Tajemnica pilskiego lotniska?! ;-)

Piła kryje wiele tajemnic z przeszłości. Spróbujmy odkryć choć ich małą część!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Pavvlo może my kiedyś podejmiemy taką próbę kto wie :) a powiedz czy trzeba mieć jakieś zezwolenie na takie kopanie? Miałeś coś takiego jak tam wchodziłeś? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
maverik
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2006, 22:25
Lokalizacja: okolice

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: maverik »

A ja mam jeszcze jedną propozycje ma ktoś GPS-a? bo każdy pyta gdzie co jak na lotnisku w którym kierunku. Mapę do 1:25000 lotniska, pozaznaczać wszystkie wejścia, studzienki szybów ciepłowniczych i azymuty w których kierują się tunele. Napewno to uprości trochę.

>>>???>>>
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: pavvlo »

maverik pisze:czy na ścianach przy zwałach piachu widać jakieś ślady świadczące o ingerencji jakiejś masy pirotechnicznej która miała na celu zawalenie tunelu?
Nic takiego nie zauważyłem, wygląda tak jakby tunel zapadł się sam z siebie. Często czytałem/słyszałem że powodem zarwania była koparka która akurat wykonywała prace brzy budowie garaży które znajdują się w bliskiej odległości nad tunelem. Informacja przeze mnie nie sprawdzona więc traktuję ją jako plotkę ale nie wykluczam że może być w tym trochę prawdy.
Awatar użytkownika
marcinpla
Posty: 19
Rejestracja: 28 gru 2007, 22:44
Lokalizacja: Piła (Jadwiżyn)

Re:

Post autor: marcinpla »

dizel pisze:Witam po dłuższej przerwie w tym temacie. Na opisywanej tu ścieżce na skarpie obok garaży miała się znajdować niejaka studzienka. Po lekkim odkopaniu opisanego miejsca pojawiło się naszym oczom coś takiego:

Obrazek

Czy to wlot do opisanej studzienki czy beczka jakaś? W każdym razie metalowa i ładnie zachowana. Wypowie się może ktoś co to jest? Pozdro.
Co do beczek to pamiętam z lat dzieciństwa że podobna beczka wkopana jest na samym szczycie dróżki koło garaży, co prawda jest tam sporo gliny, ale może... ktoś sprawdzał już te miejsce???
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Czy ktoś zna przeznaczenie tego budynku który stoi koło działek na Chopina zaraz za tym silosem betonowym po kotłowni? Fajne schody swoją drogą są obok tego budynku :)
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
czeslaw
MODERATOR
Posty: 321
Rejestracja: 15 maja 2005, 14:03
Lokalizacja: Pila Bismarckstrasse

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: czeslaw »

Witam.

Na zdjęciach jest oczyszczalnia ścieków.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Dzięki za odpowiedź czesław :) pozdro.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: mathias »

A mam pytanie. Obok tych budowli stoi wieżyczka do której prowadzi coś w stylu koryta. Czy wie ktoś co to może być? Dodam że w tym budynku z którego wychodzi ta rynna do tej wieżyczki jest coś w stylu pieców albo coś w tym rodzaju. Czy ktoś wie co tam było?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Też o to kiedyś zapytałem :) pare postów wcześniej. Na górze stoi kotłownia, tym korytem transportowano popiół do silosu na dole :) pozdro.
Żółty
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2009, 14:40

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Żółty »

Ja mieszkam koło Lotniska (Żółkiewskiego). Czytałem że ktoś chciał zwiedzać tzw. "grzybek". Otóż nie radzę. Mnie i kumpla (14 i 13 lat) pogonił tam pewien pan (ala menel). Zwiedziłem tam sporo bunkrów i zauważyłem że ochroniarze podczas objazdu często się tam kręcą. Możliwe że znalazłem wejście do tunelu w lesie (nie wiem co to jest, jest tam sporo wody latają tam komary oraz musi być wyjście bo widziałem zająca który z stamtąd uciekał) jest to trochę zawalone sypie się ze ścian. :smile3: Jeśli ktoś ma pytania podaje gg: 11329609
Chętnie zaprowadzę i pokażę!
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Ten grzybek to nic ciekawego, tylko schron malutki a menel jest niegroźny :) możesz opisać dokładniej o jakim wejściu w lesie piszesz? Komary o tej porze roku? ;)
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: rasaxas »

Też się właśnie troszkę zdziwiłem bo gdzie o tej porze roku w Polsce komary? Opisz trochę jeśli możesz to o czym pisałeś. A i jeśli o tego zająca chodzi to może nie jestem bóg wie jakim znawcą zwierzyny dzikiej ale zające chyba nie lubią przebywać w wodzie, to nie bobry. A ty piszesz że było tam sporo wody i że musi być wyjście bo widziałeś zająca jak tam uciekał :?
Żółty
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2009, 14:40

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Żółty »

Hmm... obserwacje prowadzone latem, wieczorem. Sporo wody, to jest tyle że buty po 3 krokach nasiąkną, więc zając jako zwierzę które nie czuje wstrętu prze mokrymi nogami przejdzie. POWTARZAM CHĘTNIE ZAPROWADZĘ, SAM NIE ZAPUSZCZAŁEM SIĘ GŁĘBOKO TYLKO ZERKNĄŁEM.
PISAĆ NA GG: 11329609 ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
Michalak
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2009, 22:32
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Michalak »

Dzisiaj z Żółtym chodziliśmy po lasku na ul. Chopina od strony Żółkiewskiego i natknęliśmy się na ''dziwne'' nie duże wgłębienie w glebie, miało może ono z 60 cm. średnicy. Gdy się odgarnęło butem liście i trochę ziemi (bo szpadla nie mieliśmy w owym czasie) została tylko zbita ziemia i gdy się uderzyło tam nogą wyraźnie odczuwaliśmy że coś tam jest (ni to studzienka ponieważ na moje odczucia właz był z jakiegoś innego materiału niż robione są dekle studzienek) dla porównania uderzyłem nogą gdzie indziej i było zupełne inne odczucie, wzbudziło u mnie to duże zainteresowanie więc pytam się was, co to może być. Proszę o odp.

Moje gg:10980870
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

A nie trafiłeś czasem na wkopane w ziemie beczki o których była tu mowa wcześniej? :)
Awatar użytkownika
Michalak
Posty: 2
Rejestracja: 25 sty 2009, 22:32
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: Michalak »

Nie sądze że to były beczki wkopane w ziemię ponieważ jako małe dziecko bawiłem się w tamtym miejscu. Los tak chciał że zobaczyłem jakąś pokrywę podeszłem i nadzwyczajnie w świecie podniosłem i zobaczyłem zejście w dół... Gdyby nie mój brat który mnie z stamtąd odciągnął to bym tam pewnie wpadł... Ale być może to po prostu zwykły schron OPL. Postaram się zrobić foty tego miejsca.


Jeśli popełniłem jakiś błąd, poprawcie mnie.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Czekamy więc na fotki lub dokładniejszy opis miejsca... mapka czy coś. Pozdro.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: marasxt »

Beczki to się wkopywało na początku lat 90-tych na tzw. "Kuwejcie" czyli w okolicach ul. Podleśnej w celu pozyskania nafty lotniczej, która była super środkiem do mycia jak i po dodaniu środka podwyższającego właściwości smarne mogła służyć jako paliwo napędowe.
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: MiReK »

To wejście znajdowało się w wielkim zagłębieniu pomiędzy PWL-em a torami kolejowymi.
Obrazek Obrazek
Przypomniała mi się rozmowa z moją sąsiadką która mieszkała w Pile w czasie wojny. Mocno się wystraszyła w latach 50-tych jak usłyszała dźwięk samolotów odrzutowych. Myślała że wrócili Niemcy bo taki dźwięki było słychać w czasie wojny. Na to wychodzi że były wykonywane próby złożonych silników odrzutowych. Takie stanowiska musiały być na powierzchni. Musiał też być skład paliwa do silników odrzutowych. Może trzeba dokonać dokładnej analizy zdjęć lotniczych (tych z 1945).
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Mirek fajne fotki ale o jakim wejściu i do czego Ty piszesz bo wystrzeliłeś tak nagle że chyba niewielu wie o co chodzi :)
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: MiReK »

Piszę o tym samym co jest pod ziemią i jak tam wejść.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Sugerujesz że to jest wejście do podziemi lotniska? Więc po co są tunele na Chopina?
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Nie wiem czy trafiłem na to samo miejsce ale zrobiłem małą sesyjkę tego obiektu, dziś już zdewastowanego. Mirek czy potwierdzisz, że to jest to wejście i jeśli pamiętasz co było za drzwiami to napisz :) bo ja widziałem dziś w środku...
Obrazek Obrazek Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: MiReK »

To nie jest to wejście, tamto zostało zasypane, było w okolicy "ołówka" przy torach za PWL-em w wielkiej dziurze.
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Re: Tajemnica pilskiego lotniska?!

Post autor: dizel »

Mirek a co takiego "ołówek"? Bo się nie orientuję :) zdjęcia te zrobiłem pomiędzy PWL a torami w małym zagłębieniu hmm...
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się