Granica Księstwa Warszawskiego

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Granica Księstwa Warszawskiego

Post autor: Jaśko »

Drodzy uczestnicy forum - myśląc perspektywicznie poszukuję w miarę najdokładniejszej mapy, na której znajdzie się granica KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO w jej przebiegu w okolicach Piły.
Myślę o przygotowaniu za czas jakiś wycieczki rowerowej "wzdłuż" tej granicy (oczywiście mam świadomość, że będzie to wycieczka po trasie b. przybliżonej).
Oczekuję informacji na PW.
Dziękuję
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Trochę dalsze okolice Piły

Post autor: Jerzyk »

Jaśko !
Mapy nie mam ale poradzę Ci - spróbuj w Geodezji i Kartografii ew. w Bibliotece Miejskiej.
Ja szukałem przez pewien okres pewnego albumu fotograficznego o pewnym dostojniku (III RP), który po pewnym czasie wycofano ze wszystkich (prawie) Bibliotek i znalazłem - przez internet w Bibliotece Narodowej. Istnieje Internetowa Biblioteka (czy internetowy zbiór???) Teraz nie pamiętam, w Poznaniu jeśli nie Poznańska czy Poznański to Wielkopolski - znajdziesz. Panie bibliotekarki są bardzo uczynne. Jak znajdziesz to ci sprowadzą. Może być tylko problem z wyniesieniem z biblioteki. Ale tu następna rada - Już przed czasem zbieraj mapy topograficzne okolic Piły - powinny być w sklepie przy ul. 11 listopada (był tam kiedyś Automobil Klub? albo w księgarni na rogu. Jeśli nie znajdziesz - "a sprawa nie jest na przedwczoraj", a raczej nie jest. To mogę Ci się skompletować - to są takie mapy prawie jak wojskowe w skali 1:25000. i na te mapy byś wtedy naniósł sobie tę granicę (z tych starych map).
Ale o tym czy masz te mapy czy nie musisz do mnie napisać i niena prywat (bo rzadko tam zaglądam) a na adres emeilowy zna go marxas i pavvlo.
Pozdrawiam i gratuluje pomysłu.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Trochę dalsze okolice Piły

Post autor: RR »

W tym wątku: viewtopic.php?f=10&t=873 jest mapa, która powinna Cię zainteresować. Nie wiem, czy da się znaleźć coś dokładniejszego, ale dobrze byłoby dotrzeć do oryginału.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Re: Trochę dalsze okolice Piły

Post autor: Jaśko »

Dzięki, sądzę, że dam sobie radę dzięki Waszym (Jerzyk, RR) odpowiedziom!
Jerzyk
PRZYJACIEL
Posty: 499
Rejestracja: 08 gru 2006, 22:20
Lokalizacja: mazowsze

Re: Trochę dalsze okolice Piły

Post autor: Jerzyk »

Jak już koniecznie chciałbyś "sam" - To Wydawnictwo Kartograficzne mieści się w Warszawie przy ul. Żurawiej bodajże 5 czy 6 - jak idziesz od Marszałkowskiej to po prawej w piwnicach i tam można kupić "każdą" mapę. Jak będę w Warszawie podjadę i sprawdzę. Ale kupować nie będę!!!
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Trochę dalsze okolice Piły

Post autor: Bocian »

Z map wynika, że granica przebiegała przez dzisiejszą Piłę. Konkretnie między Kotuniem, Dolaszewem, Gładyszewem a Górnym, poniżej ujścia Rudy do Gwdy, przecinała (wtedy nieistniejący oczywiscie) Jadwiżyn i na południe od jeziora Płotki szła śladem granicy polsko-niemieckiej, jaka sto lat później powstała w wyniku traktatu wersalskiego.

Zastanawia mnie na ile dokładna jest to mapa. Gwda wyraźnie na niej płynie inaczej niż obecnie, co może być albo wynikiem niedokładności kartografów (skala mapy), albo faktycznie rzeka tak płynęła (powodzie potrafią dużo namieszać).

Jeśli miałbym szukać granicy Księstwa Warszawskiego, szukałbym jej śladów na późniejszych mapach. Bardzo często granice administracyjne funkcjonują jeszcze przez wiele lat na innym poziomie... Obecna zachodnia granica Piły biegnie śladem granicy polsko niemieckiej sprzed wojny. Granice województw odrodzonej w 1918 roku Polski wytyczono po granicach dawnych zaborców. Polecam blog http://www.bezgranica.eu/ , którego autorzy posłużyli się mapami WIG z lat 20, aby znaleźć na zdjeciach satelitarnych pozostałości granic.

Na mapie Plan miasta Pily (1895) widać, że granica z Koszycami jest jednocześnie granicą międy prowincjami. Może właśnie tam biegła granica? Ale to jest możliwe tylko w dwóch pzypadkach: Albo mapa "traktatowa" jest niedokładna, albo w międyzczasie były korekty granicy.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Trochę dalsze okolice Piły

Post autor: RR »

Bocian pisze:Zastanawia mnie na ile dokładna jest to mapa. Gwda wyraźnie na niej płynie inaczej niż obecnie, co może być albo wynikiem niedokładności kartografów (skala mapy), albo faktycznie rzeka tak płynęła (powodzie potrafią dużo namieszać).
Na wczesnych mapach (Schroetter z początku XIX w. i Reymann z połowy XIX w., skany fragmentów poniżej) przebieg cieków w granicach miasta znacznie różni się od obecnego. Najciekawsze jest to, że Ruda nie wpada do Gwdy na wysokości Koszyc, ale płynie przez obecne działki i uchodzi do Gwdy w centrum, poniżej wyspy (tak jak Młynówka). Ciekaw jestem, czy jest to po prostu błąd kartografów, czy może dzisiejszy bieg rzeki jest efektem prac meliorantów z połowy XIX w. Na mapie z granicą Księstwa Warszawskiego bieg Gwdy jest inny, niż na wspomnianych wyżej mapach. Bez dobrego skanu trudno jednak mówić o szczegółach.

Obrazek
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Re: Trochę dalsze okolice Piły

Post autor: Bocian »

Jakoś nie wydaje mi się, aby to był błąd kartografów. Swoją drogą bardzo ciekawe mapy...
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Granica Księstwa Warszawskiego

Post autor: adam »

Osobą mającą duży wkład w przebieg granic miał Ignacy Prądzyński, który ustalając jej przebieg brał pod uwagę praktyczne zastosowanie jej w systemie obronnym.
http://www.swietywojciech.archpoznan.or ... ynski.html
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się