Przedwojenne ruiny

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Witam. Proponuje w tym temacie zamieszczać zdjęcia zniszczonych budynków i innych obiektów lub już ich pozostałości :) i w miarę możliwości prosiłbym o opisywanie zdjęć :wink: a to kaplica w okolicach Skrzatusza. Jeśli chodzi o napis nad wejściem przy kolumnach to z tego ci wiem, a nie wiem czy to prawda bo powiedział mi to mój ojciec brzmiał on (...) Żychliński. Niestety z tego co widać nad nim widniał jeszcze jakiś ale tego co tam było już nie wiem. Żychliński to chyba nazwa fundatora kaplicy. Dla zainteresowanych mogę także zamieścić fotki 3 przedwojennych (?) cmentarzy, które znajdują się w Skrzatuszu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: Mistrz »

Jasne, wrzucaj też inne foty.
Gdzie dokładnie znajduje się ta kaplica?
Jest całkiem ciekawa.
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: skinspila »

Daj wszystkie namiary a za chwilkę będziesz tam dołeczki zakopywał po chienach : :evil:
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Właśnie z tego powodu boje się podawać namiarów, bo nie chcę zobaczyć tam kogoś latającego z wykrywaczem i saperką :/ a na pewno ktoś taki się znajdzie :x A jeśli chodzi o zdjęcia tych cmentarzy itd. to postaram się je zrobić jeszcze w tym tygodniu :) gdyby nie choroba zrobił bym je i wstawił jeszcze dzisiaj no ale cóż... z domu ruszyć się nie mogę :wink: ale obiecuje, że jeśli zdrowie pozwoli to jeszcze w tym tygodniu fotki dodam. A to, że są tam groby itd. nikogo nie będzie obchodzić i tak będzie kopać :| bo chyba każdy mi przyzna, że co niektórzy nie mają nawet szacunku dla zmarłych i takich miejsc jeśli w grę wchodzi wykopanie czegoś ciekawego. I nie mówię tutaj o żadnym z użytkowników forum więc nie chce nikogo urazić i przepraszam jeśli tak się stało :wink: bo nie mam nic do poszukiwaczy skarbów :mryellow: bo sam się tym biernie interesuje no ale pamiętajmy, żeby szanować niektóre obiekty. I te zdjęcia które wstawiłem były robione prawie przed rokiem :lol: nie długo ruszę z pieskiem na spacer i zrobię jakieś aktualne ;)
No racja tacy przez których boję się podawać namiary na kaplice to szabrownicy :rolleyes: dobre określenie mathias :wink: bo poszukiwacz skarbów raczej się takim czymś nie zajmuje.
Awatar użytkownika
mathias
Posty: 167
Rejestracja: 12 sty 2007, 18:54
Lokalizacja: Piła /Berliner Chaussee
Kontakt:

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: mathias »

Takich ludzi to się chyba nazywa szabrownikami... ja tam tylko jak szukam to tego co jest dostępne a nie kopać jak górnik dziury gdzieś by coś znaleźć pod ziemią.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Osobom zainteresowanym zwiedzaniem, nie kopaniem dokładniejsze namiary mogę podać na PW. Sklepienie kaplicy wygląda na to że było w kształcie półkuli bo na ziemi wewnątrz leży mnóstwo cegieł i to chyba pozostałości po suficie.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: Bocian »

http://foto.dawna.pila.pl/zdjecie_2404.jpg - z tego zdjęcia wnioskuję, że była tam kopuła, a raczej sklepiejnie klasztorne na ośmioboku.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sklepienie_klasztorne - o takie, tylko, że na ośmioboku ;)

Najbradziej znany przykład - Florencja Filipo Brunelleschi kopuła nad katedrą będąca w istocie tym, o czym mowię:
Obrazek
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

O takie coś właśnie mi chodziło ;) nie znam się za bardzo na architekturze :lol:
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: adam »

Czytajac o okolicznych miejscowosciach chyba juz sie spotkalem z nazwiskiem Zychlinski, postaram sie informacje te odnalezc.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Rodzina Żychlińskich mieszka w St. Łubiance, Ewa Żychlińska jest dyrektorem w gimnazjum w Starej Łubiance.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: adam »

Zastanawiam sie czy ten budynek nie mögl byc grobowcem rodziny Zychlinskich, ale to tylko moja sugestia.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Mnie też nurtuje zastosowanie tego budynku bo jest on oddalony od wsi o jakiś kilometr, w jego pobliżu niema jako takiego cmentarza, jest tam tylko parę grobów. Może ma to jakiś związek ze znajdującym się kiedyś kilkaset metrów dalej pałacem i to może właśnie rodzina Żychlińskich mieszkała niegdyś w tym pałacu. Pałac zburzono jakoś w latach 70-tych, 80-tych. Po pałacu została tylko górka a obory i inne pomieszczenia gospodarcze prawie wszystkie stoją do dziś, jedne w lepszym drugie w gorszym stanie.
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

No i zgodnie z obietnicą są i aktualne zdjęcia. Jeśli chodzi o te cmentarze to uznałem, że nie ma sensu robić zdjęć bo kto będzie chciał oglądać sam śnieg i krzaki. Jak zniknie śnieg to dodam także zdjęcia tych cmentarzy. Jak widać trudno dostrzec latem tam cokolwiek jeśli się człowiek nie przypatrzy.
Obrazek

Nie wiem czy są to groby czy po prostu jakieś kawałki betonu, szukałem na nich jakiś napisów ale tylko mchu się naoglądałem.
Obrazek Obrazek

No i to jedna z pozostałości sąsiadujących niegdyś z pałacem. Była tam chyba jakaś obora w której trzymano zwierzęta.
Obrazek
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Obrazek

I jeszcze widok z tyłu.
Obrazek
MiReK
Posty: 170
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:02
Lokalizacja: Piła

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: MiReK »

Ruiny budynku w okolicy Dziembówka, okolice ruin ktoś przekopał i zostawił dziury.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: skinspila »

Jak znam życie to przy torach (Schneidemuhl & Kolmar) stała strzechą kryta i kusiła piękna chatka hehehe ale nic kompletnie tam nie było.
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: Bocian »

O ile się nie mylę, ten budynek jeszcze parę lat temu był w bardzo przyzwoitym stanie.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: RR »

Jakieś 7-8 lat temu byłem w budynku krótko po jego opuszczeniu. Okien już nie było, ale jeszcze można było znaleźć pilskie ciekawostki, choćby flaszkę z browaru pana Axta czy obrazek z komunii w Świętej Rodzinie z lat 40-tych. Sam dom był w stanie niemal idealnym, nadawał się do zamieszkania. Dzisiaj prawie zrównany z ziemią...
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: Kanclerz »

Pozostałości po gospodarstwie w ścisłej okolicy Góry Dąbrowy:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Kanclerz gdzie to dokładniej jest? bo nie kojarzę zbytnio.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: Kanclerz »

Miejsce latem bardzo zarośnięte. Budynki mało widoczne, ponieważ znajdują się w małej kotlinie.

Obrazek
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Tam to mnie chyba jeszcze nie było ;) A tak apropos tej Góry Dąbrowy to czy ktoś wie kiedy zaczęto wydobywać piach z obecnej żwirowni? Żwirownia powiększa się w imponującym tempie ale jeszcze parę lat temu aż tak dużo piachu stamtąd nie wywożono.

Na mapie WIG z 1936r. miejsce podane przez Kanclerza jest chyba opisane jako Klein Wittenberg. Nie wiem czy to dokładnie to miejsce.
Awatar użytkownika
Kanclerz
PRZYJACIEL
Posty: 385
Rejestracja: 21 maja 2005, 22:44
Lokalizacja: Piła - Górne

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: Kanclerz »

W Skrzatuszu mieszkasz i nie kojarzysz miejsca? :smile4: Wycinek mapy o której wspomniałeś i raz jeszcze zaznaczone miejsce:

Obrazek
Awatar użytkownika
rasaxas
Posty: 102
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:10

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: rasaxas »

Jak tylko motor złożę to ruszę na poszukiwania tego miejsca :wink: Wiesz, bądź co bądź to jednak jakieś 3-4 km od Skrzatusza 8)
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Przedwojenne ruiny

Post autor: adam »

rasaxas pisze: Żychliński to chyba nazwa fundatora kaplicy
Zychlinscy – polski röd szlachecki, ktöry swöj szlachecki tytul otrzymal za walecznosc podczas wojen z Turkami, dlatego tez w ich godle znajduje sie pölksiezyc i krzyz. W poznanskich aktach juz w 1500r. jest wzmianka o Florianie Zychlinskim. Rodzina ta byla wiernym zwolennikiem kröla Stanislawa Leszczynskiego. Byli Oni spokrewnieni z rodzina von Dewitz. Zanim osiedlili sie w okolicach Walcza w 1770 posiadali Oni dwa majatki w miejscowosci Wschowa. W 1782r rotmistrz Karol Zychlinski wszedl w posiadanie majatku szlacheckiego i wsi Dzikowo, odkupujac te posiadlosci za 12000 talaröw od rodziny Blankenburg. Przez wczesniejsze dwa lata Karol Zychlinski byl zarzadca tego majatku. Po jego smierci w 1822r. majatek ten przejal jego najmlodszy z szesciu synöw Adolf, natomiast szlachecki majatek w Stracznie otrzymal czwarty syn Edward pözniejszy starosta walecki. W 1862r Dzikowo przejmuje syn Adolfa Rudolf. W ten sposöb szlachecki majatek Dzikowo przez okolo 100 lat nalezal do rodziny Zychlinskich. W 1863r. Rudolf Zychlinski wraz z synem Oskarem odkupuja za 31500 talaröw od wlasciciela o nazwisku Grüttner majatek Klesnik, ktöry w latach 1878- 1885 jest wlasnoscia Oskara Zychlinskiego.

Wielka szkoda, ze po tej kaplicy z pewnoscia ufundowanej przez jednego z Zychlinskich pozostaly tylko gruzy.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się