Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

Bliższe i dalsze okolice dawnej Piły w nawiązaniu do historii.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

Post autor: SA108 »

No właśnie, kiedyś na forum i-pila.pl był taki ciekawy temat:
http://forum.pila.pl/viewtopic.php?t=1158
jednak niewiele z niego wynikło... Kto ma jakieś informacje o tym kręgu?
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Znałem to wydawnictwo, usiłowałem namówić "do zeznań" w tej sprawie pana z muzeum okręgowego (nazwiska nie wymieniam celowo) ale odpowiedział, że celowo nie powie gdzie dokładnie to jest dopóki nie znajdą się pieniądze by miejsce zabezpieczyć i zapewnić stałą ochronę jak np. w Odrach k.Czerska.
Nie dziwię się bo np. w przewodniku "Województwo pilskie" z 1988 roku jest wzmianka (już wówczas nieaktualna), że w okolicach Kiełpina, nieopodal folwarku Grodno jest kamienny krąg - 40 bloków skalnych (str.192-193). Robiłem kwerendę w tej sprawie i okazuje się, że bloki zostały usunięte już w latach 60-tych XX wieku.
Sądzę, że ostrożność muzealników jest uzasadniona - ale z radością odwiedziłbym to miejsce. Ja byłbym uszanował, uczestnicy tego forum zapewne też - ale czy możemy dać głowę, że "jakiś przygłup" nie zniszczy takiego unikalnego miejsca?...
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

wzmianka (już wówczas nieaktualna), że w okolicach Kiełpina, nieopodal folwarku Grodno jest kamienny krąg - 40 bloków skalnych
Też jakiś czas temu interesowałem się problemem, jeździłem po okolicy i szukałem śladw, rozmawiałem z ludźmi. Niestety, nikt nie udzielił mi jakichkolwiek informacji, tak że byłem już skłonny przypuszczać, iż informacja o kamiennym kręgu jest jedynie legendą powtarzaną od czasów przedwojennych w literaturze (zresztą w bardzo podobnej postaci). Udało Ci się zdobyć jeszcze jakieś informacje o kamiennym kręgu? Jako ciekawostkę dodam, że w Muzeum Okręgowym w Złotowie znajduje się (a przynajmniej znajdowała) makieta kręgu z okolic Kiełpina.
Jaśko
PRZYJACIEL
Posty: 175
Rejestracja: 13 mar 2007, 22:39
Lokalizacja: Piła

Post autor: Jaśko »

Rozmawiałem o tym przed paru laty z nieżyjącym już nauczycielem, turystą, harcerzem ze Złotowa, Józefem Kopciem. Powiedział wtedy, że w latach 60-tych jak zaczynał prace w Złotowie doszły go słuchy o kręgu, szukał go i na miejscu dowiedział się, że kamienie przeszkadzały, zostały rozbite i wywiezione, użyte do jakichś prac budowlanych, na droge czy coś w tym rodzaju.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

Pamiętam, że kiedyś miałem folder informacyjny o mikroregionie pilskim i było w nim zamieszczone zdjęcie tegoż kręgu. Niestety, gdzieś go zgubiłem. Wydanie folderu było z 1997r.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

zdjęcie tegoż kręgu
Tego, to znaczy którego? Chyba nie tego w okolicach Grodna?

Wracając do kręgu spod Grodna - zastanawia mnie, że w żadnym z niemieckich opracowań nie natknałem się na fotografie. Druga rzecz, która wydaje mi się dziwna, to to, że wzmianka o kręgu jest w zasadzie zawsze tej samej, równie lakonicznej, tresci: "(...) w lesie położona jest charakterystyczna grupa 40 bloków skalnych ułożonych w krąg w równych 3-metrowych odstępach jeden od drugiego. Pośrodku tego kręgu znajdują się dwa większe głazy o wysokości 3 m i szerokosci 1,5 m. Wedug legendy (...)". Mniej więcej takiej treści są wzmianki Goerkego (okres I wojny światowej) i Łęckiego (od lat 70-tych). Zientara-Malewska w ksiażce "Złotowszczyzna" pisze tak: "Że Grodno należy do bardzo starych miejscowości, świadczą o tym różne wykopaliska i groby. Najciekawsze są groby posiadające dwa wyższe kamienie w środku, a wokół 40 mniejszych kamieni. Fantazja ludzka osnuła na tym znalezisku następującą legendę (...)". Przy najbliższej okazji spróbuje się dowiedzieć czegoś w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Ciekawe jest choćby, w którym z opracowań pojawia się wzmianka o kręgu.
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Post autor: Mistrz »

RR pisze:
zdjęcie tegoż kręgu
Tego, to znaczy którego? Chyba nie tego w okolicach Grodna?
Tego z okolic jeziora Czarnego.
http://www.kamienne.org.pl/kamienne/Kuj ... gniewo.htm
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Pamiętam, że kiedyś miałem folder informacyjny o mikroregionie pilskim i było w nim zamieszczone zdjęcie tegoż kręgu. Niestety, gdzieś go zgubiłem. Wydanie folderu było z 1997r.
Też mam ten folder i jest w nim zdjęcie niewielkiego kręgu położonego w lesie i otoczonego drewnianą barierką, podpisane "Prasłowiański kamieny krąg - okolice Stawu Czarnego".
Co do Grodna - przeglądając pewien niedawno wydany przewodnik natknąłem się na zdjęcie przedstawiające współczesną rekonstrukcję kręgu kamiennego, ustawioną przed dworem w Grodnie. O ile dobrze pamiętam było tam napisane, że rekonstrukcja ma upamiętniać autentyczny krąg znajdujący się niegdyś w okolicy. Postaram się znaleźć ten przewodnik w bibliotece.
jarek
PRZYJACIEL
Posty: 131
Rejestracja: 21 sie 2005, 21:10
Lokalizacja: Piła

Post autor: jarek »

Mistrz pisze:
RR pisze:
zdjęcie tegoż kręgu
Tego, to znaczy którego? Chyba nie tego w okolicach Grodna?
Tego z okolic jeziora Czarnego.
http://www.kamienne.org.pl/kamienne/Kuj ... gniewo.htm
Znalazłem na tej stronie jeszcze jedną wzmiankę o kamieniach w okolicach Zelgniewa.
http://www.kamienne.org.pl/kamienne/badania.htm (przedostatni akapit na końcu strony). Jest także tam mowa o okolicznej legendzie łączącej płyciznę w jeziorze z działalnością diabła. Może ktoś wie więcej na ten temat?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Post autor: SA108 »

Jeszcze odleglejszych czasów sięga znana w Zelgniewie legenda. Żył tu podobno dziedzic, który zatrudniał ludzi ze Skórki. Ci jednak ciągle spóźniali się, bo musieli chodzić okrężną drogą. Pan pomyślał, że problem znikłby, gdyby przez jezioro Wapieńskie - zwane popularnie Wakunter - prowadził most. Dziedzic spotkał się więc z diabłem i obiecał mu swoją duszę, jeśli on - zanim kogut zapieje - wybuduje most. Umowa została spisana, ale dziedzic przestraszył się. Opowiedział o wszystkim zarządcy, a ten miał koguta, który piał na odgłos klaśnięcia w dłonie. Zarządca klasnął, kogut zapiał, a diabeł upuścił płachtę z piaskiem do jeziora... I tak powstała "diabla góra" na Wakunterze, po której można wejść kilkadziesiąt metrów w głąb jeziora.
Powyższy tekst pochodzi z książki "Gmina Kaczory - krótka historia 13 wsi". Niestety nie ma w niej ani słowa o kręgach.
Awatar użytkownika
RR
PRZYJACIEL
Posty: 457
Rejestracja: 21 sie 2005, 15:46
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: RR »

Wracając do Grodna - ostatnio dość przypadkowo odwiedziłem to miejsce. Poniżej fotki pałacu z lat 1920-tych, następnie z końca lat 90-tych (1998), no i te sprzed paru dni, w trakcie "renowacji". Widać, że budynek został znacząco zmieniony, a przed nim wykopano okrągły stawek otoczony wspomnianą przez SA108 rekonstrukcją (raczej "wariacją na temat") dawnego kamiennego kręgu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Bocian
PRZYJACIEL
Posty: 829
Rejestracja: 20 lip 2006, 23:20
Lokalizacja: Piła/Wrocław

Post autor: Bocian »

A gdzie są konserwatorzy zabytków? Przecież to chyba nigdy nie miało mansardowego dachu... (Niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę).
Awatar użytkownika
Ubi
Posty: 13
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:57

Post autor: Ubi »

Dowiesz się gdzie są jeśli popatrzysz na zrujnowane i zniszczone obiekty w całym województwie! Tam gdzie nie wiadomo dlaczego i o co chodzi, chodzi zawsze o jedno...
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

Post autor: SA108 »

Obrazek

Zdjęcie kręgu kamiennego w okolicy Zelgniewa, pochodzące ze wspominanego już folderu.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

Post autor: SA108 »

Komuś udało się w końcu znaleźć ten krąg kamienny koło Zelgniewa?
Awatar użytkownika
Mistrz
Posty: 238
Rejestracja: 22 maja 2005, 19:24
Lokalizacja: Piła - Staszyce

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

Post autor: Mistrz »

Dwie fotki kręgu z zaznaczoną lokalizacją:
http://www.panoramio.com/photo/35731256
http://www.panoramio.com/photo/35731274

Nie wiem czy ta lokalizacja jest prawidłowa, bo w jakiejś publikacji naukowej pamiętam było napisane że znajduje się na skraju lasu i pól.
Awatar użytkownika
SA108
MODERATOR
Posty: 1766
Rejestracja: 21 kwie 2005, 19:45
Lokalizacja: Piła
Podziękowano: 1 raz

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

Post autor: SA108 »

Raczej nie jest prawidłowa, byłem w miejscu oznaczonym na mapie i kręgu nie znalazłem.
zgredek
PRZYJACIEL
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2009, 19:31

Re: Krąg kamienny koło Jeziora Czarnego

Post autor: zgredek »

Przy starej drodze do Kaczor znalazłem grupę kamieni.
Obrazek Obrazek Obrazek

Być może jest to trochę zdemontowany krąg - na jednym kamieniu widnieje takie coś:
Obrazek

pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Utwórz konto lub zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji..

Musisz być zarejestrowanym użytkownikiem, aby móc opublikować odpowiedź.

Utwórz konto

Zarejestruj się, aby dołączyć do Nas!
Zarejestrowani użytkownicy, mają dużo więcej przywilejów, związanych z użytkowaniem forum.
Rejestracja i korzystanie z forum jest całkowicie bezpłatne.

Zarejestruj się

Zaloguj się