Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Wszystko co nie pasuje do tematów powyżej a związane jest z historią Piły i okolic.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Post autor: Aragorn »

Zapraszam forumowiczów do zaprezentowania swojej ulicy.
Przedstawmy ją w krótkim zarysie.
Jak nazywała się kiedyś, a jak dzisiaj.
Co warto zobaczyć i co fotografować.
Wkrótce tabela z niemieckimi i polskimi nazwami ulic.
dexter77
Posty: 19
Rejestracja: 09 maja 2005, 09:57

Post autor: dexter77 »

Osiedle Jadwiżyn, Łączna, Królowej Jadwigii.... no niestety kiedyś znajdowały się tu tylko lasy, więc zero zabytków :( Za to w okolicy bloków wojskowych znajduje się była jednostka wojskowa ...o ile się nie mylę związana była z łącznością.... niestety nie mam dokładnych inf..
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Dodałbym do tego, że jest jeszcze parę zachowanych domków poniemieckich, a w lesie na końcu osiedla przed jednostką był mały poligonik naszego wojska.
Znajomy tam okopy kopał na ćwiczeniach.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Moja ulica - Kolbego 8) .
Ulica ta jest jedną ze starszych w mieście - powstała zapewne w końcu XVII w., na skraju bagien (zwanych niegdyś Wyrębą) rozciągających się wzdłuż rzeczki Młynówki, jako droga prowadząca do folusza. Przed 1945 rokiem nosiła nazwę ul. Ogrodowej (niem. Gartenstrasse). Początkowo ulica była słabo zabudowana, za to bylo przy niej wiele ogrodów (stąd nazwa). Dopiero na przełomie XIX i XX w. zbudowano wzdłuż niej eklektyczne i secesyjne kamienice. Od 1927 r. ulicą jeździł autobus nr 1. W 1945 roku większość domów stojących przy ulicy ocalała. W tym samym roku jej patronem został Julian Marchlewski. W południowo - wschodniej części ulicy został zalożony cmentarz żołnierzy radzieckich poleglych w walkach o Piłę. Pośrodku niego znajdował się pomnik Olega Matwiejewa. W latach 50. szczątki żołnierzy przeniesiono do Leszkowa, a cmentarz (z zachowanym pomnikiem) przekształcono w skwer nazwany pl. PKWN. W latach 1993-2001 na jego miejscu powstało nowe osiedle dla ok. 700 mieszkańców, z podziemnym parkingiem. Plac nad parkingiem pełni funkcję centrum osiedla - dwa lata temu odbył się tu nawet koncert z okazji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Bukowińskie Spotkania". Po upadku komunizmu nastąpiła kolejna zmiana nazwy - odtąd ulica nazywa się Ojca Maksymiliana Kolbego. W starej części ulicy zachowało się wiele zabytkowych kamienic. Są to m.in. domy nr 6 (proj. Max Popp, na tyłach drewniana kładka na Młynówce), 8, 21 (przed wojną przedszkole), 24, 37, 39, 50 i 60. Najstarszy z nich znajduje się pod nr. 32. Na końcu ulicy Kolbego znajduje się krzyż. Niestety, nie wiem, z jakiej okazji został on postawiony.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Moja ulica: Sienkiewicza (KarlsbergStrasse), os. Staszyce.
Stoją przy niej prawie same przedwojenne domy, lecz żaden nie jest zbyt ciekawy. Jako ciekawostkę co do mojego domu mogę podać, że kiedy mój dziadek zaraz po wojnie wprowadzał się do domu, w którym mieszkam do teraz, w komórce znalazł pianino z XIX w. Zostawili je najprawdopodobniej niemcy, kiedy uciekali z Piły.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Moja ulica to była Ringstrasse, czyli obecnie ulica Okólna.
Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po ostatniej wojnie, mieszkały tutaj rodziny wojskowych.
Niemcy stworzyli w oryginalny sposób system zabudowy.
Bloki ciągną się wokół ulicy zwartym murem.
Przejścia na drugą stronę kryją się za zwieńczonymi łukami bramami.
Postawione na planie trójkąta budynki, tworzą odizolowane od ruchu ulicznego podwórze.
Tak było jeszcze przed wojną.
Obecnie zwieńczona łukiem brama zachowana jest przy ulicy Ludowej.
Teren wewnątrz blokowiska stanowiły ogródki działkowe oraz budowla rekreacyjna dla mieszkańców - obecnie przytulisko, a do lat 80 przedszkole.

A tutaj widok z lat 1940 na podwórze ulicy Ring:

Obrazek
Awatar użytkownika
skinspila
PRZYJACIEL
Posty: 358
Rejestracja: 04 lut 2006, 16:12
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz
Kontakt:

Post autor: skinspila »

Moja to Słowackiego, 24 lata albo i więcej tam mieszkałem, teraz na Orzeszkowej, a tam było parę fajnych budyneczków. Ganialiśmy się tam po ogrodach. Pavvlo powinien dobrze pamiętać te okolice (dżungla, pustynia) kupę fajnych fantów tam odnalezionych (amunicja do MG 38/42, mauzery, hełmy, porcelana, manierki, kupe kości, bomba lotnicza, granaty ręczne) kupę saperów i policji, Powracając do starych budynków, to trochę tęskno mi do nich, do boiska na górce. Cieszy mnie jedno, że teraz buduje się 4 piętrowce w stylu przypominającym stare kamienice, a nie komunomolochy. Aż łza się w oku kręci, jak tak patrzę na stare zdjęcia :cry: na moją okolicę, gdzie spędziłem dzieciństwo. A tak przy okazji, czy ktoś wie co się stało ze schronem OPL pod "Liderschajs", czy go zasypali, czy mają tam magazynyna tą tanią zrypaną żywność :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Ulica

Post autor: Roto »

Brombergerstrasse - można obejrzeć "Dom Seniora" kiedyś bar - piwialnia, budynek Gimnazjum nr 5, kamienice obok szkoły oraz masa inncyh budynków w pobliżu.
Pozdrawiam
Roto~~

P.S. Może ktoś wie więcej na temat Brombergerstrasse, może mieściło się tam coś ważnego, bo niestety teraz to prawie same blokowiska.
Awatar użytkownika
Luke I
Posty: 149
Rejestracja: 30 kwie 2006, 18:02
Lokalizacja: Piła

Post autor: Luke I »

U mnie Jadwiżyn (Królowej Jadwigi). Ładna okolica, jest tak jakby częścią łańcuchu w rozwoju miasta. Dużo blokowisk, w dolinie płynie rzeka. Tak jak jeden z moich przedmówców powiedział, była jednostka wojskowa jest koło lasu na skraju osiedla. Z tym łańcuchem to każdy pilanin wie o co chodzi. Jadwiżyn środkowy punkt rozwoju w stronę północy, zaraz po nim zbudowano Zieloną Dolinę. Widać różnice w architekturze. Np. można porównać centrum miasta, Jadwiżyn i Zieloną Dolinę... i tam można gadać wieki.
Ogólnie to osiedle to miła okolica, jest dużo budynków mieszkalnych, ale też dużo zieleni w pobliżu Gwdy, w dolinie...
pozdro
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Aragorn pisze:Teren wewnątrz blokowiska stanowiły ogródki działkowe oraz budowla rekreacyjna dla mieszkańców - obecnie przytulisko, a do lat 80 przedszkole.
Przed wojną również było to przedszkole. Nosiło ono nazwę "Tilly-Krause-Kindergarten" dla upamiętnienia działalności charytatywnej żony nadburmistrza dr. Carla Krausego.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Re: Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Post autor: Aragorn »

Moja ul. Okólna, lata 70 i lata obecne

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Post autor: ziolek »

Jaki autobus tamtędy kursował? Do Kaliny? Pamiętam, że jeszcze w latach 90-tych widziałem w tym miejscu przystanek.
Awatar użytkownika
rudylis
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2006, 02:04
Lokalizacja: London-Piła

Re: Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Post autor: rudylis »

Pierwotnie tamtędy jeździła linia 3 po drodze na Wawelską (przy Łowieckiej), a potem początek (koniec) miała tam linia 0 tzw linia okrężna.
Pozdrawiam
ziolek
PRZYJACIEL
Posty: 2009
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:32
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 2 razy
Kontakt:

Re: Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Post autor: ziolek »

Dzięki za wytłumaczenie. :)
Przemek Stencel
Posty: 21
Rejestracja: 27 wrz 2007, 22:25
Lokalizacja: anglia stratford upo-avon

Re: Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Post autor: Przemek Stencel »

Aragorn pisze:Moja ul. Okólna, lata 70 i lata obecne

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Patrząc na te fotki szczególnie z lat 70-tych łza w oku się kręci, ile to wspomnień jest związanych z ul. Okólną i jej okolicami. Tu na Grabową chodziłem do szkoły 8 lat, stąd organizowaliśmy większość wypadów aby pograć w piłkę nożną, itp. Moja ulica to Świerkowa i osiedle Podlasie, ale miło jest że są zdjęcia właśnie takich mniej ważnych ulic niż te z pocztówek i folderów. Pozdrawiam wszystkich na forum. Przemek
Awatar użytkownika
sisman
Posty: 81
Rejestracja: 01 paź 2007, 22:18
Lokalizacja: Gut Grunthal

Re: Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Post autor: sisman »

Obrazek Obrazek Obrazek

Początek lat 70-tych, nie mam zdjęć współczesnych.
tomcio1
Posty: 62
Rejestracja: 19 paź 2008, 17:13

Re: Moja ulica - wczoraj i dzisiaj

Post autor: tomcio1 »

sisman zdjęcia mnie masakrują, to są moje rejony, jeszcze nigdy nie widziałem zdjęć mojej ulicy z tych lat. Tak w ogóle to z którego roku są te foty i jeśli masz więcej to wstaw proszę :D
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się