Co to za budynek? Co oznacza słowo Landeshaus?

Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Co to za budynek? Co oznacza słowo Landeshaus?

Post autor: Roto »

Co to za budynek? Co oznacza słowo Landeshaus? Kiedy został wzniesiony? Wiem jedynie, że dziś jest tam jakiś urząd chyba.

Obrazek

Pozdrawiam
Roto~~
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1765
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła

Re: Landeshaus

Post autor: SA108 »

GŁÓWNY URZĄD PROWINCJI, ob. Urząd Wojewódzki, Delegatura w Pile, Al. Niepodległości 33-35, mur., ok.1930.
To chyba wszystko wyjaśnia ;). Oprócz delegatury budynek zajmuje też Starostwo Powiatowe.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Re: Landeshaus

Post autor: BOGDAN »

Roto pisze:Co to za budynek? Co oznacza słowo Landeshaus? Kiedy został wzniesiony? Wiem jedynie, że dziś jest tam jakiś urząd chyba.

Obrazek
Słowo LANDESHAUS oznacza Dom Krajowy. Budynek został zbudowany w latach 1927-1929 przy ówczesnej Jastrower Allee 33/35 (al. Niepodległości) jako siedziba parlamentu krajowego Marchii Posen - Westpreussen (Poznań - Prusy Zachodnie) i mieścił również różne obsługujące go urzędy. Na parterze i dwóch pietrach znajdowały się ( i nadal się znajdują) pokoje biurowe. Masywna wieża od strony północnej mieści wielką salę posiedzeń (16x11m) z galeriami dla publiczności.
Znana także pod nazwą Adlersaal - sala Orła - z uwagi na wizerunek takowego, który sie tam mieścił. Odbywały się w nim także bale.
Piętrowy budynek (na zdjęciu po lewej - słabo widoczny, zasłonięty wieżą) mieszczący dzisiaj Wydział Paszportów to byłe mieszkanie prezesa krajowego. Dzisiaj ten urząd można byłoby nazwać - marszałek sejmiku wojewódzkiego.
Poświęcenie tej budowli miało miejsce 30 kwietnia 1929.
Szerokość fasady 90 m.
W latach od ???? ( mam pierwsze dane z roku 1958) do 1975 było tutaj Liceum Pedagogiczne dla Wychowawczyń Przedszkoli. Przeniesione do Złotowa, gdyż budynek był potrzebny dla powstającego Urzędu Wojewódzkiego w Pile.
Awatar użytkownika
Aragorn
MODERATOR
Posty: 1358
Rejestracja: 14 kwie 2005, 17:22
Lokalizacja: Piła- Ringstraße

Post autor: Aragorn »

Mam pocztówkę z 1953 roku gdzie budynek opisany jest jako siedziba Liceum Wychowawczyń Przedszkoli.
Awatar użytkownika
Roto
Posty: 103
Rejestracja: 12 lut 2006, 01:39
Lokalizacja: Piła - Bromberger Str.
Podziękowano: 1 raz

Landeshaus

Post autor: Roto »

O Liceum Pedagogicznym wiedziałem lecz o przeznaczeniu budynku w 20 leciu międzywojennym nie, ten budynek zawsze kojarzył mi się ze szkołą Policji jest nawet zbudowany w podobnym i charakterystycznym stylu pruskim.
Pozdrawiam
Roto~~
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Jeżeli mogę sprostować ROTO. Styl pruski + Szkoła Policji = Prawda. Natomiast nasz urząd na al. Niepodległości to typowy przykład tradycyjnej architektury międzywojennej, budowla ta jak i wiele innych powstawała troszkę bez stylu. Nie ma tam rzeczy na prawdę charakterystycznych w takich budowlach, rzeczy które występują tylko tam i nigdzie indziej. Chociażby renesans kojarzy nam się zwykle z attykami lub kolumnami, klasycyzm z kolumanmi i powrotem doimitowania starożytnych, o tyle tu nie ma rzeczy, która jest charakterystyczna dla stylu budynku. Widocznie miejsce nie musiałobyć bardzo reprezentacyjne lub pieniądze na to nie pozwalały.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Już kilkaprotnie wypowiadałem się na temat budownictwa w Niemczech w okresie dwudziestolecia międzywojennego. I nadal spotykam się, ku mojemu zdziwieniu, iż doszukuje się wiele osób "stylów". Wystarczy pojeździć trochę po byłych terenach niemieckich i porównać. Nie tylko budownictwo "urzędowe", ale też i mieszkaniowe to generalnie bezstylowe klocki. Podobne do siebie bez względu na lokalizację.
Nie wysilano sie specjalnie.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Z tymi bezstylowymi klockami to przegięcie. Na pewno takie ładniejsze niż dzieci PRL-u. Wyobraź sobie pl. Zwycięstwa z takimi budynkami. Nie byłby ładniej ?
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Może i lekkie przegięcie.
Zauważam pewne podobieństwo tych niemieckich i PRL-owskich budynków. Zarówno jedne i drugie nie zachwycają.

Pozdrawiam
Filip
Posty: 443
Rejestracja: 26 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Filip »

Może nie zachwycają ale rozważ inne aspekty:

Porównanie: Niemieckie budynki vs. PLR-owski blok

zdrowy mur często z czerwonej cegły --- z wielkiej, betonowej płyty
mieszkania duże, jasne przestronne --- cytat kawału - "Za duże te wnęki na szafy. - Co? To pokoje" (Mówi samo za siebie)
mieszkania większe, pokoje też duże --- ledwo co się mieściło w łazience
mniej osób mieszkających w jednym --- wyobraź sobie wielką płytę na Roosevelta, albo poznańskie Rataje.
budynku

Sądze, że większy komentarz nie jest potrzebny. Mimo że z wierzchu nie są najpiękniejsze, to wolałbym mieszkać w poniemickim budynku, jeżeli miałbym wybierać z tych dwóch.
Awatar użytkownika
BOGDAN
PRZYJACIEL
Posty: 1001
Rejestracja: 11 lut 2006, 22:25
Lokalizacja: Piła - Staszyce
Podziękowano: 1 raz

Post autor: BOGDAN »

Co do zamieszkania to się zgadzam.
Jednakże "paskudztwo" obojetnie z jakiego okresu zawsze nim pozostanie.
A generalnie to zboczyliśmy z tematu. To nie ten dział.

Pozdrawiam
LukaSS
Posty: 5
Rejestracja: 14 sty 2011, 22:21

Re: Co to za budynek? Co oznacza słowo Landeshaus?

Post autor: LukaSS »

Słowo Landeshaus oznacza "Dom na wsi", nie rozumiem dlaczego dom na wsi skoro budynek znajduje się w mieście.
Awatar użytkownika
Tom
PRZYJACIEL
Posty: 722
Rejestracja: 17 cze 2005, 23:00
Lokalizacja: - Vienna

Re: Co to za budynek? Co oznacza słowo Landeshaus?

Post autor: Tom »

Słowo Landeshaus oznacza "Dom na wsi", nie rozumiem dlaczego dom na wsi skoro budynek znajduje się w mieście.
LANDESHAUS - to po polsku "URZAD PROWINCJI".

Tom
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się