Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Czasami w tej skarpie nie było małego odcinka tunelu?
Awatar użytkownika
marcinpla
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2007, 22:44
Lokalizacja: Piła (Jadwiżyn)

Post autor: marcinpla »

dizel czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat owego tunelu?
Bywałem tam dość często w czasie budowy ale nic takiego nie zauważyłem :(
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

No właśnie też się pytam o to :) mi się wydaje że przez tą skarpę szedł odcinek tunelu który zaczyna się na Chopina, a także znajdowała się tam chyba kiedyś jedna z bram wjazdowych na lotnisko, ale nie wiem. Myślę że będą bardziej kompetentne osoby na tym forum w tym temacie i coś podpowiedzą.
Awatar użytkownika
marcinpla
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2007, 22:44
Lokalizacja: Piła (Jadwiżyn)

Post autor: marcinpla »

Czy chodzi może o ten odcinek?
Zastanawia mnie czy odcinek widoczny na zdjęciu leży w linii prostej z bramą na ulicy Chopina?

Obrazek

:?:
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Prawdopodobnie chodzi o ten wlasnie odcinek bo przeciez wejscie znajdowalo sie gdzies w polowie skarpy w okolicach garazu numer 6 i jesli dobrze pamietam to tunel wlasnie tak przebiegal w te strone. Wczoraj rozmawialem z jednym gosciem ktory twierdzi ze sluzyl tu na lotnisku i duzo o nim wie ale nie byl zbyt rozmowny, ciekawe czemu :)
Twierdzi ze nastepne wejscia do podziemi znajdowaly sie po drodze do koszarowcow i w okolicach tej starej kotlowni (wejscie w postaci szybu wentylacyjnego), jednak nie powiedzial gdzie dokladnie, sprobuje sie dowiedziec, podobno przykryte plyta.
Jak wielu juz pewnie zauwazylo zostale zamurowane tez wejscie do podziemi za Goliatem (sciana z napisem Jesien 97), co za ludzie no. Odkopiemy :) pozdro.
Awatar użytkownika
seba691
Posty: 52
Rejestracja: 08 kwie 2008, 20:36
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: seba691 »

Wejście koło kotłowni owszem się znajduje ale jest zasypane albo nawet zabetonowane i na to wszystko przyszłą jeszcze płyta betonowa. I teraz nie wiadomo czy ta płyta była przysypana jakąś warstwom ziemi czy jest widoczna.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Dzięki za info, obiecuje sprawdzić :) a co do zaplecza goliata to trochę się przeliczyłem, bo ścianka którą zamurowali wejście ma co najmniej 2 warstwy cegieł i odrobinę betonu więc będzie ciężko :)
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Witam po dłuższej przerwie w tym temacie. Na opisywanej tu ścieżce na skarpie obok garaży miała się znajdować niejaka studzienka. Po lekkim odkopaniu opisanego miejsca pojawiło się naszym oczom coś takiego:

Obrazek

Czy to wlot do opisanej studzienki czy beczka jakaś? W każdym razie metalowa i ładnie zachowana. Wypowie się może ktoś co to jest? Pozdro.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Beczka o którą pytasz prowadzi do tunelu o którym pisałem trochę postów wcześniej » viewtopic.php?p=552#552 Beczki zostały prawdopodobnie wkopane przez wcześniejszych eksploratorów i zapewne miały służyć do komunikacji. Z wizji lokalnej można zauważyć że próbowano zawalony (po ok. 30 m) tunel odkopać ale ekipa zrezygnowała. Wrzucam kilkanaście fotek z akcji którą przeprowadziliśmy w 2005 roku. Niestety musieliśmy kopać obok beczek bo wybranie z nich piasku jest wręcz niemożliwe z braku swobody ruchów.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

P.S. Posiadam też filmik z akcji. Jak znajdę trochę czasu to może wrzucę.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Dzieki za odpowiedz i fotki. Pelen podziw ze udalo Wam sie tam dokopac bo ciezko sie kopie na tej skarpie :) powiedz mi czy kopanie bezposrednio obok beczek da rezultat a jesli tak to ile trzeba kopac tzn jak gleboko? Z tego co widze to wykopaliscie mala dziurke i weszliscie do srodka, czy tak? Czy kopanie w miejscu gdzie sa beczki prowadzi do wejscia tunelu czy jego sklepienia jak to jest? Szkoda ze dalej jest zawalone. Potrafisz moze okreslic w ktorym kierunku prowadzi tunel? Dzieki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Post autor: pavvlo »

Aby dostać się do tunelu trzeba wykopać dziurę na ok. 2,5 mera głębokości, nie jest to mało. Kopie się faktycznie ciężko, jest masa korzeni i trochę kamieni. Wykopanie tej dziurki zajęło nam kilka godzin :) W miejscu gdzie znajdują się beczki zaczyna się tunel. Jeżeli kopać, to tak jak my, czyli obok beczek (tylko ostrzegam przed obsunięciem ziemi! to jest skarpa!), chyba że da się jednak jakoś te beczki oczyścić to będzie szybciej, bezpieczniej i też da się przez nie wtargnąć do środka.
Tunel prowadzi gdzieś w kierunku ulicy Chorwackiej. Słyszałem, że prawdopodobnie prowadzi pod plac manewrowy, który znajduje się zaraz za bramą wjazdową na lotnisko (po prawej stronie) i że od tej strony również można się do niego dostać, ale zaznaczam, że są to tylko zasłyszane opowieści, które mogą być nieprawdą, choć faktem jest że ten tunel gdzieś w tym kierunku podąża.

P.S. Proszę używać polskich znaków!
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

Ku mojemu zaskoczeniu mój ojciec po pokazaniu mu tych fot bez problemu rozpoznał to miejsce. Okazało się, że był w tym tunelu w latach 50-tych. Wówczas wejście do niego nie stanowiło problemu. Nie wie jednak dokąd on prowadził. Podobnie jak dziś tunel był zawalony.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

To zapytaj jeszcze tate czy byl zawalony w tym samym miejscu, tzn tez 30-40 metrow od wejscia? :)
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

Piasek lubi się osuwać, szczególnie po deszczu, a jego metr sześcienny waży około dwóch ton, także dołączam się do apelu o ostrożność przy kopaniu.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Post autor: mathias »

Mam pytanie co to za stadion jest na lotnisku? i obok niego jakiś bunkier możne mi ktoś odpisać?
Awatar użytkownika
jecha
Posty: 14
Rejestracja: 27 mar 2008, 21:48
Lokalizacja: Piła

Post autor: jecha »

A w którym miejscu?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

Mathias było o tym wcześniej parę razy pisane. Pewnie chodzi Tobie o ten zagłębiony stadion za kotłownią. Poszukaj w temacie. Pozdro.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Post autor: ziolek »

dizel pisze:To zapytaj jeszcze tatę czy był zawalony w tym samym miejscu, tzn tez 30-40 metrów od wejścia? :)
Pytałem. Mniej więcej właśnie tyle. :)
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Post autor: marasxt »

dizel pisze:Mathias było o tym wcześniej parę razy pisane. Pewnie chodzi Tobie o ten zagłębiony stadion za kotłownią. Poszukaj w temacie. Pozdro.
Ostatni raz na wspomnianym stadionie byłem ok. 25 lat temu i nie był jeszcze niczym "zagłębiony", lecz raczej tylko zagłębiony w terenie. Czy ktoś nawiózł doń czarnoziemu, aby coś w nim uprawiać?
Waldek
Posty: 116
Rejestracja: 28 kwie 2007, 14:51
Lokalizacja: Piła - Górne

Post autor: Waldek »

Nikt nic tam nie nawiózł. Od Twojej ostatniej wizyty w tym miejscu jest bardziej zrośnięty, na murawie brakuje bramek i nie ma ławek na widowni tylko betonowe elementy do których były przymocowane. Między rzędami dawnych ławek gdzieniegdzie wyrosły drzewa.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jecha
Posty: 14
Rejestracja: 27 mar 2008, 21:48
Lokalizacja: Piła

Post autor: jecha »

A jak najlepiej dojechać do tego stadionu?
Awatar użytkownika
maverik
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2006, 22:25
Lokalizacja: okolice

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: maverik »

A ja mam pytanko do tego tematu co to za rury?? przy zawale i czy w suficie widać zawał?

A jeszcze jedna taka myśl mi przeszła przez głowę, czy niemcy nie mieli ogólnie jakiś schematów budowy lotnisk i podziemi pod nimi? Kiedyś pewien poszukiwacz skarbów takie coś mi zasugerował że jest bardzo podobne w niemczech lotnisko jak Piła też z podziemną strukturą a chłop wiedział chyba co mówi bo jak szukał szybów ciepłowniczych to miał mapkę z ich dokładnym rozmieszczeniem.
Jeden jest zagruzowany na płaszczyźnie trawiastej 270/090a dokąd prowadzi nie wiem, plany wojskowe tego nie obejmują.
P.S. Jak ktoś by chciał nie nadziać się na rurociąg albo kable wojskowe które jeszcze są w ziemi na lotnisku, dyrektor aeroklubu ma takie plany z początku lat 70tych.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

O których rurach piszesz? O tych co leżą na piachu przy zawale? Kurcze przydałoby się kiedyś odkopać ten tunel i sprawdzić konkretnie gdzie prowadzi. Ktoś chętny? :)
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: pavvlo »

Rury o które pytacie (pcv), wydaje mi się że są pozostałością po poprzednich eksploratorach, można też zauważyć na tej kupce materiałów stemple sosnowe (podejrzewam że były przeznaczone do podparcia stropu). Tunel już kiedyś był eksplorowany, podjęto nawet próbę jego odkopania lecz bez powodzenia. Z wizji lokalnej, w stropie tunelu nawet po częściowym odkopaniu nie można na pewniaka stwierdzić oberwania stropu, prawdopodobnie zawał ma bardziej rozległą skalę i trzeba przerzucić trochę piachu aby dokopać się do jego epicentrum. Jeżeli będą podjęte próby odkopania tego tunelu to służę pomocą...
Awatar użytkownika
maverik
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2006, 22:25
Lokalizacja: okolice

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: maverik »

To kolejne pytanie dla osoby która była wewnątrz, czy na ścianach przy zwałach piachu widać jakieś ślady świadczące o ingerencji jakiejś masy pirotechnicznej która miała na celu zawalenie tunelu?
:idea: :?: :idea:
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się