Tarnowo (Seegenfelde)

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Radko
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2009, 12:04

Tarnowo (Seegenfelde)

Post autor: Radko »

Obrazek
Znalazłem zdjęcie Theodora Maciaszka urodzonego w Tarnowie 18 VII 1908 który w 1934 wstąpił do orkiestry SS.
Czy ktoś zna jego losy?
Zdjęcie pochodzi z jego SS Ausweis, który w tej chwili jest w Stanach
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: adam »

Natrafiłem też na to ogłoszenie, ta legitymacja jest na sprzedaż, jest chyba na jakieś aukcji internetowej.Też sie zastanawiałem jak potoczyły się losy tej osoby, legitymacja przynależności do orkiestry SS, była jeśli dobrze pamiętam wystawiona w Monachium. Mieszkańcy Seegenfelde byli chyba w wiekszości zwolennikami panującej w owym czasie partii. W Seegenfelde działała preżnie ogólnokrajowa mlodzieżowa organizacja hitlerowska Sturm, wchłonięta później przez Hitlerjugend.
Tak na marginesie to temat ten bardziej pasuje w rubryce "okoliczne miejscowosci".
Radko
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2009, 12:04

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: Radko »

Zastanawiam się czy rodzina została wysiedlona zaraz po wojnie czy może powoływali się na polskie korzenie żeby przetrwać do ewentualnego powrotu tych ziem do Niemiec.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: adam »

Ze spisu powszechnego przeprowadzonego 17 maja 1939r. wynika, że wieś tę zamieszkiwało 395 osób w 73 gospodarstwach. Miejscowość ta została opuszczona 27 stycznia 1945r. Zajęta została 31 stycznia 1945r. przez sowieckich żołnierzy 328 Dywizji Piechoty pod dowództwem płk. Pawłowskiego. Ofiary II WS i wysiedlenia to 26 osób (poległych 13, zaginionych 10, uprowadzonych 1, zamordowanych 1, zmarłych 1).
Z tego co mi wiadomo z byłych mieszkańców nikt nie pozostał, obecnie przyjeżdża jedna rodzina i opiekuje się grobem swoich przodków.
przemcio
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2010, 19:22

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: przemcio »

Witam.
Widzę Adam, że masz dużo wiadomości z czasów drugiej wojny światowej.
Mam więc dwa pytania czy wiesz może, od której strony posuwały się wojska rosyjskie w stronę Tarnowa, czy szły nieczynnym już torem kolejowym od strony Płytnicy, czy drogą od strony Starej Łubianki?
Przyznam, że będąc na grzybach na tych terenach znalazłem jedno miejsce gdzie naliczyłem około 20 lejów po pociskach skupionych w bardzo małej odległości od siebie i było to waśnie jadąc drogą od strony dawnego torowiska (drogą od Zabrodzia). Natomiast czy wojska niemieckie wycofały się w stronę Wiesiółki czy Czechynia (Zechendorf) - wieś ta strasznie ucierpiała w trakcie walk?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: adam »

Wojska sowieckie wieś Seegenfelde (Tarnowo) zajęły od strony Starej Łubianki. W obliczu zbliżającej się ofensywy radzieckiej Seegenfelde znalazło się w obrębie pilskiej pozycji polowej będącej linią osłonową Walu Pomorskiego.Wzdłuż rzeki Dobrzycy przebiegał system transzei.W okolicy Seegenfelde do budowy umocnień skierowano 170 kobiet, które to 10.04.1944r. zostały wraz z innymi robotnikami przywiezione do Deutsch Krone ( Wałcza) z Rugii i Stralsundu. Jak już wcześniej wspominałem 27.01.45r. wieś ta zostaje opuszczona przez mieszkańców. Pozycje polowe w Seegenfelde zostały obsadzone batalionem podchorążych pułku artylerii stacjonującego w Gross Born ( Borne Sulinowo ). jednakże batalion ten nie stawiając oporu porzucił transzeje pilskiej pozycji polowej i wycofał się nad brzeg Pilawy i tam stawiając opór wycofał się do Zechendorf (Czechynia).Także sama wieś w czasie działań wojennych nie ucierpiała, dewastacja i zniszczenia nastąpiły później, gdyż domy były podpalane przez Sowietów, został też zniszczony piękny pałac i w latach 60-tych całkowicie rozebrany wraz z otaczającymi go budynkami gospodarczymi.
przemcio
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2010, 19:22

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: przemcio »

Bardzo dziękuję za odpowiedź ale nasuwają mi się następne czy batalion podchorążych wycofując się z przygotowanych linii obrony przekroczył Piławę
wtedy doszło do konfrontacji z sowietami czy też było to jeszcze przed rzeką Dobrzycą. Pytam bo w tym rejonie jest tylko jeden most (przy dwóch gospodarstwach zlokalizowanych po obu stronach rzeki) gdzie mogli suchą nogą przejść przez rzekę, następny most jest dopiero w Czechyniu.
Następne pytanie mam odnośnie wsi Czechynia czy wiesz coś na temat tego, że w rejonie kościoła w Głowaczewie stały działa samobieżne typu Hummel i to one w dużej mierze zrujnowały część wsi Głowaczewo oraz Czechyń?
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: adam »

Myślę, ze do konfrontacji doszło przed przekroczeniem Pilawy przez most przy dwóch gospodarstwach, później Niemcy skierowali się w lewo do Czechynia. O walkach w Głowaczewie i Czechyniu nie mam specjalnie żadnych informacji, ze wspomnień Niemców wynika, że w Głowaczewie stacjonowali Sowieci, którzy dopuszczali się gwałtów na ludności cywilnej. Znam historię o małej niemieckiej dziewczynce, która została postrzelona przez pijanych sowieckich żołnierzy. Wg. wspomnień byłych mieszkańców wynika, że Glowaczewo zostało celowo spalone przez Sowietów.
Wiem natomiast, że w okolicy Zabrodzia, po przejściu frontu, został założony magazyn niewybuchów i broni porzuconej w okolicy, miałem gdzieś dane ile i czego znaleziono. W okresie późniejszym te niewybuchy i znalezioną amunicję zdetonowano w lesie kolo Zabrodzia, z tego co pamiętam to, to rzuciło mi się w oczy ilość znalezionych " panzerfaustów". Właśnie się zastanawiam, czy znalezione przez Ciebie leje po wybuchach nie mogą być tym miejscem.
przemcio
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2010, 19:22

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: przemcio »

Wszystko możliwe tylko zastanawia mnie fakt, że wspomniane leje są bliżej Tarnowa i rzeki Dobrzycy przy samej drodze prowadzącej od Zabrodzia do Tanowa przy skrzyżowaniu dróg do Czechynia (około 200 m od starej stacji kolejowej) oraz w pobliżu okopów. Więc myślałem, że coś tam musiało się dziać.
przemcio
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2010, 19:22

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: przemcio »

Właśnie, czy wiesz może coś na temat przebiegającego w pobliżu Tarnowa torowiska i nie istniejącej już stacji. Czy występują gdzieś jakieś opisy, że był jakiś wzmożony opór przy niej (chodzi o budynek stacji) lub przy torowisku.
Dawna stacja leży przy drodze Tarnowo - Czechyń i moim zdaniem było by najlepszym miejscem na odparcie nieprzyjaciela broniąc się właśnie w budynku jak i przy nasypie kolejowym. Tory jak i budynek stacji leżały w pobliżu rzeki Piławy (około 500 m) a jak mówiłeś wojska niemieckie broniąc się wycofały się z okopów przy rzece Dobrzycy i skierowały się w pobliże Piławy aby tam stawić opór.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: adam »

Czy doszło do walk na terenie stacji i torowiska, tego nie wiem. Twoja teza jest logiczna. Wiem natomiast, że Sowieci spalili dom mieszkalny w gospodarstwie przed mostem i że został on odbudowany przez osiedleńców z materiałów pozyskanych z rozbiórki stacji kolejowej, o której wspominałeś.
przemcio
Posty: 9
Rejestracja: 16 mar 2010, 19:22

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: przemcio »

Masz bardzo dobre informacje jestem pod wrażeniem. Faktycznie dom był spalony, a odbudował go właśnie mój dziadek z cegieł ze starej stacji. Na szczęście po kilku wizytach milicji i przedstawicieli kolei jakoś mu się upiekło, a było to na początku lat pięćdziesiątych.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: adam »

Obrazek
Po obnizeniu poziomu wody w rzece Dobrzyca ukazaly sie pozostalosci po mlynie wodnym. W miejscu tym trwa przebudowa mostu przy gospodarstwie rybackim "Pstrag Tarnowo".
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: skinspila »

Adam to w ogóle wygląda jak podpiwniczenie typowe dla piwnic z tamtego okresu
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Seegenfelde Tarnowo

Post autor: adam »

Obrazek
Tak Skinspila masz racje, mnie to tez wyglada na jakas piwnice. Nie wiem co o tym myslec. Wiem natomiast, ze w tym miejscu stal mlyn wodny. Zaluje, ze nie zrobilem zadnego zdjecia przed zburzeniem mostu, bo tuz obok byly pozostalosci z betonu. Moze obok mlyna stal jeszcze jakis dom.
adam
PRZYJACIEL
Posty: 1379
Rejestracja: 22 wrz 2006, 18:58
Lokalizacja: Niemcy

Re: Tarnowo (Seegenfelde)

Post autor: adam »

Obrazek Obrazek

Zachowane pozostałości po młynie w Tarnowie.
Awatar użytkownika
lubianka
Posty: 226
Rejestracja: 04 lut 2011, 19:20

Re: Tarnowo (Seegenfelde)

Post autor: lubianka »

Radko pisze:Zastanawiam się czy rodzina została wysiedlona zaraz po wojnie czy może powoływali się na polskie korzenie żeby przetrwać do ewentualnego powrotu tych ziem do Niemiec.
Wiem, że rodzina o tym nazwisku mieszkała po wojnie w St. Lubiance. Było to parę miesięcy po wojnie. Zapytam rodziców o dalsze losy Maciaszków.
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się