Lata odbudowy Piły na fotografii

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Bocian »

ziolek pisze:Takimi potworami są chociażby sale gimnastyczne na Wojska Polskiego i przy gastronomiku. :smile3: A cieszyć się np. z przebudowy dawnej Telebajki. :)
Sęk w tym, że przebudowa Telebajki wcale nie jest udana - moim zdaniem.

Model 3d Dawnej Piły możnaby zrobić... ale niestety jest to kolejna rzecz, na którą nie mam czasu.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Mi chodziło raczej o makietę która można by oglądać choćby w tym muzeum na Placu Zwycięstwa. Żeby pokazać tym młodszym jaka Piła była kiedyś. Oprócz tego razem z Gawronem planujemy stworzyć mapę Piły na której były by narysowane miejsca, ulice i budynki sprzed wojny i teraźniejsze rozlokowanie ich w mieście. Chce się za to wziąć jak nie w ferie to może pod koniec czerwca. Co wy na to? Trafiony pomysł?
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Bocian »

Mapa to chyba nie jest głupi pomysł. Pomoże Ci w tym na pewno lista zabytków, która znajduje się na forum albo na stronie głównej Dawnej Piły.

Co do makiety - musisz wziąć pod uwagę, że zrobienie prawdziwej makiety wymaga ogromnej ilości czasu.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Jeśli chodzi o mapę to chciałem nałożyć starą mapę na nową lub na nowej naszego miasta zaznaczyć najbardziej historyczne miejsca, ulice itp. A co do makiety ty rzecz normalna że trzeba duuużo czasu ale efekty mogą być wspaniałe. Potem mogli by ją oglądać mieszkańcy i na pewno turyści w tym bunkrze. Jeśli mowa o turystyce to nasze miasto dzięki temu przedsięwzięciu dużo zyska - szczególnie latem kiedy do naszego miasta przyjeżdża wielu Niemców i innych obcokrajowców.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: jarek »

mathias pisze:Mi chodziło raczej o makietę która można by oglądać choćby w tym muzeum na Placu Zwycięstwa. Żeby pokazać tym młodszym jaka Piła była kiedyś. Oprócz tego razem z Gawronem planujemy stworzyć mapę Piły na której były by narysowane miejsca, ulice i budynki z przed wojny i teraźniejsze rozlokowanie ich w mieście.
Ja myślę o zrobieniu mapy w wersji www (we flashu), która interaktywnie pozwalała by na pokazanie informacji o dawnej Pile (dawne mapy, powiązanie ze zdjęciami itp). To by mogło być dobrym dodatkiem do strony. Wszystko jednak rozchodzi się o czas, ale jestem optymistą, więc powinno się udać.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Nam także chodziło o zrobienie mapy w postaci materialnej bo szukaliśmy i nie ma takiej mapy nigdzie która by była dostępna np. dla turystów czy miejscowych. Ale ten z mapą na stronie też jest ok i na pewno zajmiemy się tym... w końcu.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

mathias pisze:Mi chodziło raczej o makietę która można by oglądać choćby w tym muzeum na Placu Zwycięstwa. Żeby pokazać tym młodszym jaka Piła była kiedyś. Oprócz tego razem z Gawronem planujemy stworzyć mapę Piły na której były by narysowane miejsca, ulice i budynki z przed wojny i teraźniejsze rozlokowanie ich w mieście.
Ja myślę o zrobieniu mapy w wersji www (we flashu), która interaktywnie pozwalała by na pokazanie informacji o dawnej Pile (dawne mapy, powiązanie ze zdjęciami itp). To by mogło być dobrym dodatkiem do strony. Wszystko jednak rozchodzi się o czas, ale jestem optymistą, więc powinno się udać.
Hehe. Ja już latem zeszłego roku zacząłem zbierać fotki, a na sam pomysł wpadłem dużo wcześniej. No ale jak zawsze. Brak czasu stał się barierą nie do pokonania dla mnie i dla osób, które miały się w to zaangażować. :)
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: SA108 »

mathias pisze:Może jest też ktoś kto ma zdjęcia tego kościoła sekty J. Czerskiego po wojnie?
Kiedyś coś zamieszcałem tutaj:
viewtopic.php?p=11967#p11967
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Dziękuje za te zdjęcie jest bardzo fajne... i przepraszam za kłopot.
Awatar użytkownika
marasxt
PRZYJACIEL
Posty: 398
Rejestracja: 20 lis 2005, 22:03
Lokalizacja: Koschütz

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: marasxt »

Przypominam, że schron przy placu to nie muzeum. Raczej będzie to miejsce wystaw tematycznych zmieniających się cyklicznie i otwarte przykładowo w niedzielne popołudnia. Pomysł zrobienia makiety np. przedwojennego terenu placu to fajna sprawa. Chętnie taką makietę wyeksponujemy w schronie. Mógłby to być także okres powojenny, ruiny, wąskotorówka itp. Jak zwiedzicie schron to zobaczycie, że idealnie taka makieta w rozmiarze 3m na 3m by tam pasowała.
Zatem działajcie, powodzenia.
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: jacko »

Niestety nie udało mi się określić dokładnego roku wykonania fotografii Al. Piastów. Jedyne co udało mi się ustalić, to to że zdjęcie zostało wykonane pomiędzy 1973 a 1976 rokiem (raczej się nie pomyliłem :smile3: ), a to jeszcze dwa zdjęcia tej rozbieranej kamieniczki z trochę innych ujęć. Pozdrawiam :)

J5.Obrazek J6.Obrazek
Awatar użytkownika
muszka
Posty: 21
Rejestracja: 12 cze 2005, 09:30
Lokalizacja: Piła

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: muszka »

Witam
W telewizji Asta ukazał się nowy cykl programów "Piła Prawie Wczoraj" są to krótkie filmy na które składają się właśnie powojenne fotografie z lat odbudowy, pierwszy odcinek leciał już w czwartek ok. godz 20 kolejny za tydzień. Powtórkę można obejrzeć w niedzielę o 17.05. będzie 6 odcinków! oglądałam pierwszy i było tam naprawdę sporo ciekawych i nigdzie niepublikowanych zdjęć. Autor wypowiadał się, że w dużej mierze są to zdjęcia z archiwów prywatnych mieszkańców naszego miasta! Naprawdę warte obejrzenia!!
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Widziałem kawałek i muszę przyznać że dotąd nie widziałem nigdy podobnych zdjęć naszego miasta. A może warto razem ze stroną dawna.pila.pl przeprowadzić akcje zbierania starych zdjęć miasta. Skorzysta na tym strona i ludzie bo można by napisać na stronie podziękowania dla nich? Co wy na to?
Awatar użytkownika
Patyk
PRZYJACIEL
Posty: 54
Rejestracja: 04 lis 2008, 23:12

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Patyk »

Ciekawe, ciekawe... zaczynam żałować że przegapiłem odcinek w TV Asta, może ktoś nagrywa sobie screen shoot'y fotek etc... oczywiście będę się starał obejrzeć wszystko.
Gdyby tak faktycznie (hipotetycznie) odpowiadając na apel, mieszkańcy miasta wyrażali swoją dobrą wolę w zakresie publikacji zdjęć powojennej Piły to ho ho... niezłe archiwum...
Awatar użytkownika
muszka
Posty: 21
Rejestracja: 12 cze 2005, 09:30
Lokalizacja: Piła

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: muszka »

Za niedługo cały cykl wejdzie w moje posiadanie. Jeżeli będą chętni z pewnością się podzielę :)
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Fajnie było by pokazać te zdjęcia na forum, albo tak jak jest na stronie miasta zrobić wirtualny spacer po dawnej Pile na stronie głównej. Co wy na to?
pilanin
PRZYJACIEL
Posty: 32
Rejestracja: 09 gru 2006, 03:39
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: pilanin »

Świetny pomysł, ja jestem ZA!!! :jupi:
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

No tak ale najpierw trzeba jakoś znaleźć te zdjęcia i potem zrobić to profesjonalnie przez jakiegoś informatyka.
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Witajcie Chłopaki!!!
No, myślę, że się nikt nie gniewa jak bym jeszcze chciał żebym mógł powiedzieć tak o sobie. Pozwólcie, że się trochę powymądrzam - ale tylko trochę.
Kiedyś (lata 52-56) gdy jeszcze uczono mnie w Ogólniaku TPD (dzisiejsze gimnazjum nr 5? przy ul. Bydgoskiej) mieliśmy grupę chłopaków i dziewczyn z Domu Dziecka wtedy bodajże na Żeleńskiego i oni byli specjalistami od wszelkiego rodzaju dekoracji. Nie dopuszczali nas do swoich tajemnic ale robili takie różne cudeńka. Wiem, że w ramach przygotowań do... między innymi gotowali gazety i inną makulaturę. A potem już po uformowaniu malowali "toto" na potrzebne kolory.
Co prawda nie ma już w Pile wojska (i trudno mi się do tego przyzwyczaić. (Piła bez kolejarzy, wojska i policji - to nie ta moja Piła! Piła mojego dzieciństwa!)).
Ale zostali byli wojskowi. Na pewno i wśród Waszych znajomych są tacy co to byli zawodowymi w wojsku. Trzeba by popytać o takich co to tworzyli różnego rodzaju stoły plastyczne itp. Oni wiedzą z czego się i jak to szybko robi! Na pewno nie odmówią pomocy tylko trzeba ich znaleźć. A swoją drogą według mnie pomysł jest kapitulny!!!
Tyle dziś - bo nie mam czasu. Może w lutym zadowolę swoich "popleczników" czytaj tych co ew. mogą czy lubią? mnie czytać i tych co na moje teksty patrzą krzywym okiem!!!
I obiecuję pisząc o mieście mego dzieciństwa z lat właśnie 50-tych (i tych wczesnych i tych późnych zadowolę i jednych i drugich. Szczególnie obiecuję to tym drugim - moim adwersarzom a szczególnie tym, którzy nie znoszą mojego "...a co Ty tam wiesz młodyś (co nie cztać jako głupi) jeszcze!!! A być może i moje teksty pomogą w organizacji Panoramy dawnej Piły - Piły z lat 45-60? Na przykład?
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

Ja bym poprosił administratora żeby zrobił temat dot. tej makiety i mapy i przeniósł wszystkie posty dot. tego do tego tematu. Dziękuje jerzk że chcesz jakoś pomóc. Tak jak mówiłem najpierw chcialibyśmy zrobic ta mapę, jesli to by wyszło to w przyszłości tą makiete centrum miasta i pokazania jak wyglądało to kiedyś. I chciałbym spytac czy ktoś był by wstanie zrobic taki wirtualny "spacer" po Pile jak jest na stronie miasta? i Co z ta akcją dot. zdjęc?
Awatar użytkownika
pavvlo
ADMINISTRATOR
Posty: 786
Rejestracja: 04 kwie 2005, 23:27
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: pavvlo »

mathias pisze:A może warto razem ze stroną dawna.pila.pl przeprowadzić akcje zbierania starych zdjęć miasta. Skorzysta na tym strona i ludzie bo można by napisać na stronie podziękowania dla nich? Co wy na to?
No cóż pomysł nie jest jakiś super świeży, mieliśmy już takowe plany aby taką akcję przeprowadzić ale spełzło wszystko na niczym bo mieliśmy w tym okresie za dużo innych projektów do zrealizowania. Mimo wszystko fajnie że są osoby które go wskrzesiły ponownie.
Aby nie lać wody... odemnie tyle -> gwarantuję sprzęt, czyli komputer przenośny wraz ze skanerem. W razie potrzeby w prawie każdej chwili mogę ze sprzętem podjechać i zrobić skany. Docelowym miejscem tak zdobytych zdjęć byłaby specjalnie stworzona galeria na stronie głównej DP pt. np. "Okres PRL".
Ale jest zasadnicze pytanie... czy damy radę sami zdobyć takowe zdjęcia? myślę że zależy to tylko i wyłącznie od Was czyli od użytkowników DP (Dawnej Piły). Ja jestem do Waszej dyspozycji, chętnym podam nr. telefonu na PW. Pytajcie wszystkich, najbliższą rodzinę, znajomych, nieznajomych. Oni się do nas sami nie zgłoszą ze zdjęciami. W użytkownikach DP tylko jest nadzieja i szansa na zrealizowanie tego projektu!
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: mathias »

A może zwrócic się do telewizji lub radia?
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: Jerzyk »

Zarówno do Matiasa jak i Pavolo!
Moi mili z dotychczasowej działalności czy żywotności, z dotychczasowych kontaktów z moim kolegami rówieśnikami pozostałymi w Pile i posiadającymi komputery wynika (i chyba wsadzę kij w mrowisko choć nie o to idzie), "żeście sami sobie winni" - bo jak w czasie rozmowy przyznawałem się czy chwaliłem, że pisuję na forum "Dawnej Piły" to nie obyło się bez sarkazmu. Nie będę przytaczał tekstów, ale brzmiało to niekorzystnie dla forumowiczów no powiedzmy w stylu: "kupa zarozumiałych małolatów czy wręcz gówniarzy, którzy wszystko lepiej wiedzą" i nie było sposobu, żeby przekonać tych "dziadków' do współpracy!
Mało tego jak telefonicznie czy e-mailowo chciałem coś potwierdzić czy ustalić - to zaraz, co chcesz jakiegoś... wyprostować? Jureczku daj se spokój, niech się kiszą we własnym sosie.
I taki przykład jeden (celowo nie używam jego nicka) z forumowiczów pomieścił zdjęcia i podał daty - ewidentnie pomylił lata i kolega, który w tym czasie w tym miejscu pracował - a wiadomo dokładnie kiedy sprowadził się do Piły, obejrzał zdjęcia i tekst i machnął ręką. Przedtem przeczytał moją korespondencję z tamtym autorem. NO I OCZYWIŚCIE DAJ SE POKÓJ NIE MASZ INNYCH ZMARTWIEŃ.
Żałuje, że nie mieszkam w Pile i nie mogę na bieżąco uczestniczyć w spotkaniach poza forumowych, bo może wykorzystując jeszcze żyjących znajomych i znajome w tym żony byłych fotografów zawodowych - nie tylko tych co prowadzili zakłady fotograficzne ale i tych z Komendy Milicji i ze Szkoły Mo i ze Szkoły Samochodowej i wogóle powoli może byśmy do czegoś się dogrzebali.
A tak przez telefon to albo pani już jest na tyle starsza (np. rocznik 1930) i niezbyt kontaktuje - choć kiedyś mówiła, że mego głosu nie zapomni. A Ci co mnie znają wiedzą, że tembr głosu mam bardzo charakterystyczny, i mam tego liczne dowody.
Albo po prostu przez telefon nie przyznaje się, że mnie zna i na temat zdjęć dawnej Piły tej z lat naszego ew. wspólnego dzieciństwa rozmawiać nie chce.
Ale jeżeli będziecie już tak daleko, że na pewno będziecie szukać to proszę o kontakt na adres prywatny i nie na forum a na skrzynkę e-mailową, wiem że znajdziecie to wtedy podam ew. ślad do moich osobistych kontaktów i ich adresy. Jak dotrzecie powinni "puścić farbę" niektórzy mogą się nawet okazać wspólnymi znajomymi.
Pozdrawiam.
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: ziolek »

A ja trochę wchodząc w temat zapytam. Czy ktoś ma/widział footgrafie pilskiej parowozowni? :)
jacko
PRZYJACIEL
Posty: 50
Rejestracja: 13 lis 2008, 00:05

Re: Lata odbudowy Piły na fotografii

Post autor: jacko »

Oto kolejna fotka. Na planie miasta Piły z 1928 roku ta kamienica jest już zaznaczona. Zdjęcie zostało zrobione na początku lat 70-tych, więc kamienica przetrwała lata wojenne. Została zburzona wraz z sąsiadującymi z nią budynkami dopiero w latach odbudowy (przebudowy) miasta. Swoją drogą, ciekawe czy będzie trudność z odgadnięciem miejsca gdzie się znajdowała? :)

J7.Obrazek
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się