stare oryginalne przedwojenne szyldy i klamki.

Obrazek

i nawiązując do tego co Bocian napisał o ciekawych kształtach, jeden z moich pokoi ma wygląd trapezu z jedną ścianą prostą która łączy pokoje. Co ciekawe cała kamienica w której mieszkam jest w kształcie prostokątnej bryły i pochodzi prawdopodobnie z 1890 roku natomiast ścianki działowe są pod różnymi kątami postawione w mieszkaniach co by świadczyło o dużej wyobraźni ówczesnych budowniczych.

Pozdrawiam Hrabia
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

i nawiazując do tego co Bocian napisał o ciekawych kształtach , jeden z moich pokoi ma wygląd trapezu z jedną scianą prosta ktora łączy pokoje.Co ciekawe cała kamienica w której mieszkam jest w kształcie prostokątnej bryły i pochodzi prawdopodobnie z 1890 roku natomiast scianki działowe są pod różnymi kątami postawione w mieszkaniach co by swiadczyło o dużej wyobrazni ówczesnych budowniczych.
A może te ścianki zbudowano po wojnie, kiedy duże mieszkania dzielono na mniejsze?
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D SA108 w mojej kamienicy dzieląc mieszkania zamurowywano wnęki w których były drzwi. Tak jest w moim przypadku i sąsiadów, a żeby ciekawiej było ktoś wtedy wpadł na durny pomysł i pozostawił drzwi, natomiast z drugiej strony zamurował juz normalnie - heheehehehehe spryciarze. Dopiero po trzech latach ta osoba która z drugiej strony mieszkała uszczelniła je, nałożyła siatkę i odpowiedniej grubości tynk dla wyrównania całej ściany. Natomiast w innym miejscu np. w moim przypadku wykonano wejście do mieszkania, ponieważ gdyby zostawiono stare wejście to bym musiał wchodzić bezpośrednio do pokoju gościnnego z klatki schodowej. Musiała ta kamienica do kogoś ważnego należeć, ponieważ struktura poszczególnych mieszkań i pokoi tworzyła jedną całość.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Jaśko pisze:
Filip pisze:Bez sensu te balustrady wymieniają. To byłą piękna secesyjna metaloplastyka, a teraz zostaną pewnie jakieś takie kształtki i żelazne płaskowniki. Chyba że - w co jednak bardzo wątpię - zabrali je do remontu.
Podobne stresy przeżywałem 2 lata temu, kiedy analogiczne działania (balustrada balkonowa zdjęta) podjęto w kamienicy też ptrzy Popiełuszki - chyba 11 albo 13 - ale tam odnowiono balustradę i osadzono na miejscu po remoncie - to ten balkon z datą, bodajże 1894. Wierzę, że i tym razem tak się stanie.
Spieszę donieść, że dzisiaj w domu przy ul. Popiełuszki 15 zamontowano już 2 wyremontowane balustrady balkonowe - te same, stare. Znaczy - za jakiś czas wrócą kolejne 2, również po remoncie.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Dzisiaj zamontowano 2 kolejne odnowione balustrady balkonowe w domu na Popiełuszki - brawo dla administracji! Zapraszam na spacer i do obfocenia balistradek, które zdecydowanie zyskały na urodzie.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Kamienica przy 14 Lutego jest już rozbierana.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

O dziwo nie ta co powinna była być rozbierana. Wg miastowirtualne.pila.pl to ta 2 piętrowa powinna być zachowana, a te dwie mniejsze miały iść pod młot.
Marek
Posty: 202
Rejestracja: 04 sty 2006, 18:11
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: Marek »

Pewnie jak tę kamienicę rozwalą to się zorientują, że zaszła pomyłka. To u nas normalne.
Awatar użytkownika
marcinpla
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2007, 22:44
Lokalizacja: Piła (Jadwiżyn)

Post autor: marcinpla »

Obrazek
Awatar użytkownika
Sturmgewehr
Posty: 82
Rejestracja: 28 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Festung Schneidemühl
Kontakt:

Post autor: Sturmgewehr »

Witam !

Jako iż jest to mój pierwszy post w tym zacnym gronie witam wszystkich bardzo serdecznie :!: W miarę możliwości postaram się wnosić jakieś nowe informacje (w najgorszym wypadku swój punkt widzenia :wink: )

Do tematu. Parę dni temu przypadkowo nawiązałem rozmowę ze starszą kobietą pracującą aktualnie (od15lat) w barze dworcowym na pkp. Zacząłem ją troche podpytywać, stwierdziła iż firma kończy tam swoją działaność gdzieś na początku marca. Sama wspomniała coś że nie wie co tu dalej bedzie, możliwe że wyburzą (sic!). Nie daje absolutnie temu wiary (konstrukcja budynku, nie wspominając o ogromnej wartości historycznej). Aczkolwiek pewnym jest iż bydunek niszczeje (np. cieknący dach), poczekalnia ściane obok co prawda już nie śmierdzi jak po najeździe bezdomnych ale stoi pusta i straszy. Wystarczy zresztą popatrzeć na dworzec- plazmówki wyświetlające reklamy już wiszą przed kasami, ale na przysłowiową 'puszkę' farby zabrakło..

Pozdrawiam wszystkich
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jadąc dzisiaj Ceglaną zauważyłem na narożnym domu czynszowym na skrzyżowaniu z Buczka, od strony wejścia od Ceglanej tabliczkę UWAGA Teren Rozbiórki. Jadąc samochodem nie mogłem się za bardzo przyjrzeć, ale okna były brudne i w budynku zdaje się nie było już mieszkańców, w jednym chyba mieszkaniu wisiały jakieś zszarzałe firanki, O co chodzi? Przecież to bardzo ładne i fajne budynki.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

To nie rozbiórka, lecz wymiana dachówek.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Tabliczka widzę bardzo adekwatna do wykonywanych prac :D
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 101
Rejestracja: 21 cze 2007, 19:42
Lokalizacja: Piła

Post autor: Marcin »

Dziś zauważyłem, że rozbierany jest ten niski budynek TeleBajki.
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ A nie remontowany razem z tym obok, gdzie teraz zagnieździł się bank po TERGu ?
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Przedwczoraj widziałem, że niski pawilon został rozebrany w całości poza ścianą od strony placu, rozebrano też jakieś przybudówki większego budynku od strony zaplecza, w środku trwa remont. Nie było tam żadnej tablicy informacyjnej, nie wiem jak jest teraz.
A tak pisał o tym pawilonie "Monitor Pilski" w 1990 roku:
Niedługo niestety postoi ten prawie zabytkowy już domek (przybudówka) - mniej więcej w tym miejscu będzie "wpadała" na pl. Konstytucji 3 Maja nowa ulica, która biegła będzie od ul. 11 Listopada. Rozbudowująca swe obiekty Polska Poczta i Telefon wykonają we własnym zakresie znaczny odcinek nowej ulicy. Oczekujemy na propozycje jej nazwy...
Awatar użytkownika
GaWroN
Posty: 118
Rejestracja: 07 cze 2006, 18:07
Lokalizacja: PIŁA (Schneidemühl) os. Zielona Dolina (Grünthal)

Post autor: GaWroN »

http://www.miastowirtualne.pila.pl/ambi ... stka_A.htm

Na tej stronie jest prawie wszystko napisane co jak i dlaczego. Ale tu nic nie jest wspomniane o rozbiórce budynku o którym wspomina SA108. Jest jedynie o parterowym obiekcie usługowo-handlowy(przy budynku byłej przepompowni), który po przebudowaniu ul. 11 Listopada ulegnie rozbiórce. Co o tym sądzicie?

Pzd
GAWRON :D
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Najwyższa pora, żeby wyburzono to straszydło (budynek przepompowni).
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

^^ Jakbyś przez 50 lat nie ogrzewał, nie użytkował i nie dbał o swoją najpiękniejszą rezydencję, to gwarantuje ci, że wyglądałaby tak samo. Przepompownia ma potencjał !!
A poza tym uważam za bezsensowne robić nowy przebieg 11 Listopada, bo nam się zrobi więcej dróg w mieście niż jakichkolwiek innych gruntów. Zaraz kamienice które stoją przyklejone do ALFY też pójdą pod kilof razem z oficynami które przeszkadzają w budowie nowej drogi. Nie wiem co się w tym mieście wyprawia.
Awatar użytkownika
d-t-x
Posty: 79
Rejestracja: 11 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Poznań/ Piła

Post autor: d-t-x »

Filip pisze:^^ Jakbyś przez 50 lat nie ogrzewał, nie użytkował i nie dbał o swoją najpiękniejszą rezydencję, to gwarantuje ci, że wyglądałaby tak samo. Przepompownia ma potencjał !!
Potencjał? Litości... Przecież to jest strasząca ruina, położona w samym centrum Piły. Na dodatek, jest ona nieciekawa architektonicznie, a ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie, trudna do zagospodarowania.
Filip, czemu Ty masz taką obsesję na punkcie wszystkiego, co stare? Przecież wiele z tych budynków to niepraktyczne i zniszczone ruiny, które nawet w swojej epoce nie były niczym wyjątkowym.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Akurat ten budynek ma potencjał. Dobry przykład XIX-wiecznej architektury przemysłowej, który można zaadaptować na wiele sposobów. Niestety właściciel się tym nie interesuje.

Projektowana ulica, jak i częsć planu opisana tutaj: http://www.miastowirtualne.pila.pl/ambi ... stka_A.htm wydaje mi się nietrafiona i strasznie chaotyczna.
Przy nowej ulicy będziemy widzieli podwórka kamienic na 11 Listopada po jednej stronie i obecny, mało ciekawy, parking po drugiej oraz budynek-bramę na osi... Nie będę się tutaj rozpisywał, bo to nie ten temat, ale moim zdaniem należałoby podejść do tego zupełnie inaczej, bo tworzymy jakąś zupełnie bezsensowną przestrzeń.
Niestety trochę za późno na zmiany, chyba, że miasto nie będzie tej części planu realizować...
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: seba691 »

Ta ulica niema najmniejszego sensu, mało prawdopodobne że rozładuje korki może nawet powiększyć.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się