Szkoła muzyczna

Fakty, wydarzenia i ciekawostki z życia powojennej Piły w nawiązaniu do historii.
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Szkoła muzyczna

Post autor: Wysolek »

Hej! Jestem nowy na forum, ale czytam je już od jakiegoś czasu. Od 10 lat chodzę do Szkoły Muzycznej i mam pytanie - czy ktoś umiałby napisać mi coś o tym budynku, sam mam parę informacji ale są one bardzo pomieszane. Jako ciekawostkę podam, że od piwnicy szkoły (obecnie znajduje sie tam klasa perkusji) prowadzi podziemny szyb łączący szkołę z rzeką, niestety od jakichś 3 lat zasypany, ale tylko z wierzchu (po piwnicy pływały jaszczury i żaby :):). Mam jeszcze jedno pytanie: otóż przed szkołą od strony banku stoi takie małe wzniesienie z takim jakby pomniczkiem złożonym z kamieni, czy możliwe aby był tam schron, a jeśli nie to co to może być ciekawego???
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SŁOWIANIN
Posty: 164
Rejestracja: 13 maja 2005, 10:56
Lokalizacja: PIŁA

Post autor: SŁOWIANIN »

...opisz kolego konstrukcję tego tunelu, dokładnie podaj z czego jest wykonany. Jest to cegła czy konstrukcja żelazobeton, jeżeli jest okablowany albo są ślady po zawiesiach też warto o tym wspomnieć, najlepiej jakbyś wykonał parę fotek, budynek szkoły jest ciekawym obiektem i warto by się nim zająć. Pozdrawiam
Wysolek
Posty: 26
Rejestracja: 21 lut 2006, 16:49

Post autor: Wysolek »

Jol! No bardziej chciałem się dowiedzieć czegoś o samym budynku, ale ok. Może trochę przesadziłem: po pierwsze to szyb szer. ok. 60x60cm znajdujący się w betonowej podłodze piwnicy, z góry przykryty zwykłą metalową pokrywą, wyglada jak wiele zamkniętych studzienek. Po otwarciu pokazuje się komin w dół, który jest zasypany. Nie wiem jakiej głębokości sięga itp, bo jak pisałem teraz jest zasypany, a wcześniej się tym nie interesowałem, napewno nie jest to tunel - taki jak z garaży na Chopina. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Mam jeszcze jedno pytanie: otóż przed szkołą od strony banku stoi takie małe wzniesienie z takim jakby pomniczkiem złożonym z kamieni, czy możliwe aby był tam schron, a jeśli nie to co to może być ciekawego???
Wątek jest co prawda sprzed prawie dwóch lat, ale przypomniała mi się ta sprawa kiedy hrabia w innym temacie wspomniał o szkole muzycznej. Pagórek o którym pisze Wysolek wygląda tak:

Obrazek

To chyba dawny schron, tuż obok jest taki właz:

Obrazek

Warto jeszcze zwrócić uwagę na widoczne na pierwszym zdjęciu coś, co wygląda jak cokół pomnika albo figury. Ktoś wie co to było?
Awatar użytkownika
hrabia
PRZYJACIEL
Posty: 132
Rejestracja: 25 paź 2007, 01:29
Lokalizacja: Schneidemühl, Pila, Kröcherstraße - Königsblicker Straße - Brauerstraße Poland

Post autor: hrabia »

Witam :D Jeżeli chodzi o pierwszą fotkę to ten teren pozostał po tzw.okrąglaku - przypomnę ze okrąglak to było miejsce gdzie odbywały się potańcówki pod chmurką. Musimy sobie tu powiedzieć że ten teren przed szkołą muzyczną to był park, więc stały w nim śmietniki betonowe przypominające wróble czy żaby. W tym parku rosły też dęby i chodziliśmy zbierać do niego dębinę. Wszystko wskazuje na to że jak był park to i obelisk albo pomnik musial byc postawiony upamiętniający jakieś wydarzenie albo miejsce. Takie kiedyś zasady panowały choć nie wszędzie były stosowane. Napewno tam pomnika nie było bo bym pamiętał, ewntualnie wchodzi w rachubę tylko obelisk albo kościelna figurka jakiegoś świętego a to dlatego że kiedyś wiodła tam trasa pielgrzymki w Boże Ciało i mogła to być jedna ze stacji. A że obok był park to możemy też taka hipoteze przyjac.Jak przyjade to podejde i zobacze to moze jakies fakty z tym mi sie skojarzą. Natomiast ta druga fotka to może być pozostałość po budowie banku.
pozdrawiam hrabia
Awatar użytkownika
dizel
PRZYJACIEL
Posty: 380
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:24
Podziękowano: 2 razy

Post autor: dizel »

W tej malej studzience na 2 fotce znajduja sie 2 zawory (prawdopodnie z gazem) bo obok widac tabliczki. Studzienka jest gleboka na poltora metra, w srodku stoi fajna zabytkowa zardzewiala drabina :) widac ze sciany tej studzienki dawno temu budowane bo cegla powoli sie sypie, na dnie piach wiec chyba nic ciekawego tam nie ma.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się